Güvercinlerde Tepe

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Güvercinlerde Tepe

Mesajgönderen Şakir » 03 May 2006 9:56

Merhaba arkadaşlar elimde bir çift kuş var düz tepesiz bunların 3 nesile kadar ebeveynlerini biliyorum tepesiz, fakat iki seferdir aldığım yavrulardan bir tanesi arka tepe çıkıyor arşiv bölümünde Türker beyin yazısını da okudum fakat benim merak ettiğim bundan sonra alacağım yavrularda arka tepe alma ihtimalim ebeveynlerindeki tepesizliğide hesaba katarak ne kadardır? yada bu tepeli yavrular şans olarakmı iki seferdir çıkıyor ben tepeli kuşları sevmiyorum onun için ilgileniyorum yardımlarınız için teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
Şakir
Gözlemci Üye

Mesajgönderen oğuz » 03 May 2006 14:36

şakir bey öntepe okuduğunuz yazıdaki gibi. Bu konu hakkında tam bilmiyorum ama şunu söyleyim bende de bir çift ön tepe (perçemli) beyaz var bunlardan yaklaşık 8-9 çift yavru aldım ama sadece tam hatırlamıyorum ama 4 yada 5. çift yavrularında ikisini de çift tepe verdi. Buna benzer bir örnekte bir abinin kuşlarında gördüm tek yavruda. Sanırım sadece tahmin yazıyorum Arka tepelilik takla geni gibi çekinik bir gen bu kuşların atalarında mutlaka bu geni taşıyan kuşlar varmış. Genetik çok karmaşık ve olasılığı fazla olan bir konu olduğu için bu atalardan gizli olarak gelen genler bu aldığın yavruların tepelilik geninde buluşmuş. Arada bu şekilde yavru verebilir belki de epey bi süre vermeyedebilir.. Bu benim görüşüm ve tahminim. Saygılar...
oğuz
Deneyimli Üye

Dön Genetik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir