Yumurtadaki Yavrunun Gelişmemesi !

Genetik ıslah yöntemleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Yumurtadaki Yavrunun Gelişmemesi !

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 28 Nis 2005 10:38

Merhaba arkadaşlar Benim sorunum yumurtadaki yavruların çıkma günü gelmesine rağmen ve hatta yumurtayı burunlamasına rağmen yavrunun tam anlamıyla oluşmaması ve çıkmadan ölmesi. Özellikle göbekleri kurumadan çıkmaya çalışıyor ve çıkmadan ölüyorlar. Bu konu hakkında bilgisi olanların yardımını istiyorum. Şimdiden yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim. (Kılıçbey – 21 Nisan 2003)

Selam, Bango gibi kısa gagalı kuşlarda bu sorun genellikle görülür. Bu kuşların yavrularının gagaları çok kısa olduğu için, Bango’cular yumurtada gün sayar ve zamanı gelince yumurtadan yavrunun çıkmasına yardımcı olur. Ancak normal şartlarda sağlıklı ve iyi gelişen bir kuşun yumurtadan kendi imkanlarıyla çıkması gerekir. Çıkamıyorsa mutlaka sorun vardır. Özellikle de salmonella taşıyıcısı olan kuşların bulunduğu kümeslerde bu tarz sorunlara sıkça rastlanır. Eğer imkanınız varsa kuşlarınıza salmonella testi yaptırın. Ayrıca bu sorun kümesteki bütün kuşların yavrularında mı oluyor, yoksa belirli bir kuşun yavrusunda mı oluyor. şayet sadece birkaç kuşta bu sorun varsa o kuşları yok etmekte fayda var. Saygılar. (Postacı/Rahmi Bozkır – 21 Nisan 2003)

Postacı arkadaşım, bu sorun bütün kümesteki kuşlarda mevcut. Bu güne kadar yaklaşık olarak bu şekilde 50 çiftin üzerinde bir kayıp söz konusu sadece bu sene oldu. Daha önceleri yoktu. Biz bu konuda kuşların vitaminsiz kaldığını düşünmüştük ama bütün vitaminlerden veriyoruz. (Kılıçbey – 22 Nisan 2003)

Selamlar, kuşlarını imkanın varsa bir süre için eşlerinden ayır ve dinlendir. Daha sonra çok ciddi bir salmonella kürü yap. Örneğin baytril veya amoksisklin gurubu bir ilaçla. Bu tedavilerden sonra kümesleri mutlaka temizleyip dezenfekte et. Daha sonra kuşları eşe atmadan önce kuşlara E ve B kompleks vitaminlerinden ver. Ayrıca 3 gün süreyle sularına iyotlu tuz ver. 1 çay kaşığı 4 lt suya. Haftalık bakım programında 1 gün multivitamin 2 günde sıvı veya toz mineral (depomin gibi) olsun. Kuşların önüne günlük olarak Grit (güvercin taşı) ver. Ayrıca yem olarak % 18 oranında protein içeren yemleri tercih et. Bütün bunlara rağmen sorunu gideremezsen damızlık kuşlarını değiştir. Saygılar. (Postacı/Rahmi Bozkır – 22 Nisan 2003)
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi
 
Mesajlar: 1550
Kayıt: 26 Eki 2003 18:50
Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Dön Genetik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron