GÜVERCİNİN SAVAŞLARDAKİ ÖNEMİ !


Eski Hindu inanışındaki aşk tanrısı Kamadeva daima güvercinle birlikte resimlenmiştir. Hz. Nuh'un tufan sonrası 3 defa güvercinini uçurarak kuru toprak parçası aradığına inanılır. Hz. Muhammed’in hicreti sırasında Hira dağında saklandığı mağaranın girişine güvercinin yuva yapıp yumurtlaması tüm İslam dünyasında bilinir. Eski Yunan ve Roma savaşlarında Kralların ve Generallerin zaferlerini, yenilgilerini güvercinler haber vermiştir. 12inci yüzyılda şimdiki Irak ve Suriye arasında güvercinler haberleşme aracıydı. Napolyon’un Waterloo savaşındaki yenilgisi İngiltere’ye Nathan Rotschild’in güvercinleriyle bildirildi. Özellikle Belçika ve Hollanda’daki gazeteler büyük ölçüde güvercinlerle ulaştırılan haberlere bağımlıydı.

Birinci dünya savaşı sırasında da düşman kuvvetlerin konumları ve manevraları güvercinler tarafından çekilen fotoğraflarla belirleniyordu. Savaş gemilerine ve uçaklara daima güvercin de alınıyordu. Askeri güvercinler denize çakılmış 717 uçağın haberini getirdiler. Bu askeri güvercinlerin %95'i görevlerinden dönebildiler. Aisne Marne saldırısında 72 güvercinin tamamı görevlerinden döndüler ve 78 önemli haber taşıdılar. Mense-Argonne savaşında ise 442 güvercin kullanılmıştı. Bu güvercinlerin bir çoğu kötü şekilde yaralanmalarına karşı 403 haber getirdiler.

En ünlü askeri güvercinlerden bazıları: Cher Ami, President Wilson, Big Tom, The Mocker ve Spike idi.

Cher-Ami bir Amerikan taburunun son umuduydu.
 Evine döndüğünde çok kötü bir durumdaydı ancak kayıp taburdaki 194 hayatı da kurtarmıştı.
Daha sonra Amerika’ da birliğinin maskotu oldu

 

The mocker 1917 yılında doğmuştu.
52inci görevinde yaralandı. Sol gözünü ve boynunun sol tarafının bir bölümünü kaybetmişti.
15 Haziran 1937 de öldü.
 
 

President Wilson 5 Kasım 1918 de sol ayağını kaybetmesine rağmen
inanılmaz mesafeleri uçarak bağlı olduğu piyade birliklerini kurtarmıştı.
8 Haziran 1929 da öldü.

Spike Ocak 1918 de doğmuştu.  50 görev uçuşu yaptı. Hiç yaralanmadı.
11 Nisan 1935 de öldü.

 

Birinci Dünya Savaşı sonrası bir çok güvercin Amerika’ ya götürülmüştü. Bunlardan en ünlüsü Alman güvercini Kaiser di. 1917 de doğmuş ve özel görevler için eğitilmişti. 1918 yılında Meusse savaşında Amerikan birlikleri tarafından yakalandı. Çok zeki bir güvercindi.
Kaiser 32 yaşında öldü.
( Evet 32)

Hazırlayan: Osman TIĞ