Renklerle İlgili Birkaç Püf Noktası

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Mesajgönderen Abdülkerim » 23 Eki 2006 22:26

Araplar, araplar...
Kendi aralarında, zifir ve zümrüt cinsleri vardır. Zümrütlerinde kırmızılı ve yeşilli olanları vardır. Araplarda ideal olan, gaganın kemik rengi, tırnağın siyah olmasıdır. Zifir araplarda, boyun renginin vişne rengi olması daha iyi kabul edilir. (yeşil olanının daha iyi olduğunu söyleyenler vardır ama bence vişne rengi ideal olandır, boynu vişneliler yeşillilere göre istenilen renk özelliklerine daha fazla haizdirler) Arabın gaga renginin koyu olması, o kuşta göğ kanının olduğunu gösterir. Tırnağının açık renk olması, o kuşta kestane(kahverengi) kanının olduğunu gösterir. Damarı bozuk olan araplar, tüneğe girince veya fazla güneşte kalınca, renk açılmasına, gaga koyulaşmasına maruz kalıyorsa o kuş kırıktır. Hakiki arap aylarca sıcağın altında kalsa bile renk bozulmasına uğramaz. Hakiki arabın kanat ana tüylerinin (teleklerinin) kenarları ağarmış olmaz. Arapların kafasının armut kafa olması çok iyidir. Zümrüt araplarda tercih edilen ise, yeşilli olanlardır. Üzerinde yeşil renk hakim olanlardır. Zümrütlerde ayna olmaması makbuldür. Aslında zifir araplarda da aynası olmayanlar daha iyidir. Eğer arap da ayna varsa 4 aynalıdan sonrasına çok dikkat edin, zira paçada, döşünde, sırtında veya vucudunun başka bi yerinde beyazlık olma ihtimali fazladır. Aynalı arapların, belinde, kuyruğunun altında veya üstünde beyaz tüy olmamalıdır. Arabın gagasının ucundaki siyah ince çizgi çizgilikten ileri gitmemelidir. Gözleri asla kırmızılık kabul etmez. Arap besleyen kişilerin uzun sürede yem olarak mısırı daha az kullanmaları eskilerce tavsiye edilir. Arabın iyisi oltu taşı gibidir, zaman geçtikçe rengi güzelleşir.
Abdülkerim
Katılımcı Üye
 
Mesajlar: 37
Kayıt: 11 Ağu 2006 23:40

Re: Renklerle İlgili Birkaç Püf Noktası

Mesajgönderen AbdülkerimSakal » 02 Ara 2008 23:32

s.a. arkadaşlar pek çok kuşta olduğu gibi, zifir arapta da boyun renginin ideal olanının yeşil renk olduğu kanaatine vardım çünkü boynu vişne rengi olanın renk deformasyonuna uğrama riski daha yüksek, eski hatalı bilgiden dolayı kusura bakmayın...
Dîdâr-ı Kibriyâyı kemâliyle gösteren
Şeydâ gönülden özge bir âyîne bilmedik
Kullanıcı avatarı
AbdülkerimSakal
Aktif Üye
 
Mesajlar: 203
Kayıt: 23 Eyl 2008 13:44
Irklar: şebab
Doğum Tarihi: 28 Haz 1981

Re: Renklerle İlgili Birkaç Püf Noktası

Mesajgönderen birisiste » 03 Ara 2008 17:37

Merhabalar

Abdülkerim bey söz konusu boyun şalı arap oynarlar içinde dediğiniz şekildedir.Kuşun tamamen arap oynar kökenli olup olmadığını boyun şalının renginden anlayabiliriz.Eğer şal rengi yeşil ise bu kuşun tamamen arap kökenli olduğuna bir işarettir.Eğer mor var ise içerisinde beyaz veya da karabaş olma olasılığı mümkündür.

Sevgi ve Saygılarımla
Nurullah MURAT
Sende geçebilirsin yardan, anadan, serden
Seninde destanını okuyalım ezberden,
Haberin yok gibidir taşıdığın değerden.....
Kullanıcı avatarı
birisiste
Forum Denetim Uzmanı
 
Mesajlar: 573
Kayıt: 22 Kas 2003 0:44
Konum: Bursa
Irklar: Oynar,Mülakat

Babadan miras olarak kalan makaracı sevdası
Doğum Tarihi: 01 Oca 1979


Dön Genetik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

cron