Performansın Kalıtımı

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Mesajgönderen Ali ONAÇ » 05 Eyl 2006 22:25

İyi akşamlar;

Sayın Türker Bey ;

Konunuzla pek ilgisi yok ama ANKARA'da görevli bir Veteriner Hekim büyüğümüzden güvercinlerin oyun, takla, dönüş vb. hareketleri ile ilgili performanslarının kaynağının orta kulakla direk bağlantılı olduğunu duymuştum.
Kullanıcı avatarı
Ali ONAÇ
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Şakir » 06 Eyl 2006 10:10

İyi günler
Sayın hocam kumrularında fişek yapıyor acaba fişek yapan güvercinlerin kumru soyuyla ilgisi olabilir mi?
Kullanıcı avatarı
Şakir
Gözlemci Üye

Mesajgönderen yektaaa » 07 Eyl 2006 17:02

Merhabalar.

Yıllardır Taklacı(damcı) yetiştirdiğim için gözlemlerim sadece bu ırkı kapsamakta. Senelerdir, bu ırkı beslerken karşılaştığım olumsuzluklar, beni hep hayrete düşürmüştür.

Havadaki, uçurduğumuz en güzel kuşların düşmanı atmacalar, yerde kediler. şu ana kadar atmacanın bize göre kötü kuşu aldığını, kedinin kötü kuşu kaptığına şahit olmadım. Havadaki en güzel kuşumuzu atmaca, yerdeki en iyi kuşumuzu kediler kapar. Dost sohbetlerinde de bu tür serzenişleri hep dinledik.. Bu serzenişlerin üzerine dostlarıma dile getirdiğim , bizim beslediğimiz kuşlarda genetik rahatsızlık var, yaptıkları çok anormal şeyler. Bir kuşun günlerce çatıdan inememesi, yukarıdan kanat ve kuyruklarını kapatarak taş gibi yere gelmesi, inmek üzere iken taklalar atarak havaya doğru fişek yapması ve bunu defalarca yapması hiç mantıklı davranışlar değil. Bu nedenle doğal seleksiyona uğramaları da normal. Bu herkesçe bilinir vahşi yaşamda, yırtıcılar sürünün hep en zayıfını, en hastalıklısını elimine ederler.

Açıklamaya çalıştığım olayların tamamı birer gözlem. Yıllarca ben bunları dile getirirken çevremdekilerin alaycı gülümsemelerine maruz kaldıktan sonra böyle olabileceğine yönelik birkaç cümle okuduktan sonra genetik konusuna haddim olmayarak bu satırları yazma gereği hissettim. Bu sohbetin sonucunu çok merak ediyorum çoook. :roll:

Saygılar, sevgiler.
Hayat sevdiklerinizle güzeldir.
Kullanıcı avatarı
yektaaa
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen ALCATRAZ » 07 Eyl 2006 17:44

Selamlar

Yekta arkadaşımızında bahsetmiş olduğu en güzelini kedi kapar en iyisini şahin alırın arkasında belki de içimizi en çok cızlattığı için böyle söylemler oluşmuştur. Ben kendi adıma türünün gerektirdiği tüm özellikleri üzerinde barındıran kuşumu kaybedersem çok üzülürüm. Bunun dışında vasat özellikte olan kuşumu altında yavrusu yada tutmuş yumurtası yoksa gözümün önüne dahi getirmem. Çünki yaşananlar doğa olaylarıdır. Her canlının bir düşmanı mutlaka vardır. Bunun dışında genetik hususunda ise benim şöyle bir yöntemim var. Şöyle düşünelim bir çift kuşumuz var. Bunlar AA olsunlar. Bunlardan sırasıyla yavrular almaya başladık. Yavrularda bb, cc, dd, ee olsun. Yavruları hem renk hem performans olarak gözlemledik. Yavrular ilk zamanlarda iyi çıktılar. Onlardan sonrası giderek vasat bir hal almaya başladı. Vasatlaşmaya başladığı zaman anaç ve babaçı ayırıyor. Bunlara taze kan katıyoruz. Bu taze kandan ilk çıkan yavruları da eski eşlerden alınan son yavrulara eş ediyoruz. Böylece kanı geri toparlamaya çalışıyoruz. Bir de benim son zamanlarda aklımda şöyle bir fikir oluştu. Hani sıkça söylenen bir laf vardır. Oğlan dayıya kız halaya benzer diye. Kuşlarda da böyle bir üretim taktiği geliştirilebilir mi acaba diye düşünüyorum. Anaç dişinin özellikli erkek kardeşi ile babaç erkeğin özellikli dişi kardeşini bir birine eş etmek gibi. Tabi bu aynı soy kuşlar için değil de kan değişiminden sonra yapılacak bir uygulama. Sadece bir fikir denemişliğim yoktur.
Kullanıcı avatarı
ALCATRAZ
Dinamik Üye

Irklar: Bursa Oynar, Mülakat
Doğum Tarihi: 20 Nis 1981

Mesajgönderen Türker Savaş » 07 Eyl 2006 18:14

Merhaba İbrahim (isminle hitap etmemde bir sakınca yoktur umarım),

Yazdıklarından bir yeri yanlış anlamayayım diye bir sormak istiyorum. "AA çiftinden sırasıyla yavrular almaya başladık" derken AA çiftinin birbirini takip eden posta posta yavrularını mı, yoksa yavruların tekrar birbirlerine eş edilmesini, sonra bunların yavrularının birbirlerine eş edilmesini ve böylece devam edilmesini mi kastediyorsun ? Çok güzel görüşler çıkıyor ortaya.

Selamlar

Türker
Resim
Türker Savaş
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Dönek
Doğum Tarihi: 28 Kas 1965

Mesajgönderen ALCATRAZ » 08 Eyl 2006 9:47

Selamlar

Değerli üstadım posta posta alınan yavruları kastediyorum. Birde şu oğlan dayıya kız halaya benzer sözünden hareketle kuşlara bunu nasıl uygularız akşamdan beri onu düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
ALCATRAZ
Dinamik Üye

Irklar: Bursa Oynar, Mülakat
Doğum Tarihi: 20 Nis 1981

Mesajgönderen caylak oynarcı » 08 Eyl 2006 11:20

Selam değerli dostlar,...

Yazılarınızın içindeki beyin kıvılcımlarını anlamaya ve kanıtlanmış bilgileride dağarcığıma katmak için genelde genetik formunu seçerim ve ayrıca çok ilginç gelir,..ilginç fikir ve deney gözlem sonuçlarınızı ilgiyle okuyorum,..zaman içinde benimde birkaç ilginç gelen genetik durumlardan kanıtlarım oldu,.yazarız inşallah,..

not: sanırım kumruların yukarı çekmesinin bir nedenide,eş zamanı dişisine kur yapmaktır,..ne kadar yükseğe çıkarsa ve gür öterek kur yapar ise o kadar dişiyi kolay tavlar,. :)
caylak oynarcı
Dinamik Üye

Mesajgönderen BERGAMALI » 08 Eyl 2006 13:07

MERHABA
Bu gibi düsüncesi olan arkadaslara yardimci olmasi acisindan birkac kelime yazayimki ona göre planlama yapsinlar.
Yuva kardesleri esleme sisteminde disaridan olmasa bile ic organ bagisiklik sistemi zayifligi gibi bir cok uygunsuz durum sizleri ileride zor durumlara düsürebilir.
Bir diger sistemde anne ogul ve baba kizdir bu sistemle kani 0 lama yapabilirsiniz .
BERGAMALI
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen malinois » 10 Eyl 2006 0:27

Uygulanacak metodun amaç ı, ayrı soylardan gelen kaliteli damızlıkların çiftleştirilmesi ve aile içinde üretimin devamı ile 3 ayrı yönde , anne, baba ve anne/babanın ortak genetik yapı özelliklerini taşıyan kuşların elde edilmesidir.Metodun uygulanmasında üstün kabiliyetleri olan,iyi soylu bir nesilden gelen,sağlığı ve gücü yerinde bir erkekle bir dişiden aile kurulur.Bunlar aynı ırktan olmalarına rağmen aralarında akrabalık bulunmamalıdır.6 yıl ve üzeri devam edecek üretim süresince bu aileye aynı ırktan olsa bile başka bir kuş sokulmamalıdır.Üretime her yıl ailenin en kabiliyetli,en kaliteli kuşları seçilmelidir( Seleksiyon)

Irk içi üretimde aynı genetik yapı varolduğundan yeni nesiller genel karekterleri bakımından birbirine benzerler.Fakat bireylerdeki bazı genlerin sahip oldukları özellikler ve yetiştirildikleri ortamlar onlar arasında da farklılıklar yaratabilir.Kardeş olan kuşlar arasında bile iyi veya kötü yönde farklılıklar olabilir.Burada denilebilir ki ;Irkların beğenilen taraflarının ıslahında sabitleşmiş genetik yapı elde etmek için aile içi yetiştirmeden ya tümüyle veya olanaklarımız nisbetinde faydalanılması gerekir.Ayrıca yetiştiricinin bilgi,beceri ve deneyimleri başarıda büyük rol oynamaktadır.

Secerelerini incelediğim ( Son 5 yıl ) ,iyi soylardan geldiklerine emin olduğum ,ayrı soylardan gelen 1 erkek ve 1 dişiyi sahiplenip,aile içinde üretime başlıyorum.Buna göre ;
1.SENE:1 Numara verdiğim erkek ve 2 numara verdiğim dişi çiftleştirilerek 3 numara verdiğim yavrular alınır. Yavrular %50 anne ve baba kanı taşırlar.
1x2=3
2.SENE: 3 numaradan bir erkek, 2 orjinal anne ile çiftleştirilerek, 4 numara verdiğim yavrular alınır. Yavrular, 3/4 anne kanı ve 1/4 baba kanı taşırlar.
3Ex2=4
3 numaradan bir dişi,1 orjinal baba ile çiftleştirilerek, 5 numara verdiğim yavrular alınır. Yavrular 3/4 baba kanı ve 1/4 anne kanı taşırlar.
3Dx1=5
3.SENE: 4 ve 5 numaradan erkek ve dişilerin çiftleştirilmesi ile, 6 numara verdiğim yavrular alınır. Bu yavrular yarı yarıya %50 anne ve babaların kanının taşırlar.
4x5=6
4.SENE: 5 numaradan bir dişinin,1 numara(orjinal baba) ile çiftleştirilmesinden, 7 numara verdiğim yavrular alınır. Yavrular,7/8 orjinal baba kanı ve 1/8 orjinal anne kanı taşırlar.
5Dx1=7
5 numaradan bir erkeğin, 2 numara orjinal anne ile çiftleştirilmesinden, 8 numara verdiğim yavrular alınır. Yavrular, 7/8 orjinal anne ve 1/8 baba kanı taşırlar.
5Ex2=8
5SENE: 7 numaradan bir dişi,1 numara orjinal baba ile çiftleştirilerek, 9 numara verdiğim yavrular alınır. Yavrular 15/16 baba kanı ve 1/16 annelerinin kanını taşır.
7Dx1=9
8 numaradan bir erkek, 2 orjinal anne ile çiftleştirilerek,10 numara verdiğim yavrular alınır. Yavrular 15/16 anne kanı ve 1/16 babalarının kanını taşırlar.
8Ex2=10
6.SENE: 9 ve 10 numaralı kuşlar çiftleştirilerek, 11 numara verdiğim yavrular alınır. Bu yavrular yine %50 anne ve babalarının kanını taşırlar.
===========================================
5 numaralı yavrular 3/4 baba,1/4 anne
7 numaralı yavrular 7/8 baba 1/8 anne
9 numaralı yavrular 15/16 baba 1/16 anne

4 numaralı yavrular 3/4 anne, 1/4 baba
8 numaralı yavrular 7/8 anne,1/8 baba
10 numaralı yavrular 15/16 anne, 1/16 baba

3 ,6 ,11 numaralı yavrular, %50 anne ve babalarının kanını taşırlar.
===========================================
Görüldüğü gibi 6 yıl içinde anne, ve babalarının kaliteli genetik yapılarını %98 oranında taşıyacak yavrular almak mümkün.
6 ıncı seneden sonra orjinal anne ve babanın hastalık ve ölümleri göz önüne alınarak üretime,1 inci sene ve devamı örneğiyle; 3 ,6 ,11 numara verdiğim , %50 anne ve babaların kanını taşıyan kuşlarla devam edilmesi gerekmektedir. Bundan amaç, aile bireyleri arasında kan bağını çok yakınlaştırmadan,aile içinde üretimi devam ettirmektir.
Bu şema doğrultusunda gerçekleştirilecek üretimde, 6 yıl içinde iyi yönde genetik yapı sabitleşecek,yetiştirici kendine ait kana,damara sahip olacaktır.

Almanya da yaşıyorum,17 yıldır su seslerinin ötümüyle tanınan bülbül aksanlı Waterslager/ Malinua ötüm kanaryaları yetiştiriyorum.2 kez Almanya,1 kez Hollanda şampiyonu oldum ve ayrıca Almanya kanarya federasyonunda hakemim.Taklacı güvercinleri çok sevdiğim ve uzun yıllar sonra tekrar güvercin yetiştirmeye başladığım,kanaryalarıma uyguladığım aile içinde üretim metodu yardımıyla iyi kanaryalar yetiştirdiğim ve bu metod la iyi güvercinlerin yetiştirilebileceğine inandığım için bu bilgileri sizlerle paylaştım.

Yanlış olarak birçok yetiştirici iyi bir erkekten iyi bir gelecek beklerler.Dişiye pek önem vermezler.Bu inanç beğenilen kuşların devamını engelleyen en önemli nedenlerdendir.Güvercin meraklılarına başarılar dilerim.
Saygılarımla
Mehmet Ali Karaipek
mehmet ali karaipek
malinois
Katılımcı Üye

Mesajgönderen ferahzade » 10 Eyl 2006 10:42

Malinois,verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

Türker hocam, bu üretim biçimini değerledirmeniz mümkün mü?
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Irklar: ÇORUM ÇIPLAK, MARDİN
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Mesajgönderen ferahzade » 10 Eyl 2006 22:34

Performasın kalıtımının daimiliğini sağlamak mümkün müdür? Sürekli iyi yavrular almak nasıl olabilir?
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Irklar: ÇORUM ÇIPLAK, MARDİN
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

GENETİK BOZUKLUK

Mesajgönderen Ahmet İçen » 11 Eyl 2006 0:37

İYİ AKŞAMLAR SAYIN DÖNEKSEVERLER
ÜÇ GÜNDÜR YAZILARI OKUDUKÇA ARTIK DAYANAMADIM! GENETİK BOZUKLUK, GENETİK BOZUKLUK DENDİKÇE ŞUNU GENETİK BOZUKLUK DİYECEĞİMİZE GENETİK DÖNÜŞ ÖZELLİKLERİ DENSE DAHA DOĞRU VE GÜZEL OLMAZ MI. DÖNEKLERİ BU DÖNÜŞ ÖZELLİKLERİNİN YANİ DÖNME GENİNİN AÇIĞA ÇIKMASINDA YOĞUNLAŞTIRMADA DOĞRU KUŞLARI EŞLEMEK SURETİYLE (AYNI TİPTE DÖNEN ERKEK VE DİŞİ DÖNEĞİ EŞLEMEK GİBİ) VE ALINAN YAVRULARIN DA AYNI DÖNÜŞ TİPİ ÖZELLİKLERİ OLANLARI DAMIZLIĞA AYIRIP ÜRETMEK SANIRIM EN GÜZEL NETİCEYİ VERİR. ÇÜNKÜ DÖNÜŞE GİRMEDE DÖNÜŞÜN UZUNLUĞU VE TİPİ (SIKARAK GİRME KANDİL YAPARAK GİRME VEDE DÖNÜŞ DEVİRLERİNİN BİRBİRİNE UYMASI GİBİ VS. ÖZELLİKLER.) VE BAŞKA ÖZELLİKLERİ AYNI OLMASI GEREKİR. EĞER BU ÖZELLİKLERİN ÇOĞUNLUĞUNDA %90 ANA VE BABADA UYUM VARSA NE ALA YOKSA O ZAMAN POSTEKİ SAYARIZ YANİ BİR ÇUVAL PİRİNCİN TAŞINI AKLERİZ. DÖNEKÇİLİKTE EN İYİ NETİCE BOL BOL UÇURMA EĞİTİMİYLE İZLEYEREK SONUCA GİTMEKTİR YANİ ANNEYİ YAVRUSUYLA EŞLEDİM ANNE KANINA YAKLAŞTIM YOK BABAYI YAVRUSU İLE EŞLEDİM BABA KANINA YAKLAŞTIM YAKLAŞIMI BENCE YANLIŞ, DOĞRUSU UÇURUP İZLEME VE KUŞUN GELİŞİMİNİ TAKİP ETME İLE DOĞRU KUŞLARI EŞLEME İLE SONUÇ ALINMALIDIR. YOKSA KAN YAKLAŞIMI NEGATİF SONUÇ VERİR APTAL YAVRU, SAKAT YAVRU VS. GİBİ SANMAYIN Kİ DÖNÜŞ GENETİK BOZUKLUKTUR ANNEYİ VE BABAYI YAVRULARI İLE EŞ EDERSEK GENETİK BOZUKLUK ORTAYA ÇIKAR VE GÜZEL DÖNÜŞLÜ DÖNEKLER ALIRIZ MİLLİ PİYANGO GİBİ YA ÇIKARSA YA TUTARSA DER DURURUZ. BU DÜŞÜNCELER BENİM 40 SENELİK TECRÜBELERİM VE TECRÜBELERİMDE PEK YANILMADIM. % 90 İYİ NETİCE ALDIM.

İYİ GECELER DİLEĞİYLE SAYGILAR TİRELİ
Ahmet İçen
Deneyimli Üye

Mesajgönderen malinois » 11 Eyl 2006 0:39

Ait oldukları ırklarının özelliklerini, uçum performanslarını uzun yıllar boyunca bozmadan üst düzeyde sergileyen kuşlar (Erkek ve Dişi) damızlık olarak seçilmeli, aile içinde üretim metodu yardımıyla aynı kanla çalışıp yeni nesiller üretilmeli, her yıl yeni nesillerin en iyileri üretime alınmalıdır. Bu metodla alınacak sonuçlar tesadüf olmayacak, ileri yıllarda performans kalıtımının daimiliği kısmen sağlanacak, anne ve baba genetik yapısı 4 üncü yıldan sonra yavruların bir kısmında sabitleşecektir. Aynı kanı taşımalarına karşın aile bireylerinin bazı genlerinin sahip oldukları iyi veya kötü yöndeki özellikleri nedeniyle alınacak tüm yavruların iyi olmaları mümkün olmayacak, ama alınacak yavrular arasında süper ve çok iyileri olacaktır.
Mehmet Ali Karaipek
malinois
Katılımcı Üye

GENETİK BOZUKLUK

Mesajgönderen Ahmet İçen » 11 Eyl 2006 0:54

SAYIN DÖNEKSEVER ARKADAŞIM
SİZİN YÖNTEMİ UYGULAYANLAR SONUCA ULAŞAMIYORLAR. ve AH NERDE O ESKİ DÖNEKLER DİYEREK HAYIFLANIP DURUYORLAR. BİLİMSEL YAKLAŞIM ÇOK GÜZEL AMA HENÜZ GEN BİLİMİ GÜVERCİNLERE UYGULANAMIYOR. BENDE İSTERİM KOPYALAMA YÖNTEMİ İLE EN İYİ DÖNEĞİMDEN BİNLERCE KOPYALAMAK ÇOĞALTMAK AMA AMASI VAR. YANİ SONUÇTA ALLAHIN İŞİNE KARIŞMAK DOĞRU DEĞİL ŞİMDİLİK KOYUNLARI İLERİDE DE BELKİ KUŞLARI KOPYALARLAR DA UĞRAŞMAYIZ DÖNEK ÇIKARMAK İÇİN

TEKRAR İYİ GECELER ALMANYALI ARKADAŞIM.
Ahmet İçen
Deneyimli Üye

Mesajgönderen BERGAMALI » 12 Eyl 2006 23:16

MERHABA
Ahmet bey bu sistemi türkiyede uygulaya bilen oldugunu sanmiyorum
bu sistemin cizelgesini ben uyguluyorum vede cok memnunum Türkiyede bu sistemin ilk halkalarini ilk sene elerinden yok ederler.Ben simdiye kadar secere tutan dönekciye dagi rastlamadim türkiyede.
Siz yukarida yazilan sistemi okumadiniz sanirim 6 senelik geri dönüs kan sifirlama sistemini birdaha okuyun lütfen.
BERGAMALI
Üyeliği Durdurulmuştur

ÖncekiSonraki

Dön Genetik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir