Genç Kuşlarda İlk Yumurta !

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Genç Kuşlarda İlk Yumurta !

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 28 Nis 2005 10:32

Bir çift genç kuşum ilk yumurtalarını yapacaklar. Tüyden çıkmaları bir ay oldu. Kızıştılar yuva beğendiler. Nerdeyse bir aydır çiftleşiyorlar. Benim deneyimlerime göre dişinin yumurtlaması bir hafta gecikti. Hatta bugün kıçını kontrol ettim yumurta ağzında. Ancak hayvan strese girdi, her geçen gün dağa sağlıksız bir görüntüsü oluyor. Karışım yem veriyorum, vitamin takviyesi de yapıyorum. İşin ilginç tarafı yuvaya da yatmıyor. Böyle tecrübe yaşayan arkadaşlarım oldu mu, ne önerirler. Teşekkür ederim. (Pegasus – 12 Nisan 2003)

Kuş büyük ihtimal yere yada rafa yumurtlayabilir. Yumurtlamadan önce keşke beğendiği yuvaya plastik yada bozuk yumurta koysaydın. Bazı kuşlar yumurtlamadan önce böyle bitkin bir görünüm sergileyebilir kuyruğu yere düşer ve bel tüyleri kabarık olur fakat yumurtladıktan sonra düzeleceğine inanıyorum. (Miharbiden – 13 Nisan 2003)

Selamlar, dişi kuşun ilk yumurtasını yapma aşamasında bu tarz sorunlar yaşanabilir. şayet yumurta ters dönmemişse birkaç gün içersinde yumurtlaması gerekir. Kuşa ağızdan 1 veya 2 damla zeytinyağı verirsen içersini mülayimleştirir. Ayrıca kıç bölgesinden içeriye çok az miktarda zeytinyağını ucunda iğne olmayan küçük bir enjektör yardımıyla şırınga edersen kuşun yumurtayı çıkarmasında faydası olur diye düşünüyorum. şayet yumurta dönmüşse tek elinle kuşa alttan fazla bastırmadan göğüs kemiğinden kıç bölgesine doğru sadece iki parmağını v şeklinde açarak masaj yaparsan kuşun yumurtayı çıkarmasını sağlarsın.Veya hiçbir şey yapmadan sabırla beklersin.Tercih senin. Saygılar. (Postacı/Rahmi Bozkır – 14 Nisan 2003)

Yeni kızmalarla alakalı bir sorum daha var. Biz genellikle yeni kızmaların ilk yumurtasından yavru beklemeyiz. Biliyorsunuz ilk yumurtalar bir hayli küçük olur. Kuşlar bir hafta on gün yumurtaya yatsın kafi. Sonra yumurtaları altından çekip, yeni yumurtalarını bekler ve onlardan yavru almaya çalışırız. Siz böyle bir uygulama yapıyor musunuz ? (Pegasus – 15 Nisan 2003)

Evet bizde aynını yapıyoruz fakat yapmasan da yavru bakabilirler. Çünkü bu onlara doğuştan verilmiş bir yetenektir. Yumurtalar 1 haftalık olunca ışıkta bakın doluysa neden yavrusunu alabilirsiniz. (Miharbiden – 15 Nisan 2003)

Selam, herkesin kendi görüşü tecrübesi var neticede herkes kendince doğru olanı yapar. Bir kuştan alacağınız en iyi yavruların birinci kuluçkadan (yumurtalardan) alacağınızı biliyor muydunuz. Hayvanlar strese girmemiş dişi yıpranmamış oluyorlar dişi de erkek te dinç oldukları zamanda yapılan yumurtadan çıkacak yavru damızlıkların tüm olumlu yönlerini toparlamış oluyor. Kuluçkadaki kuşun vücut ısısı yükselmesi ile koksid oranı da artar ve kuluçkadan dolayı sağlığı olumsuz olarak etkilenir. Durum bu iken ben şahsen ilk yavruyu hiçbir şeye değişmem yumurtanın biri dahi döllü olsa o yavruyu tek olarak büyüttürürüm sağlıksız kuştan kaliteli yavru beklemektense, sıhhatli kuşun sağlam yavrusunu tercih ederim. Takdir sizin. (Reuber54 – 16 Nisan 2003)
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Dön Genetik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir