İNDİAN FANTAİL
(Hindu Tavuskuyruk)

İndian Fantail ana vatanı Hindistan olan ortalama uzunluğu 28cm ve ağırlığı yaklaşık 400 gram olan, kuyruğunu yelpaze şeklinde açan ve bu yelpaze şeklindeki kuyruğu ise   30 – 40 kuyruk tüyü içeren, başının arkasında  tacı olan paçalı bir güvercin türüdür.1590 yılında tanımlanmış, 1926 yılında Amerika Birleşik Devleti’ne, 1976 yılında  ise Almanya Federal Cumhuriyeti’ne bu ırk ulaşmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’ne ise Antakya ili üzerinden 2008 yılından itibaren uzak Arap ülkelerinden getirilmeye başlandığı tespit edilmiştir. Ancak İndian Fantailin Türkiye sınırları içerisine daha önceden girebileceği de tahmin edilmektedir. 

IRK STANDARDI:
İndian Fantail’e ilişkin standart Amerika İndian Fantail Klubü tarafından 1985 yılında revize edilerek yayınlanmıştır.Bu standarda göre indian fantail  duruş,kuyruk,vücut,sağlık,renk ve renk dağılımı olmak üzere 6 ana alanda değerlendirilmektedir.Bu altı alan ise 100 puan ile ölçülmektedir. Puan dağılımı altta yer almaktadır.

1.Duruş

15

2.Kuyruk

30

3.Vücut

 
  A.Büyüklük 5
  B.Baş,Göz ve Boyun 5
  D.Göğüs ve Sırt 5
  E. Ayaklar, Paça ve Kanatlar 5
  F.Tüy Yapısı 5
4.Sağlık 5
5.Renk 10
6.Renk Dağılımı 10

İndian Fantail bu standartta altta verildiği şekilde görsel olarak tanımlanmaktadır.

 


 

DURUŞ:
Uygun duruş; ahenk, ölçü ve doğal bir şıklık  içermelidir. Baş ve boynun duruşu yer göre dik olmalıdır. Kuş ayaklarının üstünde sağlam durmalıdır. Göğüsün çok yukarıda taşınması, başın  çok geride tutulması, kuyruğun yere paralel ve yakın olması, boyunun sallanması hata olarak değerlendirilmektedir.

KUYRUK:
Kuyruk, tam, büyük, yuvarlak  ve tam çemberin  3 / 4 -7/8 arasında alanı kaplamalıdır. Kuyruk  tüyleri başın 4-5 cm üstüne kadar çıkmalıdır. Daha çok çift katlı kuyruk tercih edilmelidir. Koni veya kepçe kuyruk, kuyruk tüylerinin bir dairenin 3/4’den  daha az alan kaplaması, kanat tüylerinin kuyruk tarafında kırıklara neden olması, kuyruk tüylerinin aşırı bükülmüş olması hata olarak değerlendirilmektedir.

VÜCUT:
Orta boyutlu bir kuş yaklaşık olarak 396-510 gram ağırlığındadır. Baş tam olarak gövdeye dayanmalıdır. Bütün durumlarda gözler aynı renk olmalıdır. Boyun orta uzunlukta ve tamamen tüyle kaplı olmalıdır. İndian Fantailin başını sallaması hata olarak kabul edilmektedir. Taç düzgün bir hat boyunca olmalıdır. Göğüs yuvarlak ve dolu, sırt ise orta uzunlukta ve genişlikte olmalıdır. Doğal duruş durumunda baş ve kuyruk arsındaki boşluk yaklaşık 4 cm uzunluğunda olmalıdır. Bacaklar orta uzunlukta olmalı, ayaklar tamamen paça tüyü ile kaplanmalı ve paça uzunluğu yaklaşık 5 cm olmalıdır. Paça bütün ayakları örtmek için yeterli olmalıdır. Kanatlar kuyruğun altında taşınmalı ve yerde sürünmemelidir. Çıplak ayak ve aşırı paça hata olarak değerlendirilmektedir. Tüyler pürüzsüz orta sertlikte olmalı, özellikle ana kuyruk tüyleri geniş olmalıdır.

 

SAĞLIK:
Kuş sağlıklı, canlı temiz ve parazitsiz olmalıdır. 

RENK:
Renkleri tanımlamak zor olmakla birlikte bütün renkler parlak ve saf olmalıdır. Bütün renklerin koyu ve açık versiyonu değerlendirilmeye alınmaktadır. Beyaz, badem, gri, eflatun, altın, kırmızı, kahve, mavi ve diğer renkler tanımlanmış renkler arasında yer almaktadır.

 

RENK DAĞILIMI:
Kuşların renk dağılımını tam olarak tanımlamak zordur. Eğer diğer puanlar eşitse, iyi renk dağılımına sahip kuş tercih edilmelidir. Sade, işaretli, beyaz, gövde renkli-kuyruk beyaz, kanatlar renkli-gövde beyaz, kuyruk renkli-gövde beyaz, kuyruk çizgisi beyaz-gövde renkli, karışık badem renkli, lekeli ve diğer renk dağılımları İndian Fantail için tanımlanmıştır.

Kuyruğun üstü veya merkezinin ayrılmış olması, kuyruğun eğik ve hasar görmüş olması, gözlerin aynı renkte olmaması ve bölünmüş renkli göze sahip olması, taçsız olması, tüylerin kesik olması, tüylerin aşırı dökülmüş olması, hasta olması, kuşun sakat olması, aşarı parazit işaretlerinin olması hata olarak değerlendirilmektedir.

 

 

MELEZLEME ÇALIŞMALARI
İndian Fantailin diğer güvercin ırklarına göre büyük ve gösterişli olması nedeni ile dünyada melezleme çalışmalarının yapılmasına neden olmuştur. İndian Fantasy bunlardan bir tanasi olup,1984 yılında Amerika Ulusal Güvercin Kurumu tarafından kabul edilmiştir. Bu tür Jacobin Saint ve İndian Fantail ırklarının ortak karakterisliklerini taşımaktadır.

 

Diğer bir melezleme çalışmasından elde edilen tür ise Mini-İndian Fantail kısaca Mindian Fantail olup Küçük İndian Fantail anlamını taşımaktadır. Sergilinen İndian Fantailler 510–623 gram  ağırlığında olmasına karşın standart İndian Fantail karakteristiğinde ancak ağırlığı 283 gram olan tür elde etmek mümkün olmaktadır. Bu ağırlık azaltmaya dayalı melezleme çalışmasında Amerikan Fantail ve Kazaner Taklacısı  kullanılmıştır. Yazarlar tarafından da melezleme çalışması planlanmaktadır. Bu melezme çalışmasında ülkemizde Paçalı Sepet Kuyruk olarak bilinen ırk ile İndian Fantail eşleştirilerek Mindian Fantail elde edilmeye çalışılacaktır.

 

 

TÜRKİYE'DE İNDİAN FANTAİL
Makalenin başında belirtildiği üzere ülkemize İndian Fantailin 2008 yılı içerisinde getirilmeye başlandığı ancak bu girişin 2008 yılından önce de söz konusu olduğu düşünülmektedir. Ülkemizde yabancı ırk güvercinlerin beslenmesine ilişkin yeterli verinin ve veri kaynaklarının olmaması nedeniyle makaledeki bilgiler internet üzerinden elde edilmiştir. Ülkemize ait internet sitelerinin incelenmesinden İndian Fantailin ülkemizde beslendiğine ilişkin bilgi elde edilememiştir ancak ülkemizde sınırlı sayıda yetiştirici tarafından İndian Fantail beslendiği düşünülmektedir.
Yazarlar tarafından da halen İndian Fantail beslenmektedir. Bu süreç yazarların İndian Fantaili yabancı internet sitelerinden görmeleri üzerine ülkemiz içinden ve dışından bu türü edinme yollarını araştırması ile başlamaktadır.
Bu süreç içerisinde 2009 yılında Bursa’da 1 çift İndian Fantaile internet aracılığıyla ulaşılmış ancak yetiştiricilik için gerekli olan sayıya ulaşabilmek için araştırmalar sürdürülmüştür. 2010 yılı başında uzak Arap ülkelerinden geldiği tespit edilen 3 çift İndian Fantail Antakya’dan yazarlar tarafından elde edilmiştir. 2010 yılı sonuna doğru belirli sayıda İndian Fantail üretilmiştir.

İNDİAN FANTAİL İLE İLGİLİ SANAT ÇALIŞMALARI

 

 

 

 


 


 


 


 


 

 


 

ilter Atağ YILDIRIM
Dr. Öcal Serdar YILDIRIM

05325434075
osyyildirim@gmail.com

KAYNAKLAR:
www.indianfantailclub.org/

California Indian Fantail Club

Canadian Indian Fantail Club

Southern California Indian Fantail
www.zyworld.com/kevin~keeler/SCIFC.htm

http://members.home.nl/jan.marcelis

www.pigeonsfrance.com/clubs/home/index.php?leclub=19

www.indianfandan.com

www.taube.hu
www.sv-indischepfautauben.de

www.indianfantails.piczo.com

www.mindianfantails.com/

www.slobberknockerlofts.com

www.indianfantailsireland.com/

www.angelfire.com/tx/fantailindien/

www.angelfire.com/ca2/indianfantailman/index.

www.angelfire.com/tn/frankgerman/index.html

www.angelfire.com/ca6/indianfantailfarm/

www.angelfire.com/indie/rwlofts/home.html
www.zyworld.com/kevin~keeler/index.htm

www.angelfire.com/ab3/renaindianfantail/index.
bluholly.tripod.com

www.dianejacky.com
www.purebredpigeon.com