İspanyol Pika Güvercini

Spanish Modern Thief Pauter
(Modern İspanyol Hırsız Baloncusu)

İspanya'nın Seville şehrinde 2005 yılında yapılan Suelta yarışından bir görüntü.
Fotoğraf Rene Kruter tarafından çekilmiştir.

Suelta isimli yarışlarda uçurulan Palomas Deportivas (Güvercin Sporu), kısa ismiyle Pica (Pika olarak okunuyor), İspanya'nın yerli ırkıdır. Zamanla bu ırk diğer İspanyolca konuşan ülkelerin yanında Hollanda ve Amerika Birleşik Devletleri'ndede beslenmeye başlanmıştır. Bazı showlarda gösterisi yapılsada Pica için bir show standardı yok. Tamamiyle bir performans ırkıdır.

Orta büyüklükte olan bu ırk oldukca ateşlidir. Suelta yarışlarında kuyruğuna beyaz tüy bağlanmış bir dişi kuş uçurulur. Bazen 100den fazla canlı renklerle boyanmış erkek kuşlar dişinin ardından uçurulur. Amaçları dişiyi uçuruldukları kümesteki bölmelerine geri getirmektir. Şampiyon kuşun ödülü çoğu kez 10 bin Euro civarındadır.

Dişi kuş erkeklerden kurtulmak için kendini bir ağaca atıyor, Seville 2005

Şampiyonadaki bütün kuşlar sahiplerine özgü renk karışımıyla boyanır. Hangi kuşun kime ait olduğunu belgelemek için, yarış öncesi, Suelta yöneticileri tarafından bütün kuşların taşıdığı renkler her kuş için hazırlanmış şablonlara kayıt edilir. Bir nevi renk haritası belirlenir.

Boyanmış Beyaz Erkek

Kaplan Erkek

 

Mavi Dişi

Karaçil Dişi ve Arap erkek

Bu yarışın amacı erkek kuşun dişiye kendisini eş olarak kabul ettirmesi ve kutusuna beraberinde getirmesidir. Bunu başaran erkek en büyük aşık olarak tanındığı gibi aynı zamanda değeri bir o kadar artar. Kuşlar salındığında hakem onları şehirde takip etmeye başlar ve verdiği puanları telsizle Suelta genel merkezine bildirir. Yarış boyunca dişi kuş ile temasa geçen her erkeğe puan verilir.  Eğer erkeklerden hiç birisi dişiyi yuvasına getirmeyi başaramazsa, en fazla puan alan erkek kuş şampiyon ilan edilir. Bu yarış bazen günlerce sürer.

Suelta yarışlarında dişinin arkasından bırakılan erkekler hemen dişiyi takip etmeye başlarlar.
Fotoğraflardaki dişi kuşun kuyruğundaki beyaz tüylere dikkat ediniz.

Erkek kuşlar dişiyi çok yakından takip ederler. Dişiye en fazla yaklaşan erkek hakemden puan alır. Karışık ve detaylı bir puanlama sistemi mevcuttur. Erkek kuşlar istekli, akıllı, güçlü, kahraman ve çok iyi kondisyonda olmak zorundadır.

 

Yarış sonrası erkek kuşlar sahiplerine verilmek üzere seçilirken, Seville 2005

 

Suelta eğitimi: Erkeğin kuyruğunda beyaz tüy taşıyan dişiye kur yapmaya alıştırılması.

 

Suelta öncesi boyanmış erkek dişiye kur yaparken.

 

Suelta öncesi erkek kuşların ortadaki dişi ile kızdırılması.

 

İki Pica'nın hikayesi

İlginç hikayeleri olan bu iki Pica Hollanda'dan Rene Kruter'in kuşları

Soldaki beyaz kuşun ismi "Fighter" (Dövüşçü, boksör gibi bir anlamda). Rene bu kuşun hiç bir şeyden korkmadığını söyler. Kendisini yemeye çalışan atmacadan bile. Rene'nin komşusu olayı baştan sona izler. Uçan Fighter'e atmaca saldırır ve beraber yuvarlanarak komşunun bahçesine düşerler. İster inanın ister inanmayın, yere düşer düşmez Fighter atmacayla kavga etmeye başlar. Atmacaya kanat vurmasının yanında bir ara atmacayı enseden, Pica usulü, yakalar. Kavga bir saate yakın sürer ve iki kuş Rene'nin bahçesine yuvarlanıp çalıların arasında kaybolurlar. Komşu kuşun öldüğünü düşünür, fakat o akşam Rene eve geldiğinde yüksek derecede kan kaybetmiş, omuzunda büyükce bir parça kası atmacaya kaptırmış Fighter yuvasındadır.

Sağdaki fotoğraftaki kara kaplanın adı Radyo dur. Radyo İspanya'nın Seville şehrinde domuş. Babası ülke şampiyonu Mont Blanc. Radio Rene'nin en iyi uçan kuşuymuş. Rene, Hollanda gök yüzünün hakimi odur dermiş. Bir kaç yıl önce Radyo bütün gün sonra salmasına göğüs kemiği ve iki bacağı kırık şekilde geri gelir. Nasıl olduğunu kimse bilmez. Rene Radyo'yu veterinere götürür ama veterinerinde fazla umudu yoktur. Yinede göğüs kemiğini yerleştirir ve bacaklarını alçıya alır. Rene Radyoyu iki hafta boyunca bir bayan çorabıyla sarılmış şekilde yuvasında iki yavrusunun üstünde askıda tutar. Yem ve su erişebileceği uzaklıktadır. Bu zaman süresince Radyo hem kendine bakar hemde yavrularını besler. 

Rene Pica'larını dernek üyelerine gösterirken.

 

Uğur Kurt GÜRSU

Bizlerle paylaştığı bilgiler ve fotoğraflar için Circus Lofts ve Cichlidlovers sitelerinin sahibi Alan Bliven'e teşekkür ederiz.