kırmızı erkek sarı dişi yavrular

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

kırmızı erkek sarı dişi yavrular

Mesajgönderen Murat Yılmaz » 21 Mar 2009 19:10

merhaba arkadaşlar bende kırmızı erkek ve sarı dişi taklacı var bunları eşledim yavrular hangi renk olur tahminen?
Murat Yılmaz
Gözlemci Üye

Irklar: taklacı
Doğum Tarihi: 14 Ağu 1989

Re: kırmızı erkek sarı dişi yavrular

Mesajgönderen oğuz » 24 Mar 2009 18:10

Eğer erkekte sarı rengi yoksa tüm yavrular kırmızı olur.Erkekteki renklerden biri sarı ise yavrular sarı ve kırmızı olabilir.
oğuz
Deneyimli Üye

Mesajgönderen eyüptibet » 24 Mar 2009 20:07

murat kardeşim kendi bilgim dahilinde sadece şunu söyleyebilirim.Özellikle ilk yavrular aldatıcı olabilir;yeni eş vurulan kuşlarda 2.ve 3.yavrularda net olmasada ne yavru vereceğini belli ederler.saygılarımla !!!
Düştüğünde yanında olmayan;kalktığında omuzlarına basar.
E.tibet
eyüptibet
Deneyimli Üye

Irklar: dumanlı
Doğum Tarihi: 30 May 1980

Mesajgönderen Ramazan TABUKTEKİN » 24 Mar 2009 21:59

MERHABA
Erkek ve dişinin secerelerini bilseydik bu sorunun cevabı daha kolay olurdu.Renk kombinasyonları çok farklı yönde gelişebilir.Kırmızı,sarı.cuklata(Kahverengi) öncelikli renk grubu diye düşünüyorum.SAYGILARIMLA
Ramazan TABUKTEKİN
Üyeliği Durdurulmuştur

Irklar: Dönek
Doğum Tarihi: 29 Ara 1965

Mesajgönderen Murat Yılmaz » 25 Mar 2009 13:03

erkek koyu çakmaklı erkek ve limon dişiden çıkma dişide limon erkek ve açık boz dişiden çıkmadır..saygılar
Murat Yılmaz
Gözlemci Üye

Irklar: taklacı
Doğum Tarihi: 14 Ağu 1989

Mesajgönderen Ramazan TABUKTEKİN » 25 Mar 2009 19:57

MERHABA
Genetik yapıdaki sonuçlara baktığımızda ağırlıklı renklere baktığımızda;Sarı(renk kırmızıya doğrukoyulaşabilir),kırmızı.koyu çakmaklı olabilir diye düşünüyorum.
Ramazan TABUKTEKİN
Üyeliği Durdurulmuştur

Doğum Tarihi: 29 Ara 1965

Mesajgönderen Türker Savaş » 29 Mar 2009 22:04

Merhaba Murat Yılmaz,

Kuşlar düz sarı ve düz kırmızı mı ? Bildiğiniz gibi iki tip kırmızılık var. Birine ressesif kırmızı diğerine ise dominant kırmızı diyoruz. Eğer kuşlar ressesif kırmızı ise (sarı dişide yalnızca fazladan renk açma geni vardır) erkekte renk açma geni olup olmadığını bilmeden yavruların rengini tahmin etmek zordur. Yalnızca kırmızı ve sarı dışında yavrular olmaz diyebiliriz. Eğer erkekte renk açma geni yoksa bu takdirde yavruların tamamı kırmızı olur. Erkek sarı, dişi kırmızı olsaydı bunların seçeresini bilmeden yavrular tahmin edilebilirdi. Tüm dişi yavrular sarı tüm erkek yavrular kırmızı olur. Kuşlarınıza güle güle bakın.

Türker Savaş
Resim
Türker Savaş
Destek Ekibi Üyesi

Doğum Tarihi: 28 Kas 1965

Mesajgönderen oğuz » 30 Mar 2009 15:44

anne baba renkleri yazılınca durum değişti.Tahminim erkek yavrular sarı,kırmızı dişi yavrular sarı,kırmızı,çakmaklı,dumanlı v.b tarzda olur.
<saygılar..
oğuz
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Türker Savaş » 31 Mar 2009 11:47

Merhaba,

Erkekte olası renk genleri
Temel renk geni: Siyah ve Dominant kırmızı
Renk Açma geni: Var, heterozigot
İşaret genlerİ: Koyu çakmak kesin yanında açık çakmak, şerit (mavi)

Dişide olası renk genleri
Temel renk geni: Dominant Kırmızı kesin, muhtemelen siyah (düşük bir olasılık ama kahverengi olabilir)
Renk açma geni: Var, dişide zaten tektir, karşılığı yok
İşaret genleri: Koyu çakmak kesin yanında açık çakmak veya şerit (mavi)

Bunlara göre yavruların olası renkleri tahmin edilebilir.

Türker
Resim
Türker Savaş
Destek Ekibi Üyesi

Doğum Tarihi: 28 Kas 1965

Mesajgönderen oğuz » 31 Mar 2009 13:14

Sayın Türker hocam amatör olarak konuyla ilgileniyorum.Burda da tahminlerimi yetiştiricilerle paylaşıyorum .Size soracağız yada gözlemlerimi paylaşacağım konu beyaz bir ana renk olmamasına karşın çekinik beyazdan bahsediyorum.Örneğin beyaz erkek portakal dişi alınan yavrularda erkekler kırmızı renk açma durumuna göre sarı olabiliyor.İlginç olan dişi yavrular babadan sadece beyaz geldiği için annede mevcut ama görünmeyen ek renkleri açığa çıkarıyor.Pullu,dumanlı işareti belli.
farklı bir eşleştirme benim kümeste iki renk vardı.Portakal ve saf olarak bildiğim basma perçem beyazlar.Kuşlar memlekette olduğu için anca gittiğim zaman görebiliyorum.Daha önce bu beyaz ve portakalların karışık tam bilmiyorum ama iki yavrusu çıkmış düz beyaz erkek,dişiside çakmaklı yada pullu dişi anne babalarını bilmiyorum.Altından çıkan yavrular ilginç gördüklerimi yazıyorum.Kırmızı kaplama erkek,kırmızı şeritli erkek,beyaz cinsiyetinden emin değilim ama dişi olabilir.Şimdi merakım şu kırmızı erkek yavrular beyazdamı gizli,yoksa pullu dişidemi yavrularda çıkıyor.Muhtemelen bunlar ek renk yada çekinik kırmızılar.
Portakal rengi sizin genetik yazınızda baskın kırmızının açılmış hali olarak yazıyor.Yabancı bir kaynaktan çeviride de çekinik kahve gurubunda yer alıyor.Bunu deneyerek bulmak kolay ama fırsatım olmalı denemeye acaba hangi gurupta gerçekten.Sözü uzattım affınıza sığınıyorum.
Başka bir eşleşme belki yardımcı olur bunuda yazmak istiyorum.
Portakal erkek mavi dişi yavrular:kırmızı erkek,limon dişi henüz mavi türü yavru görmedim.
Gözlemlerime göre bence beyaz renk hangi renkle eşleşirse o renkte bulunan ana,ek renk ,çekinik renkleri açığa çıkarıyor bilmem yanılıyomuyum..
Mavi rengin iki türü var sanırım ana renk olan birde beyazda görünen ek renk mavi bunun ayrımını yapmakta zor.Bu konudada fikrinizi merka ediyorum.
Saygılarımla..
oğuz
Deneyimli Üye

Dön Genetik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir