Vuta (Wuta) Dalıcıları

Alason ırkı özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Mesajgönderen BERGAMALI » 27 Nis 2006 23:20

Iyi aksamlar Turgay bey benim tahtali dedigim kus avci olan arkadaslar bilirler kumru renklerine yakin ama cok iri vucutlu sanirim yanlizca afrikaya göc ederken türkiyede kisa süreli molalarda görüken bir cins güvercin TGYB bir yerde cesitli kuslarin resimleri vardi buradada görmüstüm ama suan icin bulamadim. bu mevsimde almanyada cok görülüyor hata benim bahcemde bir cift var her sene ayni agaca yuva kuruyorlar fotoraflarini cekebilirsem sizlere gönderebilirim.
Hatirlarsaniz daha önceki yazimdada bu vutalarin cok iri olduklarini yazmistim Yunan arkadasin tahtali kirmasi dedigindede ben önceleri yadirgadim sonra vutalarin iriligi aklima gelince aklima yatti.
Bu tas güvercini ise köylerde damlarin altina sacaklara yapilan yuvalarda kendi basina üreyen güvercinler anlatilanlar bunlar yinede yanlis bir söylem veya cevirme hatasi olabilir diye yunanistanda (Gümülcinede ) Yasayan dönek yetistiricisi Hüseyin agbiyi cagirdim ki belki bizleri yanlis yönlendirirler veya dohruyu söylemek istemezler oda yanimizda olsun diye hata Anvatorlari söylemek istemediler Hüseyin agbi yunanistanda da bunlari duydugu icin aciklamak zorunda kaldilar.
Türkiyede bu Vutalarin oldugunu biliyorum ben 97de bergamadaki kardesime 1cift getirmistim aldigi yavrulari ucurdular hata her izine gitigimde bu kuslarin nasil tas gibi geldigini anlatirlar sonra hastaliktan erkekleri öldü disileri bir arkadasi her halde izmire götürmüs ama bu sene izine gelirken gümrüklerde bir sikinti olmasa bir arkadasima getirmek istiyorum aksilik olmasa sizede bir cift getirebilirim.saygilarimla
BERGAMALI
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen Turgay Güröz » 28 Nis 2006 23:59

:) merhaba atilla bey!
sağolun açıklık getirdiğiniz için!ne kadar ilginç ve güzel ırklar var,tabiiki kıymetlerini bilenlere? :wink:
eğer türkiyeye gelirseniz,kemere buyrun her zaman beklerim!wuta getirmeniz önemli değil,bizim elimizde de inanın bizleri mest eden dolapçılarımız ve kelebeklerimiz var :) yanlızcana dalışı ile değil bir bütün olarak keyif veren bir ırk dolapçı!
eğer gümrükte bir sorun çıkmaz ise biz size iki çift dolapçı verelim,dolapçılarımız yurt dışında da gökleri feth etsinler :wink:
saygılar
turgay güröz
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Irklar: dolapçı,azman,kelebek
Doğum Tarihi: 28 Eyl 1956

Mesajgönderen İsmail Barış » 26 Tem 2006 18:59

Resim
İsmail Barış
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Adana IRKI
Doğum Tarihi: 14 Eki 2008

Mesajgönderen İsmail Barış » 26 Tem 2006 19:03

Resim

Genel renkleri bu şekilde ama bendeki çift gümüş kuyruk (kuyruğu beyaz) değil düz renkte ikinci resimdeki gibi ama safmı kırmalık varmı bilmiyorum ancak cok zevk veriyor bana göre cok iyi kuşlar saf olduklarını düşünüyorum..
İsmail Barış
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Adana IRKI
Doğum Tarihi: 14 Eki 2008

Re: Vuta (Wuta) Dalıcıları

Mesajgönderen sabri çetin » 24 Şub 2011 13:01

sayın abilerim ben vutalar hakkında derin bi çalışma yaptım :)) le plangues wuta die geciyorlar
ama bunların kuyrukları ve gögüs cevresinde beyazlıklar var hepsinde degil tabi
eger google ye plangeus wutas yazarsanız orda görürsünüz kolay gelsin sizlere bilgilendirmek istedim haberi olmayan arkadaşları ....
sabri çetin
Katılımcı Üye

Irklar: alason ,adana yerlisi.wutalar
Doğum Tarihi: 21 Nis 1972

sayın abilerim ben vutalar hakkında derin bi çalışma yaptım :)) le plangues wuta die geciyorlar
eger google ye plangeus wutas yazarsanız orda görürsünüz kolay gelsin sizlere bilgilendirmek istedim haberi olmayan arkadaşları ....
sabri çetin
Katılımcı Üye

sabri çetin
Katılımcı Üye

sabri çetin
Katılımcı Üye

Mesajgönderen caylak oynarcı » 04 Mar 2011 12:17

tüm dönek ve burgu yapabilen kuşların kökeni itibariyle balkanlar görünmekte ! vutalar ise bizim kuşların karışımı değil aksine bizim aşşağıya dalarken burgu yapan tüm kuşların atası olduğunu düşünüyorum.tabi dönücülüğü ise yine balkan soyu olduğunu düşündüğüm makaracı kuşlardan aldığını tahmin etmekteyim.Velhasıl

Vuta + makaracı = dalıcı burgucular

Diye yorumluyor ve vutaları ilk tanıdığım uzun yıllar önce bu fikrimi değiştirecek birşey olmadığından halen destekliyorum.,.Tüm araştırmaların gen sayımlarının tabiki göstereceği bir durum olsada tüm şüphelerim dönücüler gibi bursa kuşununda gökten zembille akkanat akkuyruk olarak gelmediği,bir arap ile beyazın akkanat akkuyruk veremiyeceği ! ve hatta akbaşımsı kalaça ve alamsı kuşlarında bursa kuşunun içinde fakat mülakatlar ile akrabalığı sonucu olabileceğini ve hatta o parlak şalın anlamının ise içinde az miktarda pal olması ihtimalini uzun yıllar gözlemlerim ile tatminkar sonuçlara varsamda,bunu anca gen sayımları ile anlatabileceğimizi tek ispatın bu olacağını düşünüyorum.alt kök soyları olmayan hiç bir ırkı ben şahsen bilmiyorum evcil güvercinlerde !
İşin aslı illaki bu kuşların bir karışımı olduki anlamlı yada tesadüfi bu beğendiğimiz kuşlar geldi ! ve bizler beğenerek bakıyoruz.,diyeceğim meraktan ne nediri bilmek için evet ama ayrımcılık için ise çokta fazla genlerin birleşimi üstünde durulmamalı,yoksa kuşsevenler camiasinin tepkisi illaki olacaktır ya rant anlamında yada yeterlidir bu soylar ne yapmak isteniyor anlamında da olabilir,yada yüzünden gözünden düşülebilirlği de göz önünde bulundurmalıdır.çünki henüz kuş bakan insanlarımızın bağzı gerçekleri doğru algılayacak yapıda olmadıklarını düşünmekteyim.
Hayvanseverlere selamlar,.
caylak oynarcı
Dinamik Üye

Mesajgönderen BATI KALESİ » 05 Mar 2011 1:12

caylak oynarcı yazdı:tüm dönek ve burgu yapabilen kuşların kökeni itibariyle balkanlar görünmekte ! vutalar ise bizim kuşların karışımı değil aksine bizim aşşağıya dalarken burgu yapan tüm kuşların atası olduğunu düşünüyorum.tabi dönücülüğü ise yine balkan soyu olduğunu düşündüğüm makaracı kuşlardan aldığını tahmin etmekteyim.Velhasıl

Vuta + makaracı = dalıcı burgucular

Diye yorumluyor ve vutaları ilk tanıdığım uzun yıllar önce bu fikrimi değiştirecek birşey olmadığından halen destekliyorum.,.Tüm araştırmaların gen sayımlarının tabiki göstereceği bir durum olsada tüm şüphelerim dönücüler gibi bursa kuşununda gökten zembille akkanat akkuyruk olarak gelmediği,bir arap ile beyazın akkanat akkuyruk veremiyeceği ! ve hatta akbaşımsı kalaça ve alamsı kuşlarında bursa kuşunun içinde fakat mülakatlar ile akrabalığı sonucu olabileceğini ve hatta o parlak şalın anlamının ise içinde az miktarda pal olması ihtimalini uzun yıllar gözlemlerim ile tatminkar sonuçlara varsamda,bunu anca gen sayımları ile anlatabileceğimizi tek ispatın bu olacağını düşünüyorum.alt kök soyları olmayan hiç bir ırkı ben şahsen bilmiyorum evcil güvercinlerde !
İşin aslı illaki bu kuşların bir karışımı olduki anlamlı yada tesadüfi bu beğendiğimiz kuşlar geldi ! ve bizler beğenerek bakıyoruz.,diyeceğim meraktan ne nediri bilmek için evet ama ayrımcılık için ise çokta fazla genlerin birleşimi üstünde durulmamalı,yoksa kuşsevenler camiasinin tepkisi illaki olacaktır ya rant anlamında yada yeterlidir bu soylar ne yapmak isteniyor anlamında da olabilir,yada yüzünden gözünden düşülebilirlği de göz önünde bulundurmalıdır.çünki henüz kuş bakan insanlarımızın bağzı gerçekleri doğru algılayacak yapıda olmadıklarını düşünmekteyim.
Hayvanseverlere selamlar,.

Şu oynar kuşunu iyi bilen bizlere mantıklı olarak iyi aktaran kişi sayısı oldukça az!Ve bence bunlardan biri Serdar abi sensin.

Konu her ne kadar Wuta olsa da iki parağraf yazınla bir çok yerel ırkın köküne ışık tutmakla kalmayıp içeriğine dalmışsın :D .
Tabii bahsettiklerin bilimsel İspat olarak ne kadar doğru bilemeyiz fakat gözlemlerin ve ırk içerikleri mantığın şaşmaz derecede çok sağlam abi !

Aktardığın bilgiler için teşekkürler.
Hepinizin toplamı bir tane Gavur etmez !
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Irklar: Tabii , tabii :))))))
Doğum Tarihi: 08 Kas 1980

Önceki

Dön Alason

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir