Arap Aynakuyruk Güvercin Renginde Gaganın Beyaz Olma Hali

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Arap Aynakuyruk Güvercin Renginde Gaganın Beyaz Olma Hali

Mesajgönderen ferahzade » 03 Eyl 2006 0:50

Bir aralar arap aynakuyruklar oldukça modaydı. Bu güvercinlerin gagalarının beyaz olması da özellikle aranan bir özellikti. Araplarda gaga renginin bu şekilde beyaz olmasının nedeni ne olabilir? Tesadüf müdür? Yoksa çalışmayla olabilecek bir şey midir?

Estetik bir durum mudur?
Resim
ferahzade
Arşiv Yazarı

Irklar: ÇORUM ÇIPLAK, MARDİN
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Smokey faktörü

Mesajgönderen Türker Savaş » 03 Eyl 2006 9:22

Merhaba Ümit,

Bildiğin gibi mavi kuşlar siyah gagalı olurlar. Ancak onlardan daha koyu olmasına rağmen duman yada dumanlı kuşların gagası beyaz olur (siyahlık tamamen kalkmasa da). İşte bu durum bu kuşlarda resesiv yani çekinik olan smoky geninin varlığını gösterir. Smoky homozigot (hem anadan hem babadan gelmesi) halde bir kuşta bulunursa rengi koyulaştırır ancak gaga rengini açar. Çekinik olduğu için hem anadan hem de babadan gelmelidir. Beyaz gagalı siyah kuşların (hatta bunlar kuzguni siyah olurlar) sırrı budur. Kuyruktaki ayna bunlardan bağımsız olarak ele alınmalıdır.

Sevgiler...

Türker
Resim
Türker Savaş
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Dönek
Doğum Tarihi: 28 Kas 1965

Mesajgönderen Türker Savaş » 28 Kas 2006 15:40

BERGAMALI yazdı:ben bir cok kez Türkiyeden getirdigim kuslarda buradaki yem hava sartlarindanmi bilinmez getirdigim kuslar seslesiyor yani siyahliklarin arasindan beyazlar cikiyor veya misirlilarda ilk tüye girdiklerinde yeni cikan renkleri bariz bir sekilde baska tonlarda oluyor bunun nedenleri ne olabilir. (getirdigim kuslar 3,4,5 yaslarinda)
Bu karisik yemlerin satildigi yerlerde süs kuslari icin özel yemler satiliyor
mesela beyaz gözlüler icin göz kenarlari kirmizi olanlar icin vs vs verilen yeme göre kuslarin tüy,göz,deri, renkleri etkilenirmi?

Merhaba,

Oldukça uzun bir süredir fırsat bulamadım foruma girmeye. Hemen en alttaki mesajdan başlamak istiyorum. Renk tonu üzerinde çevre faktörlerinin etkisi var. Yemin kesinlikle var. şeşliğe gelince, bir kaç yıldır benim de dikatimi çekiyor. Dolabcılarda aynı çiftlerin bazı yıllarda yavruları kapalı şeş (kara çil, çilleri az) diğer bazı yıllarda ise açık şeş, bunların içerisinde neredeyse beyaza dönen yavrular geliyor. Bunu çil dolabcı yetiştiren arkadaşlara hep sormak isterdim, bir türlü fırsat olmadı. Ama renklenme üzerinde, çok belirgin olmasa da çevre faktörlerinin mutlaka etkisi olabiliyor.

Türker
Resim
Türker Savaş
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Türker Savaş » 28 Kas 2006 15:50

birisiste yazdı:
Türker abi yaşmaklı kuşların kanatlarındaki beyaz telek sayıları aynı mülakatlarda olduğu gibi karabaşlara oranla daha fazladır.Bazı yaşmaklılarda nerdeyse kanadındaki teleklerin yarısı beyazdır.

Merhaba Nurullah,

Tahmin ettiğim gibi yaşmak ile kanat teleklerinin beyazlığı birbirine bağlı bir kalıtım yolu izliyor. Yine tahminim yaşmağın yada atkının oluşumunda birden fazla gen yeri etkili. Diğer alacalık durumlarında da benzerdir diye tahmin ediyorum. Bu nedenle yapılabilecek olan bozuk renkli kuşları ayıklayarak sürekli istediğiniz özelliklere sahip olanlarını damızlıkta kullanmaktır. Tek bir çiftleştirme yöntemi ile istediğin kuşlara ulaşman zor gözüküyor.

Türker
Resim
Türker Savaş
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Türker Savaş » 28 Kas 2006 16:19

Merhaba Orhan Bey,
Orhan Erkin yazdı:1- Resesiv beyazlik nedir ?

Bu özelliğe ait gen hem anadan hem de babadan gelirse özellik yavruda görülebilir. Eğer yavru ebeveynlerin yalnızca birinden beyaz genini alırsa diğer renk genlerinin öngördüğü renkte olur.
Orhan Erkin yazdı:2- Duz beyaz renkli bir kusun dominant beyaz mi yoksa resesiv beyaz mi oldugunu fenotipin'den nasil anlayabilirmiyiz ?

Siyah gözlü beyazlar genellikle ressesiv beyazdır. Beyaza neden olan diğer durumlarda göz rengi açıktır. Ancak bu beyazlığın hangi renk geninin ortaya çıkardığını bilmek zordur. Test eşleştirmeleri yapmak gerekir.
Orhan Erkin yazdı:3- Resesiv beyaz renk ulkemiz'de hangi cins kuslar'da gorulmektedir ?

Birçok ırkımızda gördüğümüz ağırlıklı olarak resesif beyazdır.
Orhan Erkin yazdı:4- Alacalik nedir ?

Kuşun vücudunun herhangi bir yerinde veya yerleinde az yada çok beyazlığın olması.
Orhan Erkin yazdı:5- Resesiv beyazligin alaca renkli kuslara etkisi varmidir var ise nelerdir ?

Yanıtlanması çok zor bir soru.
Orhan Erkin yazdı:6- Dominant beyazligin alaca renkli kuslara etkisi varmidir var ise nelerdir ?

Yanıtlanması çok zor bir soru.
Orhan Erkin yazdı:6- Oynarlar'da gorunen kanat kuyruk beyazligi "siyah,beyaz alacalik" midir, eger alacalik ise bunun resesiv beyazlik'dan kaynaklandigini soyleyebilirmiyiz ?

Sanırım oynarlarda beyaz gözlü beyazlara da rastlanıyor, değil mi? Bu işi biraz karmaşıklaştırıyor.
Orhan Erkin yazdı:7- Resesiv beyazlik ve alacalik hakkin'da yapilmis bilimsel bir arastirma varmidir ?

Farklı alacalık durumları için birkaç küçük çalışma var. Ancak diğerleri çoğunlukla gözlemlere dayalı olarak söylenenler.
Sorularınız için teşekkür ederim. Umarım açıklayıcı olmuştur. Saygılar...

Türker
Resim
Türker Savaş
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Türker Savaş » 28 Kas 2006 16:37

Merhaba Mehmet Bey,

Mesajınıza çok sevindim. Sizinle yazışmak ne kadar güzel.
kimbıl mehmet imparator yazdı:Burada arkadaşımızın göstermiş olduğu mavi ile farz edelim ki bizim kuşlarımızın "mor" şallılarından bir kuşla çalıştığımız zaman altından kesinlikle mavi alamazsınız ayrıca altından gelen yavrulardan da alamazsınız.

Benim bilgim doğrultusunda yukarıda söz ettiğiniz çiftleştirmeden aldığınız iki yavruyu birbiriyle çiftleştirdiğinizde veya bunlardan birini tekrar maviye eş ederseniz mavi yavrular da alabilirsiniz.
kimbıl mehmet imparator yazdı:Bunları yazarken de size kesinlikle bir saygısızlık amacı gütmüyorum

Mehmet bey kesinlikle böyle birşey aklımın en ufak köşesinden dahi geçmez. Elbette ki tecrübelerinizi bizlerle paylaşacaksınız. Teşekkür ederim.

Saygı ve sevgilerimle...

Türker
Resim
Türker Savaş
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Türker Savaş » 28 Kas 2006 18:16

Merhaba Uğur,

Prof. Dr. Axel Sell (ekonomi Profu aslında) güvercin ıslahı konusunda yazdığı bir kitabında ayrıntılı olarak renk genetiği var. Alacalık ile ilgili olarak da sınıflandırmaları var. Aslında ırk özelliği olarak oturmuş birçok alacalık formunun tüm bireylerde aynı olmadığını söylüyor. Biz de görüyoruz. Elimde baskalar var, biliyorsun. Onlarda bariz olarak görmek mümkün. Tertemiz kesme baş dediğimiz (kafa bayazlığı tam gırtlaktan düz bir cizgi halinde kesecek), altı kapalı, el kanat teleklerinin 5-7 tanesi beyaz kuşlar tutturmak o kadar nadir ki. Evet beyazlığın kafada olmasını sağlayan bir gen yeri var. Bununla bağlı olarak el kanat teleklerinin beyaz olmasını sağlayan gen var (ki bu iki gen yeri bazen birbirinden ayrılıyorlar, bağımsızlaşıyorlar). Yada başka ırklarda kafanın siyah olmasını sağlayan gen yeri. Kuyruğun beyaz olmasını sağlayan gen yeri vb.. Ancak bunların, deyim yerindeyse "cuk" diye oturması birden çok farklı gen yerine bağlı. Alacalık oldukça karmaşık bir kalıtıma sahip. Aslında alacalık rengine ilişkin olarak sığırlarda, vücut üzerinde beyaz ve renkli alanları ölçmeye çalışılarak yapılan çalışmalar var. Böyle bir yöntem de alacalığın kalıtımı konusunda oldukça bilgi verici olabilir. Ancak çok sayıda ve pedigrili kuşa ait ölçümler gerekiyor.

İyi çalışmalar...

Türker
Resim
Türker Savaş
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen birisiste » 29 Kas 2006 16:00

Türker Savaş yazdı:

Orhan Erkin yazdı:6- Oynarlar'da gorunen kanat kuyruk beyazligi "siyah,beyaz alacalik" midir, eger alacalik ise bunun resesiv beyazlik'dan kaynaklandigini soyleyebilirmiyiz ?

Sanırım oynarlarda beyaz gözlü beyazlara da rastlanıyor, değil mi? Bu işi biraz karmaşıklaştırıyor.

Türker

Merhabalar Türker abi öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Ancak yukarıdaki yapmış olduğum alıntıda Orhan abinin bir sorusuna cevap verirken beyaz gözlü oynarların olup olmadığını sormuşsunuz. Bursa'da beyaz gözlü oynar alan veya da bakan ben bugüne kadar hiç duymadım ve böyle bir kuşta görmedim. Ancak çok nadir olarak bazı beyazların göz renklerinin koyu mavi tonunda olduğunu bizzat gördüm. Genel olarak oynarların beyazlarının göz renkleri siyahtır.

Birde Mehmet beyin bahsettiği oynarlardaki mor ve yeşil şal olayına gördüğüm ve bildiğim kadarıyla değinmeye çalışayım. Benim gördüğüm genel olarak beyazlarla kapatılan kuşların şal renginin mor, yoğun siyah kanlılar ile kapatılanların şal renklerinin ise yeşil olduğudur.

Şöyle örnekleyim elimizde bir çift düz arap (yani siyah) oynarımız var eğer bunlar yoğun siyah kanlı ise kendilerinin ve birbirleriyle eşleştirilmelerinden dolayı altlarından gelecek olan bütün yavrularının şal renkleri yeşil olacaktır. Fakat bunların birini beyaz oynarla eşleştirip yavru alırsak bu sefer yavru mor şallı olacaktır. Bunlardan çıkan yavruyu tekrardan arap bir oynarla eşleştirerek yavruların çoğunun arap olmasını sağlayabiliriz. Bu şekilde ortaya çıkan arapların şal renkleri mor olacaktır aynı şekilde kendi yavrularıda mor şallı olacaklardır. Sadece arada beyaz yavru da vereceklerdir. Çünkü beyaz artık onların içerisinde mevcuttur. Bu verdiğim örneği akkanat dediğimiz (dışarıda kanat kuyruk olarak tanınıyorlar) oynarlarda da çok açık bir şekilde görebiliriz. Yani mor şal beyaz ve açık kanlı kuşlarla olan eşleşmelerden ortaya çıkıyor. Yeşil şal ise koyu kanlı kuşların eşlemesinden dolayı ortaya çıkıyor. Umarım açıklabilmişimdir. :roll:

Sevgi ve Saygılarımla
Nurullah MURAT
Sende geçebilirsin yardan, anadan, serden
Seninde destanını okuyalım ezberden,
Haberin yok gibidir taşıdığın değerden.....
Kullanıcı avatarı
birisiste
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Oynar,Mülakat

Babadan miras olarak kalan makaracı sevdası
Doğum Tarihi: 01 Oca 1979

Mesajgönderen Orhan Erkin » 30 Kas 2006 14:11

Turker bey cevaplariniz icin tesekkur ederim.

Sorularima vermis oldugunuz cevaplar arasinda bildirim eksikliginden kaynaklandigini dusundugum, mulak bir bolum var.

" Sanırım oynarlarda beyaz gözlü beyazlara da rastlanıyor, değil mi? Bu işi biraz karmaşıklaştırıyor. demissiniz.

Oncelikle belirtmeliyim ki Bana gore Oynarlar icin karmasiklik son donemlerdeki bilincsiz melezlemeler'den kaynaklanmakda.

Bildirim olarak soyluyorum, beyaz renkli oynarlar'da goz rengi cok ender gorunen gozun kucuk bir kisminda akma tabir ettigimiz siyah rengin bulaniklasmasi disin'da hep siyah'dir ve bu beyazlarin bir birleri ile eslestirilmelerin'de ise beyaz renk siyah gozun disin'da ne cil nede herhangi bir alacalik olmadigini kendi gozlem ve tecrubelerime dayanarak rahatlikla soyleye bilirim.

Alacaligin ise "Kuşun vücudunun herhangi bir yerinde veya yerleinde az yada çok beyazlığın olması." demissiniz. yukarida acikladigim bildirim isiginda.sizden ogrenmek istedigim.

Oyanar guvercinlerin'de gorunen kanat kuyruk beyazliginin cekinik beyazlik'dan kaynaklanan siyah renk alacaligi oldugunu soyleyebilirmiyiz?
--------------------------------------------------
Ä°nsan yediÄ?i ile deÄ?il, sindirdiÄ?i ile beslenir.
Kullanıcı avatarı
Orhan Erkin
Deneyimli Üye

Mesajgönderen İskender Damgacı » 14 Ara 2006 17:08

Türker Savaş yazdı:Merhaba,

Oldukça uzun bir süredir fırsat bulamadım foruma girmeye. Hemen en alttaki mesajdan başlamak istiyorum. Renk tonu üzeinde çevre faktörlerinin etkisi var. Yemin kesinlikle var. şeşliğe gelince, bir kaç yıldır benim de dikatimi çekiyor. Dolabcılarda aynı çiftlerin bazı yıllarda yavruları kapalı şeş (kara çil, çilleri az) diğer bazı yıllarda ise açık şeş, bunların içerisinde neredeyse beyaza dönen yavrular geliyor. Bunu çil dolabcı yetiştiren arkadaşlara hep sormak isterdim, bir türlü fırsat olmadı. Ama renklenme üzerinde, çok belirgin olmasa da çevre faktörlerinin mutlaka etkisi olabiliyor.

Türker

Merhaba Türker bey,
Yavruluğunda kapalı çil olan Dolapçıların kızmalık döneminde ve yıllık tüy değişiminde renklerini belirgin oranda açmaları sizinde belirttiğiniz gibi çok sık görülen gelişmelerdir. Renklerin açılması yani siyah, mavi, kırmızının yerini yer yer beyazlıklara bırakarak çillenmesi özellikle dişilerde daha bariz şekilde gözlenir. Hormonların acaba ne derece etkisi var? Kendi gözlemim tüy değişimi evresinde ve kızgınlık döneminde yağlı ve uyarıcı tohumların verilmesiyle çillenmenin arttığı yönünde. Birde yine yıllık tüy döneminde ve yavrunun ana tüyünü atma döneminde değişebilen ısı farklılıklarının çillenmede bir etken olduğunu sanıyorum. Çok sıcak havalarda tüy değiştiren kuşlar daha fazla çilleniyorlar. Bencede çevre (iklim) ve beslenme faktörleri bu konuda önem taşıyor.

Sevgi ve saygılarımla
İskender
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen İskender Damgacı » 15 Ara 2006 11:04

İskender yazdı:
Türker Savaş yazdı:Merhaba,

Oldukça uzun bir süredir fırsat bulamadım foruma girmeye. Hemen en alttaki mesajdan başlamak istiyorum. Renk tonu üzeinde çevre faktörlerinin etkisi var. Yemin kesinlikle var. şeşliğe gelince, bir kaç yıldır benim de dikatimi çekiyor. Dolabcılarda aynı çiftlerin bazı yıllarda yavruları kapalı şeş (kara çil, çilleri az) diğer bazı yıllarda ise açık şeş, bunların içerisinde neredeyse beyaza dönen yavrular geliyor. Bunu çil dolabcı yetiştiren arkadaşlara hep sormak isterdim, bir türlü fırsat olmadı. Ama renklenme üzerinde, çok belirgin olmasa da çevre faktörlerinin mutlaka etkisi olabiliyor.

Türker

Merhaba Türker bey,
Yavruluğunda kapalı çil olan Dolapçıların kızmalık döneminde ve yıllık tüy değişiminde renklerini belirgin oranda açmaları sizinde belirttiğiniz gibi çok sık görülen gelişmelerdir. Renklerin açılması yani siyah, mavi, kırmızının yerini yer yer beyazlıklara bırakarak çillenmesi özellikle dişilerde daha bariz şekilde gözlenir. Hormonların acaba ne derece etkisi var? Kendi gözlemim tüy değişimi evresinde ve kızgınlık döneminde yağlı ve uyarıcı tohumların verilmesiyle çillenmenin arttığı yönünde. Birde yine yıllık tüy döneminde ve yavrunun ana tüyünü atma döneminde değişebilen ısı farklılıklarının çillenmede bir etken olduğunu sanıyorum. Çok sıcak havalarda tüy değiştiren kuşlar daha fazla çilleniyorlar. Bencede çevre (iklim) ve beslenme faktörleri bu konuda önem taşıyor.

Sevgi ve saygılarımla
İskender

Hatırıma gelen bir noktayı ilave etmek isterim. Çil desenlilerde örneğin kanat veya kuyruktan rastgele bir telek çekilirse yerine tam beyaz veya hareli dediğimiz alacalı rengin gelme olasılığı yüksektir. Çok nadir olarakta beyazların renklendiği görülebilir.

İskender
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Dön Genetik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir