Yetiştiricilerin İsteği Doğrultusunda Gelişen Genler

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Yetiştiricilerin İsteği Doğrultusunda Gelişen Genler

Mesajgönderen ferahzade » 22 Tem 2006 20:44

Yetiştiricilerin genelinin estetik tercihleri sonucunda bir kuşun genetik yapısındaki temel parametreler değişebilir mi? Diğer bir deyişle bu genetik özellikler, istenilen değerler yetiştiricilerin istekleri ile belirlenebilir mi? Mesela Arap renkli kuşlarda gaga beyazlığının moda olması bir süre sonra bu kuş rengini ararken gaga mutlaka beyaz olmalıdır gibi bir yaklaşım ne derece sağlıklıdır? Bu durum performans kuşlarının zaman içinde kostüm kuşu olma özelliğini ortaya çıkarmaz mı?
En son ferahzade tarafından 23 Tem 2006 11:05 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Irklar: ÇORUM ÇIPLAK, MARDİN
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 23 Tem 2006 10:50

Enfes bir konu:
Performans kuşunda renge veya başka bir fiziksel özelliğe gitmek hatta o yöne hafif bir eyilim göstermek dahi her zaman için performansın kaybı ile sonuçlanır.
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Mesajgönderen Engin Salim GURKAN » 23 Tem 2006 14:57

Herkeze selamlar.

Guvercinlerde sekil ve renk degisimini saglamak yaklasik 3 ile 5 yil surer bu da kac agiz yavru alinip kacd efa ciftlerin devir edildigiyle ilgilidir bunun yaninda bu bilincsizce yapilirsa kesinlikle performans kuslarinda oyun kaybina neden olur genetik olarak bu genler kusta bulunsa bile yanlis kuslarin bir birine vurulmasindan hayal kirikliklari sonuclanabilir bu yuzden takip edilecek yol sakin bir yol izlemektir.

istenilen renkteki kusun oyun ozelligi ve bu kusun eslestirilecegi kusun oyun ozelligi on planda gelir ve kesinlikle yavrular ucurulduktan sonra oyunlari gorulup oyle ese atilmalidir, bu sekilde 5 nesil gidilip yavrularin en ustunleri istenilen renkteki kusa vurulmak suretiyle istenilen renk istenilen oyunda elde edilir. bunun icin bile cok iyi bir gozlemci olmak lazimdir.

Renk icin her zaman erkek kusun secilmesi cok uygun olur benim tecrubelerim ve deneyimlerim genelde oyunun disiden geldigi yolundadir vucut ve renk genelde erkekten gelir tabi bunun aksi oldugu hallerde oldu fakat nadir belki bu soyada bagli bir olaydir.

Ornegin A erkek kus olsun, B disi kus olsun ve biz a nin renginden kus elde etmek istiyoruz.

A ile B nin disi yavrusu ucurulur en iyi oynayan yavrunun rengi A ya benziyeni Buna C diyelim.

A ile C nin yavrusunun eniyi oynayan disi yavrusuda rengi A ya benzemek sartiyla D olsun

A ile D nin Yavrusunun en iyi oynayanida E olsun. tabi bunuda rengi A gibi olanini secelim

A ile E nin en iyi oynayan yavrusu ise F olsun.bununda rengi Aya benzeyenini secelim .

Bu asamada ben F in A ya benzeyen erkek yavrusunu yeniden B ile yada onun kanindan oyunu mukemmel olan bir disiye vurup bu cikan yavrunun A nin ozelligini tasiyip enguzel oynayanini yine A ya vurur. bu islemi damari koreltmeden bu sekilde devam ettiririm ve sonucta goreceksinizki istediginiz renk ve oyunda kuslari elde etmek sadece zaman meselesi ve cok basit bir olay sadece sabir ve renklerin tonlarinida incelerseniz bunun dahacok faydasini goreceksiniz mesela bantsiz kus almak icin banti zayif kuslar birbirine eslestirilirve sabredilirse bant tamamen kaybolur ve bantsiz bir nesil olusur tabi bu zaman ve bilgi isidir hatta bantlari siyah gok ler biz kullu deriz samsun da birbirlerine vuruldugunda yillar sonra koyu siyahlarin elde edilecegini gorebilirsiniz benim siyahlar yaklasik 20 sene once goklerden siyaha donustu onceleri silik oldular, siyahlari koyu bantli goklere vurdukca koyu siyahlar almaya basladim bu sekilde renk uretimi bilgi dagarcigimiz kullanilarak buluna bilir uretile bilir benim fotograflari incelerseniz bu kuslarin soyu sadece 9 cifte felan dayaniyor ama bakin 35 senede neler olustu TAKLA ALBUM 2 KISIM 4 bu tamamen incelemeler ve notlarimi kullanarak genetik konusunda yaptigim arastirmalar sonucu uretilen kuslar ve asagi yukari oyunlari da birbirinin ayni olmasada tatmin edici oyunlar gostermektedirler bunu soylerken ortalama 3 ile 15 takla arasi tabi bununun su anki rekorum bir cikista 26 takla bu tirmanis halinde iken ki yaklasik 45 metrenin uzerinde bir tirmanis yapti ama genelde 15 ile 25 metre arasi tirmanislari var tabi bu tahmini metreler ben bunu evin onundeki elektirik direkleriyle karsilastirarak soyluyorum herbiri 12 metre.

insallah bu sekilde uretici arkadaslara bir bilgi aktarimi yapmis oluruz,.

Hayirli denemeler diyelim unutmayin ucurup denemeden ve sonucunu gormeden birkusu tekrar damizliga koymak buyuk bir risktir. Sonucta pilavliklari damizlik diye tutmakta var :wink:

Saygilar

Engin
Unutmayalim ki, bizlerin doğruları başkalarınca doğru olmayabilir zira insanlar başlarından geçen tecrübeleri doğrultusunda olayların doğruluğuna yada yanlış olduğuna karar verirler, bu yüzden başkalarının da tecrübelerine saygı duymak yapılacak en akıllıca iştir zira bu şekilde bir davranış insanın hem kendine hem başkalarına saygısını arttırır ve saygı dolu bir toplumun ise güzelliğine doyum olmaz, güzel bir toplum olma yolunda başarılar diliyorum hepinize saygı ve sevgiler.
Engin Salim GURKAN
Dinamik Üye

Dön Genetik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir