Limoniden Nasıl Gök Kır Gelir?

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Mesajgönderen oğuz » 05 Mar 2007 19:06

Slm ufuk renk olayı karışık ama kısaca tahminimi yazacak olursam. Elindeki limonlar baskın kırmızı renginden geliyorsa. Erkek kuşun anne babasından biri gök olması lazım o renk senin erkekte var ama çekinik olduğu için gizli kalıyor. Dişi sadece tek renk taşıdığı için saf sarıdır. Erkek yavru sarı dişi gök olması normal ama gök kırla kanat kuyrukta beyazlık kasdetiyosan o zaman durum değişir. O zamanda tahminim erkek kuş baskın sarıdişi kuş ek renk (çekinik) sarıdır. Bu da beyaz renginde genelde gözükür. Yani dişinin anne babadan birinden beyaz geni gelmiş çekinik sarı görünmüştür. BU durumda erkek sarıda sarı ve mavi (gök) rengi olduğunu düşünürsek. Yavruların renkleri gayet normal. Yani baskın kırmızı, sarı her renk yavru verebilir. Hüseyin beyin örneği renk genetiğine göre olmayacak bir durum gibi. Yine de olmaz demiyorum ama dişi beyaz. Gök, boz gibi bir erkekle görmeden eşleşmiş olabilir. O zaman çıkan yavrular gayet normal gök olmaları.

Bende bir örnek vereyim siz tahmin edin ben çıkamadım içinden:)
Baba beyaz, anne boz (sabuni), yavrular ikisi de sinekli açık şekeri. Özellikle sevgili türk tahmininizi bekliyorum.
oğuz
Deneyimli Üye

Mesajgönderen HÜSEYİN ŞAN » 05 Mar 2007 19:37

Hüseyin beyin örneği renk genetiğine göre olmayacak bir durum gibi.Yinede olmaz demiyorum ama dişi beyaz.Gök,boz gibi bir erkekle görmeden eşleşmiş olabilir.O zaman çıkan yavrular gayet normal gök olmaları.

oğuz bey o zamanlar benim de ilk aklıma gelen beyaz dişinin başka bir erkekle eşleşmiş olabileceği idi ama o esnada kümesimde gök yada benzeri renkte bir erkek kuş yoktu :o

sizin verdiğiniz örnek için benim tahminim beyaz kuşunuzun damarında kırmızı geni olabileceğidir..
Kullanıcı avatarı
HÜSEYİN ŞAN
Gözlemci Üye

Irklar: ANKARA YÖRESİNE AİT BOZ-BOZDUMANLI
BASIK PERÇEM AYNAKUYRUK ARAP, BASIK PERÇEM LİMONİ, BASIK PERÇEM PORTAKAL, ŞEBAP ARAPLAR
Doğum Tarihi: 06 May 1975

Mesajgönderen ufuk » 06 Mar 2007 10:07

sağolun verdiğiniz bilgiler için aldığım kişiyle konuştuğumda oğuzun verdiği bilginin doğru olduğunu öğrendim erkeğin babası bir gök müş ama neden satarken sölemezler anlamak zor.
KUÅ? BESLEMEK DEMEK KUÅ?U UÃ?URMAK DEMEKTÄ°R!
Kullanıcı avatarı
ufuk
Gözlemci Üye

Dön Genetik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir