KISIRLAŞTIRMA?

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

KISIRLAŞTIRMA?

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 03 Nis 2004 12:35

GÜVERCİNLERDE KISIRLAŞTIRMA YAPILABİLİR Mİ?
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen guvercinci » 25 Kas 2004 2:52

Selamlar.

Güvercinlerde kısırlaştırma yapılabilir tabi. Ama bunu hiçkimse istemez sanırım.:)

Bazı kişiler bunu yapıyor. Özellikle büyük şehirlerde yani insanların bir birlerini bir kez daha görme olasılığının çok düşük olduğu yerlerden bahsediyorum. İstanbul Ankara İzmir gibi büyükşehirlerde. Bunu ilk duyduğumda güvercin yetiştiren insanlardan nefret ettim. Hatta bu şekilde ki insanlarla aynı işi yapmak zoruma gitti ve güvercin beslemeyi bırakmayı düşündüm. Bunu çoğu kişi bilir ve ben bizzat şahit oldum.

İstanbulda güvercin pazarına gittim. Amacım sadece gezinmekti. Daha ilk kafeslerde bir tane dişi miski gözüme takıldı. Hayattan bezmiş bir şekilde duruyordu. Acıdım ve o onda onu alıp tedavi ederek iyileştirmeyi düşündüm. Ve aldım. Kümese getirdim karantina bölmesine koydum size yalan gelir ama dahe yemi önüne koymadan elimdeki yemlikte yem yemeğe başladı. Bu nefretimin başlangıcıydı.

Neyse yaklaşık 2 hafta kuşa orda baktım. Kuş canavar gibi oldu canlandı hareketlendi. Diğer kuşlardan ayrı bir yerde güneşlemeye çıkardığımda yanımdan ayrılmıyordu. Elime konuyor bana teşekkür eder gibi bakıyordu.

Gerekli antibiyotik tedavisinide uyguladıktan sonra kuşta herhangi bir hastalığın olmadığına kanaat getirdim ve ona bir eş vermenin zamanının geldiğini düşündüm. Kendine benzer bir miskiyle eşledim. Başta herşey normaldi. Eşleştiler yuvalarına çöp çektiler. Ama gel gelelim 1 ay geçmesine rağmen yumurta yapmadı dişi. Ziyaretime gelen yaşlı bir abiye dedim olayı. Bir bakayım dedi kuşu eline aldı. Kuşun çatısına baktığında Yusuf bu kuş yumurtlamaz tabi dedi. Bunun çatısını kırmışlar dedi. Ve kuşu nerden aldığımı sordu. İstanbuldan deyince bende öyle tahmin etmiştim zaten dedi. Meğer daha öncelerde onunda başına gelmiş hatta nasıl yaptıklarını bile görmüş.

Alın size kuşun kısırlaştırılması. Ya böyle birşey olabilir mi. Hala aklıma geldikçe küplere biniyorum. Neden böyle yaptıklarına gelince kuş üremesin her kimse o kuşun ilk sahibi adam, o adamdan başka kimsede olmasın bu kuşlardan. Amaç buymuş. şimdi siz söyleyin hala bu şekilde düşünen adamlar, bırakın düşünmeyi bu şekilde ağzı dili olmayan zavallı bir hayvana bu tarz bir işkence uygulayan şerefsizler olduğu sürece Türkiyede kuş besleyen insanlar olarak biz nereye varabiliriz. Bırakın birlik kurmayı bırakın dernek kurmayı ilk önce içimizden bu tür şerefsizleri ayıklamalıyız. Bunlar yok olduktan sonra zaten yapmak istediğimiz tüm faalyetler kendiliğinden ve çok hızlı bir şekilde varolacaktır

Yazımda kullandığım sert terimlerden dolayı hepinizden özür dilerim.

Saygılar
Yusuf ÇILGIN
Üretme ve Paylaşma Zevkinin Herkez tarafından Yaşanması Dileğiyle Saygılar.
Kullanıcı avatarı
guvercinci
Katılımcı Üye

Irklar: Taklacı. Dolapçı
Doğum Tarihi: 01 Oca 1978

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 25 Kas 2004 16:33

Selamlar YUSUF bey;

Bende eklemek istediğim 1-2 kelime var bu başlığı attıktan sonra zaman içerisinde duyduğum ama bizzat yaşamadığım, görmediğim kulaktan duyma olayı aktarayım dedim. Doğudaki kaliteli güvercinlere sahip ağaların güvercinlere anüslerinden şırınga vasıtasyla özel bir ilaçla erkek ve dişinin kısırlaştırılarak diğer illere veya şahıslara satıldığını duydum. İYİ PARA VERİP GÜVERCİNLERİ ÇOĞALMAYANLARA DUYURULUR...
Selamlar, saygılar.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen huklas » 19 Şub 2005 2:44

Hangi vicdana sığar böyle birşey ya, insafsız herifler.Bunun vebalini nasıl ödeyecek bu adamlar.şoktayım, hala aklım almıyor nasıl böyle bir zorbalık yapılır. :cry:
Birol Bakay
Kullanıcı avatarı
huklas
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Mustafa K. » 22 Şub 2005 12:15

Merhabalar,

Benim de böyle bir durum basima geldi. Bizde derler ki hayvani sevmeyen insan insanlari hic sevmez. Böyle seyler hep cahillikten geliyor arkadaslar. Bu site zamanla o insanlara da birseyler ögretecek insallah. Umut kesilmez.
Iyi kuscu yetistikce onlar azalacaktir. Tabiki hep yapan olacaktir ama azalacaktir. Tanidigim biri bir kac defa yapmisti almanyada, onun geldigi yerde iyi kus verilirken böyle yapiliyormus. Sabirla anlata anlata gel zaman git zaman bana hak verdi ve yapmiyor artik. Hatta o zamanlar nasil böyle bir yöntem uyguladigi konusu olunca hep utanir. Böyle bir konu oldugunda hep tüylerim diken diken olur. Insallah böyle seyler olmaz.

Bir konu söylemek istiyorum müsadenizle. Fikrimce böyle kötü seylerin nasil yapildigi anlatilmasa böyle acikdan, cünki yapmak isteyip fakat nasil yapildigini bilmeyen sözüm ona kuscular kolayca ögrenecekler böyle seyleri.

Saygilar
Mustafa
Mustafa K.
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Ugur Buyukolmez » 25 Nis 2005 5:20

KUSLARINI KISIRLASTIRIP BASKALARINA SATAN KIMSELER KISILIGI EKSIK, AZ GELISMIS, ADİ, IC GUVENI OLMAYAN, O ELINDE BULUNAN DAMARIN KENDI HAVA KACIRAN KISILIGINE BIR YAMA OLAN, BENCIL, PARAYI INSANLIKTAN DAHA COK SEVEN, YOZ KIMSELERDIR. SATTIKLARI KUSLARIN SADECE KENDILERINDEN ALINMASINI VE BOYLECE O DAMARIN GETIRECEGI PARANIN SADECE KENDI CEPLERINE GIRMESINI ARZU EDERKEN ELLERINDEKI KUSLARA EZIYET ETMEKTEN CEKINMEYIP, ICLERINDE KUS SEVGISI OLMAYAN KUSCULARDIR, BU KISILER.. BU KISILER, BU HOBININ SADECE ADI TICARET TARAFINLA ILGILENIRLER, ICLERINDEKI, AGAC COK KALINDIR YONTULMASI COK ZORDUR...
UGUR BUYUKOLMEZ
Kullanıcı avatarı
Ugur Buyukolmez
Aktif Üye

Mesajgönderen stargazer » 03 Haz 2005 22:29

Güvercinleri kısırlaştıran insan formlarının kendilerinin kısırlaştırılıp üreyememeleri, böylece bu sakat kafa yapısında nesillerin çoğalmaması dileğiyle... Saygılar...
Saygılar...
Ali Ã?zer
Kullanıcı avatarı
stargazer
İlgili Üye

Mesajgönderen toprak » 18 Ara 2005 1:14

merhaba sevgili kuscu arkadaslar.benim de elime cok sefer bu sekil kuslar gecti hatta su anda bile ekimde bir tane ayna kuyruk mavi var kusu es vurdum bayagi gecmesine ragmen yumurta alamadim sonradan farkettimki catali kirik.acaba düsünüyorum yoksa kus kendisi bir yere vurupmu kirdi diye?cünkü bahsettigim kus cok oyunlu yerde bile zor yürüyor.daha öncede elime gecen catali kirik kuslarda gene cok oyunlulardi,yani demek istedigim mantigim almiyor bir hayvana bu eziyetin yapilabilecegi.ben kendi kirmis olabilme ihtimaline inaniyorum.daha dogrusu ona inanmak istiyorum,aksini düsünmek bile tüylerimi ürpertiyor!! BÜTÜN HAYVAN DOSTLARINA SAYGILAR!!
Kullanıcı avatarı
toprak
Katılımcı Üye

Irklar: takla kelebek
Doğum Tarihi: 30 Kas 1978

KISIRLAŞTIRMA?

Mesajgönderen kuşcubadi » 19 Haz 2006 18:48

İstanbul da guvercin pazarın da bazı guvercin satan şahıslar guvercini satarken parayı aldıgı an ve size guvercini veriken çatılını kırıyolar çok dikkali olun arkadaşlar benim başıma geldi :cry:
En son kuşcubadi tarafından 20 Haz 2006 12:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
kuşcubadi
Deneyimli Üye

Mesajgönderen karbeyaz » 19 Haz 2006 22:59

Bu anlatılanlar düşünürken bile insanın içini ürpertiyor. Demek ki bu insanlar bu hareketleri sergileyebilecek kadar vicdansız, ne kadar insan oldukları tartışılabilecek şahıslar... Allah bu şirin yaratıkları böyle şahıslardan korusun inş. Başka ne denilebilir ki bu kim olduğunu bilmezlere...
Kendini sevmeyen hiç kimseyi sevemez. İnsanları sevmeyen de güvercin besleyemez...
karbeyaz
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Özdemir » 19 Tem 2006 12:37

SELAMUNALEYKÜM.
Bir güvercini sadece kendisinde damarı bulunması için kısırlaştıran şerefsizlerin Allah iki yakasını iki cihanda bir araya getirmesin.

Arkadaşlar sorum şu:
Eğer bir güvercin genetik olarak hastalık taşıyorsa, yani her yavrusu sakat doğuyorsa, bu kuşu başka bir kuşla eş vurduğunda yine aynı durum oluyorsa, bu kuşun infazımı, kısırlaştırılmasımı gerekir?
ABDULLAH ÖZDEMİR.

Hayallerimi yaşamak, hayal de olsa, hayallerimle yaşamak, en büyük hayalim.
Özdemir
Deneyimli Üye

Dön Genetik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir