Zifir Arapla Süt Beyazı Çifleştirsem Ne Verir?

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Zifir Arapla Süt Beyazı Çifleştirsem Ne Verir?

Mesajgönderen musti » 27 Nis 2006 19:06

slm arkadaşlar benim elimde zifir arap karanfilli ve süt beyaz karanfilli var kuşlarımın cinsi çok iyi ikisinin de ben ikisini eş tutturup yavru alacam acaba ne yavru verirler deneyen var mı kuşcu arkadaşlara sordum arap akkuyruk alırsın dediler sizce ne verir?
Kullanıcı avatarı
musti
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Şenol » 28 Nis 2006 9:12

Selamlar Musti;

Arap ve beyazi es yaparsan %80 goze hitap etmeyen yamali yavrulara sahip olursun... Duz beyaz kanadinin uzerinde, belinin uzerinde, boynunun yaninda siyahlik bulunun, ya da bunun tam tersi desenlerde yavrular gelir... Dogrusu arabi araba, beyazi beyaza vurmaktir... Yine de tercih senin...

Saygilar.
sk
Şenol
Aktif Üye

Mesajgönderen İskender Damgacı » 28 Nis 2006 10:17

Selamlar şenol,

Bu durum dolapçılar kelebekler için hemen hemen böyle ama taklacılar içinde aynı mı?
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Şenol » 28 Nis 2006 10:34

Selamlar,

Bu durumun dolapcilar icinde ayni sekilde oldugunu duymus ve Isparta, Burdur ve Denizli gezilerinde bizzat gozlemlemistim...

Kelebekler icin ayni durum soz konusu degil bence, kelebeklerde beyazla, arap&arapsazli veya arap kuyrugunun alti beyaz olanlari (kuyrugu elifli demiyorum) esleyip karabas yavrular alabiliyorlar...

Mardinler icin; yaklasik 6 yil once , elinde cok guzel arap ve beyaz mardinler olan bir arkadasim boyle bir deneme yapmisti, 3 ciftte siyahla beyazlari esleyip bir sure yavru aldi, aldigi yavrularin %90 lara yakini olmadik yerlerinde lekeler olan, goze iyi hitap etmeyen kuslar cikmisti...
Tek kanadinin uzerinde leke, kafasinin yarisi lekeli, gogsunun bir tarafi lekeli vs vs...
İlgili arkadas bir yere varamayacagini anlayarak bu takim eslemelerden vazgecmisti...

Saygilar...
sk
Şenol
Aktif Üye

Mesajgönderen oğuz » 28 Nis 2006 11:38

Bende tahmin yazayım ama taklacı güvercinler için . Arkadaş cinsiyetlerinide yazsaydı .Birde gaga ve göz rendi beyazmı arap kuşun bunuda yazarsa sevinirim.
Erkek arap gaga göz rengi beyaz zifir arapsa yavrular Genelde arap çıkarlar ama renkleri açık hatta arap ve yakın tonları birlikte görebileceğimiz yavrular verebilir.Arada ala dediğimiz iki rengin karışımı renk verebilir.
Beyaz erkekse Erkek yavrular arap ve tonları, alada verebilir.Dişi yavrular beyaz olur genel olarak ..sadece tahmin..
Saygılar
oğuz
Deneyimli Üye

Siyah ve Beyaz ın yavruları !....

Mesajgönderen Turkvet » 28 Nis 2006 14:52

Merhaba Arkadaşlar ;
Siyah ve Beyaz ın ana ve babalarının rengine göre HER RENK YAVRU ALABİLİRSİNİZ.
''Yarınını kim biliyor !...''E.ÇATAL

Sevgi ve Saygılarımla
Ercan ÇATAL
Veteriner Hekim
Turkvet
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen musti » 28 Nis 2006 19:07

arkadaşlar zifir arap erkek çift tepe gaga siyah ve taklacı dişi olan süt beyaz taklacı gag beyaz ve 3 saat uçuyo havada kalma süresi inerken taklayla iniyo
Kullanıcı avatarı
musti
Katılımcı Üye

Mesajgönderen mesut uçar17 » 29 Nis 2006 18:19

bence rengi karışmaz arap alırsan zil arap olmaz, yani arap veya beyaz alırsın. iyi günler.
mesut uçar17
Katılımcı Üye

Güvercinlerde Kalıtım ve Islah

Mesajgönderen Turkvet » 01 May 2006 0:26

Merhaba Musti;

Sitemizin ARŞİV bölümünden GENETİK kısmında GÜVERCİNLERDE KALITIM ve ISLAH isimli makale var.

Prof. Dr. Türker SAVAŞ Bey'in kaleme aldığı makaleyi sindirerek okursanız faydalı olacağını umuyorum.

KOLAY GELSİN.
''Yarınını kim biliyor !...''E.ÇATAL

Sevgi ve Saygılarımla
Ercan ÇATAL
Veteriner Hekim
Turkvet
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen oğuz » 01 May 2006 14:08

Genetik karışık bir konu renk olayıda o kadar basit değil araştırmalar yapılmış ama yeterli değil Arap kuşun anne baba rengi de önemli sadece tahmin yapılabilir kesin şu rengi verir kimse diyemez. Şu kadarını söyleyim bu konuya meraklı olduğum için bütün genetik yazıları okudum. Erkek kuş iki ana renk taşır dişi tek, Yani erkek arapta ana rengin biri kesin siyah diğeri siyahta olabilir kahverengi de. Dişi beyaz olduğu için sadece beyaz renk saf olarak bulunur. Çkan yavrulardan erkek olanlar babadan siyah rengi alır, yada diğer renk farklı bir renkse onu alır. Dişiden sadece beyaz renk gelir bu iki renk erkek yavrularda bulunur ama siyah baskın olduğu için erkek yavrular siyah ve siyahın tonlarında olur. Dişi yavrular erkek homozigot siyahsa siyah olur, yok diğer renk kahverengi ise dişi kahverengi de olabilir. Şunu da yazayım beyaz renk hakkında kesin bir tanı yok. Musti kardeş olay karışık bunlar benim yazılan genetik yazılara ve tecrübelerime göre tahminlerim. Farklı renklerde çıkabilir dumanlı gök, açık arap hatta ala bile. Belli olmaz ama sarı v.b.renkler çıkmaz Sen yavru al çıkan yavruları bize de söyle.... Kafan karıştı biliyorum dediğim gibi çokta önemli değil yavrular oynasın da siyah beyaz versin ..

Saygılar...
oğuz
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 01 May 2006 20:38

Selamlar,
Ercan beyin bahsettiği makaleyi okumanızı bende tavsiye ederim. Genetik kurallarını basit bir şekilde anlatıyor. İleride arşivlerimizin genetik kısmında yayınlanacak daha detaylı makaleler şu an hazırlanma safhası içinde. Bu konu hakkında bende bir kaç düşüncemden bahsedeyim: Oğuz beyin bahsettiği dişi ve erkeğin renk geni taşıma kurallarını takip ederek olasılıklara bir bakalım; Eğer, anne ve babanın soyunu yakından tanıyorsanız alacağınız yavruların renkleri hakkında rahatça karar verebilirsiniz. Eğer soyları tanınmıyorsa; Baba zift arap. Bu kuşun taşıdığı genler ne olabilir? Arap bir renk geni olmadığından kuş kesinlikle mavi geni taşıyor. Rengi arap olduğu için renk yayma genini de taşıdığını söyliyebiliriz. Zift dediğimiz çok koyu ve parlak bir arap rengi olması aynı zamanda dumanlı genini de taşıdığının bir işareti. Bunlar gözle görünenler. Taşıdığı ikinci renk geni yine mavi olabileceği gibi taklacılarda çok ender rastlanan kahverengide olabilir. Bu arada bizim kahverengi dediğimiz rengin iki değişik oluşum olduğunu akılda tutmak lazım; gerçek kahverengi ve arabın renk açma geni dolayısıyla kahverengi gibi görünmesi ki bu durum kahverengi dediğimiz kuşların % 90'ında mevcut olan durumdur. Bahsettiğimiz erkekte renk açılması söz konusu olmaması nedeniyle taşıdığı ikinci genin gerçek kahverengi veya mavi olduğunu söyliyebiliriz. Kırmızı genini bu olasılıktan çıkarmamızın nedeni, eğer kuşta mevcut olsaydı, mavi genine baskın olduğu için kuşun arap yerine kırmızı olarak görüneceğidir.

Anne beyaz. Bu kuşun taşıdığı genler ne olabilir? Beyaz bir ana renk geni olmadığı için, bu kuşun kırmızı, mavi veya kahverengi geni taşıma olasılığı var. Beyaz geninin kuş bu renklerden hangisine sahipse onu kaplaması veya göstermemesi nedeniyle görülen sadece beyaz. Her ne kadar dişi sadece bir tane renk geni taşısa da bunun yanında birden fazla renk değiştirici genler taşıyabilir. Yani, beyaz, dumanlı, renk açma ve renk yayma genleri gibi. Bu listeyi oldukca genişletebiliriz. Şimdi soyu hakkında bilgimiz olmayan bu iki kuşun yavru renk olasılıkları bayağı karıştı. Buna ekliyebileceğimiz başka bir olasılıkta erkek kuşun beyaz geni taşıması. Bu durumda hetero beyaz geni söz konusu değil ki erkek beyaz göstermiyor. Tabii bu bir olasılık. Bütün bu olasılıkları bir araya getirdiğimizde yavruların arap, mavi, kahverengi, kırmızı, portakal, limon, şeker, beyaz, dumanlı gibi bir çok renklere sahip olma olasılıkları gözüküyor. Sonuçta, elinizdeki kuşların soyunu tam bilmeden bu soruya cevap verilmesi bence olanaksız maalesef.
Saygılar
Uğur
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Mesajgönderen AHMED ALİ » 21 Tem 2006 16:08

SELAMUN ALEYKUM
Bildiğim kadarıyla arap ve beyazdan orjinal arap veya beyaz yavru alırsın ala yavru cıkmaz diye biliyorum.Cünkü ben beyaz ile beyaz taklacıdan arap yavru aldım.Bole biliyorum.
SAYGILAR
AHMED ALİ
Gözlemci Üye

selam

Mesajgönderen guvercinurfa » 12 Nis 2007 12:49

alacalı yavru atar veya kül renginde atar veya bir siyah bir beyaz atar aynı yumurtadaki yavrular bir çift siyah bir çift beyazda atabilir ben bir ara filoda öyle bişe basıma gelmişti beyaz ges bir erkege dişi siyah bir ges kusum çift olmustu bu sekilde yavrular aldım son yavrusuda keşpir attı belli olmuyo genelde ama bende böyle saydıgım sekilde yavrular attı belki sendede olabilir saygılarımla
www.guvercinurfa.com
BİR AŞKTIR GÜVERCİN BESLEMEK VE BİR TUTKUDUR...
http://www.guvercinurfa.com
http://www.guvercinrehberi.com
Kullanıcı avatarı
guvercinurfa
Dinamik Üye

Irklar: filo,süs güvercinleri
Doğum Tarihi: 17 Tem 1983

Re: Zifir Arapla Süt Beyazı Çifleştirsem Ne Verir?

Mesajgönderen ksklikuşçu » 04 Eki 2008 14:25

arap ve beyaz altarnatif damızlık renkleridir kelebek (saya) kuşlarda en güzel temiz kuşlar arap beyaz eşlemesinden çıkar mesela arap beyaz kople karanfil verir o karanfiller arap beyaz verir.

taklacıda ise arkadaş yüzde 80 lekeli alırsın demiş bence yüzde seksen ana baba nese onu alırsın ya çift arap ya çift beyaz yada bir beyaz bir arap werir taklacı kuş ırkında ala (parçalı) kuş yoksa ala alamassınız düz devam eder hata bununla ilgi bi kanun wardı mendel kanunu siyah bir tavukla beyaz horoz eş ediliyo çıkan beyaz tavuklarla beyaz horoz siyah tavuklarla siyah horoz böle vevam ediyo 4-5 nesil sonra bi taraf kople beyaz bi taraf komple siyah veriyo ırk saflaşıyor yanii
karşıyakalı
ksklikuşçu
Katılımcı Üye

Dön Genetik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir