Boş Yumurtalar

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Boş Yumurtalar

Mesajgönderen talha » 05 Şub 2006 18:04

arkadaşlar herkese selam. daha önce yavrusunu aldığım kuşlarımın yumurtaları boş çıkmaya başladı. kuşlar genç anne babalar görünürde herhangi bir sağlık sorunları yok. havaların soğuk gitmesindenmi yoksa hastalık belirtisimi. sebebi ne olabilir. cevaplarınızı bekliyorum.
talha

Mesajgönderen BERGAMALI » 05 Şub 2006 20:16

Merhaba ben bu konuda bir kac bilgi verebilirim kuslarinizin saglikli olmalari cok iyi vitamin E kuslarda döllemeyi kuvetlendirici olarak kulanilir mümkünse bu vitamini kullanin faydasini görürsünüz. Birde erkekleriniz acemi yani gencse kümeste kus sayisi fazla ise ciftlesme aninda rahatsiz edilip bosuna ense kovaliyor olabilirler. en büyük poroblemde selmonel dis görünüsleri saglikli görünebilir yumurtaliklari bu hastaliktan zarar gördü ise yavru alma isi cok zor ama bunu sonra düsünürsün siz bir vitamin E kullanin sonuca göre degerlendiririz selamlar.
BERGAMALI
Üyeliği Durdurulmuştur

Boş Yumurtalar ;

Mesajgönderen Turkvet » 05 Şub 2006 20:19

Merhaba ;
Konu genetik, hastalıklar, yetiştirici forumlarında zaman zaman gündeme gelmiş. Forum konularına dikkat ederseniz daha verimli olur kanaatindeyim.
Dölsüz yada boş yumurtaların pek çok nedeni olabilir.
-Kış aylarındaki soğuk hava, güneş ışığından yararlanamama,
-Kümes içi şartlarındaki her türlü olumsuzluk,
-Beslenme hataları ve yetersizlikler,
-Erkek, dişi veya her ikisininde Genital organlarını etkileyen hastalıklar geçirmeleri sayılabilir.
Bu faktörleri tek tek gözden geçirerek uygun zamanda tekrar yumurtalara bakalım.

Sevgi ve Saygılarımla
Ercan ÇATAL
Veteriner HEKİM
Turkvet
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen AHMED ALİ » 21 Tem 2006 16:17

SELAM
Bende bu sıkıntıyı bir dönem yasadım ve sanırım ocak ayındaydı. Fakat iki sefer oldu ve daha sonra gecti ve normale döndü. Sanırım soğuk neden olmuş. Bilgilendirdiğiniz için tesekkürler.
SAYGILAR.
AHMED ALİ
Gözlemci Üye

Dön Genetik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir