Tanıtma,Teşvik,Yayma.(TTY)

Alabadem özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır, koral.alter

Tanıtma,Teşvik,Yayma.(TTY)

Mesajgönderen BATI KALESİ » 02 May 2009 20:15

Merhaba,

Alabadem ırkımızı tanıtma,teşvik ve yayma adı altında ki üretim ve geliştirme projesi kapsamında ciddi sıkıntılar yaşamaktayız.Irkımızı tanımakla ve bilmekle veya duymakla ırklarımızı kurtaramayacağımızı dile getirmek istiyorum!Yaptığımız çalışmalar da ki hedeflerimizin en önemli kısmı ve ırkları kalkındıracak geleceğe taşıyabilecek en önemli unsurlar (ilgi görmesi, yetiştirilmesi ve yayılmasıdır) düşüncesindeyim.Bu unsurları ele alarak Alabadem güvercin ırkını koruma birliğinin ön gördüğü kararlarla 10.05.2009 tarihinde yapılacak olan toplantıda (TTY) çalışmalarında neler yapabiliriz?

Birliğimizle birlikte Alabademin yetiştirilmesi için ilgili,meraklı yetiştiricilerimize (damızlık) Alabadem temin etmek için ilk toplantıda fikirler ve düşünceler ortaya koyacağız fakat bunların öncesinde geldiğimiz noktaya kadar olan çalışmalar da görüyoruz ki,yetiştiricilerimizden hiç bir ilgi,merak ve istek yok kısacası talep yok!Bu konuda birliğimize sunacağınız öneri ve düşünceler nelerdir?

Irkımızı kısa sürede binlerce yetiştiriciye tanıttık,teşvik vermek ve yaymak istiyoruz siz değerli yetiştirilerimiz birliğimize ne gibi öneriler düşünüyorsunuz düşüncelerinizi bu konuda almak istiyoruz ırkımızın ilgi görmesi yayılması ve beslenmesi için ne gibi çalışmalar yapalım? Geldiğimiz ve gideceğimiz yolda (kısır döngüde)kalıyoruz ve ırklarımızı yayarak geliştiremiyor dah fazla tanıtamıyor zamana yayarak bir şeylerin olmasını bekliyor ve diliyoruz olumsuz olan şudur ki atılan adımlarımızda hep bir bekleyiş var neyi beklediğimize şahsen ben anlam verememekteyim!Yapılan çalışmalarda somutsuzluk ve hedefsizlik ve çizilen rotanın amaçlarına erişemediğini ve yaklaşamadığını seyretmekteyiz ve hep bir bekleyiş söz konusudur.Bu zaman kaybını aşmak ve kısır döngüden çıkmamız için alabadem ırkımızın yayılması için biz her şekilde teşvik vermek istiyoruz fakat ilgi gerçekten yok!

Siz değerli güvercin yetiştiricilerinden bu kısır döngüden sıyrılmak için ne gibi çalışmalar yapmamız gerektiği hakkında ÖNERİLER,düşünceler,projeler ve fikirler sunmanızı bizlerle paylaşmanızı birliğimiz adına rica ederim.
Hepinizin toplamı bir tane Gavur etmez !
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Irklar: Tabii , tabii :))))))
Doğum Tarihi: 08 Kas 1980

Re: Tanıtma,Teşvik,Yayma.(TTY)

Mesajgönderen koral.alter » 04 May 2009 22:20

tüm dostlara merhaba,
bir trakyalı herşeyden önce güvercinsever olarak yerel ırklarımıza karşı olan ilgisizlik beni çok üzmekte hüseyinin içine düştüğü karamsarlığa bende çoğu zaman düşüyorum tüm çırpınışlarımızın pek sonuç vermemesi ister istemez belli zaman sonra isteksizliğe bizleri sevk edeceğinden korkuyorum
trakya bölgesine has ırklara karşı olan bu ilgisizliğin en önemli sebebi trakyalı yetiştiricilerdir alabadem ve trakya yerlisi öksüz ırklardır çünkü kendi evlerinde üvey evlat muamalesi görmekteler trakyalı yetiştiricilerin kendi ırklarına sahib çıkmadığı bir ortamda dışardan yetiştiricilerin bu ırklara sahib çıkmasını beklemek ne kadar akılcı olur oda tartışılır bunun en somut örneği alabadem başlığı altında düşüncelerini paylaşan yetiştirici sayısı bir elin parmaklarını geçmez koskoca edirne den de sadece hüseyinle nebi birşeyler yazarsa olacağı budur öncelikle edirneli yetiştiriciler bu başlık altında atalarından yadigar bu ırka sahip çıkıp bu nadide ırkımıza ait bilinmeyen özellikleri burada paylaşacaklar alabademin kostüm özellikleri yanında aslında bir performans ırkı olduğunu anlatacaklarki insanlarda ilgi uyandırsın diğer bölgelerdeki yetiştiriciler alabadem yetiştirimeyi kendileri taleb etsin yoksa zorla güzellik olmuyor
sevgi ve saygılarımla
Koral ALTER
Resim
Kullanıcı avatarı
koral.alter
Dinamik Üye

Irklar: Trakya Yerlisi,Alabadem
Doğum Tarihi: 18 May 1971

Mesajgönderen BATI KALESİ » 06 May 2009 21:08

koral.alter yazdı:tüm dostlara merhaba,
bir trakyalı herşeyden önce güvercinsever olarak yerel ırklarımıza karşı olan ilgisizlik beni çok üzmekte hüseyinin içine düştüğü karamsarlığa bende çoğu zaman düşüyorum tüm çırpınışlarımızın pek sonuç vermemesi ister istemez belli zaman sonra isteksizliğe bizleri sevk edeceğinden korkuyorum
trakya bölgesine has ırklara karşı olan bu ilgisizliğin en önemli sebebi trakyalı yetiştiricilerdir alabadem ve trakya yerlisi öksüz ırklardır çünkü kendi evlerinde üvey evlat muamalesi görmekteler trakyalı yetiştiricilerin kendi ırklarına sahib çıkmadığı bir ortamda dışardan yetiştiricilerin bu ırklara sahib çıkmasını beklemek ne kadar akılcı olur oda tartışılır bunun en somut örneği alabadem başlığı altında düşüncelerini paylaşan yetiştirici sayısı bir elin parmaklarını geçmez koskoca edirne den de sadece hüseyinle nebi birşeyler yazarsa olacağı budur öncelikle edirneli yetiştiriciler bu başlık altında atalarından yadigar bu ırka sahip çıkıp bu nadide ırkımıza ait bilinmeyen özellikleri burada paylaşacaklar alabademin kostüm özellikleri yanında aslında bir performans ırkı olduğunu anlatacaklarki insanlarda ilgi uyandırsın diğer bölgelerdeki yetiştiriciler alabadem yetiştirimeyi kendileri taleb etsin yoksa zorla güzellik olmuyor

Merhabalar,

Koral abi düşüncelerine katılıyorum ,ırklarımız için uzun zamandır yaptığın çalışmalar için bir kez daha teşekkürler sen Trakyalısın ama ikametkahın İstanbul bu şekilde Trakyalı olupta çeşitli illerimize güvercin yetiştiren yüzlerce meraklı var bu yetiştiricilerinde bir çoğu hep farklı ırklar beslemekte hatta öz ırklarını besleyen yok kadar az! Trakyalı olmalarına rağmen :?

Değer bilmeyen birine ne verirsek verelim değer bilmediği için elinde ki ne olursa olsun yok olacaktır! kimseye zorla bir şey veremeyiz vermeyiz de ama değerini anlattığımız bir şeyi de isteyen yok beni üzen bu işte!Bir güvercin ırkı için biz üzülmüşük kimin umrunda buda ayrı bir konu (hadi be adam sende) demek çok basit ve işin en güzel kısmı olsa gerek!

Dışarıdan, yaptığımız çalışmalar tanıtımlar karşısında hiç bir talepte yok!Alabadem için hiç yok yani bizim kendi aramızda platformlarda ırklarımızı tartışmamız bizim buna sahip çıktığımız anlamına bence gelmez çünkü Trakya da gerçek anlamda Alabadem ırkına sahip çıkan yetiştiriciler var biz bu yetiştiriiclerimizle birlik kurduk bu değerli yetiştiricilerimiz de olmasaydı işte o zaman durum daha da kötü olurdu.Bizim yetiştirilerimizin bir çoğu orta yaşın çok üstünde ve çağımızın velinimeti interneti kullanmayı bir çoğu bilmiyor bilselerde burda alabademi tartışmazlar çünkü günümüzde alabademin her şeyi bellidir tüm standartları yetiştiriciler tarafından benimsenmiştir yani örnek: bir (bursa oynar ırkı) gibi bir ırk değildir (alabadem) bakınız alabadem ile ilgili ben bir çok bilgi aktardım ve Edirne'den,Uzunköprüden alabadem yetiştiricileri mutlaka okuyordur bir kişi tartışmıyor badem de şöle olur renkte böle olması gerekir denmiyor neden? çünkü oturuşmuş bir ırkımız var ve biz bunun ne kadar değerli olduğunu önem taşıdığının farkında değiliz!Günümüzde bizim olan ırklar ise tartışılmaktan tescillenemiyor!!!Alabademin böyle bir sorunu yok!!!Eğer platformlarda tartışsaydık 7 rengimiz var inan işin içinden çıkamazdık!Bu ırkı popiler klardı rant yapardı belki beslenmeside böylelikle sağlanırdı ama özünüde kaybederdi aynen bazı tescillenmeye çalışılan ırklar gibi tartışamalarla beklentiler karşısında ezilip amaç uğruna zedelenerek olması gerektiğinin ötesinde beslenirdi!!!

Bizim oturuşmuş bir ırkımız var çok şükür! Ve 7 renk!Böyle bir değerimiz var zamanla farkına varılacağına inanıyorum yanılıyor olsamda değerin farkında olarak yaşayacağım ve gücümün yettiğince yaşatacağım :)Irklarımız adına olumsuzlukların bitmesi dileklerimle Koral abi hoşçakal.
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Mesajgönderen koral.alter » 07 May 2009 11:36

tüm dostlara merhaba,

Günümüzde bizim olan ırklar ise tartışılmaktan tescillenemiyor!!!Alabademin böyle bir sorunu yok!!!Eğer platformlarda tartışsaydık 7 rengimiz var inan işin içinden çıkamazdık!Bu ırkı popiler klardı rant yapardı belki beslenmeside böylelikle sağlanırdı ama özünüde kaybederdi aynen bazı tescillenmeye çalışılan ırklar gibi tartışamalarla beklentiler karşısında ezilip amaç uğruna zedelenerek olması gerektiğinin ötesinde beslenirdi!!!

aslında benim vurgulamak istediğim bu türden olumsuz bir tartışma değildi fikir alışverişi demek daha doğru olacak bunun en güzel örneğini denizlili yetiştiriciler dolapçı ırkı için yaptı çpk yakın zamana kadar denizli,ısparta,burdur üçgeni dışında pek bilinmeyen ırkı bugün nerdeyse tüm yurtta tanınır hale getirdiler dolapçı başlığı sürekli canlı tutup pozitif enerji yaydılar okadar tatlı sohbetler gerçekleştirdilerki ben dahil bir çok insan sırf bu tatlı sohbete dahil olma adına ciddi ciddi dolapçı beslemeyi bile düşündü biz aynı şeyi trakyanın terel ırkları için yapamıyoruz başlıklarımızın altı bom boş hareket yok başlıklarımız hareketlenecekki insanlar meraklanıp girip okusun ve bizde ırklarımızı doğru tanıtabilirsek var olan ama sürekli köreltimeye çalışılan performans özelliklerini insanlara anlatabilirsek işte ozaman ırklarımız tanınmaya taleb görmeye başlar
burada kilit nokta performansdır trakya dışında alabadem dahil kimse bizim ırklarımızı form kuşu olarak beslemez bu gerçek oturmuş bir form kuşu kalıbı var bunu yıkmak nerdeyse imkansız dolasıyla alabademin form özelliklerinin yanınna aslında var olan performans özelliklerinide koyarsak işte ozaman alabadem ve diğer ırklarımız tanınıp talep görebilir
sevgi ve saygılarımla
Koral ALTER
Resim
Kullanıcı avatarı
koral.alter
Dinamik Üye

Irklar: Trakya Yerlisi,Alabadem
Doğum Tarihi: 18 May 1971

Mesajgönderen BATI KALESİ » 07 May 2009 12:47

koral.alter yazdı:tüm dostlara merhaba,

Günümüzde bizim olan ırklar ise tartışılmaktan tescillenemiyor!!!Alabademin böyle bir sorunu yok!!!Eğer platformlarda tartışsaydık 7 rengimiz var inan işin içinden çıkamazdık!Bu ırkı popiler klardı rant yapardı belki beslenmeside böylelikle sağlanırdı ama özünüde kaybederdi aynen bazı tescillenmeye çalışılan ırklar gibi tartışamalarla beklentiler karşısında ezilip amaç uğruna zedelenerek olması gerektiğinin ötesinde beslenirdi!!!

aslında benim vurgulamak istediğim bu türden olumsuz bir tartışma değildi fikir alışverişi demek daha doğru olacak bunun en güzel örneğini denizlili yetiştiriciler dolapçı ırkı için yaptı çpk yakın zamana kadar denizli,ısparta,burdur üçgeni dışında pek bilinmeyen ırkı bugün nerdeyse tüm yurtta tanınır hale getirdiler dolapçı başlığı sürekli canlı tutup pozitif enerji yaydılar okadar tatlı sohbetler gerçekleştirdilerki ben dahil bir çok insan sırf bu tatlı sohbete dahil olma adına ciddi ciddi dolapçı beslemeyi bile düşündü biz aynı şeyi trakyanın terel ırkları için yapamıyoruz başlıklarımızın altı bom boş hareket yok başlıklarımız hareketlenecekki insanlar meraklanıp girip okusun ve bizde ırklarımızı doğru tanıtabilirsek var olan ama sürekli köreltimeye çalışılan performans özelliklerini insanlara anlatabilirsek işte ozaman ırklarımız tanınmaya taleb görmeye başlar
burada kilit nokta performansdır trakya dışında alabadem dahil kimse bizim ırklarımızı form kuşu olarak beslemez bu gerçek oturmuş bir form kuşu kalıbı var bunu yıkmak nerdeyse imkansız dolasıyla alabademin form özelliklerinin yanınna aslında var olan performans özelliklerinide koyarsak işte ozaman alabadem ve diğer ırklarımız tanınıp talep görebilir

Merhabalaar,

Tabiki tartışmayı ben ırklarımızın çok fazla renk sahibine sahip olmasından kaynaklanacak kaos penceresinden ele aldım yoksa tabiki bizde tatlı ve güler yüzlü sevecen tartışmayı beceriririz Koral abi fakat 7 renk 7 farklı kostüm karşısında farklı düşüncelr ve sesler çıkacağı sanırım kaçınılmaz olacağı için tatlı tartışmanında zedeleneceği kaçınılmazdır.Öyle yada böyle iyi yada kötü ortada hiç tartışma olmaması seninde vurguladığın gibi ırkımızı geri planda da tutuyor iyi olduğu kadar tanınması yönünden tabiki olumsuz bir gelişme.

Alabadem tabiki form güzelliğinin yanında hatta form güzelliğine eş değer de bir performans seyrine sahip.Geniş özellikli bir ırk ,bunu her zaman dile getirmeye çalışıyoruz.Bunların hepsine rağmen ırklarımıza karşı ilgi çok zayıf hep ümid ediyoruz inşallah ırklarımız hak ettiği ilgiyi ve değeri görecek.
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Dön Alabadem

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir