Renklerle İlgili

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 12 Şub 2005 11:03

Sol üstteki kuş Güneydoğu Anadoludan.
Unun altındaki bizim Bayramlı ve Bayramlının yanındaki Eski karakan ırkının mavisi.
Resim
En son Uğur Kurt Gürsu tarafından 12 Şub 2005 11:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 12 Şub 2005 11:04

Sağ üst Azman
Resim
En son Uğur Kurt Gürsu tarafından 12 Şub 2005 11:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 12 Şub 2005 11:04

Sol üst İstanbul.
Sağ üst Adana
Resim
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen alpc » 12 Şub 2005 12:35

Selam Ugur bey;
Kuşculuk saygı sevgi ve hoşgörüyle başlar. Sitelerin amacı sizin düşündüğünüz gibi sadece para kazanmak değildir. Elin oğluda yapsın arkadaslarımda yapsın, diğer ülkelerdeki insanlardada olsunki bencillikten kurtulalım. Burada kaç kişi kuş satarak geçiniyor? Hepimiz aklı başında bireyleriz. Polomiğe girmeye gerek yok. Size mail yazdığımda mailinizin içinde bile bir küçümseme hissediliyordu. Oysa ben sizden yardım istedim. Sen oyun icin beslersin ben tavuk gibi beslerim. Bu tartışma knusu olmamalı. Tartışma konusu bunları nasıl şahine atmacaya diğer olumsuz koşullara kaptırmadan çoğaltırız ve isteyen istediği için besler olmalıdır.

Saygılarımla
Alp
alpc
Katılımcı Üye

Mesajgönderen pegasus » 12 Şub 2005 13:59

..... TARTIŞAMIYORUZ!
.....Arkadaşlar forumdaki açılan çoğu tartışmada benzer sıkıntılar çıkıyor.Sanırım ulusal bir rahatsızlığımız var.Hobi olsun meslek olsun hangi işe kıyısından bulaşsak, üç gün içerisinde uzman kesiliyoruz.Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyoruz. Tecrübeye ve bilgiye saygı göstermiyoruz.
......Forumlara katılan sınırlı sayıda bilgi ve deneyim olarak bizden üstün arkadaşımız var. Onlar tartışmalara girerse hepimiz yeni şeyler öğreniyoruz. Aksi takdirde tartışmalar kısır kalıyor, dön baba dönelim hep aynı şeyler konuşuluyor.
......Tartışmalarda yanlış olduğunu bildiğimiz bir tez ya da tesbit ortaya atılırsa, itirazımız yine centilmenlik sınırları içerisinde olmalı. Karşıt görüşün yanlışlığını savunurken, kendi görüşümüzü doğrulayan argümanlarımız olmalı. Böylece hem tartışmayı takip eden, hem de yanlış bilgileri olan arkadaşlarımızı aydınlatmış oluruz. Aksi taktirde herşeyi kişisel algılayıp tartışmanın içerisine atlıyarak "yanlışsınız" demekle olmuyor.
......Buradaki tartışmanın amacı kimseye ya da kimsenin kuşlarına hakaret etmek değil. Madem ki biz Türk kuşçularıyız ve kuşlarımızla gurur duyuyoruz, o zaman herkes bilgilerini paylaşsın ve kendi kuşlarımızı iyi tanıyalım. Yanlış bilgilerimiz varsa doğruluğu genel kabul gören yeni bilgilerle düzeltelim.
......Eğer hiçbir şeyi kurallarıyla tartışamıyacaksak herkes kendi bildiği gibi yapsın, kendi kümesinin genetik mühendisi olsun. Elli yıl sonra çocuklarımız Türk kuşları yerine Türk ucubiklerini beslesin, uçursun.
Kullanıcı avatarı
pegasus
İlgili Üye

Mesajgönderen huklas » 12 Şub 2005 15:46

Çok haklısın Levent abi. Bir konuda karşı fikirdeyseniz elinizde güzel kanıtlar olmalı ve bunları sunmalısınız. Aksi takdirde kuru tartışmaların içinde döner dururuz ve boşuna oyalanırız. Bence buradaki forumların temel amacı kendi kültürümüze has kuşlarımızı bilmek ve onları korumak için bilgilerimizi paylaşmak olmalı. Sayın Uğur bey gibi kişilerin bilgilerinden de sonuna kadar istifade etmeliyiz. Bizim kültürümüzde yörelerimize has oyun kuşlarımız var ve herkesin çok iyi bildiği gibi bu paha biçilmez değerdeki kuşlar artık yıllardır kırıla kırıla (güzel renkli olsun diye) yok olmak üzere. Konuştuğum bir çok eski kuşçunun (bazıları dedem yaşında, bazıları rahmetlik) nerede o eski kuşlar diyerek iç çektiğini hatırlarım hep. Bunları duyunca da içim parçalanıyor kuşlarımız yok oluyor diye. Bizden sonraki nesillerin de bu sözleri duymaması için çok duyarlı olmalıyız. Benim düşüncem, isteyen istediği tür kuşu beslesin ama kültürümüzü bilinçsizce yok etmesin. Oyun kuşu besliyorsa rengi ikinci plana alarak oyun kuşu, şebap besliyorsa da şebap beslesin. İyi günler.
Birol Bakay
Kullanıcı avatarı
huklas
Deneyimli Üye

Mesajgönderen alpc » 13 Şub 2005 2:24

Arkadaslar Turk taklacıları deyince aşağıdaki haritaya dikkat edin
http://www.gurbuz.com.tr/urun.asp?grup=50&urun=269
Eğer mantık ve düşünme birlikte giderse bir sonuç çıkar. Bu arada ben kuşcu falan değilim. Sadece meraklı iki uc gunluk guvercinseverim. Siz performanstan bahsediyorsunuz. Yazılarinizdan anlaşılan performans tipleri bir noktayı gösteriyor. Bu mantıklı mı arkadaşlar. Kuşlar yorelerine özel, tipleri yapıları farklı. Hangi performanstan bahsediyorsunuz? Tgbyde performans kuslarının yarışma bilgileri var. Performansı arttırmak için sarıkırı-sivas kusunu-kutahya beyazını-ankara arabını siz degil misiniz birbiriyle kıran?

Ankarada yarışma oluyor. Lutfen bir bilen elini vicdanına koyup yazsın. Bu yarısmalardaki birinci kuslarin kaçı ankaranın kendine has eski ankara kusu. Kutahya beyazı denir. Kutahyali bir kuscuya tanışın dinleyin. Kutahya'da yarısmada performans icin yarisan kac kus ozdur. Yarışmalar için, performans ustunlugu için butun yorelerdeki kuslari aynı perfonmans beklentisine sokuyorsunuz. Bu mudur dogru olan?

Şebablara takla kusu demeyen zihniyet elindeki kusu baska turlu sunuyor. http://www.turkishtumblers.com/Paulsbirds.htm sitesindeki kusu oz urfa oyun kusum diyerek bana mail atıyor. Kuşlara bu güzel kınayı kim nereden sokmuş nasıl bu merak başlamış bir bilen anlatsa ne guzel olur!!!

Renk çalışmak kolay diyerek kestirip atmak dogru degildir. Bir kuştan kapasite fazlasını kimse isteyemez. O kapasitede yazılı sekilde yoresel olarak var mıdır? Eski kuşlar diyorsunuz. Hangi eski kuslar siz biliyor musunuz? Türk taklacısı diyerek bir kuştan bahsedilmiyor. Bunu bilerek hadi daha ileri daha ileri demek ne kadar doğru. Sizler bu formda öncü insanlarsınız. Bu güzel kuşlara dar acıdan bakmayınız lutfen.

Evrimin getirdiği sonuçlarla türk taklacılarında belki daha iyi nesillerde çıkabilir. Bunuda göz ardı edemeyiz. Herşeyi düşünüp ona göre yolumuzu cizmemiz gerekir. Benim de amacım kimseyi kırmak değil. Fikir jimnastiği yapmak ve yeni düşünce ufukları açmak. Yazdıklarımda yanlizca bir kuşcunun düşünebileceği şeyler değil.

Alp
http://www.sebabci.com
alpc
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 13 Şub 2005 6:37

Selamlar,
Daha önce forumlara katılımım olmadı, bunun en büyük iki nedeninden birisi şebap konusudur derken ikinci nedeninden bahsetmemiştim. İkinci nedende bu: Bilgi paylaşımı amaçlı tartışmaların kişisel saldırılara dönüşmesi.

Sayın Alp bey, yazdığınız ilk mesajı görünce bu konuya başka bir ekleme yapmamayı düşündüm. Fakat, ikinci mesajınızın daha saldırgan olduğunu görünce bir şeyler söylemek istedim. Bu konu üzerine yazdığım düşüncelerime katılmıyabilirsiniz. Nede olsa benim düşüncelerim. Buna saygı duyarım. Fakat, yazdıklarınızın bu konu üzerinde kendi düşünceleriniz, bilgileriniz olmasını tercih ederdim. Maalesef bu olmadı. Yazdıklarınız bana doğru olunca bende size doğru bir cevap vermek isterim:
-Daha önce yazdıklarımın sizinle kişisel olarak hiç bir ilgisi yoktur. Fakat, "Sitelerin amacı sizin düşündüğünüz gibi sadece para kazanmak değildir" derken üstünüze alındığınızı görüyorum. Bu söylediğinizi okuyana kadar bir siteniz olduğunu bilmiyordum. Verdiğiniz linke girip gezdim. Güzel bir site. Hatta oyun kuşları bölümündeki kuşlarınız bayağı da hoşuma gitti. Özellikle akpaça araplar.
-"Polomiğe girmeye gerek yok" derken amacınızı anlıyamıyorum. Çünkü yazdıklarınızın polemikten başka bir açıklaması yok.
-"Size mail yazdığımda mailinizin içinde bile bir küçümseme hissediliyordu." diyorsunuz. Ben şimdiye kadar ne kimseye kuş satmışımdır ne de bu amaçlı bir ilan vermişimdir. Böyle bir mesajı davet etmesem de mesajiniza cevap verirken size karşı küçümseyici bir tavır takınmak aklımdan geçmemiştir. Sizde öyle bir duygu yarattığımı görüyorum ve özür dilerim.
-"Performansı arttırmak için sarıkırı-sivas kusunu-kutahya beyazını-ankara arabını siz degilmisiniz birbiriyle kıran?" demişsiniz. Damarlara yeni kan getirmek, istenilen bir özelliğini arttırmak için başka bir damarı damızlıklara eklemek ıslahtır. Bu amaçla başka bir ırkı damızlıklara eklemek kırmaktır.
-"Şebablara takla kusu demeyen zihniyet elindeki kusu baska turlu sunuyor" diyerek kişisel sitemde üreticilerin kuşlarının tanıtıldığı kısımdan alıntı yapıp değerli arkadaşım Paul'un kuşlarını gösteriyorsunuz. Aynı fotoğraflar TGYB'nin fotoğraf galerilerinde de mevcuttur. Sizi tanımadığı halde Türk kuşu bulmanıza yardımcı olmaya çalışan bir yabancıyı kendinize alet etmeniz konusunda size bir şey söyliyemiyeceğim fakat, bahsettiğiniz kişi 80 küsur yaşında belki de sizin yaşınızdan daha fazla süre için kuş beslemiş, Türk dostu, Türk ırklarının hayranı, adam gibi adam, kuşçu gibi kuşçudur. Bunun yanında şu ana kadar tanıştığım en yetenekli güvercin eğiticilerinden birisidir. Size yazdığı mesajda bu kuşları atmaca sorunu yüzünden artık uçuramadığını, salmada kapalı tutmaya kıyamadığını ve Amerikadaki Türk kuşçulara verdiğini söylüyor.
-"sitesindeki kusu oz urfa oyun kusum diyerek bana mail atıyor" diyorsunuz. Her gördüğünüz güzel kuşu şebap zannetmeyin. Fotoğrafta gördüğünüz kuş daha önce Paul'da şimdi ise başka bir arkadaştadır. Annesi babası benim kuşlarımdır. Bu kuşlar bana 2000 yılında saygı değer bir arkadaşımız tarafından hediye olarak Amerikaya gönderilmiştir. Evet sizinde hoşunuza gittiği gibi güzel kuşlardır. Fotoğraftan görülmeyebilir fakat, şebapçılar için kusurları boldur. Bunun nedeni de oyun için yetiştirilmeleridir. Unutmayın, güzel kuş çıkarmak sadece şebapçılara has bir özellik değildir. Gördüğünüz damarın oyunu bir kapışma veya yarış seviyesinde olmasa da, zaman gelince o da olacaktır. 15 ile 20 sefer arası oyun yaparlar. Taban taklası vardır ve uzun çıkarlar. Bol taklalıdırlar fakat şimdiye kadar fişeği her seferinde bağlıyanını görmedim. Fazla anlatmama gerek yok. Kuş havada kendini anlatır. Tanıdığınız Amerikada yaşıyan kuşçu arkadaş varsa kuşlarımı sorarsınız. Bu arada, ben size hiç bir zaman mail atmamışımdır. Sadece bana kuş almak amacıyla yazdığınız mesaja kısaca cevap verdim.
-"kuşlara bu güzel kınayı kim nereden sokmuş nasıl bu merak başlamış bir bilen anlatsa ne guzel olur!!!" demişsiniz. Kınanın nereden geldiğini merak ettiğinizi belirtmişsiniz. Sivas'lı, Urfa'lı gerçek kuşçulara sorun öğrenirsiniz.
-"Eski kuşlar diyorsunuz. Hangi eski kuslar siz biliyormusunuz?" demişsiniz. Biliyoruz. Elimde 10 damızlık çifti tutarım. Bunların dört çifti 30 küsur yıllık damardır. Sorun beni tanıyanlara, öğrenirsiniz. Amerikada 50 salmaya girseniz 49'unda bu kuşların yavrularına rastlarsınız. Bu damarlara gelince, kapışmaya yarışmaya uygundur:)
-"Türk taklacısı diyerek bir kuştan bahsedilmiyor" demişsiniz. Belki şebapçılar demiyordur ama inanın bana bu ırk için önemli olan kisiler, bu ırka gönül veren kişiler ve kaynaklar diyor.
-"Bunu bilerek hadi daha ileri daha ileri demek nekadar doğru" demişsiniz. Performans ırklarının nasıl bu hale geldiğini öğrenmenizi tavsiye ederim. Bu sadece güvercinler için geçerli olan bir şey değildir. Atta, köpekte, inektede insanoğlu her zaman bir ilerleme kaydetmek istemiştir. Bu ıslahtır. Elindeki hayvancağıza işkence etmek değildir. Islah bir sanattır, bir bilimdir ama zaman zaman oda yanlış ellere düşer. Kangal'da ıslah olmuştur, kanişde. Fakat, ikisi bir birinden farklıdır. Birisi görev için ıslah olmuştur ötekisi Allah bilir neden? Alman kurt köpeğine yapılan işkence vebali düşünülmeden yapılanların bir örneğidir ama Arap atıda iyi bir ıslah örneğidir.

Son olarak size şunu söylemek isterim: "Bu arada ben kuşcu falan değilim. sadece merakli iki uc gunluk guvercin severim." demişsin. Öyleyse, umarım merak ettiklerini öğrenmen için uygun bir ortam bulursun ama üslubun böyle olursa bildiğini duyduğunu paylaşacak arkadaş zor bulursun. Önceki mesajım bana ciddi olarak sorulan sorular hakkında düşüncelerimden oluşuyor. Soruyu soran arkadaşın samimiyetini bildiğimden cevap yazdığım halde sizinle bir anda akraba olacağımızı tahmin etseydim her zamanki gibi bu konudan uzak kalırdım.
Saygılar
Uğur
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

slm

Mesajgönderen akarakisi » 13 Şub 2005 10:44

merhaba uğur abi. her nekadar yüz yüze konuşmasakta gerek sizin sitenizden gerek maille yaklaşık sizi 3 senedir tanıyorum. lütfen bu gibi ortamlardan uzak kalmayın türk kuşçularının vede kuşlarının dünyaya tanıtılmasında çokbüyük emeğiniz var. size şahsım adına teşekkür ediyorum.

saygılarla AYDIN KARAKİŞİ
akarakisi
İlgili Üye

Mesajgönderen Muratca » 14 Şub 2005 1:33

Bu renk konusunun bu boyutlara gelecegini bilsem inanin sormazdim... Türk milleti olarak zaten yanlis anlama kabiliyetimiz oldukca iyi...Lütfen arkadaslar tartismayalim, tartisiyorsak da birbirimizi rencide etmeden dogrularimizi savunalim... Bu arada Ugur Bey sunu söylemeden edemicem bilgilerinden ve tecrübelerinden gercekten yararlanilmasi gereken bir insansiniz, katilimlarinizin devamini herzaman beklerim...
Muratca
Aktif Üye

Mesajgönderen alpc » 14 Şub 2005 19:02

tebrik ederim arkadaşım.
benim şebab dediğime sen takla diyorsun. ben senin şebab diye söylediğin kuşu merak ettim şimdi. Ama sen yardım etmek yerine atmayı tercih ediyorsun. Hediye gelen kuşa benim eski damarım mailini yazıyorsun. Saygı değer paul üzerinden duygu sömürüsü yapıyorsun. Siz o amerikalının bana yazdığı cümleleri kendinize yontarak buraya yazacaginiza gostermis olduğu saygıdan birazcık alsanız bu formda sebab kelimesini yazarken 100 bin defa dusunurdunuz. Cunki siz onun ne anlama geldiğini bilmiyorsunuz. şebablar turk taklasının hasıdır.

Alp
http://www.sebabci.com
alpc
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 15 Şub 2005 3:57

Selamlar,
Daha önceki kahverengi konusunda düşünürken aklıma geldi. Paylaşayım dedim:
Gerçek kahverenginin anlaşılması konusunda başka bir deneme daha yapılabileceğini düşünüyorum.
Dikkat ederseniz çevrenizde gördüğünüz kahverengi kuşların (öteki ırklar içinde geçerli) büyük oranı dişi.
Bunun nedenide dişilerde sadece bir tane renk geni olması. Kahverengi renk genleri içinde en çekinik olanı olduğundan hangi renge vurulursa vurulsun erkek kuşlarda (erkekte kahverengi geni olmadıkça) ortadan kaybolmak zorunda. Alınan yavrulardan kahverengi geni taşıyan bir erkekle kahverengi dişinin eşleştirilmesinden ancak kaverengi bir erkek alınabiliniyor. Tabi, bu test renk açma genininde aynı şekilde hareket etmesi nedeniyle geçerli bir veri vermiyebilir. Fakat böyle bir dişiyi kırmızı renkli ve sadece kırmızı rengi taşıdığı emin olunan bir erkeğe vurursak bir sonuş alabiliriz diye düşünüyorum. Dişi gerçek kahverengi değilde arabın renk açma geniyle ortaya çıkan bir kahverengiyse mavi veya araba vurulması benim sahte kahverengi dediğim rengi verebileceği için kırmızı makul olur diye düşündüm. Eğer dişide renk açma geni varsa alınan yavrulardan portakal veya limon çıkma ihtimali var. Eğer gerçek kahverengiyse hiç bir yavrunun kahverengi, limon veya portakal çıkmaması lazım. Anladığım kadarıyla bu tür testlerden emin sonuç alınması için en az 25 yavru alınması gerekiyor. Fakat 25i yanlış hatırlıyor olabilirim.
Saygılar.
Uğur
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 15 Şub 2005 12:36

UĞUR BEY MERHABA;
Fakat, konu şebaplara gelince bu işle ilgisi olan yerler Kuveyt, İsrail, Arap emirlikleri ve Saudi Arabistandır. Bu ülkelerin yakın yıllara kadar her hangi bir güvercin kültürü yoktu. Petrolün getirdiği para ve bu paranın gittiği aile bireylerinin gerçek işleri / meslekleri olmaması sonucu bazı kişiler bu ülkeleri güvercin dünyasına sokma çalışmaları işlemlerine girmiştir.

YUKARDAKİ YAZINIZA KATILMAMAKTAYIM, ARAPLARIN, ORTADOĞUNUN BİNLERCE YILLIK GÜVERCİN KÜLTÜRÜ VARDIR. GÜVERCİNLERİ OYNATMAKTA İLERİ GİTMİŞ KAVİMDE LUT KAVMİDİR. AZGINLIKLARINDAN DOLAYI HELAK OLMUŞLARDIR. TARİHTE SADOM VE GAMORE OLARAK GEÇER. SELAMLAR, SAYGILAR.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen huklas » 15 Şub 2005 14:00

Merhaba Uğur bey. Açıklamalarınız için teşekkürler. Ancak aklıma takılan bazı yerler oldu. Birincisi; "Alınan yavrulardan kahverengi geni taşıyan bir erkekle kahverengi dişinin eşleştirilmesinden ancak kaverengi bir erkek alınabiliniyor." demişsiniz. Erkekteki kahverengi gen dişi yavruya geçerse dişi kahverengi olamaz mı?

İkinci sorum da şu; "Eğer gerçek kahverengiyse hiç bir yavrunun kahverengi, limon veya portakal çıkmaması lazım." demişsiniz. Eğer dişi gerçek kahverengiyse ve renk açma geni taşıyorsa limon veya portakal yavru veremez mi?

Bir de aşağıda resimleri bulunan benim kahverengi kuşun sahte kahverengi olduğunu tahmin ediyorum verdiğiniz bilgiler doğrultusunda. İnşallah doğrudur. Sorduğum sorular saçmaysa kusura bakmayın, tam olarak bu mevzuyu kavrayamadım. İyi günler.

Resim

Resim

Resim
Birol Bakay
Kullanıcı avatarı
huklas
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 15 Şub 2005 21:35

Selamlar Birol bey,
Erkekteki kahverengi gen dişiye geçerse söylediğiniz gibi dişi olur. Burada benim hatam var. Kullandığım örnekteki amacım erkek kuşlardaki kahverengi renginin azlığının nedenini açıklamaya çalışırken dişi yavrudan bahsetmemem yanlış anlamaya yol açabilecek bir ihmaldi. Teşekkürler.

Eğer dişi gerçek kahverengiyse ve renk açma geni taşıyorsa limon veya portakal yavru verir (kırmızı genli erkekle). Fakat bu dişi kuş, göze kahverengi gibi görünmez. Daha önce eklediğim renk fotoğraflardan birinde böyle bir kuş var. Krem veya bej gibi bir renk. O nedenle kullandığım örnekte böyle bir şeyden bahsetmek istemedim. Dişi kuşun özelliği tek renk geni taşıması olunca böyle bir renk değiştirici gen mevcut olduğunda her zaman göze görünmesi lazım. Böyle bir kuşu bahsettiğimiz teste tabi tutarsak o zaman söylediğiniz gibi portakal ve limon çıkabilir. Fakat bu dişiyi teste tabi tutmak testin amacına yardımcı olmıyacaktır. Fotoğraftaki kuşunuzun, renk açma geni taşımadığı görülsede yukarıda bahsettiğimiz eşleştirme işlemine veya güneş testine tabi tutmadıkça ne olduğunu söylemek zor.

Umarım sorularınıza birazda olsa cevap verebilmişimdir. Bence bir tek saçma soru vardır oda sorulmıyan sorudur. İçinde bulunduğumuz ortamda çok bilen, az bilen, büyük veya küçük gibi kavramlar yok. Hepimiz her zaman yeni şeyler öğreniyoruz.
Saygılar
Uğur
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

ÖncekiSonraki

Dön Genetik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir