Performansın Kalıtımı

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Re: Performansın Kalıtımı

Mesajgönderen Fırat ÖNAL » 27 Eyl 2015 15:46

Merhaba

Manisa da kelebek besliyorum. onceki paylasimlariniz uzun zaman olmus ama bende bi kac gozlemimi aktarmak istiyorum.
bunlardan ilki oyuncu kelebeklerin cok fazla permormans yapan bireyleri bir zaman sonra ucamayacak hale geliyor. hatta bazi yavrular hic ucamiyor. ancak burda ilginc bir olay var bu kelebekler yerde gezinir iken ucurulmak icin urkutuldugunde takla atarak yere dusuyorlar. bu kadar fazla takla atmalari ilginc olmakla birlikte bu, kuslarin oyun ozelliklerinin genetik bir bozukluk oldugunu gosteriyor.

diger yandan ucmayi ve oynamayi seven bir cok kelebek kumes degistirip ucuruldugunda oyun performanslari duruyor ve yerini iyice benimseyene kadar oyun yapmiyor veya cok az oyun yapiyor.
hatta kuslar yavruya yem kustugunda oyun ozellikleri cogalip kalitesi de artiyor. bunun kusun yerini sevmesi ve stres kosulllarindan uzaklasmasi durumunda daha iyi oyun permormansi yaptigi konusuna kanit olarak goruyorum. bu ozellikleri ayrica ilk bahsettigim genetik bozukluk konusunun netligi acisindan supheler uyandiriyor.

baska bir husus guvercinlerin yabani avci kuslardan korunmak icin bu ozelliklerini gelistigidir. bunu defalafca gozlemleme imkanim oldu. atmaca kusa saldirdiginda kus kacarken oyun yaparak yere dogru veya capraz sekilde kaciyor. ancak bunu oyuna baslamis kus yapiyor. henuz oyuna baslamadiysa o anda oyunla degil kanat kisarak iniyor.

islah konusunda onceki yorumlarda da bahsedildigi gibi kelebekler donus performansi anne baba degilde dede ve ninenin oyununu yaptigini bir cok kez gozlemledim.

son olarak kelebeklerde farkettigim baska bir ozellik genetigin onlarda uygun donus yuksekligini belirlemesidir. simdiye kadar bu konu uzerinde cok durulmamis olsa da bazi kuslar yuksekte donus yapmayip veya kotu bir performans izleyip minare boyuna gelince istenilen donusu yapmasi, ve bunu soyuna aktarmasidir. bazilari ise yuksekte oynamayi tercih edip alcalinca donus yapmamasidir. kelebek seven arkadaslarin ikamet ettikleri yerlere gore bu ozelliklere dikkat etmesi tavsiyemdir. ornegin alcak donus yapan bir kus sehir merkezinde bir yere carpar veya yeterince izlenemez diye dusunuyorum.

selamlar saygilar..
Fırat ÖNAL
Gözlemci Üye

Irklar: kelebek, saya
Doğum Tarihi: 17 Eki 1982

Önceki

Dön Genetik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir