Alabadem 'de Tanınmayan , (Kök) Renkler.

Alabadem özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır, koral.alter

Alabadem 'de Tanınmayan , (Kök) Renkler.

Mesajgönderen BATI KALESİ » 27 Kas 2009 1:02

Merhabalar,

Günümüzde sayıları oldukça az olan ve alabadem ırkımızın bu günkü temel Nudi,yuva alı,küllü,sarı alı. Renklerimizin alemli sınıfına giren renklerin inşasında kullanılan ve günümüzde bozuk renkleri ile ilgi çekmeyen ve yetiştirilmeyen kök temel bir renk olan Nudi Misket rengini tanıyalım.

Nudi Misket,boz ,dumanlı gibi isim takısı alarakta adlandırılan bir çeşit alabadem rengidir.Bu renkler alabadem ırkımızın gerek fiziken gerekse karakteristik yapı bakımından tüm standartlarını birebir yansıtan arı, kök renk olarak kabul ettiğimiz bir çeşittir. Ana renklerin farklı renk tonları vardır.Kalemli veya silik kalemli sinekli mavi tonları ,boz dumanlı ve batak renkli gri,haki yeşiline yakın renk kartelasında olan Misket adı altında yer alan alabademlerdir(bu misket alabademin her çeşit (renk) olabileceği anlamına gelmez) , her bozuk renkli olarak telaffuz edilen alabademe benzeyen Misket zannedilen ırk alabadem değildir.Bu detayda yer alan standartlaştırılmış fizik kriterleri göz önünde bulundurularak ve bunun yanında her özelliği ile dikkate alınarak ancak Misket alabadem denebilir.Trakya da Kozmopolit salmalarımızda melez bozuk renkli her alabademe benzeyen kuş Misket alabadem sınıfına sokulmamalıdır.Standartlar göz önünde bulundurularak misket alabademlerimizi kendi aralarında Alabadem renk kartelamıza ilave edebiliriz.Alemli renkler,düz renkler ve ''misket renkleri'' olarak tanıdığımız YEDİ rengimize Misket renkleri olarak 3 veya 4 renk eklenebilir düşüncesindeyim.Bu kaybolan renklerin tekrar var edilmesi şuan ki gidişatımıza olumlu ve olumsuz etkilerini tartışmakta büyük yarar var bu konuda görüşlerinizi bekliyoruz.

Bu tür Misket renklerimizde alabademin Tüğ yapısını olması gereken fizik ve duruşunu standart bilgilerimize dahil olmak üzere daha net inceleyebiliriz.

nudi, misket alabadem.
Resim

Resim
Hepinizin toplamı bir tane Gavur etmez !
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Irklar: Tabii , tabii :))))))
Doğum Tarihi: 08 Kas 1980

Re: Alabadem 'de Tanınmayan , (Kök) Renkler.

Mesajgönderen koral.alter » 01 Ara 2009 12:17

tüm dostlara merhaba,
hüseyin eline yüreğine sağlık nefis çalışma olmuş bence bu renklerin üstüne gidilmeli kök renkler olması nedeniyle unutulmuş
kaybolmuş bazı özelliklerin bakarsın ip uçlarına rastlarız
bahsettiğin renklerden edirnede sık rastlanılıyormu kümeslerde görülme oranı nedir fiziksel olarak bilinen renk alabademlerden farkı varmı
bayram teleşında edirneye ziyaretinize gelemedim kusura bakmayın
sevgi ve saygılarımla
Koral ALTER
Resim
Kullanıcı avatarı
koral.alter
Dinamik Üye

Irklar: Trakya Yerlisi,Alabadem
Doğum Tarihi: 18 May 1971

Mesajgönderen BATI KALESİ » 01 Ara 2009 19:41

koral.alter yazdı:tüm dostlara merhaba,
hüseyin eline yüreğine sağlık nefis çalışma olmuş bence bu renklerin üstüne gidilmeli kök renkler olması nedeniyle unutulmuş
kaybolmuş bazı özelliklerin bakarsın ip uçlarına rastlarız
bahsettiğin renklerden edirnede sık rastlanılıyormu kümeslerde görülme oranı nedir fiziksel olarak bilinen renk alabademlerden farkı varmı
bayram teleşında edirneye ziyaretinize gelemedim kusura bakmayın

Merhaba,

Öncelikle geçmiş bayramın bir kez daha kutlu olsun abi,(Allah kabul etsin).

Misket alabademlerin görülme oranı hakkında net bilgi aktarmak çok doğru olmaz çünkü misket alabademler hiç tahmin edemeyeceğimiz bir yerde karşımıza çıkabilir.Rengi bozuk olduğu için küçücük bir çocuğun elinde veya kümesinde rastlayabiliriz.Bizler hep yaşı büyük kişileri ve tecrubeli insanları ziyaret etmeye çalıştığımız için misket göremiyoruz çünkü beğenilmediği için pek tabiki de maddi olarak değersiz olduğu için bu renklere çocukların elinde rastlamak daha çok rastlanan bir durum.Ben artık çocukları da ziyaret ediyorum :wink: farklı misketler çıkıyor :lol:

Misketler fiziksel olarak standart çalışmamızda ki bütün özellikleri en iyi şekilde temsil eden alabadem çeşitidir.Diğer renklerle aralarında fark yok.Bu noktada sıkıntı yok.

Yanlız dikkat edilmesi gereken esas durum şudur!!!

Biz alabademin geçmişte iyi bir makaracı olduğunu ve zaman için kostümü ön plana çıkarak makarasının köreldiği söylüyoruz ve dile getiriyoruz ve hem fikiriz! Şimdi burda asıl durum ise misketlere kök, ana renk diyorsak misketlerin şimdiki çalışılarak yapılan 7 rengimize göre çok daha iyi makara yapması gerekir!!!Eğer misketler şimdiki çalışılmış renklere göre daha iyi dönüyorsa bize çok iyi doneler verecek hatta standart çalışması ve tescil işlemlerinde işimizi makara performansı ile kolaylaştıracaktır!Buyrun size hem kostüm hem makara diyebilmemiz için misketlerin bu noktada büyük önem taşıdığı gerçeğini görmemiz son derece olumludur düşüncesindeyim.

Şimdi yapmamız gereken misket üretmek ve denemek ben yaklaşık 20 yıldır uçan misket görmedim(iyi bir şekilde incelemedim) gördüklerimide geçmişte bu fikir ve düşüncelerimle ,tecrubemle izleyip değerlendiremediğime göre.Şuan bizim yapmamız gerekenlerden biri misket uçurup izlemek ve not almaktır.eğer misketler yarım direk bir direk dönüyorsa biz buna tanıklık edebilirsek işimiz birazda her ne kadar çıkmaza girer gibi dursada DOĞRULAR ile bize ileriyi gösteren bir harita otamatikman çıkar düşüncesindeyim bence misketler alabademin makara özelliği konusunda hayati önem taşıyor.

Misketlerin önemi bununlada kalmıyor altlarından gelen yavruları incelediğimizde de bize içlerinde olan renk kartelasının renklerini belli edecek ve maviden bunlar griden bunlar bal köpüğünden bunlar yapılmıştır diyebileceğiz.

Misket üretip denememiz gerekmektetir.ırklarımız bize kendini anlattığında gerçek doğrular daha iyi ortaya çıkıyor.

Sevgilerimle.
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Mesajgönderen koral.alter » 01 Ara 2009 22:47

tüm dostlara merhaba,
hüseyin verdiğin bilgiler için teşekkür ederim misket alabadem çalışmasına ben katılmak isterim sizlerin uygun gördüğü
yuva kardeşi olmayan bir çift alabademi üretip yavrularını hem fiziksel hemde performans olarak değerlendirip elimizdeki bilgileri
birleştirip çalışma olarak buradan tüm güvercin severlerle paylaşabiliriz
sevgi ve saygılarımla
Koral ALTER
Resim
Kullanıcı avatarı
koral.alter
Dinamik Üye

Mesajgönderen BATI KALESİ » 29 Ara 2009 11:12

hüseyin verdiğin bilgiler için teşekkür ederim misket alabadem çalışmasına ben katılmak isterim sizlerin uygun gördüğü
yuva kardeşi olmayan bir çift alabademi üretip yavrularını hem fiziksel hemde performans olarak değerlendirip elimizdeki bilgileri
birleştirip çalışma olarak buradan tüm güvercin severlerle paylaşabiliriz

Merhabalar,

Koral abi, Karaağaçta en son ziyaret ettiğimiz yetiştircilerimizde uzun süredir yetiştirelen 2-3 takım misket buldum.Elimde tek bir dişim var tespit ettiğim yerden bir erkek aldıktan sonra takım halinde deneyebilirsin.

Sevgilerimle.
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Mesajgönderen koral.alter » 29 Ara 2009 13:04

hüseyin merhaba,
bu güzel habere inan çok sevindim sen böyle gözüne çarptıkça misket alabadem topla
tayfunada veririz çoğaltıp kafamızdaki soru işaretlerine cevab bulmaya çalışalım
birde alabadem hakkında yazdıklarını tek bir makale haline getir bizim siteye koyalım
elindeki diğer fotoğraf bilgileri istersen mahire gönder oda yavaş yavaş siteye koyar
edirneye selam
sevgi ve saygılarımla
Koral ALTER
Resim
Kullanıcı avatarı
koral.alter
Dinamik Üye

Mesajgönderen tayfun.akar » 30 Ara 2009 11:44

Tüm dostlara selamlar,

Bugüne kadar Alabadem ırkını uzaktan takip ettiğim için açıkcası kendime kızmaya başladım, yeni sezon ile birlikte bende bu ırkın tanıtımı ve yayılması kapsamında görev almak istiyorum.Özelilikle yavru alımı konusunda her türlü desteğe hazır oldugumu bildirir saygılar sunarım.

Tayfun AKAR
Nothing s gonna change my love for FENERBAHCE....
tayfun.akar
Deneyimli Üye

Irklar: Trakya Makaracısı
Doğum Tarihi: 26 Kas 1978

Mesajgönderen neb22 » 30 Ara 2009 14:33

tayfun merhaba madem sende bu ıse gırdın ılk alabademlerın benden pazar gunu festıvalde bı aksılık olmazsa bır takım kart bursalı alabadem benden sana
GÜVERCİN ARAÇTIR AMAÇ ONUN SAYESİNDE DOST OLMAKTIR...
Kullanıcı avatarı
neb22
Katılımcı Üye

Mesajgönderen BATI KALESİ » 30 Ara 2009 19:33

Tüm dostlara Selam.

Öncelikle kalbinde ve salmasında bir yerler açıp bende alabademin bir tüğünden tutmak isterim düşüncesinde olan herkese alabadem adına MİNNETTARIM.Sağolun dostlar.

Zaman zaman belirttiğimiz önemli bir hususu tekrar hatırlatmakta büyük fayda var!

Dostlar! Şuan alabademin belirli renkleri sayıca ve damızlık bazında çok iyi durumda bunlardan kısaca bahsedecek olursam şuan risk taşımayan renkler sırasıyla şunlardır.

BURSALI,KANARYA AKBAŞ 2009 yılı itibari ile çok iyi durumda.

Yukarıda ki iki rengimizin dışında Risk taşımaya devam eden renklerimiz azınlıktan çoğunluğa göre sırası ile şöyledir.

KÜLLÜ ,YUVA ALI,MERCAN,NUDİ,SARI ALI

Küllü can ÇEKİŞİYOR ! YUVA Alı , nın da pek bir farkı yok! MErcanlar belirli yetiştircilerin ellerinde var ve kapalı kutu tutulmak istenerek saklanıyor paylaşılmıyor!Şuan piyasada satılık tezgahlarda gezen mercanların kostüm özellikleri rezalet durumda!Bunları görüpte mercan var anlayışından acilen sıyrılmak gerekli.İYİ mercan çok çok az ve paylaşılmıyor!

Nudi rengimizin 2010 da daha zorlu günler bekliyor!Bu renge talep pek fazla yok!Önümüzdeki 3 sene içerisinde küllü renginin düştüğü duruma düşebilir! Sarı alı alemli renklerin içinde ki sayıca ne durumda olduğunun belirsizliğini koruyor!Ve kostüm olarak küllüler ile çok fazla kırıldığı için acilen kendi renkleri ile eşlenerek arıtılması ve kendi öz rengine dönmesi gerekmekte.

Sevgili Trakya ırklarına gönül vermiş dostlar sizlere tavsiyem alabadem de en az OLAN RENKLERİMİZDEN temin ederek az olan renkleri üretmekle çok büyük destek vermiş olursunuz.

Bu konuda üstüme düşen çalışmayı sonuna kadar yapmaya hazırım.Herkes teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Mesajgönderen tayfun.akar » 31 Ara 2009 15:47

Tüm dostlara selamlar,
Hüseyin Bey sorunu simdiden görerek, organize olmaya çalışmanızı takdir ile karsılıyorum.

Bizler Alabadem'in tükenen renkleri icin tabiiki destek olmak isteriz, ancak bunu yaparkende sizleri sıkıntıya sokmamak gerekiyor.
Bize ilgili renklere nasıl ulasacagımıza dair yol gösterin bizde tedarigi ile ilgili kısmı halletmeye calısalım elimizden geldiği kadar.

Tayfun AKAR
Nothing s gonna change my love for FENERBAHCE....
tayfun.akar
Deneyimli Üye

Irklar: Trakya Makaracısı
Doğum Tarihi: 26 Kas 1978

Mesajgönderen BATI KALESİ » 31 Ara 2009 20:13

tayfun.akar yazdı:Tüm dostlara selamlar,
Hüseyin Bey sorunu simdiden görerek, organize olmaya çalışmanızı takdir ile karsılıyorum.

Bizler Alabadem'in tükenen renkleri icin tabiiki destek olmak isteriz, ancak bunu yaparkende sizleri sıkıntıya sokmamak gerekiyor.
Bize ilgili renklere nasıl ulasacagımıza dair yol gösterin bizde tedarigi ile ilgili kısmı halletmeye calısalım elimizden geldiği kadar.

Tayfun AKAR

MErhaba,

Konuyla ilgili kısaca bilgi,

Geçtiğimiz yıllarda TTY tanıtma,teşvik,yayma çalışması yürüttük bundan kısaca bahsedeyim.

Mezatlardan ve yakın çevremizdeki dost yetiştircilerden aldığımız alabademleri ücretsiz olarak bize talepte bulunan meraklılara ulaştırmaya çalıştık ve iki yıl önce bunu yaparken alabadem şimdiki halinden daha vahim durumdaydı.Ortalama 50 takım takım alabademleri İSTANBUL başta olmak üzere Tükiye nin bir çok yerine gönderdik.Ve gönderdiğimiz kişileride hep internet ortamından tanıdığımız kadarı ile değerlendirip öyle gönderdik.Neticeye baktığımızda TTY yerine battığımızı farkettim!Proje alabadem verdiğimiz bir çok kişiden bize tekrar geri dönüş olmaması ile köreldi tıkandı.BEDAVA VERİYORUZ haberini duyan bilen bir çok kişi net üzerinden yetiştirmeye talip oldu şimdi verdiklerimizin %35 inden haberdar değiliz!

Şahsen ben verdiğimiz alabademleri takip edemeye başladım kişiler sadece alabademleri alana kadar bizle diyolokta kaldılar aradan geçen sürede de diyoloğlar kopunca ALABaDEMLERDE yok oldu gitti.Gördük ki biz alabademi TTY çalışmıyoruz daha çok infaz ediyoruz.Neticede proje çalışmasını durdurduk.Başarısız olduk !

Geçtiğimiz hafta alabadem komite üyeleri ile tek tek görüşmeler yapmıştım TTY projesinin battığını başarısız olduğumuzun üzerinde uzun uzun fikir alış verişleri halende yapmaktayız.Şuan ki durum önümüzde ki ay yapılacak komite toplantısında alınacak kararla birlikte tahminimce taban fiyatlar belirleyip alabadem yetiştirmek isteyenlere renklerine göre belirlenen taban fiyatlardan vermeyi şuan kısmen mantıklı görüyoruz.Böylece alabadem yetiştirciliğini ticari anlamda yapan yetiştirciler de daha çok alabadem üretecek ve AZ olan renklerin yüksek fiyat olduğunu da bizler çeşitli duyurularla belirteceğiz az olan renklerin bu şekilde canlandırma planlarımız var.Irklar kendi topraklarında çoğalmadığı sürece farklı bölgelerde daimi olması gerçekten zor.Taş önce yerinde ağır olması gerekiyor.

Yukarıda belirttiğim alabademi taban fiyatından yetiştirmek isteyenlere ulaştırmak konusu önümüz deki ay netliğini komitedeki oylama ile kesinleşecek.Ve her rengin özelliğine göre ayrı bir fiyatı olacak.Fikirlerimiz şuan bunlardır.

Sizlerinde farklı fikirlerini duymak değerlendirmekten son derece mennun oluruz bu konulardan gerçekten sıntılar yaşamaktayız.

Tayfun bey ve sevgili dostlar durum bundan ibarettir.

Sevgi ve saygılar.
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Mesajgönderen koral.alter » 01 Oca 2010 20:04

tüm dostlara merhaba,
hüseyin yeni kurulmuş derneğiniz var bu derneğinize bağış olmak üzere makbuz karşılığı ücret taleb edebilirsiniz böylece alabadem çalışmalarınızın için kaynak oluşturmuş olursunuz
sevgi ve saygılarımla
Koral ALTER
Resim
Kullanıcı avatarı
koral.alter
Dinamik Üye

Mesajgönderen BATI KALESİ » 01 Oca 2010 20:32

hüseyin yeni kurulmuş derneğiniz var bu derneğinize bağış olmak üzere makbuz karşılığı ücret taleb edebilirsiniz böylece alabadem çalışmalarınızın için kaynak oluşturmuş olursunuz

MErhaba,

Muhtemelen böyle bir çalışma yapacağız.2010 Ocak ayı içinde tamamen netlik kazanır düşüncesindeyim.
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Dön Alabadem

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir