Alabademlerim.

Alabadem özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır, koral.alter

Alabademlerim.

Mesajgönderen BATI KALESİ » 13 Nis 2009 22:46

Kanarya Akbaş Aalabadem.
Resim
Bursalı Alabadem.
Resim
Küllü Alabadem.
Resim
Sarı Alı Alabadem.
Resim
Hepinizin toplamı bir tane Gavur etmez !
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Irklar: Tabii , tabii :))))))
Doğum Tarihi: 08 Kas 1980

Re: Alabademlerim.

Mesajgönderen BATI KALESİ » 13 Nis 2009 22:49

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Mesajgönderen Rahmi Bozkır » 14 Nis 2009 20:09

Selamlar Hüseyin bey kuşlarınız çok güzel iyi günlerde besleyin.Umarım en kısa zamanda bu güzel ırkımız hakkında gerekli bilgilendirmeyide yapacaksınızdır.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Resim
Kullanıcı avatarı
Rahmi Bozkır
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen BATI KALESİ » 14 Nis 2009 21:04

Rahmi Bozkır yazdı:Selamlar Hüseyin bey kuşlarınız çok güzel iyi günlerde besleyin.Umarım en kısa zamanda bu güzel ırkımız hakkında gerekli bilgilendirmeyide yapacaksınızdır.

Saygılar
Rahmi Bozkır

Merhaba Rahmi bey, ilginize ve beğeninize teşekkürederim sağolun.Alabadem ırkımızı sizlere daha iyi tanıtmak için 05.02.2009 da bir koruma birliği oluşturduk ve artık sizlerle alabadem hakkında ki bilgi paylaşımlarımız sadece benim bilgim dahilinde olmayacak Edirne nin önde gelen tecrubeli Alabadem yetiştiricileri bir araya getirmeyi 2009 başardım zor olsada :lol:

Artık alabademle iligi tüm sorularınıza sadece ben cevap veremeyeceğim ve ortak görüş ve bilgide buluştuğumuz konuları sizlere oluşturduğumuz birlik ile cevap vereceğiz paylaşımlar yapacağız inşallah.
Bu bilgilerin bir çoğunu güvercin dünyamıza hizmet eden bir çok sitede zaman zaman paylaşıyorum ve alabadem bölümleri oluşturmalarını talep ediyorum TGBY forum çatısı altında da Alabadem bölümünü görmek bu bölümüde birliğimizle birlikte uygun görürseniz bilgi aktarımları gerçekleştirmek isteriz.Alabadem koruma birliği gönüllülerinin asıl amacı ırkımız tescillemek TÜrk ırkı olduğunu ortaya çıkarmak ve tüm Dünya ya tanıtmayı ve gelecek nesillere aktarmayı hedefliyoruz pek tabi ki önce kendimiz sahip çıkarak.ilginize bir kez daha teşekkür ederim sağolun.
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Mesajgönderen koral.alter » 15 Nis 2009 15:21

tüm dostlara merhaba,
hüseyin çalışmalarını beğenerek izliyor ve takdir ediyorum umarım yakın zamanda alabademler hak ettikleri ilgiyi ve değeri görürler
not:bursa,alabadem arada çakallar(kırmızı kesmeler) güme gitmesin
sevgi ve saygılarımla
Koral ALTER
Resim
Kullanıcı avatarı
koral.alter
Dinamik Üye

Irklar: Trakya Yerlisi,Alabadem
Doğum Tarihi: 18 May 1971

Mesajgönderen BATI KALESİ » 15 Nis 2009 21:18

koral.alter yazdı:tüm dostlara merhaba,
hüseyin çalışmalarını beğenerek izliyor ve takdir ediyorum umarım yakın zamanda alabademler hak ettikleri ilgiyi ve değeri görürler
not:bursa,alabadem arada çakallar(kırmızı kesmeler) güme gitmesin

Merhabalar Koral abi,takibinde olmak gurur verici sağolasın.Her ne olursa olsun eğer biz değerlerimize hak ettiği değeri verirsek mutlaka başkalarıda verecektir düşüncesindeyim.

En son dönüşlerini denediğim çakalları Karaağaç kümesine gönderdim ana kümeslerimde çakal yok!2007-2008 yılında Alabadem ile ilgili çalışmalarım için alemli renklerimiz üzerinde çalışıyorum bazı detayları üretimler yaparak görmek için bu üretimler de bana yer problemi doğurdu ve çakalları merkez kümesinden eleyerek şehir dışına taşıdım hepsi güvende merak etme sadece pek fazla ilgilenemiyorum ( buraya gelince daha net göreceksin).Gelecekte ki hedeflerim doğrultusunda şuan Alabadem den başka ırka pek fazla zaman ayıramıyorum!Geçtiğimiz kış aylarında atmacaya çok oynar verdim!ve Damızlıklarımın bir çoğunu kaybettim son yetişen yavrularla oynar yolu devam ediyor.En kısa zamanda Görüşmek dileğiyle...esenkal abi. :lol:
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Mesajgönderen eyüptibet » 15 Nis 2009 22:19

kuşların hepsi birbirinden güzel ve diri allah can pekliği versin.AYRICA atmacasız bol seyirli günler ...
Düştüğünde yanında olmayan;kalktığında omuzlarına basar.
E.tibet
eyüptibet
Deneyimli Üye

Irklar: dumanlı
Doğum Tarihi: 30 May 1980

Mesajgönderen guvercinurfa » 02 Haz 2009 0:48

bu ırkdan hiç canlı görmedim hep resimlerde ama güzel bir ırka benziyor teşekkürler
www.guvercinurfa.com
BİR AŞKTIR GÜVERCİN BESLEMEK VE BİR TUTKUDUR...
http://www.guvercinurfa.com
http://www.guvercinrehberi.com
Kullanıcı avatarı
guvercinurfa
Dinamik Üye

Irklar: filo,süs güvercinleri
Doğum Tarihi: 17 Tem 1983

Mesajgönderen BATI KALESİ » 02 Haz 2009 12:54

guvercinurfa yazdı:bu ırkdan hiç canlı görmedim hep resimlerde ama güzel bir ırka benziyor teşekkürler

Merhabalar , ilginize çok teşekkürederim aşağıdaki linkten yeni eklediğim Alabadem videosundan canlı da görebilirsiniz hoşçakalın.

viewtopic.php?f=122&t=6101
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Mesajgönderen guvercinurfa » 02 Haz 2009 15:11

hüseyin ben ilgi alakanıza teşekkürler ucurdugunuz yer binaların arası ama olsun önemli olan zevk alabilmek bence.saygılarımla fehmi ateş
www.guvercinurfa.com
BİR AŞKTIR GÜVERCİN BESLEMEK VE BİR TUTKUDUR...
http://www.guvercinurfa.com
http://www.guvercinrehberi.com
Kullanıcı avatarı
guvercinurfa
Dinamik Üye

Irklar: filo,süs güvercinleri
Doğum Tarihi: 17 Tem 1983

Mesajgönderen metin YALCINER » 15 Haz 2009 22:53

Hüseyin seni gercekten tebrik ediyorum,bu alabadem irki üzerine cok düsüyorsun.Insallah düsündüklerin gercek olur.Benim merak ettigim konu:Mesela birinci resimdeki kanarya akbas tan bir cift yavru aldin diyelim,yavrularin renkleri ayni anasi ve babasi gibimi?.Yoksa diger renklerde gelebiliyormu?.Tabiiki bu sorum tüm renkler icinde gecerli.Bu kuslari es yaparken birbirlerine ayni renklerimi yada nasil olursa olsunmu diyorsun yani esleri capraz renklere mi vuruyorsun?.
Beni bilgilendirirsen memnun olurum.Sen bu güzel irk icin elini biraz cabuk tut,bellimi olur bir bakarsin senden önce birileri bu nadide irki avrupada tescil ettirir :( Esenkal...
metin YALCINER
Katılımcı Üye

Irklar: Bursa oynar ve cakal roller
Doğum Tarihi: 19 Haz 1956

Mesajgönderen BATI KALESİ » 16 Haz 2009 0:32

metin YALCINER yazdı:Hüseyin seni gercekten tebrik ediyorum,bu alabadem irki üzerine cok düsüyorsun.Insallah düsündüklerin gercek olur.Benim merak ettigim konu:Mesela birinci resimdeki kanarya akbas tan bir cift yavru aldin diyelim,yavrularin renkleri ayni anasi ve babasi gibimi?.Yoksa diger renklerde gelebiliyormu?.Tabiiki bu sorum tüm renkler icinde gecerli.Bu kuslari es yaparken birbirlerine ayni renklerimi yada nasil olursa olsunmu diyorsun yani esleri capraz renklere mi vuruyorsun?.
Beni bilgilendirirsen memnun olurum.Sen bu güzel irk icin elini biraz cabuk tut,bellimi olur bir bakarsin senden önce birileri bu nadide irki avrupada tescil ettirir :( Esenkal...

Merhabalar,

Öncelikle ilgine ve hassas düşüncelerine teşekkür ederim abi bilgimce bir şeyler karalayama senin için çalışacağım.

metin YALCINER yazdı:Mesela birinci resimdeki kanarya akbas tan bir cift yavru aldin diyelim,yavrularin renkleri ayni anasi ve babasi gibimi?.Yoksa diger renklerde gelebiliyormu?.Tabiiki bu sorum tüm renkler icinde gecerli.Bu kuslari es yaparken birbirlerine ayni renklerimi yada nasil olursa olsunmu diyorsun yani esleri capraz renklere mi vuruyorsun?.

Alabadem ırkı geçmişten günümüze sürekli rengi rengine eş yapılmaya çalışılmıştır ancak son 10 yıl gibi bir süreçten buyana sayılarının ciddi anlamda azalmalarından dolayı ve belli başlı renklerin bulunamıyacak kadar az kalmasından dolayı (alemli renklerin bazılarında çapraz eşleştirmeler olmuştur aynı durum düz renkler içinde geçerlidir ama bu durumlar istisnayi durumlardır süreklikik içermez!) Örnek:Küllü ve sarı alı rengimiz eş yapılabiliyor ve çıkan yavruların biri küllü biri sarı alı olabiliyor ve bu renkler hatasız ve standart kabul edilebilecek düzeyde üreyebilir kabul görebilir!Yine aynı şekilde kanarya akbaş rengi ile mercan rengi eş yapılabilir(düz renkler) de! Çıkan yavruların bazıları hatasız kanarya akbaş veya hatasız mercan çıkabilir ebeveyinlerinden ayırt dahi edemezsiniz iki zıt renkten çıktığını anlıyamazsınız ama aradan geçen sürede mutlaka size içeriğini atacağı yavrularla kendi kendine gösterecektir (kuş yalan söylemez)!Kanarya akbaşın altından mercan gelebilir mercanın altından da kanarya akbaş!Alabdem de Bu verileri genelde 4 ağız yavruda tespit edebiliyoruz içinde varsa gösteriyor!

Yukarıda ki paragrafı özetlicek olursam KÜLLÜ VE SARI ALI & KANARYA AKBAŞ İLE MERCAN renkleri eş yapılıyor ve sonuç da elde edilen yavruları ayırt edemezsiniz! Fakat olumsuz olan şudur ki bu bu renkler son zamanlarda bulunmayan renkler yüzünden ve tepe badem fizik özelliklerini geliştirmek için bir birine giriliyor ancak ve ancak bu istinai durumlardır son yıllarda artmıştır bununda nedeni istenilen alabademlerin bulunamamasıdır! örnek:Yetiştiricinin elinde çok güzel tepesi olan ama bademi bozuk bir kanarya akbaş vardır yine aynı yetiştiricide bademi çok güzel fiziğide göze hoş gelen bir mercan vardır ve bunların özelliklerinde ve aynı renkte özeliklerde eş bulamaz bu durumlarda yetiştiriciler bu iki zıt rengi bir birine vurur!!!Bunlar düz renklerde eş listesi:( kanarya akbaş mercan),(mercan bursal)ı .Alemli renklerde (nudi ,yuva alı) ,(küllü ,sarı alı) şeklindedir!!!Bir bursalı ile kanarya akbaşı eş yapmazlar!Bir küllü ile de nudi yi ve yuva alıyı da eş yapmazlar neden diyecek olursanız bu tip eşleştirmelerde alınan yavrular hemen içini belli eder!!!Ve kabul görmez.Bir nudi ile küllü eş olursa alınan yavruların kuyruk sedeflerinin rengi açık alemleri kahverengi şal rengi bozuk olur bir kanarya akbaş ile bursalıyı eş yaparsanız kara pal,çikollata renkli yavrular çıkar zaman zaman da sarı ve siyah yavruda alırsınız sarıların kuyrukları ve belleri esmer siyahların rengi mat siyah olur kömür gibi olmaz! kuşlar bozulur gider!(iki koyu renkli alem ,kalem taşıyan kuşları açık gövde rengine sahip(gök mavi açık gri gibi) kalemli alemli kuşlara girdiğimizde karşılaştığımız durum alemlerin kzıl kahverengi oluşu ve rengin matlığı bulanıklığıdır)!!!

ikinci paragraftaki detayları da özetlicek olursam alabadem (7) rengi içinde kendi çalışılabilir zıt renklere sahiptir ancak ve ancak BU ZIT EŞLEŞTİRMELER NE KADAR ZARARSIZ OLURSA OLSUN DOĞRU BULMAMAKTAYIM ve sürekli yetiştiricilerimize rengi rengine eş yapmaları konusundadamızlık desteği verip ve bilgi aktarmaya çalışıyoruz!

TEscilleme konusunda ki tavsiyen için teşekkür ederim abi:(bu konuda çok katıyız)(her kuşun eti yenmez)!

Her toplum bence kendi değerlerine sahip çıksın çünkü başkasının değerlerine layikiyle sahip çıkılamaz!Çünkü içeriği hakkın da bilgi dar alanda kısıtlı ve köksüz kalır(bilinmeyen bir şeye gelecek verilemez)!!!Alabademin kökü Edirne bu nadide ırkımızı hangi toplum sahiplenirse sahiplensin yaşatmakta zorluk çeker herkes anladığı ırk üstünde tescil işlemi yaptırmaya kalkarsa ileride kaosta yaşanmaz!Benim oyuncağım senin oyuncağın değil gibi olumsuzluklar da yaşanmamış olur!

Dünya kozmopolit ırklarla güvercin yetiştiriciliği yapıyor herkes her şeyi besleyebiliyor ama (benim ülkemin güvercin ırkıdır demekle ırkı yok olmaya sürüklemekte söz konusu)(Her toplum anladığı köklü olan özdeşleşmiş güvercin ırkını ortaya çıkardığı ırkı tescillesin)!

Alabademi layıki ile tescillemek o kadar zor ki biz anladığımızı varsayıyoruz ve tescilleyemiyoruz farklı bir ülke çıkıpta anlamadığı halde ama anladığını savunarak kulaktan dolma bilgilerle ırkın nasıl yapıldığını inşasını bilmeden ve bir kaç asılsız çakma! DNA ile alabademi tecillerse tebrik ederim :roll: ( bilmek ve yetiştirmek,geliştirmek ve geleceğe taşımak) ile (tescil ettirmeyi bir birinden ayırmak ve anlamak gerekli)!!!Hangisinin doğru olduğunun mukayesesini yapabildikten sonra eminim ki kimse haddini aşmayacaktır!(Alabadem güvercin ırkı Türkiye Cumhuriyetinin değerli köklü güvercin ırklarından biridir )Bunun aksi söz konusu dahi olamaz!Bu konuda kesinlikle şahsen verilecek tavizim ve (tavizimiz) yoktur!

Sevgili abim ilgine çok teşekkür ederim kısmen bilgi aktarmaya çalıştım umarım sorularını yanıtlayabilmişimdir kendine iyi bak sevgiler saygılar.
En son BATI KALESİ tarafından 16 Haz 2009 0:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Mesajgönderen BATI KALESİ » 16 Haz 2009 0:33

metin YALCINER yazdı:Hüseyin seni gercekten tebrik ediyorum,bu alabadem irki üzerine cok düsüyorsun.Insallah düsündüklerin gercek olur.Benim merak ettigim konu:Mesela birinci resimdeki kanarya akbas tan bir cift yavru aldin diyelim,yavrularin renkleri ayni anasi ve babasi gibimi?.Yoksa diger renklerde gelebiliyormu?.Tabiiki bu sorum tüm renkler icinde gecerli.Bu kuslari es yaparken birbirlerine ayni renklerimi yada nasil olursa olsunmu diyorsun yani esleri capraz renklere mi vuruyorsun?.

Merhabalar,

Öncelikle ilgine ve hassas düşüncelerine teşekkür ederim abi bilgimce bir şeyler karalayama senin için çalışacağım.

metin YALCINER yazdı:Mesela birinci resimdeki kanarya akbas tan bir cift yavru aldin diyelim,yavrularin renkleri ayni anasi ve babasi gibimi?.Yoksa diger renklerde gelebiliyormu?.Tabiiki bu sorum tüm renkler icinde gecerli.Bu kuslari es yaparken birbirlerine ayni renklerimi yada nasil olursa olsunmu diyorsun yani esleri capraz renklere mi vuruyorsun?.

Alabadem ırkı geçmişten günümüze sürekli rengi rengine eş yapılmaya çalışılmıştır ancak son 10 yıl gibi bir süreçten buyana sayılarının ciddi anlamda azalmalarından dolayı ve belli başlı renklerin bulunamıyacak kadar az kalmasından dolayı (alemli renklerin bazılarında çapraz eşleştirmeler olmuştur aynı durum düz renkler içinde geçerlidir ama bu durumlar istisnayi durumlardır süreklikik içermez!) Örnek:Küllü ve sarı alı rengimiz eş yapılabiliyor ve çıkan yavruların biri küllü biri sarı alı olabiliyor ve bu renkler hatasız ve standart kabul edilebilecek düzeyde üreyebilir kabul görebilir!Yine aynı şekilde kanarya akbaş rengi ile mercan rengi eş yapılabilir(düz renkler) de! Çıkan yavruların bazıları hatasız kanarya akbaş veya hatasız mercan çıkabilir ebeveyinlerinden ayırt dahi edemezsiniz iki zıt renkten çıktığını anlıyamazsınız ama aradan geçen sürede mutlaka size içeriğini atacağı yavrularla kendi kendine gösterecektir (kuş yalan söylemez)!Kanarya akbaşın altından mercan gelebilir mercanın altından da kanarya akbaş!Alabdem de Bu verileri genelde 4 ağız yavruda tespit edebiliyoruz içinde varsa gösteriyor!

Yukarıda ki paragrafı özetlicek olursam KÜLLÜ VE SARI ALI & KANARYA AKBAŞ İLE MERCAN renkleri eş yapılıyor ve sonuç da elde edilen yavruları ayırt edemezsiniz! Fakat olumsuz olan şudur ki bu bu renkler son zamanlarda bulunmayan renkler yüzünden ve tepe badem fizik özelliklerini geliştirmek için bir birine giriliyor ancak ve ancak bu istinai durumlardır son yıllarda artmıştır bununda nedeni istenilen alabademlerin bulunamamasıdır! örnek:Yetiştiricinin elinde çok güzel tepesi olan ama bademi bozuk bir kanarya akbaş vardır yine aynı yetiştiricide bademi çok güzel fiziğide göze hoş gelen bir mercan vardır ve bunların özelliklerinde ve aynı renkte özeliklerde eş bulamaz bu durumlarda yetiştiriciler bu iki zıt rengi bir birine vurur!!!Bunlar düz renklerde eş listesi:( kanarya akbaş mercan),(mercan bursal)ı .Alemli renklerde (nudi ,yuva alı) ,(küllü ,sarı alı) şeklindedir!!!Bir bursalı ile kanarya akbaşı eş yapmazlar!Bir küllü ile de nudi yi ve yuva alıyı da eş yapmazlar neden diyecek olursanız bu tip eşleştirmelerde alınan yavrular hemen içini belli eder!!!Ve kabul görmez.Bir nudi ile küllü eş olursa alınan yavruların kuyruk sedeflerinin rengi açık alemleri kahverengi şal rengi bozuk olur bir kanarya akbaş ile bursalıyı eş yaparsanız kara pal,çikollata renkli yavrular çıkar zaman zaman da sarı ve siyah yavruda alırsınız sarıların kuyrukları ve belleri esmer siyahların rengi mat siyah olur kömür gibi olmaz! kuşlar bozulur gider!(iki koyu renkli alem ,kalem taşıyan kuşları açık gövde rengine sahip(gök mavi açık gri gibi) kalemli alemli kuşlara girdiğimizde karşılaştığımız durum alemlerin kzıl kahverengi oluşu ve rengin matlığı bulanıklığıdır)!!!

ikinci paragraftaki detayları da özetlicek olursam alabadem (7) rengi içinde kendi çalışılabilir zıt renklere sahiptir ancak ve ancak BU ZIT EŞLEŞTİRMELER NE KADAR ZARARSIZ OLURSA OLSUN DOĞRU BULMAMAKTAYIM ve sürekli yetiştiricilerimize rengi rengine eş yapmaları konusundadamızlık desteği verip ve bilgi aktarmaya çalışıyoruz!

TEscilleme konusunda ki tavsiyen için teşekkür ederim abi:(bu konuda çok katıyız)(her kuşun eti yenmez)!

Her toplum bence kendi değerlerine sahip çıksın çünkü başkasının değerlerine layikiyle sahip çıkılamaz!Çünkü içeriği hakkın da bilgi dar alanda kısıtlı ve köksüz kalır(bilinmeyen bir şeye gelecek verilemez)!!!Alabademin kökü Edirne bu nadide ırkımızı hangi toplum sahiplenirse sahiplensin yaşatmakta zorluk çeker herkes anladığı ırk üstünde tescil işlemi yaptırmaya kalkarsa ileride kaosta yaşanmaz!Benim oyuncağım senin oyuncağın değil gibi olumsuzluklar da yaşanmamış olur!

Dünya kozmopolit ırklarla güvercin yetiştiriciliği yapıyor herkes her şeyi besleyebiliyor ama (benim ülkemin güvercin ırkıdır demekle ırkı yok olmaya sürüklemekte söz konusu)(Her toplum anladığı köklü olan özdeşleşmiş güvercin ırkını ortaya çıkardığı ırkı tescillesin)!

Alabademi layıki ile tescillemek o kadar zor ki biz anladığımızı varsayıyoruz ve tescilleyemiyoruz farklı bir ülke çıkıpta anlamadığı halde ama anladığını savunarak kulaktan dolma bilgilerle ırkın nasıl yapıldığını inşasını bilmeden ve bir kaç asılsız çakma! DNA ile alabademi tecillerse tebrik ederim :roll: ( bilmek ve yetiştirmek,geliştirmek ve geleceğe taşımak) ile (tescil ettirmeyi bir birinden ayırmak ve anlamak gerekli)!!!Hangisinin doğru olduğunun mukayesesini yapabildikten sonra eminim ki kimse haddini aşmayacaktır!(Alabadem güvercin ırkı Türkiye Cumhuriyetinin değerli köklü güvercin ırklarından biridir )Bunun aksi söz konusu dahi olamaz!Bu konuda kesinlikle şahsen verilecek tavizim ve (tavizimiz) yoktur!

Sevgili abim ilgine çok teşekkür ederim kısmen bilgi aktarmaya çalıştım umarım sorularını yanıtlayabilmişimdir kendine iyi bak sevgiler saygılar.
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Mesajgönderen BATI KALESİ » 12 Tem 2009 14:36

Merhabalar,

Alabadem ırkı güvercinlerim Küllü,sarı alı ve şuan en az rengimiz olan YUVA alı alabadem renk çeşitlerimizi yetiştirmeye çalışıyorum.Dönem dönem gözlemlerim neticesinde hangi rengimiz çevremizde az ise o rengimizden üretmeye gayret gösteriyorum.Geçmişte düz renklerimizden de yetiştirdim şuan alemli renklerimiz (kalemlilerimizin)sayısı düz renklere göre biraz daha az bu sebepten alemli renkleri çoğaltmak için hizmet ediyorum.

2007 yılı ve öncesine nazaran 2009 yılındaki alabademlerimizin genel sayı olarak durumu geçmişe göre %20 daha iyi!Bu sevindirici gelişme hepimizi değerimiz adına mutlu kılmaktadır.

YENİ RESİMLER.
Resim

Resim

Resim

Resim
En son BATI KALESİ tarafından 12 Tem 2009 15:11 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Mesajgönderen BATI KALESİ » 12 Tem 2009 14:39

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Sonraki

Dön Alabadem

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir