SELÇUK VE KONYA TAVUSLARI


Güvercinlere gelince, T
ürkiye gerçekten bereketli bir toprak. Türkiye'de güvercin ırklarının geçmişi yüzlerce yıla değil binlerce yıla dayanıyor. Aynı zamanda Türkiye bütün evcil güvercinlerin atası olan
"Columbia livia - affinis" kaya güvercinininde doğal yaşam alanında bulunuyor. Yakın geçmişte Orta Doğu ırklarına gerçekten büyük bir ilgi gördük ve fiyatlar gerçekten müthiş yüksekti. Fakat, Türk ırkları kendilerinden ortaya çıkmış Suriyeli, Iraklı, İranlı ve Mısırlı ırklar kadar tanınmıyor. İyi tanınan Türk ırkları uzun süreden beri başka ülkelerin kostümleri altında sergileniyor.

Rzhev Startail (Rızhev yıldız kuyruk, Rusya\nın Kazan taklacısıyla beraber en fazla tanınan ve Rus güvercin yetiştiriciliğinin simgesi olan bir ırk) da esasen Rusya'nın Türk geçmişinden kalmadır. Türkler buralardan çıkarıldığında Ruslar, Bulgarlar ve Romanyalılar hemen geride kalan her şeyi, güvercinlerde dahil olmak üzere, ele geçirdiler. Bu durum Yugoslavya ve Yunanistan'da da tekrar etti. Çoğunlukla Döneklerin Yugoslavya'nın Makedonya kısmında yaratıldığı söylenir. Wuta'nın Yunan olduğu bilinir ama bu iki fikirde yanlış; bu iki ırk söz edilen ülkelerde ciddi bir oranda yetiştirilsede, ikiside Türk ırkıdır. Belkide en fazla tanınan Türk ırkı Oriental Roller: Bu ırkın iki türü bulunmaktadır - düşük kuyruklu Kürt veya Doğu Anadolu makaracısı ve yüksek kuyruklu Smyrna veya İzmir makaracısı (Kürt türü vücut yapısı bakımından daha uzundur). Bununla beraber bu kuşlar 90 yıl önce Central Asiatic Roller (Orta Asya Makaracısı) veya Asiatic Sharpshooter (Asya Keskin Nişancısı) olarak bilinirlerdi. İkiside Türk kuşu... Evet, bir nevi, Türkiye'ye değneğin kısa ucu düştü (Deyim tercümesi anlamı yok etsede çevirilmiştir....Her kez bu işin faydasını görürken Türkiye pek hayrını görmedi gibi bir anlamı var.) Türk kuşçularına en ağır darbede bir çok ırklarının sadece İslavların ve Yunanlıların ellerinde kalmış olması. Şanstan Türklerin elinde hala bazı yerli ırkları var. Bir tanesini daha önce tartışmıştık; Ankut.
 

Şimdi tartışmak istediğim Türk orijinli iki ırk hem tarihidir, hemde Karakan ve Suriye'nin Hindi Tavuskuyruklarının ataları olduklarından şüphelenilmektedir. İlk ırkın adı Seldskuk (Selçuk) - Almanya'da Tom Hellman bu ırkı ciddi bir şekilde üretiyor ve bana söylediklerine göre Güney Kalifoniya'daki Saxon Toy firmasından Leon Stephens bu kuşları  Amerika'ya ithal etmiş. Bu ırk o kadar ender ki hakkında İngilizce bir yazı bulmak neredeyse imkansız. Ben sadece bir kitapta bu ırka rastladım ve adı "Handbach der RasseTauben die Taubenrassen der Welt" (1996)- yazarlar: Schutte, Stach and Wolters. Bahsetmişken, bu kitap "The Pigeon " ve " Encyclopedia of Pigeon Breeds" kitaplarının geçerliliğini ortadan kaldırmıştır. (Bu son cümlenin arkasında yakindan tanıdığım K.D. Spurling'in bahsedilen iki kitabın yazarı Wendell Levi'ye karşı olan görüşlerinin kitapların içeriklerinden daha fazla olduğunu belirtmek isterim.)

Bu kitap (Alman kitabı) bir tane buz mavisi Selçuğun fotoğrafını ve kısa bir makaleyi içermektedir. Geçmişte bu ırk her renkte gelirdi fakat bu gün buz rengi (şeritsiz açık mavi) en çok görüleni. Görünüş bakımından bir başka buz renkli Orta Doğu taklacısı; Musuli - Suriye Salma Taklacısı olarakta bilinir. Genel olarak alışılmış Orta Doğu taklacı ırklarına benziyorsada bir özelliği onu herkesden ayırıyor: Kuyruk gerçekten büyük (20 - 25 telekten oluşuyor) ve bayağı sıkı bir "^" şeklinde duruyor - gerçek bir üçgen. Bu özelliği başka bir ırkta bulamazsınız.

Selçuktan daha yaşlı ve ebeveyni olan Konya Türkiyenin aynı isimli şehrinin ardından isimlendirilmiştir. Renkler siyahların ve bronzların beyaz kuyruklusudur. Fakat gördüğümüz kuşların içinde bir çok kaplan, süt beyaz ve heybe (kalkan) renklendirilmelerinde kuşlarda vardı. Bu kuş Selçukla tipe tip olsada farklılığı tepeli olması ve kuyruğunun Selçuk kadar yapılanmamış olması (15 - 20 telek). Kuyruk formu Karakanla Selçuk arası bir şey, selçuk kadar sıkı değil ve "^" şekli  daha gevşek.

Yazar: KD Spurling
Tercüme: Uğur Kurt GÜRSU - TGYB