Bir Çiftten Ürer Mi?...

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Bir Çiftten Ürer Mi?...

Mesajgönderen emin » 28 Ağu 2005 16:29

Emeği gecen herkese yazan arkadaşlara şimdiden teşekkürler... Benim bir sorum olacak fikirlerinizi yazarsanız sevinirim.. Bir çift birbirine tutmuş altından gelen yavrular randımanlı oyun sefer kuşunu coğaltarak kendi aralarında hiç bir kan katmadan 20 sene lik ve 15 senelik yetiştirçiler tanıyorum iki ayrı arkadaşım ve halen uçurdukları kuşlardan randıman alıyorlar oysaki biz bu kuşların 7 - 8 kuşaktan sonra sakat doğan yavrularla gen havuzunun küçüldüğünü düşünüyoruz. Ben burda bir celişki yaşıyorum bilim bunu söylerken gözler diğerine şahit oluyor. Bana bildiklerinizi yazarsanız çok sevinirim özellikle ırkına hiç bir kan katmadan uzun yıllar bu kuşları kendi içinde harmanlayan arkadaşlar yazarsa faydası olur kanısındayım. şimdiden teşekkürler..
emin

Mesajgönderen selcuk » 30 Ağu 2005 14:10

merhabalar; bu konu hakkında ''arsıv'' bolumunde ''genetık''baslıgı altında savas bey'ın hazırlamıs oldugu ayrıntılı bır makale var , oldukca yararını gorursunuz..bunun dısında gerek performans gerekse form guvercınlerınde bırkac kusak suren akrabalı eslemelerde sızın de belırttıgınız gıbı neslın ozellıklerı gerılemeye ve guvercınlerde saglık problemlerınde artıslar baslıyor ,dısarıdan ıyı bır kan katıldıktan sonra ıse yenı bu nesılden gelen yavrular eskı kusaklara gore cok daha randımanlı olabılıyor.uzun surelı aynı damarı besleyen arkadaslarda bana gore ya damar sadece 1 cıfte degıl bırkac cıft kusa dayanıyor yada zaman zaman ıyı bıldıklerı guvercınlerı kendı guvercınlerıne esleyerek kumeslerıne yenı kan katıyorlar...selamlar.
selcuk
selcuk
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: posta-oyun taklacısı-sus taklacısı
Doğum Tarihi: 29 Eki 1969

selamlar

Mesajgönderen emin » 31 Ağu 2005 13:02

selçuk bey teşekkürler ... arkadaşlarımın fanatik bir şekilde kuşlarına hiçbir kan katmadan kuşlarını beslediklerini iyi biliyorum. 3 veya 4 kuştan gelme olasılığı var eğer 3 vey 4 kuştan gelirse dahamı uzun zaman alır bunların gen havuzlarının küçülmesi...
emin

Mesajgönderen selcuk » 31 Ağu 2005 21:51

merhabalar ; 1 cıftten cıkan yavrular ve bu cıftın kendısınden olusacak bır kumes tamamen 1.derece akraba olacagından elbette kı baslangıcta bırkac cıft damızlık guvercınle baslayan kumese gore daha kısa zamanda aksamaya baslayacaktır (bırkac cıft guvercınle uzun yıllar capraz eslemeler yaparak neslı surdurebılırsınız) .ancak gordugum kadarıyla gerek posta guvercını gerekse oyun kuslarında en ıyı performans farklı soyların eslenmelerınden cıkan yavrulardan alınıyor (daha dogrusu once cok ıyı oldugundan emın oldugumuz soy kendı aralarında eslenıp bu soyun en ıyı ozellıklerı bır guvercınde toplanıyor aynı ıslem baska bır soyda da yapılıp ıkı soyun sonuncu guvercınleri eslenıyor)...bu konuda burada oldugu gıbı ''guvercinci.net''de ''hısımlık'' baslıgı altında da bır cevırı var ılgınızı cekebılır..selamlar.
selcuk
selcuk
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: posta-oyun taklacısı-sus taklacısı
Doğum Tarihi: 29 Eki 1969

selamlar selcuk bey

Mesajgönderen emin » 01 Eyl 2005 0:15

Değerli bilgileriniz için teşekkürler ...Bende sizinle aynı kanıdayım aşaği yukarı aynı fikirleri savunuyoruz. Bilimsel olarak yazılanlarda onu gösteriyor.İşte benim anlamadığım noktada burda.. 15 senelik hiç bir kuş girmemiş bir soy...23 senelik hiç bir kuş girmemiş bir başka soy... Gördüklerim seyrettiklerim bu bilimsel açıklamaları yalanlıyor. Üstelik kardeş kardeşe de eşleşmeler yapılıyor bu kümeslerin içinde ama gel gelelim hayvanlar son derece iyi hiç bir sorunu ve şikayeti yok yetiştiriçilerin bende burda çelişki yaşıyorum. Çok nadiren sakat yavrular doğabiliyor. Fakat kuşlar ilk zamanlarda ki oyunlarını performanslarını sergiliyor. Daha fazla katılım olursa bu konuyu çözebileceğimize inanıyorum.
emin

Mesajgönderen cbulut » 13 Eyl 2005 16:21

Bende sağlam bir ağbiden bir çift 30 yıllık soydan beyaz kuş aldım, yavrularını aldım, oynattım akıllı kesinlikle kalktığı yerden başka yere inmeyen kuşlar 1999 yılından beri bakıyorum yalnız geçen yıl 1 yavru,bu yaz 1 yavru yeni taklayı çevirdikten sonra havada taklaya başlayıp toparlayamayarak yere çakılarık öldü, şimdi araya başka kan kattım,üç tane yavru aldım yeni uçuruyorum deniyorum, tabi bu arada aldığım diğer yavrulardan bu sezon iki tane daha uçurdum, eski nine ve dedenin oyununu sergiliyorlar; Selamlar
cbulut
Katılımcı Üye

bir çiftten çoğalan kuşlarda oyun

Mesajgönderen atillabey » 22 Eyl 2005 10:54

Elimde aynı çiftten çıkan yavrular var. ancak şunu öğrendim ki hiç bir zaman standart bir oyun tutmuyor. Niye, ustaların da yazdığı gibi kanına kimbilir neler karışmış o nedenle. Genlerindeki resesif bir özellik bir kaç kuşak sonra bir de bakmışsınız dominant olmuş. Bambaşka bir yavru vermiş. Onun için bu işlerde iki kere iki dört eder dile bir şey yok dene ve gör var. Kuşçuluğu zevkli yapan da bu. selam ve sevgiler
atillabey
Katılımcı Üye

Mesajgönderen cbulut » 22 Eyl 2005 11:20

atilla bey aynı çiftten çıkma 5 yavru bu sezon uçurdum beşide aynı ikisini çifte attım değişen bişey yok hepsi aynı oyunu veriyo , yalnız dişiler biraz daha hırslı oluyo tek farkı bu selamlar,yalnız birini atmaca aldı.
cbulut
Katılımcı Üye

Dön Genetik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir