BANGO

GÜVERCİN SOYLARINDAN ÇOK GENİŞ KAPSAMLI BİR TÜRDÜR. BU TÜR DİĞER GÜVERCİN TÜRLERİNE GÖRE DAHA UFAK OLMASIYLA BİLİNİR.

SOYU, 8. YÜZYILDA AFRİKA’DAN GELMEKTEDİR. VUCUDU VE RENKLERİ BİR HARMONİ OLUŞTURARAK MÜKEMMEL UYUMLU BİR GÖRÜNTÜ OLUŞTURUR. KAFA BÜYÜK, VUCUT ORANTISINA VE KAFA BÜYÜKLÜĞÜNE GÖRE KISA VE KALIN BİR GAGA YAPISI VARDIR. AĞIZ GENİŞ VE GAGA TOPLU İĞNE BAŞI GÖRÜNTÜSÜNDEDİR. GÖZLER PATLAK, GÖZ ÇERÇEVESİ BEYAZDIR. GÖĞSÜNDE GÜL BULUNUR.AYAKLAR ÇIPLAK VE KISADIR. BANGO İSMİ, "GALEBA" İSMİ VERİLEN MARTILARA BENZEDİĞİ İÇİN VERİLMİŞTİR.
ALMANYA’DA "KRAUSENTAUBEN" İNGİLTERE’DE "CORTBECKS" OLARAK İSİMLENDİRİLMİŞLERDİR.

RENKLER: KIRMIZI, SİYAH, MAVİ, SARI RENKLERİ VARDIR. VUCUTLARI BEYAZ , KANAT VE KUYRUKLARI RENKLİDİR.

UÇUŞ ÖZELLİKLERİ: BANGOLAR UÇUŞ ÖZELLİĞİNDEN ÇOK, GÜZELLİKLERİ İÇİN BESLENİRLER. DÜZ UÇUMLU OLUP, YÜKSEK UÇAR VE KÜMESİNDEN PIRILTI VERİLDİĞİNDE HIZLA AŞAĞIYA DALARLAR. BU ÖZELLİĞİNDEN ÖTÜRÜ ÖZELLİKLE DÖNEK BESLEYEN KİŞİLER , DÖNEKLERİNİN DAHA RANDIMANLI DÖNEBİLMESİ İÇİN MUTLAKA BİR BANGO İLE BİRLİKTE UÇURTURLAR. BANGOLAR YAKLAŞIK, 1- 1,5 SAAT UÇARLAR. KENDİ KÜMESİNDEN KUŞ GÖSTERİLDİĞİNDE HEMEN DALIŞA GEÇER AMA KESİNLİKLE BİR BAŞKASININ KÜMESİNE BU REFLEKSİ GÖSTERMEZLER. KOLAY KOLAY YAKALANMAZLAR. DÖNEKLERSE TAM TERSİNE, AŞAĞIDAN VERİLEN HER PIRILTIYA REFLEKSLİDİRLER.

BANGOLARI GENELDE ILIMAN İKLİMİ OLAN BÖLGELERDE BESLEMEK DAHA DOĞRUDUR. SOĞUK BÖLGELERDE HEM SAĞLIKLI ÜREYEMEMEKTE, HEM DE SAĞLIK PROBLEMLERİ İLE SIK SIK KARŞILAŞILMAKTADIR. TÜRKİYE’DE ÖZELLİKLE İSTANBUL VE İZMİR’DE BESLENMEKTE OLUP, ESKİDEN BİR ÇOK İLDE BESLENMEKTEYDİ. AYNI NESİL BULGARİSTAN’DA DA BESLENMEKTE OLUP, "KABAK" İSMİ İLE TANIMLANDIRILMAKTADIR. AVRAUPADA İSE EN ÇOK BERLİN’DE BESLENMEKTE OLUP, ORADA DA "BERLİN" BANGOSU OLARAK ADLANDIRILMIŞTIR. BU BANGOLAR GENELDE MAVİ KANAT OLUP, ÜZERİNDE SİYAH ŞERİTLER BULUNMAKTADIR.

BESLENMESİ: BANGOLAR UÇMAYAN KUŞLARA AİT BESİN REÇETESİ İLE BESLENMELİDİRLER. AŞAĞIDA BU REÇETE BELİRTİLMİŞTİR.

BEZELYE 30%
FİĞ 10%
SOYULMUŞ ARPA 20%
KÜÇÜK MISIR 6%
SÜPÜRGE TOHUMU 4%
BUĞDAY 10%
DARI 20%

BANGOLARIN VUCUTLARI KÜÇÜK OLDUĞUNDAN, GÜNDE 25 GR. YEM BESLENMELERİ İÇİN  YETERLİ OLMAKTADIR. DÖNEK, KELEBEK, TAKLACI, POSTA GİBİ ORTA BÜYÜKLÜKTEKİ GÜVERCİNLER İSE, 30-35 GR., BAĞDAT VE GÖĞÜS ŞİŞİREN KUŞLARSA 50-55 GR. YEM İLE BESLENEBİLİRLER.

NURİ BÖLÜKBAŞI