GERARD VANHEE'NİN
DAMIZLIK SEÇİMİ VE EŞLEŞTİRME SİSTEMİ

Annemie Vanhee

Gerard Vanhee

Michel Vanhee

Şampiyona kendi damızlıklarını seçim metoduyla ilgili konuşma şansı tanımalıyız, hem belki böylece okuyucu bu bilgiyi almanın ardından kendi tekniğini geliştirmiş olur. Bu bilgi her hayvan sever için yıllık seçim esnasında hayati önem taşır.

Her hayvan severin kendi yıllık seçimini yaparken ki amacı nedir? İlk olarak damızlıklarını seçmek ve sonra yarışçıların boş kümes kafeslerindeki eksikleri tamamlamak zorundadır.
Seçim yoluyla; gerçekten değerli bir çifti keşfetmemize izin verecek bir yöntem gerçekten var mıdır peki ? Buna inanmıyoruz. Cidden iyi bir damızlığa sahip olmanın tek yolu onu keşfetmekti. Şunu hep aklımızda tutalım ki; hiçbir şeye sahip olmayan hiçbir şey veremez. Kişi yalnızca iyi güvercin ailelerinden iyi üreticilere ve mükemmel menşeli kuşlara bakmalıdır. Peki bu iyi soylardan gelen kuşlar iyi damızlık olur anlamına gelir mi ? Maalesef böyle bir ilişki kurmak çok basit olur ve sporun cazibesinden çok şey kaybettirir.

Makul bir nokta vardır, tek bir kalite ispatı vardır ve bu üretilmiş kuşlardır. Eğer bir kuş değer üretmediyse ona iyi bir damızlık demek mümkün değildir. Bu yüzden bütün ziyaretçilerimize iyi kalitede çiftleri çiftleştirmelerini ve gençleri yarışlara sokmalarının kendileri için iyi olacağını söyledik. Bu ayrıca Vander Esptlin metodudur ve teşekkür etmek gerekir ki hep iyi damızlık çiftleri olmuştur. Biz her hayvan severin kendi çiftlerinden en az iki tane genç yetiştirmesini isteriz, böylece aynı kafesten olanlar en azından birbirini bulabilsin. Maalesef sıklıkla, her iki gençte kalitesiz olabilir, ancak ikinci yuvadan olanlar daha yüksek kaliteye sahip olabilirler.

Elbette, aşırı nüfuz artışına uğramamak için çiftleşme sınırlandırılmalıdır. Ne çeşit bir kümese sahip olursanız olun veya- uçmak veya çiftleştirmek fark etmez- amacınız ne olursa olsun bu prensip asla unutulmamalıdır. Doğal olarak çiftten iki iyi yavru yetiştiriliyorsa çift bir arada tutulmalıdır. Olasılıkla iyi bir eşleşme yakalanmıştır. Ya da ebeveynlerden biri istisnai bir kuştur; ki bu bütün hayvan severlerin hayalidir.

Bir genç kuş eğer iyiyse ; cinsiyeti ve yapısı size hangi ebeveyne daha çok benzediğini ve kimin özelliklerinden daha çok etkilendiğini size göstermelidir. Mesela; bir çiftten siz babaya benzeyen bir dişi çıkardınız ve başka bir çiftte de durum tersi. Böylece ikinci çiftteki erkek ve birinci çiftteki dişiden iyi bir çift oluşur. Tip, menşei ve sportif özellikler yakınlık yaratınca bunları birbiriyle eşleştirmek ürünlerini test etmek ve gerçek değerlerini bulmak için sizin yararınıza olur. Eğer yetiştirici iyi bir çift yakalayacak kadar şanslıysa onlara özel ilgi göstermelidir. Bu kuşlar birini veya hatta ikisini kaybetme riskinden dolayı artık uçurulmamalıdır, bu çok pahalıya mal olur. Bu damızlıklar nadirliklerinden dolayı çok değerlidir. Tabii ki pek çok güvercin iyi üretici olabilirler ve sahiplerine zevk ve başarıyla birlikte yıllar süresince ufak bir servette kazandırabilirler. Ancak maalesef pek çok kümeste bu çiftler bulunana kadar ölmüş veya kaybolmuş da olabilirler.

Unutmayın en iyi yarışçı her zaman iyi damızlık olmaz. Ve hatta bu özelliklerini neslini aktaramayabilir de. Pek çok as güvercin sıradan soylardandır ve unutulmamalıdır ki sportif özellikleri ve gerçek değeri nesil atlayarak geçer. Mükemmel bir soydan gelen bir dişiyle eşleştirilen bir as güvercinden sıradan kuşların alınması ilk defa olmaz. Ama vasat soylardan da as ve şampiyon kuşlar çıkabilir. Yani gelecek için eleştirme yapılırken bu tuhaflık unutulmasın.

De Atoom’un Güzel Kanadı

İlk kural doğal olarak şu olmalıdır; güvercinleri mükemmel ve iyi bilinen soydan alın. Bu nokta yalnız mükemmel uçucular üretmek mümkün olmadığı için yeterince önemsenmez aynı zamanda mükemmel damızlıklarda yetiştirilmelidir.
Prensipte proje şu şekilde açıklanabilir; belli bir cinsi çiftleştir. İyi bir güvercin bulunduğunda en azından onunla eşit veya onu aşacak bir yavru alınmalıdır. Bu damızlık çok iyi incelenmelidir. Yetiştirici zafer sayılarını hangi şartlarda uçtuğunu yarışın ne olduğunu takip etmelidir.

Kuşun tüyleri doğru mu ?
İyi kanatlara sahip mi?
Güçlü bir kas yapısı var mı ?
İstisnai bir sağlık durumu var mı?
Fiziksel bir sorunu var mı?
En iyi performansını yağmurda mı yoksa siste mi gösteriyor?

Bunlar doğru yönlendirme için mükemmel beceri sağlar.

Veya;

Kuş en iyi performanslarını iyi havada kuyruk rüzgarı veya karşıdan rüzgarla mı yapıyor?
Bu onun dayanıklılığı azmi ve iradesinin kanıtıdır.

Sıcaktan veya susuzluktan etkileniyor mu ? Eğer etkilenmiyorsa kuşun dengeli bir sindirim sistemi ve doğru bir yapıya sahiptir.

Kuşun akli durumuyla ilgili tam bir bilgi asla daha az önemli değildir.

Çatıda zaman kaybeden sinirli bir güvercinle mi uğraşıyoruz?
Uçuş hizasında mı kafesten içeri giriyor yoksa ters istikametten mi?

 
Bu bilgi zorunludur. Şunu hatırlamalıyız ki bazı fiziksel ve akli özellikler diğerlerinden daha kolay üretilir. Bu çalışma sadece as kuş üzerinde değil ayrıca tüm ailede ebeveynlerinde büyük ebeveynlerinde kardeşlerinde yapılmalıdır. Baskın özellikler ilgili özelliklere dönüştüğünde başarma şansı artar. İstenen özellikler yalnız bir kuşta varsa başarı şansı düşer. Şu bilinmelidir ki; fiziksel özellikler akli özelliklerden daha kolay transfer edilir. Örneğin ; yetiştirici şunu fark edebilir tüylerin özellikleri, kanatların esnekliği, kaslar, bir sonraki nesle daha kolay aktarılır ancak iyi bir sinirdim sistemi ve genel sağlık şartları daha az oranda aktarılır. Özelliklerin ikinci klasmanına uyum kabiliyeti, irade ve azim , dayanma gücü ve sinirsel yapı dahil edilebilir ki bunlar çok düzensiz olarak bir sonraki nesle aktarılır. Ancak şunu da akılda tutmalıyız bu tip istenen özellikler eğer aşırı derecede varsa kendi içinde istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Örneğin ; iyi tüylenme bol tüylenmeye dönüşebilir ve bu kuşu yarışta dizginleyebilir. Çok kaslı bir yapı kuşu çok ağırlaştıracaktır. Abartılmış güç ve çok yüksek sinirsel gerilim performans düzensizliklerine yol açar, ve antreman ve yarışlarda kendilerini kaybetmelerine sebep olur. Kuşun ve ailesinin incelenmesi yalnızca potansiyel olarak çiftleşmeyi yapıp yapmamak için değil ayrıca çiftteki daha iyi teki bulmak için çok faydalıdır.

Bu çalışmaya teşekkür etmek lazım ki ; artık başarı şansınız yükseldi.

Şunu unutmayınız her şey söylendiğinde ve yapıldığında önemli olan tek şey nihai sonuçlardır.

Yazar : Jules GALLEZ
Editör : Martin DEGRAVE

Türkçe Çeviri: Kurtuluş TİRYAKİ

Bu Makalenin İngilizce Orjinali Jules Gallez'e Aittir. Pigeonparadise'den (pipa) Çevirilmiştir.
http://www.pipa.be
Not:Bu Makalenin Türçeye Çevrilmesi ve Sitemizde Yayınlanabilmesi İçin Pigeonparadise'nin Editörü Nikolaas Gyselbrecht'ten E - Mail Yoluyla İzin Alınmıştır.... Makale İzinsiz Olarak Kopyalanıp Çoğaltılamaz Diğer Web Sitelerinde Yayınlamaz.