genetik soru pls

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

genetik soru pls

Mesajgönderen vosvosland » 21 May 2009 17:11

Resim

sizlere kisa bir soru soracam elimdeki disi yavrularla nasıl bır calısma yapmam lazım kı
arada ki takım ın kanına yaklasmak ıcın

cok arastırdım ama tam etıce alamadım .gene erkemı girmem lazim baska kandan
yoksa nasıl bir formul nasıl bır calısma onerirsiniz elimde o soy a ait erkek yok sadece disileri kaldi
yani halka icindeki takıma yaklmasmam icin nasıl calısmam lazım ?

simdiden tessekkür ederim :oops: :oops:
AT 3 TANE DE BİZ GÖRELİM . BEN ATARSAM BOSALTİRSİN KÜMESİNİ
http://vosvosland.ning.com/
Kullanıcı avatarı
vosvosland
Deneyimli Üye

Re: genetik soru pls

Mesajgönderen böğüalp » 22 May 2009 15:58

Erkek yavruyu Dişeye dönerseniz çıkan yavrular %80 Anne kanı taşır.Yanlız sadece annenin kanına giderek uzun süre üretim yapamazsınız .
Aşağıdaki metod yardımcı olur sanırım.

malinois yazdı:Secerelerini incelediğim ( Son 5 yıl ) ,iyi soylardan geldiklerine emin olduğum ,ayrı soylardan gelen 1 erkek ve 1 dişiyi sahiplenip,aile içinde üretime başlıyorum.Buna göre ;
1.SENE:1 Numara verdiğim erkek ve 2 numara verdiğim dişi çiftleştirilerek 3 numara verdiğim yavrular alınır. Yavrular %50 anne ve baba kanı taşırlar.
1x2=3
2.SENE: 3 numaradan bir erkek, 2 orjinal anne ile çiftleştirilerek, 4 numara verdiğim yavrular alınır. Yavrular, 3/4 anne kanı ve 1/4 baba kanı taşırlar.
3Ex2=4
3 numaradan bir dişi,1 orjinal baba ile çiftleştirilerek, 5 numara verdiğim yavrular alınır. Yavrular 3/4 baba kanı ve 1/4 anne kanı taşırlar.
3Dx1=5
3.SENE: 4 ve 5 numaradan erkek ve dişilerin çiftleştirilmesi ile, 6 numara verdiğim yavrular alınır. Bu yavrular yarı yarıya %50 anne ve babaların kanının taşırlar.
4x5=6
4.SENE: 5 numaradan bir dişinin,1 numara(orjinal baba) ile çiftleştirilmesinden, 7 numara verdiğim yavrular alınır. Yavrular,7/8 orjinal baba kanı ve 1/8 orjinal anne kanı taşırlar.
5Dx1=7
5 numaradan bir erkeğin, 2 numara orjinal anne ile çiftleştirilmesinden, 8 numara verdiğim yavrular alınır. Yavrular, 7/8 orjinal anne ve 1/8 baba kanı taşırlar.
5Ex2=8
5SENE: 7 numaradan bir dişi,1 numara orjinal baba ile çiftleştirilerek, 9 numara verdiğim yavrular alınır. Yavrular 15/16 baba kanı ve 1/16 annelerinin kanını taşır.
7Dx1=9
8 numaradan bir erkek, 2 orjinal anne ile çiftleştirilerek,10 numara verdiğim yavrular alınır. Yavrular 15/16 anne kanı ve 1/16 babalarının kanını taşırlar.
8Ex2=10
6.SENE: 9 ve 10 numaralı kuşlar çiftleştirilerek, 11 numara verdiğim yavrular alınır. Bu yavrular yine %50 anne ve babalarının kanını taşırlar.
===========================================
5 numaralı yavrular 3/4 baba,1/4 anne
7 numaralı yavrular 7/8 baba 1/8 anne
9 numaralı yavrular 15/16 baba 1/16 anne

4 numaralı yavrular 3/4 anne, 1/4 baba
8 numaralı yavrular 7/8 anne,1/8 baba
10 numaralı yavrular 15/16 anne, 1/16 baba

3 ,6 ,11 numaralı yavrular, %50 anne ve babalarının kanını taşırlar.
===========================================
Mehmet Ali Karaipek
Şahin kocasa da vermez avını...Aslı kurt yavrusu yine kurt olur.
Kullanıcı avatarı
böğüalp
Deneyimli Üye

Irklar: Saya,Dönek
Doğum Tarihi: 07 May 1982

Mesajgönderen vosvosland » 22 May 2009 22:08

ILGINDEN DOLAYI TESSEKUR EDERIM
ANCAK ELIMDE 3 DISI VAR
1 ANNE 2 TANE ONUN KIZLARI MANTIKLARAK 2 KIZI DEVRE DISI BIRAKARAK SENIN VERDIGIN SEKILDE CALISMA YAPILABILIR

AMA 3 ERKEK ILE MI BASLAMAK AVANTAJ YARATIR YANI ANNE BASKA ERKEK CIKAN ERKEK ONCEKI DISI KIZLARA

MI DIYE GITMEK AVANTAJ YARATIR YOKSA ANNE ILE BASLAYIM DIYER LERINI DEVRE DISI BIRAKMAK MI LAZIM ??

SEN OLSAN NASIL BIR CÖZUM BULURDUN ???
Kullanıcı avatarı
vosvosland
Deneyimli Üye

Mesajgönderen böğüalp » 23 May 2009 0:29

Yeni Erkekle Dişiden Gelen yavruları sizin elinizdeki dişi yavrularla eşleyebilirsiniz Anne Babaları Aynı soydandı sanırım kardeşlermiydi? veya kan takibini yapıyorsanız kaçıncı geri dönüşten aldığınız yavrulardı? Bunu biliyorsak kanı sıkıştırmadan üretime bir süre devam edebilirsiniz.

Sizin yerinizde olsam !!;madem elinizde iyi damızlık dişileriniz var 2,3 tane iyi erkek kuşla eşleyip altlarından gele yavruların performansına bakıp iyilerini damızlığa ayırıp yoluma devam ederim.
Şahin kocasa da vermez avını...Aslı kurt yavrusu yine kurt olur.
Kullanıcı avatarı
böğüalp
Deneyimli Üye

Irklar: Saya,Dönek
Doğum Tarihi: 07 May 1982

Mesajgönderen vosvosland » 23 May 2009 0:45

kardes diler ancak o zamöan cok karısır dıye dusunuyorum

anne ıle bır erkegı eslesem cıkan erkek yavruları bosdakı dısılere eslesem

3 farkı veya ıkı farklı kanal olur sanırsam