BEYAZ TÜY VE ŞAHİN

ABD bilimadamları diyorki; havai tehlike arkadan hızla yaklaşmaya başladığında, yabani güvercin bir güvercinin yapması gerekeni yapıyor - beyaz tüyü gösterip saldırıdan kurtulma olasılığını yükseltiyor.

Harvard Üniversitesinden Albert Palleroni ve üç meslektaşı Nature Today magazininde bir çok yabani güvercinlerin kuyruk üstü kısmında görülen beyaz tüylerin bilmecesini çözmeye karar verdiklerini açıklıyor.

Araştırıcılar, Kaliforniya eyaletinin Davis şehrinde yaşıyan yabani güvercin kümelerine yedi yıl içinde, yırtıcı kuşlar içinde güvercinleri avlama kapasitesi en yüksek olan, ergen Peregrine Şahinlerinin 1,475 saldırısını kayıtladılar. Aynı zamanda genç Peregrine Şahinleri tarafından yapılan 309 saldırıda kayıt edildi. Kayıtlar yakalanan güvercinlerin renk özelliklerinden oluşmaktadır.

Şahinler güçlerinin zirvesindede olsalar tecrübesizde olsalar sonuç hep aynı olmuştur. Yakalanan 50 güvercinden sadece bir tanesinin kuyruk üstü kısmı beyazdı.

Bilimadamları bu durumu sırttaki beyaz yamanın evrimsel bir adaptasyon olup, yamayı taşıyan bireylerin daha uzun yaşamalarını ve dolayısıyla daha fazla üreme olasılığı kazanmalarını sağladığı olarak açıklamışlardır. Şahinler korkutucu bir hızla dalarak saldırıyorlar: Bu dalışlardan birisi saniyede 157 metre ile kayıtlara geçmiştir - ortalama, saatte 520 kilometre hızla.

Bilimadamları bu açıklamayı teste tabi tutmak için 756 tane yarısı sırtı beyaz ve diğer yarısı mavi renk (sırtında beyz olmıyan) güvercini yakalayıp beyaz rengi maviye çevirdiler ve mavilerin kuyruk üstünüde beyaza çevirdiler. Bu kuşları yeniden serbest bırakıp özellikle seçilen 3 ergen şahinin öldürücülük oranını takip ettiler.

Kuyruk üstlerindeki beyazlar yok edilen kuşlar doğuştan beyazsız olan kuşlar oranında yakalanmaya başladı ve kuyruk üstlerine beyaz eklenen kuşlarda doğuştan beyazlı olan kuşlar kadar şahin saldırılarından kurtulma oranlarını yükselttiler.

Hiçbir güvercin şahinden kaçamaz. Fakat havai akrobatik hareketlerle kurtulabilirler. Beyaz yama anlaşılması zor bir şekilde şahini şaşırtıyor.

Bundan 40 yıl önce şahin neredeyse yok oluyordu. Yavaşta olsa sayıları yıllar geçtikçe yine çoğalmaya başladı. Sayılarının artmasıyla öldürülen yabani güvercin sayısıda şehirlerde hızla yükselecek. Bilimadamları bu nedenle sırtı beyaz olan yabani güvercin sayısının güvercin kümelerindeki oranınında hızla yükseleceğini tahmin ediyorlar.

Tercüme: Uğur Kurt Gürsu