ŞEBAB KUŞLAR HAKKINDA

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

ŞEBAB KUŞLAR HAKKINDA

Mesajgönderen ferahzade » 22 Tem 2006 20:52

Şebab kuşlar neden Sabuni, Miski, Gök, Çakmaklı oluyor da diğer renklerde olmuyor. Bunun belirleyicisi kimdir? Bunu belirleyen insanlar neden diğer renklerde de şebab olmayacağını ifade ediyor. Şebabla ilgili tüzük hazırlarken neden diğer renkler hesaba katılmıyor. Bu tüzüklerin bilimsel esaslara göre olup olmadığının delili nedir? Bu tüzüklerin kontrolünü kim yapacak?

Tüzük kontrol edenler '' İyi güzel yapmışsınız da bu tüzük diğer renklerin aleyhinedir bu tüzüğü diğer renklerin lehine değiştirip tekrar yazın lütfen.'' Diyemez mi? Böyle olunca diğer renkler prim yapmasa bile onların da tüzükte standardı olur ve meraklılarına kaynak olur.

Türkiye'de bir grup elit kuş yetiştiricisi diğer renkleri düşünmeden bir ırktaki yalnızca 3 renk açısından tüzük yapamazlar diye düşünüyorum.

Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyim?
En son ferahzade tarafından 23 Tem 2006 16:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Irklar: ÇORUM ÇIPLAK, MARDİN
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 23 Tem 2006 10:41

Selamlar Ümit,
İlginç bir konu açmışsın ve hassas noktalara değinmişsin.
Fakat, bu konuda takla yetiştiricilerinin düşünceleri bence polemikten başka bir sonuç çıkarmıyacaktır. Umarım sadece şebapçılar yazar.
Benim kişisel görüşleriminde şebap yetiştiricilerini rencide veya rahatsız etmekten öteye gitmiyeceğini düşünerek burada belirtmiyorum.
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Mesajgönderen Özdemir » 23 Tem 2006 14:14

Slm arkadaşlar.

şebab kuşlar hakkında bir sitede şu yazıyı buldum ve paylaşmak istedim.

Sebab Kuşlar

Taklaci kuşlar günümüzde Oyun-masa kuşu olarak ikiye ayrılmaya başladı. Oyun kuşları perfonmansları ve uçuşları için, masa kuşları da güzellikleri için besleniyor. Masa kuşlarına verilen diğer bir ad Şebab kuşlardır. Masa kuşları denmesinin nedeni bu kuşlarin besliyenleri tarafından benim kuşum senin kuşundan güzel ile başlıyan ve kuşların masa üzerine konularak güzel olanin kendisini göstermesi ile son bulan iddialı sohbetlerden kalan isimdir. Bu işin Türkiye çapında olanıda şebab festivalleridir. Karaman, Erzurum, Adana illerimizde her yıl şebab festivalleri düzenlenmektedir.
Bu kuşlarda en çok rahbet gören renkler Miski, Kürenk, Mavi, Arap, Çakmaklı'lardır. Dikkat ederseniz bu renkler taklacı kusların has renkleridir. Biz şebabcıda bu renklerde olan kuşların en gösterişlisini tabir yerindeyse manken gibi olanını beslemek ister. Şebab güzel demektir. Bizdeki güzel anlamıda manken gibi lafıyla özdeşleşmiştir. Şebab kuşlarda önemli kriter güzelliktir. Ne renk olursa olsun kuş gözlerde etki bırakıyorsa bu kuş sebabtır. Bu etkiyi yapan kaynaklar yarısmalarda belirtilmistir.

1- Bacaklar yerden yuksek, dik ve dolgun olmalı.
2- pacalari kılıc paca olmalı. uzun olması kusa güzellik katar. tuyler on tırnagi gecmemeli. (dikkat ederseniz bol pacadan bahsedilmiyor)
3- boyu uzun, gögsu önde, asker gibi durabilen bir kuş olmalı.
4- göz-gaga-tırnak bütünlüğü olmalı.
6- Bulundugu katagorideki renkleri tasımalı. renkler mat degil parlak olmalı.

Yukardaki özellikler olupta birde ucurulup oynuyorsa, bu kuşu para ile satın almak çok güçtür. Sebab kuşlar pahalı ve zor bulunduğu için pek çok kişi bu kuşları uçurmaz. Bu taklacılar korunan kuşlardır. Belirli bir çevre içersinde yetiştirilir. Yarışmalarda bu insanlar biraraya gelir. şebabları görme fırsatı doğar.
ABDULLAH ÖZDEMİR.

Hayallerimi yaşamak, hayal de olsa, hayallerimle yaşamak, en büyük hayalim.
Özdemir
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Özdemir » 23 Tem 2006 14:57

Alın size bi şebab tartışması daha.

http://www.hepsievcil.com/App/Forumlar/ ... 7&BRef=926
ABDULLAH ÖZDEMİR.

Özdemir
Deneyimli Üye

şebablar hakkında

Mesajgönderen Abdülkerim » 13 Ağu 2006 0:39

selamün aleyküm, aslında ben şebab uzmanı değilim ama bildiğim kadarıyle bir şeyler yazayım. Evvela şebab miski, kızıl, göğ dışındaki kuşlarda da olur. Arap ve sütbeyaz gibi ancak bu tür şebablar çok az kişi de bulunmakta(özellikle beyazlar) ve piyasada revacı miski veya kızıl gibi olmamaktadır o yüzden bu kuşlardan pek fazla şebab olarak bahsedilmemekte ve tutulmamaktadır. Festivallerde de çoğunluğun beslediği hayvanların esas alınması ve onların yarıştırılması galiba doğaldır. Ancak bal kafa kuveyt miskisinin şebab kategorisine girmediğini de cümle şebabçılar bilir. Bunun bi kaç sebebi olabilir, şebabçılar nezdinde böyle kabul edildiği için veya şebabda aranan yapıya, paçaya, duruşa bu kuşların ancak binde birinin sahip olmasından dolayı olabilir. Ama kuveyt miskileri de sahiplerince gerekli donanıma sahip kılınıp çoğaltılırlarsa onlarda ilerde şebab sınıfına neden dahil edilmesinler?!.
Anti parantez şunu da belirtmek isterim ki kimseler şebabçılara kızmasın onların kuş anlayışında da renk ön plandadır. şebabların soyu nerdendir, nereye dayanır, kırılmışlar mıdır veya hala kırılmakta mıdırlar, kırılıyorlarsa kırılmamışları nasıl anlaşılır, şebab-oyun ilişkisi nasıldır gibi konulara girilince şebabçıların da sadece rantçı olmadıkları anlaşılır.
Abdülkerim
Katılımcı Üye

Mesajgönderen ferahzade » 29 Ağu 2006 20:45

Abdülkerim,

şebabın kar amaçlı yetiştirilen bir güvercin olduğu düşünüyorum. Bu yüzden ki kimse şebab uçurmaz. Bu kuşların takla performanslarından da şüpheliyim. Elimde bir takım var bahçeye yeni yeni çıkarmaya başladım. İlk yavrularını uçuracağım. İki kuşa bakarak şebabın performansı hakkında yorum yapılmaz ancak genel kanaatim bu yöndedir. şebabçılar da aynı görüşte.

Halbuki bu kuşun görünüşü yanında performansı da geliştirilseydi iyi olurdu..
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Irklar: ÇORUM ÇIPLAK, MARDİN
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Mesajgönderen Özdemir » 07 Eyl 2006 18:02

Selam ferahzade.

şebab kuşlarının kar amaçlı beslendiği doğrudur, ancak uçuranlarda çoktur.

Çünkü şebab kuşu güzelliğinin yanında performansıda iyi ise 2 katı daha çok para kazandırır sahibine.
ABDULLAH ÖZDEMİR.

Özdemir
Deneyimli Üye

Dön Genetik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir