GÜVERCİNLERİN BOYUNLARINA TAKILAN
TAKILAR NASIL YAPILIR?

Bu sorunun cevabı sadece kolay demek olacaktır lakin her şeyde olduğu gibi biraz kendine güven biraz el yeteneği biraz da malzeme bilgisi lazımdır. Biraz biraz diyorum da estetik kaygılara dayanan renk seçimini, tasarımını artık rahatlıkla yapabileceğinizi düşünüyorum. Kendimi bildim bileli el  aletlere karşı özel bir ilgim olmuştur. Aletlere meraklı olunca da doğal olarak aletlerin nerelerde kullanıldığını ve nasıl iş yaptığını da merak etmişimdir. İşte bu gibi uğraşlar bana bu merakın bir armağanıdır diye düşünüyorum. Sizlerde çok küçük maliyetlerle  kuşlarınıza küpe ayaklarına bilezik yapabilirsiniz.

Takı tasarımında kullanılan malzemeler büyük oranla aşağıda sıralanmıştır.

1- Penseler
2- Boncuklar
3- Metal pullar
4- Boncuk taşıma çantaları.                          

bulunmaktadır. Bunların yanı sıra  kendime  daha önceleri dremel marka el matkabı almıştım. Boncuk tasarımında pek gerekli olan bir alet değilse de benim çok işime yaradı. Özellikle büyük halkların fazlalık kulplarını kestikten sonra keskin olan yerlerini dremelle törpüledim. Bazı materyallerde istemediğimiz bölümler olabilir. Elinizde bulunan imkanlarla bu fazlalıklardan kurtulabilirsiniz.

                           Dremel el matkabı

Şimdi güvercinlerin boyunlarına takılan küpeler için gerekli malzemeleri yazalım ve onları tanıyalım:

1-Çeşitli boylarda, kalınlık ve renklerde olan yumuşak çiviler.

2-Çeşitli renklerde ve büyüklüklerde farklı malzemelerden imal edilmiş boncuklar. Bu malzemeler takı malzemeleri satan dükkanlarda rahatlıkla bulunur.

3-Çeşitli boy ve ebatta farklı renklerde imal edilmiş metal parçalar:

Şimdi bu malzemeleri uygun bir şekilde bir araya getirmek kalıyor.

Bu aşamadan sonra sadece fotoğraftaki penselerle malzemeleri bir araya getirmek ve kıvırmak kalıyor. Oldukça kolay değil mi? Az bir şey el yeteneği olan her kişinin rahatlıkla yapabileceği  etkinliklerdir.  Siz de küçük kızınız için bir küpe, eşiniz için bir kolye, kuşlarınız için değişik takılar yapabilirsiniz.

Üsteki fotoğraf birleştirilmemiş parçaları bir arada gösteriyor. Umarım okuyuculara bir fikir vermiştir.

Küpe yapımındaki en önemli husus küpenin ağırlığıdır. Güvercin küpeleri oldukça hafif olmalıdır. Bu oran kuşun iriliğine göre değişir. Filo ırkları diğer ırklara göre biraz daha büyük ve güçlü olduğundan bu ırklar için biraz daha ağır küpeler yapılabilir. Ancak filo ırklarında bile hafifliği  göz önüne almak lazımdır.

Güvercinlerin boyunlarına takılan küpelerden örnekler:

Fotoğraflardan görüleceği gibi büyük halkanın küçük kulpunu keskiyle kestim sonra dremel ile zımparaladım. En son olarak da halkanın sağ alt köşesinden halkayı kuşun derisine geçirmek için kestim.

Hazırlayan: Ümit FERAHZADE