Performansın Kalıtımı

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Mesajgönderen ferahzade » 12 Eyl 2006 23:50

Malinois'e bir soru yöneltmek istiyorum.

3,6,11 numaralı yavrular toplam 6 adet.. Diyelim sizin ifadenizle kan sıfırlandı.. Bundan sonraki eşleştirme düzeneği nasıl olacak? Buralarda yanlış bir hata bizi 6 sene geriye götürür mü?

Saygı ve sevgilerimle,

Ümit FERAHZADE
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Irklar: ÇORUM ÇIPLAK, MARDİN
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Mesajgönderen ferahzade » 13 Eyl 2006 13:01

Atilla Hocam, Türkiye'deki dönekçilere biraz haksızlık etmiyor musun? Konuşurken istisna yapmalı ve 'çoğumuz, genelimiz'' gibi ifadeler kullanmalıyız. Çünkü tüm dönekçileri tanıma şansımız yok. Hatta kendi halinde dönek yetiştirip, bunu bilimsel verilere göre yapanlar bile olabilir. şahsen benim tanıdığım bir kaç kişi vardır.

Selam ve sevgilerimle

Ümit Ferahzade
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen BATEMUHA » 13 Eyl 2006 13:18

ümit bey bencede haklı bazı insanlara haksızlık etmiş oluyoruz
ONUR YENER 1975 Ä°STANBUL
BAYRAMPAÅ?A-YILDIRIM MAH.
Kullanıcı avatarı
BATEMUHA
Deneyimli Üye

Irklar: BASKA VE TİP
Doğum Tarihi: 15 Mar 2010

Mesajgönderen ErcaN_S » 13 Eyl 2006 17:25

Ben simdiye kadar secere tutan dönekciye dagi rastlamadim türkiyede. demek gezdiğim yerlerde böyle bir şeye raslamadım anlamına gelir , genellemedir. dolayısıyla herkesi kapsamaz. Bu kan sıfırlama yöntemini de dönek camiasında uygulayan varsa ben sahsen kuşları görmek isterim. Ama zamanında yapamayıp da üstüne alan varsa Allah Kolaylık Versin.
Resim
Hatasız Dost Arayan Dostsuz Kalır...
Kullanıcı avatarı
ErcaN_S
İlgili Üye

SECERE TUTMAK

Mesajgönderen Ahmet İçen » 13 Eyl 2006 21:23

SAYIN BERGAMA'LI

TEBRİK EDERİM SECERE TUTABİLMEK KOLAY DEĞİL. KAN SIFIRLAMASI BENİM İÇİN BENİM DÜŞÜNCELERİME UYMADI DENEMESİNİ DE YAPTIM. SONUÇ SAKINCALI....... KUŞLAR SERTLEŞTİ DÖNÜŞLERİ KITLAŞTI SAKATLAR AŞIRI DERECEDE ÇOĞALDI NEREDE ESKİ DÖNEKLER DEMEĞE BAŞLADIM. ŞU ANDA ÜRETİM STİLİMİ DEĞİŞTİRDİM. ÖZELLİKLERİ BİRBİRİNE ÇOK YAKIN OLANLARI EŞLEYİP KANLARINDAKİ DÖNÜŞ ÖZELLİKLERİNİ AÇIĞA ÇIKARACAĞIMDAN EMİNİN OLMAZSA OLMAZ KRİTERİM MUTLAKA UÇURMAK UÇURMADIĞIM DÖNEĞİ DAMIZLIK YAPAMAM... SONUÇLARINI YAKINDA ALACAĞIMI İNANIYORUM.

SAYGILAR TİRE'Lİ
Ahmet İçen
Deneyimli Üye

Mesajgönderen ferahzade » 13 Eyl 2006 21:39

Ahmet İçen,

Kan sıfırlaması yaptığınız için sonuç alamadığınızı yazdınız. Sonuç alamama nedeninizin tabiri caizse kan sıfırlaması olduğunun delili nedir?

Bu soruyu şunun için soruyorum. Başkaları da bu yöntemden sonuç alındığını söylüyor onlarda bunun nedenini kan sıfırlaması olduğu kanaatinde.

Bir tarafta kan uyuşması ile yapılan bir üretim biçimi bir tarafta aynı oyun özelliğini gösteren kuşların çiftleştirmesi ile yapılan üretim biçimi........

Bunlardan her ikisi de uygun olamaz mı ya da başka bir yol.....
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen BERGAMALI » 13 Eyl 2006 22:57

MERHABA
Ben sözümün arkasindayim keske her kez benim gibi olsa bir insanin agzindan cikip söylenen sözü adamin yüzüne degistirmeden söyleyebiliyorsa bu onun karekterini belli eder. Bir kisi ben bu isi biraktim diye her yere yaziyorsa benim icin bu adamin sözü gecerlidir bir insan ya birakir yada devam eder benim yazim benim gezdigim dönekcilere. Ha sunuda yazayim iki senedir 60 üzerinde kümes gezdim bunlarin icinde cok taktir ettiklerimide bu sahizlara ve her gittigim yerde ne gördün diye soranlara büyük bir gururla anlattim hatta bu sene benden cok genc bir arkadasa sen 20sene önde baslamissin ustalarinin sayesinde sen benim rakibim olursun bravoda dedim ve bunu her yerde hatta buradaki yazilarimda dahi yazdim. Birde cok yetenekli ama el verilmemis arkadaslarada rastladim ne biliyorsam bildiklerimi dilimin döndügü kadar anlattim ve sonunda su kelimeyide hep söyledim siz her kezin dediklerini dinleyin en dogrusuna kendiniz karar verin. Simdi gelelim bizleri ileri götürecek meseleye benim geriye dönük yazilarimdada bunlari bulursunuz bazi ustalar bu sistemi cözmüsler bu yüzden senelerdir namli kus ucuruyorlar diye. Simdi bu sistemin yapilisi semalarla tam olarak sanirim türkiyede yok buradada arastirma yapma sansi olanlarda bu belki var sizlere biraz bu konuyu acayim. Bu sisteme (Linienzucht) yani düz yetistiricilik deniyor anlami yandan girme olmadan düz cizgi seklinde sonu bulma sistemi. Simdi bu konuda benim yaptigim calismalari sizlere yazayim benim damizlik disimde dönek vasiflarinin hepsi var buna kendi ogullarini geriye döndüm cikan vasifli yavrularini yeniden geri döndüm 4 seneden sonra hemen her cikan yavru birebir anneye benzedi 5 ve 6.ci dönüste cikan yavrulari ilk senekilere geri döndümyani 100de 100olan kani geri 100de 50 olanlara esledim ortalama 100 de 75 ile 80 arasi kani sabit tuttum cikan yavrular 3 ayri renk ve özelikte bu cikan yavrularida ucrup teste tabi tuttum simdi yuvada cikan yavrunun ne yapabilecegini biliyorum.
Bu sistemin amaci geriye dönük atalarindan gelecek olan daginik benzeme olayini azaltmak ve kani toplamaktir bi sistemde 500 e yakin yavru aldik ve bu güne kadar tek bir sakat yavru cikmadi benim secere tutmaktan amacim cikan yavrulari yazmaktan harickanin kacta kac oldugunu ne gibi özelikte yavru ciktiginin notlari alinmasi ileride kanin toplamasindaki basariyi ölcmek icindir.
BERGAMALI
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen Engin Salim GURKAN » 14 Eyl 2006 5:20

S.A.
Atilla kardesim yazdiklarin ve yontemlerin cokguzel ama burada yazmadan edemiyecegim bu uretim sekli beliki senin elindeki doneklerde tutut ama bunu kac yil yaptin bilemiyorum zira taklada 5 senenin uzerine ciktigimda kor, ayaklari olmayan, kanadi olmayan, goz cukurlari olmayan yavrular elde ettim ve bunu en az 15 ciftte denedim malesef hepsinde olumsuz cevap verdi ozelliklede senuinde daha onceden yazdigin gibi hastaliklara karsi hic sanslari yok hemen hastalaniyorlar belkide kuslarimin cogunun 35 senelik kan baglari olmasi bunu etkiledi bilemiyorum , ve bunu postadada denedim yine 3 uncu geri getiriste yavrularin hepsi 100 km den kayboldu ki bu kanlar maraton ucuslariyla bilinir.

Ben yine diyorumki bu isi yapabileceginiz damizligi bulabilmek cok onemli olsa gerek ve her kusun bu sistemde olumlu sonuc verecegine pek olumlu bakamiyorum yinede senin elindeki kuslarda boyle bir tecrubeyle elindeki kuslarin kalitelerini kontrol edebilmene cok sevindim .

Bir konunun unutulmamasini rica edecegim sistemler uygulayanlara gore sonuc verir bazilarina olumlu ve yine bazilarina olumsuz buyuzden halen hazirda bize uygun oturmus bir sistemimiz yoksa denemekten zarar gelmez yanliz bazi sistemlerin bu sistemler icin ozel damizliklar gerektirdigi kanisindayim bunu su yuzden soyledim Atilla icin calisan sistem benim icin calismadi fakat atilla oldukca mutlu bu sistemden demekki benim elimdeki kuslarda asiri kanbagi tasinmiski bende olumsuz sonuclar verdi tabi yeni birkandan elime bir damizlik gecerse yeniden deneye bilirim cunki biliyorumki bu sistemde uretim yapip basarili arkadaslar ver yani posta ve diger ucucu kuslarda.

Benim hosuma giden sistem ise sadece uc gobek gitmek ve bunlari damizlik tutup bunlarin digerleriyle kirimini ucurmak.

A erkek

B disi

A Ile B den cikan yavrularin erkegi C anneye , disisi D babaya

A ile D den cikan yavrunun erkegi B ye

B ile C den cikan yavrunun disisi A ya

Ve bunlerdan cikan yavrular damizlik kumesine bu yavrularin kendi irklarinin performans ozelliklerini gosteren diger bir irkla kirimindan mukemmel yaris ve performans kuslari urettim buda benim kumesimde calisan bir sistem.

Atri sizler kendi kumesinizde calisa bilecek sistemi kendi kuslarinizin kapasitelerine gore sececksinizki size yarayan bir sistemi olusturun

Unutulmamasi gereken bir diger husussa damizlik secimidir yani kendi ozelliklerini gelecek nesillere tasiyip tasimayacaginin bilinmesidir buyuzden butur sistemlerin kullanilmasi kuslarinin iyi taninmasi yolu ile olur yoksa hayal kirikliklarina sebep olur yine dikkatimi vceken bir nokta ise ayni yuva kardeslerinin ikisininde erkek olmasi yada disi olmasi bunlardan iyi oyun gostermeyenin yavrularinin daha kaliteli oyunlar gosterdiginede sahit oldum cok ilginc ama tecrube ettik.

Saygi ve sevgiler

Engin
Unutmayalim ki, bizlerin doğruları başkalarınca doğru olmayabilir zira insanlar başlarından geçen tecrübeleri doğrultusunda olayların doğruluğuna yada yanlış olduğuna karar verirler, bu yüzden başkalarının da tecrübelerine saygı duymak yapılacak en akıllıca iştir zira bu şekilde bir davranış insanın hem kendine hem başkalarına saygısını arttırır ve saygı dolu bir toplumun ise güzelliğine doyum olmaz, güzel bir toplum olma yolunda başarılar diliyorum hepinize saygı ve sevgiler.
Engin Salim GURKAN
Dinamik Üye

Mesajgönderen BERGAMALI » 14 Eyl 2006 6:26

Merhaba
Engin kardesim burada olma nedenimiz bu zaten benim 6 sene senin 3 sene uygulayip yaptigimiz denemeleri ve sonuclarini paylasmak ve bize uygun olanini bulmak. Yukaridaki yazimda belirtigim üzere oyun kuslari hakinda bir arastirma yok ben bunu Belcikalilarin ünlü posta yetistiricilerinden ve avusturya viyanadaki renk kuslari üzerine genetik kalitim calismalari yapan uzmanlardan aldigim bilgileri 10ayri kümeste ayni kuslarla bana inanan ve bunu gelistiren takim arkadaslarim ile uyguladik cokta basarili olduk. Sizce basarinin anlami ne derseniz yavrularimiz yuvadan inmeden iskelet yapisi,renk, vs gibi incelemeden sonra bu kusun ileride ne olacagini bilebilme oranimizyüzde doksanlarda geriden cekim kalitim özeliklerini bu irkta yakaladik.simdi ekleme cikarma deneylerimiz sürüyor Biz bu irkta 6 senedeyiz bundan önce yaptigimiz ve hirsizlik nedeni ile halkalarin kopmasiyla 5senede biraktigimiz kökten yok etigimiz bir irkta vardi sonuclarini tam görmedik. Bilindigi üzere benim yaptigim tek damizlik üzerine kurulan sistemlerde 6 ci geri dönmede kan sifirlaniyor bundan sonra ayni sistemle geri gidilirse sizinde yazdiginiz gibi sakatliklar görülmesi olagandir. Yanlis algilanmasin 6 seferden sonra yine basami dönülüyor diye elinizdeki malzeme size semalari uygularsaniz 20 sene gider. Sizinde yazdiginiz gibi damizlik secimi cok önemli ben bu kuslari alirken kümeste kac kusta kactane dödügüne ve geriye dönük ustanin yaptirimlarina bakarak aldim hatta ustanin bir sözü dönekler kismindada sik gectigi icin aklima geliyor. Usta bak oglum bu kusa baska, bangoya bile eslesen 4 kere ayni anneye geri dönsen yavrulari dönek olur demisti. Dönekler kisminda kisa gagali dönekte bu ustanin kusu bu yüzden aklimdanda gecmiyor degil dogrulugu. Sizin postalar hakinda bilginiz oldugunudan size yabanci olmayan bazi konular oyun kusu besleyenler tarafindan yadirganiyor mesela bu sene 1 erkek 3 disiden birer gün arayla cikan 6 yavrum var bu sistemle 3 kez yavru aldim normal yetistiricilerin 3 senede gitigi yolu bir sezonda yaptim bunlari yazma nedenim okuyanlar demesinki posta besleyenlerle bizim kuslar ayni degil diye önemli olan denenmis olanlari uygulayabilmektir. Bu sistemden haric arastirdigim yenilikleride arkadaslarim ile deniyoruz ama bunlar henüz ikinci senesinde sonuclari beli olmadigindan beklemek gerekiyor.
BERGAMALI
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen Ercan Sentürk » 14 Eyl 2006 23:01

Merhaba ,
Muhabbet koyulastikca sadece takip etmek bana biraz zor gelmeye basladi arkadaslar. Performans üzerine yazilan hemen hemen her yazidan bence iyi bir kana gidilmesi hususunda faydali bir seyler cikarilmasinin mümkün oldugunu düsünüyorum. Her ne kadarda bu tartisma esnasinda nazik olmaya calissakta, ki kusculuk disindaki yasamlarinizda hepinizin öyle oldugundan eminim, bu hobinin beraberinde getirmis oldugu ates ve heyecani tamamen bastirmamizin mümkün olmadigini düsünüyor ve meydana gelen iddialasmalarin bundan ibaret olduguna inaniyorum. Temennim, yazismalarimizda bizden baska kusculukla ilgilenmeyen kisilerinde forumu takip edebilecegini düsünerek, tartismalarimizi yazmamizdir. Genetik üzerine malesef benim son zamana kadar fazla tecrübem yoktu. Bircok yetistiricilerimizin baslangicta oldugu gibi bende eş yaparken dönüs stilinine göre eş yapmaya calistim. Kendisi yüksek performans göstermese bile kardesleri iyi diye esledigim cok oldu. İyi yavrularda çıkmadi deyil, ama kötü yavrular cogunluktaydi. Yani biraz sansa kalmisti. Almanya'ya geldigimde buradaki Posta ve sergi güvercinleri yetistiricilerinin nasil saf kana yönlendiklerini arastirdim ve bunlarin oyun kuslari üzerinde'de uygulanabilecegini düsündüm. Daha isin basindayken Bergamali arkadasimiz Atilla Bilici ile tanistim ve kendisinin bir ekip calismasi sonucunda büyük yol kat ettigini gördüm. Yapmis oldugu calismaya ve cikarmis oldugu Kana hayran kaldim. Kendisinin son yazmis oldugu yöntemle cikardigi kanin ne kadar saglam ve bu kana nasil hakim oldugunu bir animla belirtmek isterim: Kendisini ilk ziyaretimde, bana sag olsun, birkac tane yeni yeme düsmüs yavrular hediye etti. Verirken yüzüklerini kaydederek, hangi yavrunun ne gibi özellikleri olacagini ve nelerine dikkat etmem gerektigini söyledi. Aradan bir kac ay gecti ve o söylemis oldugu özelliklerin (ucus stili, yerle iliskisi, dönüs stili vs.) hepsi tuttu. Hatta ve hatta tüm celenklerinin beyaz oldugu bir yavruda tüyden sonra büyük bir ihtimalle siyah bir celenk gelebilecegini söyledi. Aynen de oldu. Bu kadar kendi kanina hakim olan, ayni kani eslemesine ragmen kümesinde ne bir hasta ve nede bir sakat yavrusu cikan, ucurdugu kuslarinin her biri birbirinden güzel dönen dönekci arkadasimizi tebrik ediyorum. Isterdim ki birbirimize mesafe olarak yakin olsak ve hep beraber cikardigimiz sonuclari dönekciligin gelismesi amaci icin kullansak.
Hepinizi saygi ve sevgi ile selamliyorum
Hosca kalin
Ercan Şentürk
Ercan Sentürk
Katılımcı Üye

GENETİK

Mesajgönderen Ahmet İçen » 14 Eyl 2006 23:32

SAYIN ÜMİT BEY İYİ AKŞAMLAR
KAN YAKINLAŞTIRMASINI ŞÖYLE YAPMIŞTIM:
A DAMIZLIK DÖNEN BİR ERKEK
B DAMIZLIK DÖNEN BİR DİŞİ
A+B=X1+X2 ( İLK X ERKEK İKİNCİ X LER DİŞİ) X YAVRULAR % 50
A+X2=X3+X4 = BURADAKİ X LER % 75
A+X4=X5+X6 = BURADAKİ X LER % 88 :lol:
A+X6=X7+X8 = BURADAKİ X LER %94 :roll:
A+X8=X9+X10 =BURADAKİ X LER %98 :twisted: VE KAN SIFIRLAMA İŞLEMİNİ AYNI ŞEKİLDE DİŞİYE YANİ B DAMIZLIK DİŞİSİNE DE UYGULARSAK SONUÇTA ELİMİZDE İKİ DAMIZLIĞIN ARITILMIŞ SAFLAŞTIRILMIŞ İKİ SAFKANLARINI ELDE EDERİZ. VE BENDEKİ İLK X1 VE X2 LER ÇOK GÜZEL ÇIKTI 9 YAVRU ALDIM BİRİNİ ŞAHİN KAPTI DİĞERLERİNİN HEPSİ DAMIZLIKTI YANİ MÜKEMMEL DÖNDÜLER X3 VE X4 LERDE İYİ İDİ AMA DAHA SONRAKİLERDEN HİÇ Mİ HİÇ MEMNUN OLMADIM DAHA ÖNCEKİ YAZILARIMDA SÖYLEDİĞİM GİBİ DÖNÜŞLERİ KITLAŞTI SERTLEŞTİLER VE TAKLA ATMAYA BAŞLADILAR AYAKLARINDA KANATLARINDA ÖZÜRLÜ FİZİKSEL BOZUKLUKLAR BAŞLADI SONUNDA YA ÇIKARSA YA TUTARSA DEMEĞE BAŞLADIM VE BİR NEDENDEN DOLAYI KUŞLARIMI DAĞITTIM. ŞU ANDA YİNE AYNI KANDAN BİR ÇİFTTEN TEKRAR ÜRETİME BAŞLADIM. YENİ YAVRULAR ALDIM VE DEVAMLI UÇURUYORUM BU SEFERDE KANLARINI SIFIRLAMAK YERİNE BENZER ÖZELLİKTE OLANLARDAN DÖNÜŞ PERFORMANSINA GÖRE EŞLEME YAPIP SONUÇ ALMAYA ÇALIŞACAĞIM.

İYİ AKŞAMLAR SAYGILARIMLA
TİRELİ
Ahmet İçen
Deneyimli Üye

Mesajgönderen malinois » 15 Eyl 2006 0:28

Belçika ve Hollanda ülkeleri birer kuş cenneti gibi ve bu ülkelerin yetiştiricileri iyi, kaliteli kuşlar yetiştiriyorlar, dünya ve avrupa şampiyonalarında tüm dereceleri silip süpürüyorlar. Almanya ve Hollanda da hakemler kurulunda üye olmam nedeniyle büyük başarılara imza atmış birçok ünlü yetiştiriciyi tanıma fırsatım oldu. Kendilerini yakınen tanıma süresi içinde, bu insanların kuş yetiştiriciliğini spor olarak kabullendiklerini ve bu hobilerini yetiştiricilik sporu olarak adlandırdıklarını gördüm. Şahit olduğum diğer bir konuda bu insanların genetik konusunda çok bilgili olmaları ve çok uzun yıllar denenmiş, başarısı kanıtlanmış üretim metodlarını uygulamalarıydı. Yani kısacası bu insanlar belli bir üretim çizelgesi doğrultusunda, bilimsel esaslara göre kuşlarını eşliyor, kan bağını yakınlaştırmadan aile içi üretim metodundan faydalanıyorlardı. Sizlerle paylaştığım aile içinde üretim metodunun mimarı Alman asıllı Doktor Sn Dietmar Steinmetz isimli kişidir. Bu yöntem ile çok uzun yıllar aynı kanın takibi yapılmış ve alınan çok başarılı sonuçlar sebebiyle kendi ismiyle ve 1982 senesinde Alman federasyonunun izniyle yetiştiricilerin hizmetine sunulmuştur. Öncelikle bazı arkadaşların yorumları hakkına görüşlerimi belirtmek isterim. Birçok topiklerde yazılarını severek okuduğum ve bilgilerinden fazlaca faydalandığım Sayın Engin Salim Gürkan bey aile içi üretimi geçmişte uyguladığını ve kan bağı çok yakınlaştığından kör, ayakları, kanadı, göz çukurları olmayan kuşlar elde ettiğini, hayvanların hastalığa karşı dirençlerinin olmadığını yazmış. Bu durum aile içi üretimde eşlemelerin yanlış yapılması neticesinde ortaya çıkar. Örneğin şayet siz aynı çizgideki baba gen ağırlıklı kuşları birbirleriyle eşlerseniz (Orjinal baba geni ağırlıklı kuşlar: 5, 7, 9 numaralı kuşlar), kan bağı çok yakınlaşacak ve yavrular sakat olacaktır. Ve aynı durum anne çizgisindeki anne gen ağırlıklı kuşların (4, 8, 10 numaralı kuşlar) birbirleriyle çiftleştirilmesi sonucunda ortaya çıkacaktır. Bu durumun yaşanmaması için aile içi üretimde rastgele eşlemelerin yapılmaması gerektiğinin bilincinde olup, üretimi aynen uygulanması gerektiği gibi gerçekleştirmeliyiz. Sayın Ahmet İçen bey, gen bilimine bağlı kopyalama konumuz değildi zaten ve ben bu konulara hiç değinmedim. Ümit bey sorunuzun cevabını yarın yanıtlayacağım.
Saygılar, sevgiler
Mehmet Ali Karaipek
malinois
Katılımcı Üye

Mesajgönderen tarkan Öge » 15 Eyl 2006 1:03

ben 1999 senesinden beri bir çift kuşun yavrusunu torununu birbirine eş ederek kendi klanımı oluşturdum.işe başlarken hedeflediğim özelliklerin büyük kısmında da standadı yakaladım. Formül olarak mehmet ali beyin yada atilla ağbininki ile birebir örtüşmesede dışardan kuş sokmadan aynı çiftin yavrularını ve ilk anne ve babanın kardeşlerini kullanarak kan yüzdesini %100 lere yaklaştırdım. Ben bu kuşlarımı hala severek beslediğime göre kendi çapımda başarılı olduğumu düşünüyorum. Türker abinin bu konudaki yorumu ne olur bilmiyorum ama aile içi eşleme ile kanı ilk anne yada babaya yaklaştırma bencede verim alınabilecek tek yöntem...
Gökler hakimi
Kullanıcı avatarı
tarkan Öge
Deneyimli Üye

Mesajgönderen ferahzade » 15 Eyl 2006 8:24

Dialoglarımız ne güzel devam ediyor. Hepinize verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Çok faydalanıyoruz.
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Mesajgönderen postacı » 15 Eyl 2006 9:01

Selamlar kuşları eşleştirmede kullanılan ve soyun devam etmesini sağlayan 3 ayrı yöntem vardır. Bu yöntemler;
1-İn breeding (çok yakın akraba eşleştirmesi)
2-Line breeding (aynı soydan gelen kuşlarla yapılan eşleştirmeler)
3-Cross breeding (farklı soylardan gelen kuşların eşleştirilmesi)
Her üç üretim yöntemide yeni bir soy yaratmak veya elimizdeki mevcut soyun devamı için kullanılanılabilir. Kısaca bu yöntemleri anlatmak gerekirse;
İn breeding : Bu yöntem çok yakın kan bağı olan akraba kuşların eşleştirilmesi esasına dayanır. Baba ile kız, anne ile oğul gibi. Ayrıca iki kardeşin eşleştirilmesi. Burada amaç eldeki mükemmel kaliteye sahip olan soyun muhafaza edilmesi ve harici kuş sokmadan soyun devamının sağlanması. Bu yöntemle üretilmesi düşünülen kuşun mutlaka çok iyi bir soydan gelmesi ve soyunun bütün üstün vasıflarını taşıması gerekir. Vasat bir kuş bu yöntemde kullanılmaz. Bu yöntemin dezavantajı ise soydan gelen genetik kusurlar ve hastalıklar nesilden nesile ulaşır. Ayrıca ilerleyen dönemde, yeni çıkan nesillerde canlılık, döl verimi, hastalıklara karşı direnç vb. gibi fonksiyonlarda azalma görülebilir.
Line breeding : Bu yöntemde aynı soydan gelen akraba eşleştirmelerine dayanır. Ancak burada kuzenler, dede ile torun, yarım kan kardeşler gibi aynı soydan gelen ancak biraz daha genetik olarak uzak sayılan kuşların
birbiriyle eşleştirilmesi esasıdır.
Cross breeding : Bu yöntemde ise birbiriyle hiçbir kan bağı olmayan tamamen farklı soydan gelen 2 güvercinin birbirleriyle eşleştirilmesi esasına dayanır. Bu yöntemde çıkacak yavrular hem annenin hem de babanın genlerini aldığı için daha geniş bir genetik yapıya sahip olurlar. Melez kuşlar daha canlı ve dayanıklı olur. Posta kuşunda bu yöntem birçok kuşçu tarafından iyi yarışçı çıkarmak için kullanılır.

Yukarıda saydığım yöntemleri uzun yıllardır kullanarak başarılı soylar ortaya çıkaran birçok posta güvercini yarışçısı vardır. Genel kanı yakın akraba eşleştirilmelerinden (in breeding) elde edilen yavruların damızlık olarak kullanılması hiç bir kan bağı olmayan kuşların (cross breeding) yarışçı olarak daha başarılı olması. Bu nedenle yarışçı kuşta zeka ve dayanıklılık çok daha önemli olduğu için 3.şık iyi yarışçı yetiştirmek için daha fazla kullanılır. Bununla beraber Wim Müller isimli genetik konusunu çok iyi bilen büyük bir şampiyon kökleri 1947 senesine dayanan Zilvervosje isimli bir kuşun soyunu inbreeding yöntemiyle günümüze kadar korumayı başarmış ve bu soydan mükemmel yarışçılar ortaya çıkarmıştır.

Resim

Zilvervosje
NL 47-433488
Toontje Schouteren, De Heen (NL)
sold to Bakker Meesters, De Heen.
3 nat. Dax (1949)
2 nat. Dax (1950)
27 nat. Dax (1951)
47 nat. Saint-Vincent (1951)
55 nat. Saint-Vincent (1950)

Breeding concept
At the very beginning of his pigeon fancying career, Wim Muller read a lot about breeding pigeons.

He was very impressed by the writings of Alfons Anker, a Hungarian professor, specialised in the culture of high yielding animals: cows, pigs,...

After reading Anker, Wim Muller concluded for himself that inbreeding is the only way in creating a superior strain of racing pigeons.

Wim Muller also learned that for inbreeding the best basic material is hardly good enough. Wim Muller wanted to continue the bloodlines of the old Aarden strain and especially of the base where Aarden got his best stock bird: the blood of the wonderful Zilvervosje of Bakker Meesters. Wim Muller applied the inbreeding principles of Anker to a granddaughter of Zilvervosje. The results of this inbreeding became the base of his excellent bloodlines.

Almost 35 years later Wim Muller is still cultivating the same bloodline. Of course he had to introduce some new blood, but he does this very carefully. And when he looks for new blood, the birds have to come out of an inbred loft and preferably go back to the same base as his pigeons: Meesters, Aarden. The best crosses are with the old van Wanroy strain, that carries a lot of Meesters blood.

Daha fazla bilgi için ;

http://people.zeelandnet.nl/wamuller/

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

ÖncekiSonraki

Dön Genetik

Kimler çevrimiçi