Renklerle İlgili

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Mesajgönderen huklas » 16 Şub 2005 1:06

Uğur Bey verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim. Artık çok iyi kavradım konuyu. :D
İyi günler.
Birol Bakay
Kullanıcı avatarı
huklas
Deneyimli Üye

renkler

Mesajgönderen Abdülkerim » 13 Ağu 2006 3:25

Evvela kuşçu büyüklerimize selamlarımı sunuyorum. Sayın Uğur abimiz güvercin konusunda anladığım kadarıyla kendisiyle aşık atamayacağım bi kişi ancak bilgiye dayalı red ve kabulleniş uslubunu şebab konusunda göremedim. şebabın taklacı olmadığını söylerken dedikleri beni pek tatmin etmedi. Eğer sizin takladan kastınız oyun kuşları ise doğrudur şebab bi oyun kuşu değildir, ancak takla ırkının kırmasıdır ifadesi neyi amaçlıyor ben anlayamadım kusura bakmayın.
Siz eve kuşu kapatıp göze hitap edecek diye olmadık kuşlarla sözde şebabınızı kırarsanız elbetteki yapılan bu iş kuşçuluk değildir. Ancak böyle kuşları eski ve iyi şebabçılar çok rahat farkederler ve ne kadar alımlı olsa da o kuşa itibar etmezler. Ama bu dediğim şebabçılar için geçerli rantçılar için değil. Sizin kastettiğiniz kuşa emek vermeden nam yapmaksa parası çok olan her işte bu vardır yani bunun şebabla bi ilgisi olmasa gerek.
Eğer ben şebaba baktığım zaman onun kırık olduğunu anlamıyorsam kendime kuşçu diyemem ve yine kuveyt te soyu temiz bi şebab bulduğum zaman onu olmadık bahaneler öne sürerek elde etmiyorsam yine kendime kuşçu diyemem.
Son olarak şunu söyleyeyim soyu sağlam şebabların oyun performansı gayet iyidir. Ben 35 yıllık şebab damarını koruyan ve cümle aleme en iri kuşlarından birini oyuna sokarak soyu sağlam şebab beslediğini isbat eden abiler tanıdım. Bu kuş ağustos ayında sabah 10 da havaya bırakılıp saat 14.30 inen, sert fişekleyen, fişeğe 1.30 cm den başlayan ve 20 metre kadar çıkan 6-9 taklayla çıkan, 12-15 arası sefere gelen ve en önemlisi de bu özelliğini 2 yıl bozmadan devam ettiren miski bi dişidir. Amacım asla birilerine bi şey kabul ettirmek değil sadece daha fazla bilgi sahibi olmaktır. Kuşçu dosrlara selamlar...
Abdülkerim
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 14 Ağu 2006 7:22

Selamlar Abdülkerim bey,
Şebap konusundaki görüşlerinize saygı duyarım.
Yukarıda bahsettiklerim aynı sizinki gibi benim kendi şahsi görüşlerim.
turk07 yazdı:Benim için

Burada amacım şebapa veya şebap yetiştiricilerine hakaret etmek değildi.
Açıklaması sadece takla ırkı için geçerli değil her performans ırkı için geçerlidir: Performans ırkları kuşlar oyunlarına bakılarak damızlığa seçilirler. Bir defaya dahi mahsul olsada, damızlığa oyun yerine fiziki özelliklerine bakılarak kuş sokulursa o damar kırıktır.

Bu, yine belirteyim, benim şahsi görüşüm.

Takla bir oyun ırkıdır, eğer her hangi bir kuş oyun kuşu değilse bu ırkın bir bireyi değildir. Her hangi bir kuş takla gibi oynayabilir. Bu oyunda o kuşun takla olduğu anlamına gelmez. Taklada kuşun kendi oyunundan çok oyunun kalıtımına bakılır. Bu nedenle her hangi bir süs damarından oyunlu kuş çıkmasının sadece o kuşa bakarak verilebilecek bir anlamı yoktur. Tek belirgen özellik o kuşda oyun kanının olduğudur.

Güzel takla olurmu? Olur. Fakat, bu güzellik oyun takip ederken ortaya çıkmış bir özelliktir. Güzellik takip ederken ortaya çıkan oyun bir performans ırkı için kabul edilemez. Neden? Çünkü bu kazara ortaya çıkan bir durumdur. Performans ırkı yetiştiricileri için kazara olan durumlar geçerli değildir.

Belki de kendimi tam anlatamıyorum burada. Şyle diyeyim; Bir süs ırkında oyun çıkması "istisnalar kaideyi bozmaz" kuralına uyar. Fakat bir performans ırkında istisnalar her zaman kaideyi bozar. Bir başka açıdan bakarsak, her oyunlu kuş oyun kuşu değildir, her oyun kuşuda oyunlu değildir.

Saygılar
Uğur Kurt Gürsu
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

renklerle ilgili

Mesajgönderen Abdülkerim » 14 Ağu 2006 17:40

Selamün aleyküm, Uğur bey sizin takladan kastınızın oyun kuşu olduğunu anlıyorum, saygı duyuyorum ancak şu da var ki şebablar süs kuşu değildir. Sizin de bildiğiniz gibi süs kuşları çayka, balon, buhara gibi kuşlardır, o yüzden şebablara süs kuşu denilmesi bence hatalıdır. Çünkü süs kuşlarında oyun hiç yoktur ancak bu, taklatmayan her kuş süs kuşu demek de tabiiki değildir. Şebabın oyun kuşu olmadığını kabul ediyorum. Ancak oyun için yetiştirilmese de, iyi takla atan kuşlara o zaman ne diyecez? Onları hangi kategoriye sokacaz? Bunlara takla kırması tabirini ben kullanamam çünkü şebabların soyuna oynasın diye oyun kuşu kimse sokmaz, süs kuşu asla diyemem, sebebini yukarda söyledim. Bir de ne doğru dürüst rengi ne de doğru dürüst oyunu olan taklacılar vardır işte bunlar oyun kuşu kırmasıdır (veya sizin tabirinizle takla kırması galiba)
Bir de anladığım kadarıyla siz şebab da iyi takla performansı çıkmasını tesadüf olarak kabul ediyorsunuz, abicim kusura bakmayın ama bunu hiç bir usta şebabcı kabul etmez ve bu kabul etmeyişin sebebi sağlam soylu şebabların defalarca iyi performans gösterdiğinin görülmesidir (oyun kuşları kadar olmasa da) Kuş besleyenlere selam, kuşa emek verenlere saygılar..
Abdülkerim
Katılımcı Üye

Re: renklerle ilgili

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 15 Ağu 2006 9:26

Aleyküm selam Abdülkadir bey,
Abdülkerim yazdı:Selamün aleyküm, Uğur bey sizin takladan kastınızın oyun kuşu olduğunu anlıyorum, saygı duyuyorum ancak şu da var ki şebablar süs kuşu değildir.

Buradaki görüş farklılığımız konuya bakış açımızdan kaynaklanıyor ve bu nedenle anlaşamamakta anlaşacağız bence.
Abdülkerim yazdı: Sizin de bildiğiniz gibi süs kuşları çayka, balon, buhara gibi kuşlardır, o yüzden şebablara süs kuşu denilmesi bence hatalıdır. Çünkü süs kuşlarında oyun hiç yoktur ancak bu, takla atmayan her kuş süs kuşu demek de tabiiki değildir.

Bu konuda da görüş farklılığımız var: çayka, balon ve Buhara kuşlarının dışında hafif dalış, makara veya takla gösteren bir çok süs kuşu var. Mesela Batı İngiltere Taklacısı eğer uçurulursa atası olan Uçucu Batı İngiltere Taklacısı gibi arka arkaya takla atmasada kanat üzerinden sağa veya sola dönüşler yapar. Makaracılardan gelen süs ırkları bir Birmingham makaracısı veya performans için yetiştirilmiş Oryantal makaracısı gibi 40-50 metrelik düşüşleri hiç bir zaman yapamasada makara sarar. Bahsettiğiniz kuşlardan Buharada bir ses kuşu iken süs kuşu olmuş her ne kadar kitaplarda anlatılan uzun ötüşünü yıllardır kimse duymamış olsada yinede öter.

Bunların yanında bir süs tippler'ini hiç bir gerçek tippler yetiştiricisi tippler olarak görmez. Aynı şey süs postacılarına postacı yatiştiricilerinin bakış açısındada geçerlidir. Süs postacısı uçabildiği halde.
Abdülkerim yazdı:şebabın oyun kuşu olmadığını kabul ediyorum. Ancak oyun için yetiştirilmese de, iyi takla atan kuşlara o zaman ne diyecez? Onları hangi kategoriye sokacaz?

İyi takla atan kuş demek yine bakış açısına bağlı bence. Sadece takla benzeri takla atan kuşlara dediğiniz gibi takla kırması deriz biz.
Abdülkerim yazdı:Bir de anladığım kadarıyla siz şebab da iyi takla performansı çıkmasını tesadüf olarak kabul ediyorsunuz, abicim kusura bakmayın ama bunu hiç bir usta şebabcı kabul etmez ve bu kabul etmeyişin sebebi sağlam soylu şebabların defalarca iyi performans gösterdiğinin görülmesidir(oyun kuşları kadar olmasa da)

Sağlam soylu isimlendirmesi ve iyi performans tanımlaması yine bakış açısına bağlı bence. Eğer oyun kuşları kadar olmasada diyebiliyorsanız takla ırkı için sağlam soy olarak geçmez. Bu arada, kusuruma bakmazsan, sormadan edemiyeceğim: Usta şebapçı olarak kimleri kastediyorsunuz?
Saygılar
Uğur Kurt Gürsu
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

renklerle ilgili

Mesajgönderen Abdülkerim » 15 Ağu 2006 23:06

Tekrardan selamün aleyküm, oyun yapan süs kuşları olarak zikrettiğiniz kuşlar benim kastettiğim oyunu yapmıyor, velevki süs amaçlı beslenen lahore (duyduğum kadarıyla) takla da atıyormuş, bu veya bunun benzeri kuşları bile bana örnek verseniz sonuçta bunlar şebabın yine süs kuşu kategorisine dahil edilmesini gerektirmez. Melez kuşlar şebab gibi asil kuşlar için herhangi konuda ölçü olamaz.

Güvercin bir zevk işidir, zevklerde formülleme olamaz, ancak güvercin işinde farmülleme, kuşun cins özelliklerini veya bölgesel özelliklerini taşıyıp taşımamasının tesbitinde olabilir. Yoksa formül şunu gösteriyorki sen şu kuşu sevmek zorundasın, denemez. Eğer kuşun bölgesel özelliklerinin tesbiti yapılmışsa o kuş da o ölçülere uyuyorsa o kuşun soyu korunmuş demektir. Mesela Mardin in oyun kuşunda aranan özellikler bi kuşa uyuyorsa ve bunu yavrularında da gösteriyorsa o kuşun soyu korunmuştur. Keza şebabın özellikleri kuşta varsa ve yavrularına da bu yansıyorsa o kuşun soyu korunmuştur. Aslında bu konularda yazılacak şeyleri sayfalar almaz ama biz kısaca değindik.

Soy sağlamlığında bütün ölçü oyun kuşları olamaz ancak siz, oyun kuşları kadar olmasa da, dediğim için şebabın soyunun sağlam olamayacağını söylüyorsunuz. Bu kesinlikle kabul edilemez. Ayrıca bir konuya ait terimi yanlızca o işi yapanlar koyabilir. Bir motorcu araba dekoruna ait bir yoruma gitse de terimleştirmeye gidemez. Son olarak usta şebabçıların kim olduğuna dair sorunuza vereceğim cevab, sizin usta taklacı kimdir, sorusuna vereceğiniz cevapla aynı doğrultuda olacaktır. Amacımız en doğruya en doğru uslupla ulaşmaktır.
Abdülkerim
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 16 Ağu 2006 6:16

Değerli Abdülkerim bey,
Size her hangi bir düşüncemi kabul ettirmek gibi bir amacım yok. Sadece yazdığım bir nokta hakkındaki sorularınızı cevaplıyorum. Sizin görüşleriniz ve düşünceleriniz hakkında benim bir sorum yok. Bu düşüncelerim sizden önce bir çok kişi tarafındanda sorgulandı. Açıklamaya çalıştım. Kısa ve net olarak bir daha yazayım; Bir güvercin ırkı performans (takla, dönüş, dalış, çember, uçuş tarzı, ses, yön bulma, uzun mesafe veya uzun zaman uçabilme vs. vs.) için yetiştirilmiyorsa benim için performans ırkları grubuna dahil olamaz. Dahil olabileceği sadece iki grup kalmıştır: Süs ve Et. Madem devamlı bahsettiğiniz usta tanımlamasının açıklaması şartlı gelecek, ben sorumu geri çekiyorum. Daha önce söylediğim gibi anlaşamamakta anlaşacağız.
Saygılar
Uğur Kurt Gürsu
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

renklerle ilgili

Mesajgönderen Abdülkerim » 16 Ağu 2006 10:05

Uğur bey sanırım bu müzakerenin sonu bi yere varmayacak, ama önemli değil umarım birbirimizi kırmadık. Her şeyden önemlisi insanların karşılıklı saygıyı yitirmemeleridir, ben size saygı duyuyorum, anlaşmamakta anlaşsak da ortak bir sevdamızın olması bizi birbirimize karşı daha anlayışlı kılmalı, inşallah öyle olmuştur.
Abdülkerim
Katılımcı Üye

Re: renklerle ilgili

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 18 Ağu 2006 10:12

Abdülkerim yazdı:Uğur bey sanırım bu müzakerenin sonu bi yere varmayacak, ama önemli değil umarım birbirimizi kırmadık. Her şeyden önemlisi insanların karşılıklı saygıyı yitirmemeleridir, ben size saygı duyuyorum, anlaşmamakta anlaşsak da ortak bir sevdamızın olması bizi birbirimize karşı daha anlayışlı kılmalı, inşallah öyle olmuştur.

Bu mesajınızdaki düşüncelerinize 100% katılıyorum.
Saygılar
Uğur
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Önceki

Dön Genetik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir