Osman İşbilen ile Alabadem Üzerine Röpörtaj.

Alabadem özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır, koral.alter

Osman İşbilen ile Alabadem Üzerine Röpörtaj.

Mesajgönderen BATI KALESİ » 18 Nis 2009 21:21

Merhabalar sevgili güvercin dostları alabadem ırkının tüm bilinen ve bilinmeyen gerçeklerini elimden geldiğince sizlerle paylaşmak ve ilerki dönemlerde bu bilgileri hep beraber bir araya getirerek tartışarak ortak noktada Alabadem ırkımıza hizmet etmeye çalışacağız.

Uzun zamandır planladığım fakat Osman amcamızın sağlık problemlerinden dolayı geciken alabadem ırkı güvercin yetiştiricisi ustamızla çok şükür ki bir araya gelebildim.
Öncelikle Osman İşbilen kimdir biraz bundan kısa da olsa bahsedeyim .Osman amcamız göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünya ya gözelerini açmış Bulgaristan göçmeni olan Osman ustamız 1931 de Bulgaristan da Dünya ya gelmiş 1950 yılında Edirne ye göç etmişler ve yerleşmişler 9 yaşından geçtiğimiz 2 ay öncesine kadar güvercin yetiştiriyordu şimdi ise tüm güvercinlerini sevdiği insanlara dağıtarak güvercin hobisine son verdiğini açıkladı.


Osman İşbilen,H.H Aydoğmuş.
Resim
Röpörtaj.1
-Alabadem ırkı güvercin Bulgaristan da varmıydı?
-Evet vardı.
-Hangi renklerde olanlar vardı ve tam olarak yıl söyleyebilirmisiniz.
-1940 senelerinde benim çocukluğumda olan renkler bursalı,sarı alı,yuva alı,nudi bu renkler vardı.
-Diğer mercan ve kanarya akbaş renklerimiz yokmuydu?
Evet yoktu!!!
Nasıl yoktu?Hiç mercan ve kanarya akbaş rengine benzeyen bir güvercin yokmuydu?
-Bu renklerde oturuşmuş kanat telekleriyle ve bu muntazam biçimde böyle alaları olan ve bu kırmızı tonlarında kanarya akbaş ve mercan yoktu!!!
-Pekii bunlar nasıl ortaya çıktı?Yani mercan ve kanarya akbaş?
Bunlar aslında her hangi bir şekilde ortaya çıkmadı bunlar bu günkü halde değillerdi!!!
-Nasıl yani?
-Düz renklerden kanarya akbaşın ve mercanın ala ve bademleri bitişikti yani alaları yok denilecek kadar az aşırı derecede bozuk renklerde kanat teleklerinde çok az beyaz telekler bulunan alaca bulaca kuşlardan mercan ve kanarya akbaş üretildi!!!
-Anladım bunlar nasıl günümüzde ki hale getirildi?
-1950 yıllarında ben yoksulluktan güvercin beslemeyi bırakmak zorunda kaldım zamanın şartları çok ağırdı o zamanlar Bulgaristan da ve Edirne de sadece çatı aralarında kuşlar küçük sandıklar da ahırlar da ve saçak altlarında beslenirdi kümes yapıpta ben güvercin besledim diyen zor çıkar!!!!Zamanın ekonomik şartları biraz düzelince biz güvercin meraklıları Edirne de bu kuşlar üstüne çalıştık!!!
Zamanın güvercin meraklıları derken başka kimler vardı?
-Rahmetli Adem baba,kuşçu Fethi,Topal Emin bu arkadaşlarım kanarya akbaş ve mercanı şekillendirmiş rahmetlilerdir nur içinde yatsınlar.
-Yani Osman amca kanarya akbaşa ve mercana benzeyen kuşlar vardı ama bu günkü halde değildiler ve sizler bu iki rengi çalışarak mı bu hale getirdiniz?
Evet aynen dediğin gibi evlat!

TAM BU ARADA KONUŞMAMIZIN ÜSTÜNE HASAN MÜZEKER RÖPÖRTAJI GERÇEKLEŞTİRDİĞİM KAHVEDEN İÇERİ GİRİYOR.ŞANSLI VE ŞAŞKINLIK GÜNÜMDEYİM :o

Hasan Müzeker Topal Emin Müzeker in oğlu yani geçmiş dönemin Osman amcanın bahsettiği Topal Emin amcanın oğlu Edirne de Alabadem denildiğinde akla gelen ilk isimlerden bir tanesi güzlerini alabadem kümeslerinde açmış bir yetiştirici abimiz Hasan Müzeker.Konuşmamıza oda katılıyor.

Röportaj 2

-Hasan abi Osman abi mercan ve kanarya akbaş renklerimizin sonradan türediğini söylüyor ne söylemek istersin?
Doğrudur 1975 senesin de ben Edirne de bir tane mercan Erkek bulamadım!
-Elinde mercan dişi mi vardı?
-Evet dişi vardı.
Pekii dişi mercanı nerden buldun?
Babamdan kalma bir dişim vardı bu rekler çok çok azdı geçmişte de babam''Emin Müzeker''hep ala ve tepeleri,renkleri,güzel hale getirmek için mercan ve kanarya akbaşı kendi aralarında rengi rengine çalışırdı bu kuşlar yoktu diyoruz ama bunu söylerken kuşların bu günkü kostümde olmadığını söylemek çok daha doğru olur bizler ve bizim ustalarımız bunlara daha fazla kostüm katmışlardır kısacası malzeme vardı ustalar ve biz bunu sadece işlemeyi bildik ve bu günkü sarı ve kırmızı alabdem renkleri çıktı ama hep vardı sadece bu günkü renk ve kostümde değillerdi!
-Bu günkü günümüz mercan ve kanarya akbaş renkleri geçmişte nasıldı Hasan abi?
Her iki renginde alaları kapalıydı bademler bitişik ti kuyruklarında beyaz telekler kanat pır pırları açıktı,alt kısımları açıktı,bu koyu kırmızılıkta değillerdi!Bunları bu günkü hale bizler ve bizden önceki bu hamuru bilenler yoğurdu.
-Kısacası Hasan abi şöyle diyebilirmiyiz?Mercan ve kanarya akbaş renklerimiz geçmişte çok bozuk renklerdeydiler geçmişten günümüze bu iki renk çalışılarak yapıldı diyebilirmiyiz?
-Kesinlikle evet ''Hasan abi''
-Sence de böyle mi Osman amca?
-Evet evlat aynen doğrudur.
-Pekii bursalı rengimiz de düz renklerimizden bu rengimiz şimdiki gibimiydi?
-Evet bir tek Bursalı rengimiz düz renklerden günümüzde ki gibiydi!''İkiside aynı cevabı verdiler''
-Anladım sizce bu tuaf değil mi sarı ve kırmızı bozuk düz renklerden bir tek bursalı rengi oturuşmuş şimdi ki gibi bu nasıl olur?''ikisinede aynı soruyu yöneltiyorum''
-Eğer bursalı olmasaydı mercan ve kanarya akbaş olmazdı!!!
-Neden?
-Mercanı ve kanarya akbaşı üreteceğimiz hiç bir örnek olamazdı geçmiştede bunu böyle düşünüyoruz yani bursalı düz renklerin örneği olmuştur ve sarı ve kırmızı siyaha göre üretilmiştir!!!
-Demek ki bursalı alabadem örnek alınarak bozuk renklerde olan sarılar ve kırmızılar çalışılarak 2 renk daha alabademe sonradan eklenmiş!!Diyebilirmiyiz?
-''ikisi cevap veriyor''tam olarak değil sarı ve kırmızı sadece bursalıya bakılarak şekillendirildi ama özü bozulmadı yani sadece geliştirildi.
Özü derken neyi kast ediyorsun Osman amca?
-Evlat olmayan bir şeyden bir şey çıkmaz bu kuşlar hep vardı biz sadece ve benim gibiler buna şekil verdi geçmişte bu kuşlar bozuktu günümüzdeki gibi değildiler sadece iki rengi bozuktu ve düz renklerden biz siyaha bakarak iki rengide siyah gibi yaptık ama malzemenin özüne de aladbem deniyordu yani bozukken başka bir isimle anılmıyordu!!!!
-Bulgaristan'da alabadem var olduğunu söylüyorsun OSman amca pekii Bulgaristan da da ismi alabadem miydi?
-Evet tabiki''çok kesin konuşuyor''.
-Osman amca Alabadem makara yapar mı?
-Çok fazla sarmaz yani makara yapmaz 2-3 takla atar.
-OSman amcacım Sen makara yapan kuşu severmisin?
-Çok düşerler biz bıkmış insanlarız Bulgaristan dan göç etmeden evvel Eski Cuma da beyaz kuyruklu gerdanlı yani enseden beyaz izli kuşlar vardı orda onlara DÖNEK derlerdi bu kuşlar muazzam dönerdi.
-Muazzam derken nasıl yani?
-Düşmezdi biri sarar peşinden hepsi sarardı biz onlardan Edirne ye gelirken getiremedik!!!!
-Getirmeye mi çalıştın makarayı pek sevmediğin halde neden?
-Orda onlar çok tutuluyordu saçak altlarında beslemeye çalışırdık biz fakirdik popiler kuşlardı orda onlar o yüzden burayı gelirken bir çift getiremedim!!!
-Osman amca şimdi ki yerli kuşlardan orda da varmıydı?Tepeli ve tepesiz?
-Vardı.
-renkleri ve makaraları nasıldı?
-Renkleri şimdiki gibi oturuşmamış alca bulaca fizikleri daha küçüktü!12 kuyruktular!!!Hep düşerlerdi biz bu yüzden Edine de de bunu temizledik bıktık usandık.
-Bunlar şuanda değeli oldu Osman amca şimdi besleyiciler makara yapan kuş arıyor trakya yerlisi makara yapsın isteniyor.
-Her dönemde bu tip istekler çıkabilir bu değikenlik gösteren bir istek biz bıkmış insanlarız önceden her yer düzdü kuşlar düştüğünde ölmezdi kalkar yine uçardı şimdi yollara binalara düşüyor ve ölüyor yerleşik hayat yerliyi bitiren makarayı bitiren asıl etkendir.Çayır çimende yine göz yumuluyordu ama düşmesi bana göre değil kimse uçan kuşunun düşmesini istemez!!!
-Osman amca başka hangi ırklar besledin?
-Kırmızı kesme ve kırmızı akkuyruk hep besledim.''burda çakal demek istiyor''Edirne de Kesme ve akkuyruk derler''
-Bulgaristan da da besledin mi?
-orda başladım zaten burda yoktu ki!!!
-Burayı nasıl geldi?
-Göçle tabiki!
-Bu çakalların siyahaların dan da varmıydı Bulgaristan da?
-Sadece siyah karakanat vardı kuyruğu beyaz!
-Makara yapıyormuydu?
-En iyi dönen saran kuşlardı!
-Geçmişte tepeli kuşlar makara yapıyormuydu Osman amca?
-Tepeli kuş fazla dönmez düz tepesizler özellikle pallar çok döner yani makara yapar .
Osman İşbilen, Hasan Müzeker
Resim

Huzurlarınız da Osman İşbilen ve Hasan Müzeker'e çok çok teşekkürederim.Küçük yaşımdan buyana bana hep bir şeyler öğretmişlerdir şimdi bunları sizlerle paylaşmanın mutluluğunu ırklarımızı korumak ve geliştirmek adına yaşıyorum.

Evet bu güzel sohbetimizi sizlere röpörtaj şeklinde aktardım umarım ileriki Alabadem bilgilerimizi pekiştirirken daha sağlıklı ilerlememize yararlı olur.Zama zaman Trakya yerlisini konumuza ekleyerek renkte kattım ilerleyen günlerde Edirne deki yerlinin durumu ve geçmişte ki durumu ile bilgileri yine usta sıfatında ki yetiştiricilerden bu şekilde sizlerle paylaşacağım.
Osman İşbilen,Ben,Hasan Müzeker.
Resim
Hepinize iyi sağlıklı zamanlar içinde esenlikler dilerim. Röpörtaj 02.12.2008 Tarihinde Yapılmıştır.

Not:Osman İşbilen Ustamız 09.01.2009'da aramızdan ayrılmıştır Merhuma Allahtan rahmet dilerim.Mekanı cennet ruhu şad olsun üstümüzde ki emeğini hiç bir zaman unutamaycağız.Alabadem ve çakal ırkı ve trakya yerli ırklarını örnek yetiştiriciliğiyle biz yeni nesillere aktardığı için onun bizlere öğrettiklerine sahip çıkmaya ve paylaşmaya devam edeceğiz.
Hepinizin toplamı bir tane Gavur etmez !
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye
 
Mesajlar: 1244
Kayıt: 11 Nis 2009 14:50
Irklar: Tabii , tabii :))))))
Doğum Tarihi: 08 Kas 1980

Dön Alabadem

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir