Sabuni

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Sabuni

Mesajgönderen bayraktar87 » 15 Haz 2006 0:20

bendeki her kuşu dagıttım sadece 2 tane oyunlu kuş bıraktım 7 yıllık kuşcuyum buldugum en güzel kuşlardı digerlerini verdi digerleri kötü oldugundan değil bunlar en iyisiydi neyse eşlerden biri dumanlı digeri de mavi ama verdikleri yavrunun ilki sabuni çıktı diger yumurta boştu ama bu sefer 2 yavru geldi bunlarda sabuni bu ırk böyle gider mi yavrularından sabuni sürekli verir mi yoksa ne kadar zamanda bozulur bu sabuni ırkı
Kullanıcı avatarı
bayraktar87
Aktif Üye

Mesajgönderen bayraktar87 » 18 Haz 2006 23:55

ben zaten degişmesini istemiyom çok güzel bi sabuni ben bozar diye korkuyom keşke sabuni verse sürekli bozmak kolay yavruyu annesine vururum dogru ama kötü sabuni degil degişik bi sabuni hoş
Kullanıcı avatarı
bayraktar87
Aktif Üye

Mesajgönderen bayraktar87 » 19 Haz 2006 0:13

sorun da zaten burda anne dumanlı baba mavi o yüzden bozar diye korkuyom
Kullanıcı avatarı
bayraktar87
Aktif Üye

Mesajgönderen oğuz » 25 Haz 2006 18:53

Baba mavi iki ana renk geni taşır. İkisi de mavi veya mavi renge göre çekinik kahverengi olabilir. Dişi tek ana renk oda mavidir. Heterezigot olarak renk yayma geni bulundurur. Ayrıca taklacı ırkta olan birde çekinik kırmızı geni vardır. Bu renk heterezigot olaraktan bu kuşlarda bulunabilir. Sendeki kuşların birinde yada ikisinde de hetrezigot olarak bu gen bulunuyor olabilir. Ama en az birinde var babadan gelen mavi ana rengi ile birlikte renk açma geni ve çekinik kırmızı olunca mavi kuş sabuni olur. Sabuni verebilir ama her zaman değil, dumanlı, gök ve açık renkleri, kahverengi geni varsa erkekte bu renk ve açık hali olabilir. Genelde bu tarz yavrular çıkacağını ve arada şabap türü çekinik kırmızı geni bulunan yavrular vereceğini düşünüyorum. Saygılar..
oğuz
Deneyimli Üye

Dön Genetik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir