1. YUMURTANIN İYİ YAVRU VERME OLAYI ?

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

1. YUMURTANIN İYİ YAVRU VERME OLAYI ?

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 18 Şub 2005 14:57

BAZI YETİŞTİRİCİLER GÜVERCİNLERİN İLK YUMURTASI VE 4. YUMURTASININ (TECRÜBELERLE) EN İYİ OYUN YAPAN GÜVERCİNLERİNİ ELDE ETTİKLERİNİ SÖYLEMEKTELER BU DOĞRU OLABİLİR Mİ ?
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen huklas » 18 Şub 2005 15:12

Genetik olasılık olarak bütün yumurtalardan çıkan yavruların iyi olma ihtimali eşittir.Fakat bazı tesadüfler sonucu ilk yumurtadan çıkan yavru iyi olur diye bir inanış olabilir.Ama bence geçerli bir fikir değil.Saygılar...
Birol Bakay
Kullanıcı avatarı
huklas
Deneyimli Üye

ılk yavru

Mesajgönderen selcuk » 19 Şub 2005 0:17

merhabalar ; ılk yavrular anne-babanın kışın dınlendıkten sonra (ozellıklede eşler ayrı tutulduysa) buyuk hevesle baktıgı en sanslı yavrulardır fızıksel olarak daha ıyı sartlarda yetısıklerınden ve sonrakı yavrulara gore daha fazla antreman yapma sansları oldugundan yateneklerını daha ıyı sergıleme fırsatı buluyor olabılırler...
selcuk
selcuk
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: posta-oyun taklacısı-sus taklacısı
Doğum Tarihi: 29 Eki 1969

Mesajgönderen Takla » 25 Şub 2006 3:25

Katiliyorum. Bu sezon bende öyle düsünüyorum yavrusunu büyüteni ayiracagim. Hem gereksiz kalabalik oluyor, hemde hepsini ucurmaya vakit kalmiyor. Aldigim yavrulari ucurup performanslarina bakacagim. Iyi yavru veren cift sansli kabul edilip tekrar zifaf odasina atilacak :D
Takla
İlgili Üye

Mesajgönderen postacı » 25 Şub 2006 10:47

Selamlar posta güvercini sporunda temel kural tüy dönemini ayrı geçiren ve gerektiği gibi dinlendirilen damızlık kuşlara tüy döneminden sonra sağlık durumları trikonomasis, koksidiyosis, salmonella, kurt ve üst solunum yolları gibi hastalıklara karşı çek edilir ve gerek görülürse ön tedaviler yapılır. Daha sonra damızlıklara pamaksi virüs aşısı vurulur. Bu aşı doğacak olan 1.dönem yavrulardada bir nevi koruma sağlar. Dolayısıyla dinlenmiş ve yavru bakmayı özlemiş olan çiftler 1. ve 2. dönem yavrularını gerçekten mükemmel besler ve büyütür. Bu yavrular kümeslerde yarıştırılmak için tutulur. Bundan sonra çıkacak olan yavrular ise (3.4.5. dönem) SATIŞ KUŞUDUR. Bilmem ne dediğimi anladınızmı. Hiç bir profesyonel kümes ilk 2 dönem yavrusunu satmaz. Buradaki ilk amaç erken alınan yani ilk 2 dönem yavruları yavru yarışlarına sokup yarıştırmak suretiyle elemine etmektir ancak diğer bir sebep ise ilk 2 dönem yavruların daha sağlıklı ve daha kaliteli olacağı yönündeki inançtır. Bunun dışında tardiv dediğimiz yani geç alınan yavrular vardırki bunlar kümesin en değerli yavrularıdır. Zira yarış sezonu sonunda yarışları bitirip başarılı olmuş ve gerek sağlığının gerekse formunun zirvesinde olan bazı yarışçı kuşlar eşleştirilir ve gerek mükafat gerekse daha iyi tüy dönemi geçirsin diye 1 dönem yavru bakmaları sağlanır. Yarışçılar bütün bir sezonu eşlerinden ayrı ve yarışarak geçirdiği için yavru bakmayı çok özelmiştir ve bu özlemle yavrularını gerçekten mükemmel büyütür. İşte bu yavrular kazanmış kuşların formunun zirvesindeyden büyüttüğü yavrular olduğu için çok değerlidir.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen AHMED ALİ » 21 Tem 2006 15:47

SELAMUN ALEYKUM
Arkadaslar benim bugüne kadarki tecrübeme dayanarak sunu söylemek isterim ki yavrular genel olarak oyunlu olup olmaması, kalıbı acısından babaya fakat sekil ve renk acısından anneye ceker. Tabi bu benim gözlemim eger buna ittifakı olanlar varsa beni aydınlatsınlar. Ben su 1. yumurta ile 4. yumurtanın oyunlu olması konusunda, biyoloji okuyan bir öğrenci olarak sunu söylemek isterim: anne baba oyunlu değil ise bu imkansızdır, eger baba oyunlu ise yavruların babaya cekme olasılığı fazladır, anne oyunlu ise anneye cekme olasılığı daha düşüktür. Senin teorin ise yalnızca bir tesadüftür, benim kanaatim.
SAYGILAR
AHMED ALİ
Gözlemci Üye

Dön Genetik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir