Ana - Baba dan Hangisi Daha Katkılı...

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Mesajgönderen Orhan Erkin » 19 Ara 2006 15:57

Degerli arkadaslar izniniz ile konu ile ilgili olarak bazi hususlarda ben'de fikirlerimi belirtmek istiyorum.

Sunu oncelikle bilmekte fayda var ki bu gun itibari ile Genetik bilimi genlerin yavru'ya ana'dan da baba'dan da esit olarak yani %50 oranin'da gectigini soyluyor, ayrica bildiginiz gibi guvercinler'de oyun ozelligi cekinik olmakla birlik'de cinsiyete bagli bir kalitim izlemiyor.

Biz yetistiriciler ozellikle oyun kuslarin'da cekinik olan oyun ozelliginin ilerletilmesi yonun'de seleksiyon yaptigimiz'dan alacagimiz yeni yavru'da karsilikli gelen genlerin ayni yonde etkilesmesini ve oyun ozelliginin artmasini istiyoruz,

Dogal seleksiyonu baskin yonde ilerleyen duz bir cizgi olarak kabul eder isek, bizlerin yapmak'da oldugu ozel seleksiyonun ise sonunun nereye varacagi bilinmeyen ama sonuc itibari ile baskin olan duz cizgi'den belirgin sekil'de sapmak'da olan bir egri oldugunu ve bu yolda ilerledigimizi soyleyebiliriz.

Posta guvercinlerin'de ise durum sanirim daha farkli Oyun kuslarini dogal seleksiyon cizgisinin sag tarafina koyar isek Posta guvercinleri icin konum sol taraf olur diye dusunuyorum bunun egrisi cizgiye paralel hatta onun'de ilerleyen bir durum diye dusunuyorum, zira Postalar'da baskin olan ozellikler daha fazla onem tasiyor amac olarak guclu, saglikli ve dayanikli yarisci kuslar uretilmeye calisiliyor. bu arada gene posta guvercinlerin'de sikca uygulanan ve onemli basarilar elde edilen "azmanlik" onemli bir unsur.

Oynun kuslarin'da ise azmanlik uygulayamayacagimiz bir yontem olmasi ve seleksiyonun cekinik yonde ilerletilmesi geregin'den Postalar ile Oyun kuslarini bir biriniden ayri tutmak'da fayda var sanirim.

BINGO konusu ise tamamen sansimiza kalmis, ama bana gore Oyun kuslari icin sonu kirmaciliga son derece yatkin bir uygulama olmakla birlik de en fazla bilimsel uretim metodlarinin Posta guvercinleri uzerin'de yapilmakta oldugunu'da goz onunde bulundurarak yukari'da anlattiklarim isigin'da Postalar icin yaris kazanmasi birinci oncelik ise sonuc verme olasiligi mumkun olabilirse de Oyun kuslarin'da benim tavsiye edemeyecegim bir durumdur,

Sonuc itibari ile Oyun guvercinleri icin icine su katilmamis soyu sopu bilinen bir disi ile gene ayni vasiflara sahip bir erkek den alinacak ortalama perfonmasa sahip yavru, tesadufen ustun performansa sahip kirma bir kus dan daha degerli olmali, eslestirmeler annenin de babanin'da esit sekilde soyuna bakilarak yapilmalidir diye dusunuyorum.

Bingocu arkadaslara bir piyango bileti almalarini ve bol sans dileklerimi iletmek isterim.
--------------------------------------------------
Ä°nsan yediÄ?i ile deÄ?il, sindirdiÄ?i ile beslenir.
Kullanıcı avatarı
Orhan Erkin
Deneyimli Üye

Mesajgönderen derbeder-5151 » 04 Oca 2007 12:51

Helal olsun HAKKI kardeş çok önemli bir konuya deyinmişsin bu sayede bizde birşeyler ögrenmiş olduk benim bildigime göre oyun dişiden geliyor diye biliyorum . SAYGI VE SELAMETLE .
derbeder-5151
Katılımcı Üye

Dön Genetik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir