BİR GÜVERCİNDE TÜY KALİTESİ NASIL ANLAŞILIR?

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

BİR GÜVERCİNDE TÜY KALİTESİ NASIL ANLAŞILIR?

Mesajgönderen ferahzade » 25 Ağu 2006 0:48

Yetiştiriciler güvercinin tüyünün kalitesini nasıl anlayabilir? Kaliteli tüy nasıl olur? Tüy kalitesi düşük bir güvercinden kaliteli tüyü olan yavrular çıkar mı? Tüy kalitesi düşük eke bir güvercinin bir sonraki sezonda kaliteli tüyü çıkar mı?
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Irklar: ÇORUM ÇIPLAK, MARDİN
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Tüy kalitesi

Mesajgönderen Türker Savaş » 25 Ağu 2006 10:51

Merhaba Ferahzade,

Tüy kalitesi (!), bizim meslekte kalite özellikleri dediğinizde tüylerimiz diken diken our. Kalite kriterlerini belirlemek ve bunlar üzerine etkili olan faktörleri belirlemek oldukça güçtür. şimdi öncelikle beslemenin çok önemli bir faktör olduğunu söyleyebilirim. Üniversitede bangoyla melezlenmiş baskalarda (kırık baska diyorlar, İstanbul'da tutuluyor) yaptığımız çalışmalarda bunların yavrularına güçlükle baktıklarını belirledik (gerçi bu herkesce malumdur ancak bizim görevimiz bunu rakamlarla gösterebilmek). Bu arada beslenme eksikliği yada yetersizliğini tüy kalitesinden açıkca görmek mümkündür. Beslenme yetersizliği görülen evrede özellikle yeni çıkan teleklerde bunun izi bir şerit halinde görülmektedir. Telekler bu şeritlerden genellikle kolayca kırılabilmektedir. Ancak tüy değişimi sonrasında bu hayvanlarda, eğer dengeli besleniyorlarsa genellikle tüy kalitesi iyileşmektedir.
Neredeyse tüm özelliklerde olduğu gibi tüy kalitesinde de genetik faktörler de rol oynarlar. Ancak bu konudaki çalışmalar genellikle etlik piliçlerde kolay yolunabilme, sıcak bölgelerdeki yetiştiricilikte sıcaklıktan daha az etkilenmemeleri için seyrek tüylülük ve kesim sonrası deri rengine tüylerin dolaylı etkileri konusunda. Bunların dışında tüy kalitesi konusunda çalışma bilmiyorum. Bir olasılık kazlarda bu anlamda çalışmaların olması. Bir araştırayım.

Sağlıcakla kalın...

Türker
Türker Savaş
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Dönek
Doğum Tarihi: 28 Kas 1965

Mesajgönderen ferahzade » 25 Ağu 2006 18:23

Hocam, verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Kanat teleklerindeki çizgileri fotoğraflı olarak görmek mümkün müdür?
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Tüy kalitesi

Mesajgönderen Türker Savaş » 25 Ağu 2006 22:00

Merhaba Ferahzade,

Elbette görebilirsiniz. Ancak şu anda izindeydim. Daha önce çektiğim fotolar okuldaki bilgisayarımda. En kısa sürede göndermeye çalışacağım.

Türker
Türker Savaş
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen ferahzade » 25 Ağu 2006 22:04

Sağolun hocam :D
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen BERGAMALI » 25 Ağu 2006 23:58

Merhaba tüyün kalitesindeki amac kusumuzun ucmasinda ve oyununda her hangi bir rahatsizlik vermemesi ve devamliliksa bu konudaki benim gözlemlerimi yazayim. Özelikle devamli ucurdugumuz kuslarda kanat tüylerinin veya kuyruk tüylerinin kirilmasi kusun perfonmansini etkiler benim damizlik secerken dikat etigim benim tabirimle ipek tüylüler ve kazik tüylüler arsinda ipek tüylüleri tercih ederim. Bu genetik olarak yavrulardada görülür bu tipte tüyleri olan kuslarin kirilma bozulma gibi sorunlari pek olmaz hemen her zaman ucurma imkaniniz olur. Bu kazik tüylü benzetmedeki kuslarin hemen her zaman kuyruk kanat tüylerinde kirilmalar olur birini cekseniz kisa süre sonra digerlerinde kirilmalar oldugundan ucurma ve perfonmasta hayal kirikligi yasanabilir. Tüy kalitesi icin mevsime göre kuslariniza protain iceren yemleri verirseniz birde imkan oldukca banyo yaparlarsa pek sorun yasanmaz.
BERGAMALI
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen ferahzade » 27 Ağu 2006 20:27

Türker Savaş hocam, fotoğrafları mailime yollamış buraya yapıştırıyorum. Kendisine teşekkür ederim.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Hocam, aynı adrese konuyla ilgili başka fotoğraflar gönderirseniz, buraya yine asarım.
En son ferahzade tarafından 27 Ağu 2006 22:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen Şakir » 28 Ağu 2006 9:53

İyi günler arkadaşlar bilgisi olan arkadaşlara ve özellikle sayın hocama bende bir şey sormak istiyorum daha önce bu kuşlarda bu sorunu hiç yaşamadım fakat iki seferdir aldığım dört yavrudan üçünün kanatları ve kuyrukları hortum gibi çıkıyor burada kırpık diye tabir ediyorlar ve yakın eşlemeden olduğu söyleniyor arkadaşlar yavrularda vitaminsiz veya zayıf kalma yok çok güzel bakımlılar fakat tüyleri diken diken çıkıyor acaba neden olabilir fikrinizi alabilirmiyim...
Kullanıcı avatarı
Şakir
Gözlemci Üye

Tüy kalitesi

Mesajgönderen Türker Savaş » 28 Ağu 2006 10:12

Merhaba "şakir",

Sözünü ettiğiniz sorunu biliyorum. Bunlar da genellikle ilk tüy değişiminde düzeliyor. Eğer ilk tüy değişiminde aynı şekilde gelirlerse genetik kaynaklı olduklarına kanaat getirebiliriz. Yakın eşleştirmeden "akrabalı yetiştirmeyi" kastediyorsunuz herhalde. Akrabalı yetiştirme nedenlerden biri olabilir ancak şunu da unutmayalım, burada ifade ettiklerim her zaman akrabalı yetiştirme mutlaka bu soruna yolaçar anlamına gelmesin.
Diğer yönü ise yine besleme kaynaklı olabilirler. Çok iyi bakılsalar da, bu kez iyi bakımdan bazı sorunlar çıkabilir. Bu tabi ki çok iyi bakım anlamına da gelmez. Besleme dengesiz anlamına gelir. Örneğin çok rastladığım bir sorunu nlatayayım. Protein oranı yüksek yemlerle beslenen yavrular topaç gibi olurlar ancak bunlarda çok sık olarak mafsal sorunları ortaya çıkmaktadır. Eğer önlem alınmazsa mafsallarda açılma hayvanların sakat olmasına neden oluyor. Benzer şekilde sözünü ettiğiniz tüy sorunu da besleme dengesizliğine dayanabilir.

Saygılar ve sevgiler...

Türker
Türker Savaş
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Şakir » 28 Ağu 2006 11:48

Sayın hocam öncelikle ilginize çok teşekkür ederim genetikle ilgili çalışmalarınızı biliyor ve takip ediyorum bu konuda bilginize güvenim tam onun için durumu size izah etme gereği hissettim hocam bunlar bu şekilde aldığım üçüncü yavrular daha önceki tekti ve düzelmedi uçamıyor ama gayet sağlıklı damızlık olarak görev yapıyor sadece kanatlarda ve kuyrukta hiç tüy yok boru gibi ben genetikten olduğuna kanaat getirdim size sorum 4 yavrudan 3 tane bu şekilde almam sürekli bunların bu şekilde yavru vereceği anlamınamı geliyor yoksa bu kadar sık arka arkaya çıkmaları tesadüfemi dayanıyor ilginize çok teşekkür ederim iyi tatiller....
Kullanıcı avatarı
Şakir
Gözlemci Üye

Tüy kalitesi

Mesajgönderen Türker Savaş » 28 Ağu 2006 11:59

Merhaba "şakir",

Kesinlikle katılıyorum, sorununuz kalıtsal kökenli. Bunların damızlıkta kullanılması da doğru değil. İleride yavrularda tekrarlama olasılığı yükseliyor. Bu yavruların alındığı kuşlar da sorunlu. Bu kusuru taşıyorlar. Tahminim resesif yani çekinik bir gen. Dolayısıyla yumurtadan çıkacak her yavrunun kusurlu olma olasılığı %25. Kusurlu yavruları başka kuşlara eş edip alacağın yavrular da taşıyıcı olacaklardır.

İyi tatiller

Türker
Türker Savaş
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 28 Ağu 2006 12:10

Merhaba,

Bildiğim kadarıyla güvercinlerdeki sağlık göstergelerinden birisi de tüylerin düzgün olmasıdır. Özellikle boyun bölgesindeki tüylerdeki yanardöner renkler belli ise bana göre sorun yok demektir. Soluk ve solgun tüyler bana göre sıkıntı işaretidir. Tabii bunun yanında çıkamayan tüyler de (yavruluk zamanında) yolunda gitmeyen şeylere işarettir.

Şayet yavruların gelişiminde gerilik varsa Yavru Hapı veriyorum. Bazı yetiştiricilerin de bildiğimiz Bebek Mamasından (Tahıllı) takviye ettiklerini duyuyorum.

Benim gözüme çarpan bir başka olgu ise kazık tüyündeki yavruların kanat tüylerinin yana doğru açık şekilde gelişmesi. Genelde ana-babalarının yeterli ilgiyi göstermediği yavrularda yaşanan bir durum. (Döneklerde mesela)

Bir de tüy kalitesinin düzeltilmesi açısından HAVUÇ verilse nasıl sonuç alınır. Bildiğim kadarıyla kafes kuşları besleyenler veriyorlar. Renklerin daha belirgin olması açısından güvercinlerde yararı olur mu ? Havuçtan elde edilmiş herhangi bir materyal var mıdır ?

Niyazi Ertürk
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Tüy kalitesi

Mesajgönderen Türker Savaş » 28 Ağu 2006 12:18

Merhaba,

Havuç karotince zengin bir sebze. Karotin bilindiği gibi Vit. A'nın hammaddesi. Kuşlarınız tüketiyorsa korkmadan verilebilir.
Yavrularda bahsettiğiniz sorun sizin de dediğiniz gibi gelişme geriliği belirtisi. Ancak gelişme geriliğinde tek etken besleme değildir. Bu yıl havalar özellikle çok sıçaktı. Bundan 2 hafta öncesine kadar yavru olanların sıcaklıktan mutlaka sorunu olmuştur. Daha önce kuşların her zaman bir öğün beslenmesinin yeterli olacağını yazmıştım. Doğrudur, ancak bu sıcak günlerde yavruların susuz kalmamasına dikkat etmek gerekir. Ana babaların yavrulara su vermesini sağlamak için günün belirlei saatlerinde onları uyaracak yemleme (kısıtlı) yapmalıyız. Bu yemleme sonrasında ebeveynler yavrularına bakacaklardır.

İyi günler

Türker
Türker Savaş
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen ferahzade » 28 Ağu 2006 20:50

Aşırı sıcak havalarda günlük yem tüketimini bölerek vermek gerekir. Nedeni ise yavruların susuz kalmaması böylece dişiler yem yedikten sonra yavruya kusacak ve yavrunun su ihtiyacını da kaşılanmış olacak. Doğru mu anladım hocam?

Böyleyse bu anlamaya paralel olarak bir sorum daha olacak? Dişiler, yavrunun su ihtiyacını yemle kusarak mı yapar? Bağımsız olarak su kusmazlar mı?
En son ferahzade tarafından 28 Ağu 2006 22:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Yavru bakımı

Mesajgönderen Türker Savaş » 28 Ağu 2006 21:10

Merhaba Ümit Bey (şu bey kısmını kaldırabilirmiyim, size ümit diye hitap etsem ?),

Doğru, benim önerim sıcak havalarda günün farklı zamanlarında biraz yemleme yaparak ebeveynlerin yavrulara su da vermesini sağlamak. Haklı sorunuza gelince, sıcak günlerde ebeveynlerin yem yedikten sonra yavrularına daha fazla su verdiklerini biliyoruz. Ancak yalnızca su verme konusunda endişelerim var. şu yada bu çift yapabilir elbette, ancak hepsinin yapacağı konusunda şüphem var. Eğer anaçların kendileri öğün dışında çok fazla su aldılarsa, bunun da mekanik uyarması sonucu yavrulara kusabilirler.
Konu nerelerden nereye geldi. Böyle bir başlık altında olması aslında konuyu bulmayı zorlaştırabilir. Konunun besleme yönü var ve yavru gelişimi ile ilgili kısmı var. Bunları ilgili başlıklar altına da taşınsa iyi olurdu. Bu mümkün mü ?

Sevgiler

Türker
Türker Savaş
Destek Ekibi Üyesi

Sonraki

Dön Genetik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir