Fişekleme

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Fişekleme

Mesajgönderen MURATUSAR » 11 Eyl 2006 6:25

Taban taklasına ve dalma özelliğine sahip olan taklacılar genelde uzun fişekleme yeteneğinden eksik oluyor, dalma özelliği ve taban takalsı pasif olan kuşlar ise genelde fişeklemeleri çok uzun mesafeler olabiliyor .Biz şunu denedik dalma ve taban takalsına sahip bir erkeği fişeklemesi uzun ve kanat sesi çok güzel ancak dalış ve taban takalsından yoksun bir kuşla eşleştirdik .Üıkan yavruları uçurduk ve yavruların %75 i mükemmel oyun yeteneğine sahip olan kuşlardı dalış taban taklası ve fişekleme yönünden eksiksiz özellikte. ancak şöyle bir sorunla karşılaştık anne ve baba uçurulup yatırılmış daha sonra tekrar uçurularak bizim oyun bırakma şeklinde ifade ettiğimiz kötü bir özelliğe sahip mi diye denemiş kuşlar.. anne babada kesinlikle oyun bırakma olayı olmazken mükemmel oynayan yavrular eke olduklarında aniden oyun kesiyor çok pasif kuş gibi davranmaya başlıyor bunun nedenini merak ettiğimden buraya yazma ihtiyacı hissettim .Ayrıca takla kuşlarında fişekleme esnasında kendi ekseni etrafında dönerek yukarı doğru çıkan kuşlar bizim tabirimizle burgulu diğerlerine göre daha üstün oyun özelliklerine sahip kesinlikle yukarı çıkış fişeklemede sağa sola yalpa olmadan çok net doğrusal bir görüntü sergiliyor.
MURATUSAR
Katılımcı Üye

Mesajgönderen EfeMilly » 20 Eyl 2006 12:17

Aynı olay benimde başıma geldi tam güzel bi damar yakalım derken oyun bozuo hayvan eşleşmeden kaynaklanan birşey olsa gerek :S
_______________ Insan Hayatİ 3,5 ile 4 Arasİndadİr. Ya 3,5 Atarsİn Yada 4 4 luk Yasarsin... _______________
Kullanıcı avatarı
EfeMilly
Aktif Üye

teşk.

Mesajgönderen MURATUSAR » 20 Eyl 2006 18:49

Bende aynı sorunla karşılaşıp bu sorunu aşabilmiş arkadaşların cevep yazmasını beklerken kimsenin böyle bir sorunla karşı karşıya kalmadığını düşünmeye başlamıştım .Cevap yazdığın için teşk. ederim Ben anne babayı ayırıp sağlam kan soktum oyun bozan yavrularıda 1 yıl kadar denemeyi düşünüyorum sonuç alamazsam anne baba ve bu soya ait tüm yavruları elden çıkarıcam.....Sen değişikbir çözümyolu bulursan bana mail atabilirsin ....Sağlıklı kümesler....
M.UÅ?AR
MURATUSAR
Katılımcı Üye

Dön Genetik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir