Beyaz-Yamalı Dolapçılar, Selanikler, Kosovalılar ve Oynak

Oynaklar özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Re: Yamalı - Beyaz Dolapçılar

Mesajgönderen Rahmi Bozkır » 14 Nis 2009 20:03

Merhaba arkadaşlar aslında bayramın gelişi arifeden belli idi ancak malesef bazı arkadaşlarımız ısrarla ve inatla konuya katkıda bulunacağına kısır ve kişisel çekişmelere girmeye devam etti.Gelinen noktada 2 arkadaşımız forumdan ayrılma isteğini ortaya koymuş ben bu kararı saygıyla karşılıyorum ancak şu anda duygusal olarak alınmış bir karar olabileceğini düşünüyorum ve her iki arkadaşımızada bir süre için dinlenmelerini ve forumu uzaktan takip etmelerini tavsiye ediyorum.Aslında konu kişisel çekişme şeklindeki bu kısır döngüye sokulmasaydı sanırım hepimizin dolapçı ırkı konusunda öğreneceği birçok yeni bilgiler olacaktı.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Resim
Kullanıcı avatarı
Rahmi Bozkır
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen Oktay Mertcan PAÇACI » 14 Nis 2009 22:49

abi korkutuyorsunuz beni kuşlarımın belüstü yok ama denizliden de var ıspartadan da ısparta dediğime bakmayım ist den recep özmeriçin kuşları ama dört senedir aynı kan ıspartadan sigortacı ismail ustanın kuşlarından ve bişey sorcam ustalarıma biraz olsun içim rahatlasın bari ısparta olanlardan düz mavi dişimde tepe var peki İSMAİL USTANIN KUŞLARININ SOYU NASIL (SİBOPLU SİBOPSUZ TEPELİ TEPESİZ 12 KUYRUK 14-16 KUYRUK ) ALLAH rızası için ya ta şimdi bursadayım yaza kadar gelemem oralara yav ustalar nolur..............................
Oktay MertCan
Kullanıcı avatarı
Oktay Mertcan PAÇACI
Aktif Üye

Irklar: D-O-L-A-P-Ç-I
Doğum Tarihi: 07 Şub 1992

Mesajgönderen BERGAMALI » 14 Nis 2009 22:54

Merhaba
Arkadaslar bu kuyruk üstü kelimesini ilk ben ORYANTEL ROLLER kusunda kulandiktan sonratartismalar bu kadar uzadi bu yüzden iki kelimede ben yazmak istiyorum.
Kuyruk üstlü kusa karsi olanlar olabilir.ama bunu söyle düsünün Kuyruk üstüne en cok muhalfet yapan sehirde bu gün dönek kus yok devamli kuyruk üstü olan bunu önemsemeyip kusun dönüsüne bakan sehirlerden kus tasiyip duruyorlar.
Bu gün denizlide encok misafir kabul edip dönüslerle gönüleri fet eden kardesim ZAFERDE her yerde bu kuyruk üstülü kuslari besledigini ve kirdigini acik acik yaziyor.
Hepsinden önemlisi karsinizdaki ahmet mehmet diye kuyruk üstülü kuslar besleyen yanlizca kusun perfonmansina bakan bu arkadaslari yerden yere vuruyorsunuz ama sanirim Türkiyedeki sayili genetikci Profösör Türker SAVAS BEYIN YAZILARINDA BU KUYRUK ÜSTÜNÜN ÖNEMSIZ BIR ORGAN OLDUGU ESAS OLANIN KUSUN PRFONMANSI OLDUGU YAZILI BUYRUN DAHA IYISINI BILEN VARSA TÜRKER BEY BURADA SIZIN YAZILAINIZ YANLIS DIYEBILIRSINIZ:
Arkadaslar hirsiniza kapilipta yazilarinizin ayari ile oynamayin.Icinizden bir cok arkadas kuyruk üstlü kusu bile buradaki yazilar olmasa ayirmaz.Bu yazilanlar söylenenlerle degil tecübe ile bilginizi gelistirerek olaylara hakim sekilde bakis acisi gelistirmeye calisin.
Yoksa senelerce oy verdigi partiye yanlizca babasi oy veriyordu biz ailece su partiliyiz deyip o partinin icini disini amacini bilmeden pesinden gidenlerden farkiniz olmaz.
BERGAMALI
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen hakkıercan » 14 Nis 2009 23:17

tartışmalar güzel takip ediyorum bilgileniyorumda klevyenize saglık hepinizin. :D
Kullanıcı avatarı
hakkıercan
Deneyimli Üye

Irklar: dönek
Doğum Tarihi: 27 Kas 1979

Mesajgönderen Ceyhan » 15 Nis 2009 11:29

Merhaba Arkadaslar
Almanyadaki Tatilden Dolayi Foruma gözatmak bu güne nasip oldu.Okudugum bazi yazilardanBana cevap hakki Dogdugunu inanarak bazi yazilari Cevaplamak istiyorum.
Yazilari Cevaplamadan önce kimseye inciltme veya asagalamak icinde olmadigimada belirtmek isterim.
Ilk önce herkeze sormak istiyorum konumuz Yamali dolapcilarmi yoksa Kosova Dönekgi veya baska Irklarla kirilmis Dolapciya benzeyen kuslarmi?Benim anladigim okudugum kadariyla Yamalilar konu.
Arkadaslar simdiye kadar kimseye incilmemeye calistim bunada mümkün oldugu kadariyla caba gösterdim ama galiba bazi gercekleri kabul ettirmek icin kirici olmak gerekiyor

Niyazi yazmiski,
gönderen Niyazi Ertürk » 14 Nis 2009 14:04

Merhaba Arkadaşlar,

Sevgili Ali Onaç arkadaşımız: "Bu kadar emek verilerek gelinen noktaları bir çırpıda yok etmeyelin / zarar vermeyelim" demiş. Ne kadar güzel ve yerinde bir düşünce. Katılmamak elde değil. Ancak konunun başlangıcı konusunda bence atladığı bir yazı var. Aynen alıntılamak isterim : "selamünüz aleyküm arkadaşlar. sözlerime malesef sert başlayacagım ama kusura bakmayın. şimdi benim resimdeki baktıgım limon dolapcılar diyosunuz yada sari çiller diyosunuz bu kuşların uzaktan yakından dolapcılarla ilgisi yok arkadaşlar onun için demem şuki buraya hakikaten dolapcı ırkı kuşlar koyalım nedenmi bukuşlar benim bildigim kadarıyla denizli fırtıkcısı derler .ha bunların içinde performansı yüksek olan yokmudur illaki vardır ama bu kuşlar dolapcı deyil dolapcının deseni akbaşa benzemez arkadaşlar bunu bilen arkadaşımız aramız da çoktur onun için arkadaşları yanlış yönlendirmeyelim kırmızı ensesi yamalı deriz biz burdurda bunların ismi ne diyeyimmi size selanik derler selanik denince akla negelir bilirmisiniz akbaş onun için birdaha düşünün demek istedigimi .beni yanlış anlamayın sakın ama bu forumun bir elitligi var .yanlış yazdıysam şimdiden özr .adnan ceyhan"

Niyazi O resimleri bende baktim onlar benim icinde kirik gibi geliyor simdi ben bunu yazdim diye sucmu isliyorum.Burada Düsüncelerimizi paylasamayacaksak yazmamizin ne geregi varki?
Sonra Adnan Resimdeki baska Dolapcilariniza kirikmi demis benim bildigim kadariyla hayir.
Sonra Sen veya iskender bana Su Yangap Kelimesinin anlamini aciklarmisiniz nedemek
Cünkü ben bu kelimeyi duyunca bana Bu Kuslarin oyunlarin anlatilmasi icin konulmus bir kelime gibi geliyor.

Ugur bey Demiski,
Re: Yamalı Dolapçılar
gönderen Uğur Kurt Gürsu » 11 Nis 2009 18:10

Merhaba Abdullah abi,
Forumda tartışılan konulara belli bir açıdan yaklaşırken hafiften farklı bir açıyla konuyu özel mesajlarla halletmeye kalkmak başka bir şey bence. Demekki cevap yazarken ismi yanlış yazmışım. Kusuruma bakma.
Fakat önemli olan şu:
Konu hakkında özelden mesaj atan sensin ve sonradan buraya aktarıyorsun.
Bence pek hoş değil ama neyse ama bunu yapacaksan tamamını aktar:

Ugur bey ozaman buradan sana tekrar soruyorum simdiye kadar biz ne yapmisiz Denizliler aleyhine yazda herkez bilsin?
Düne kadar iyiydikde bugünmü kötü olduk?
Bu soruyu acik ve net bir sekilde cevaplamani bekliyorum.
Bana ve kardesime iftira atildigi zaman ben ne kacarim nede pes ederim!

BEYLER BUNLARIDA IYI OKUYUN KIM KIME SALDIRIP TARTISMAYI SAHSILESTIRIYOR:
Ugur diyorki,
Arkadaşım, kuşlarını kuşçuluğunu bana anlatmana gerek yok.
Ben senide, kuşlarınıda, nasıl kuş beslediğinide, nasıl uçurduğunuda, kuşlarının nasıl oynadığınıda gözümle gördüm.
Hani demişsin ya bir bardak çayın hatırı diye, o nedenle bu konulara girmiyelim bence.

Her seyi gördüysen polemik yapma yaz! SENIN GÖRDÜGÜN YER KUS KÜMESI OTURMA ODASI DEGIL!sonra Kuslarin oyununda ne varmis,kötümü iyimi? soruyorum,Simdiye kadar Adnan birine zorla kusmu satmis veya kusmu vermis ciksin biri söylesin.
Ugur diyorki
Hala bilen biliyordu edebiyatındasın ki hayret ediyorum.
Neyini biliyordu arkadaşım? Hala dünyan iki köy üç kasaba.
Senin Oynak dediğin kuş bütün dünyada Dunek olarak biliniyor.
Ne Burdurun, ne Ispartanın, nede Denizlinin adı var orada.
Adamlar yıllar önce standartını çıkarttı, onaylattı ve bütün dünyaya tanıttı.
Hatırlamıyormusun forumda Avusturalyadan arkadaşımız bunu sizlerle yana yakına paylaştı?
Sen hala mahalle kavgası alemindesin.

Bilen biliyor Belki Sen Amerikada fazla caba göstermediginden orada Dönek olarak biliyorlardir Ama Avrupada Dolapciyi ögrendiler ama hata yaptik galiba? Senin gibi milletemi saldirsaydik keske?

Ugur demiski,
Yıllardır şu üç şehir birleşip bir şeyler yapıyor kuşlarını adam gibi tanıtacak derken işin içine fitneyi soktun.
Yılların emeklerini harap etmektesin ki haberin yok.

Bu fitneyi bu yazinla sen soktun haberin yok!Kolay gelsin ugurum rahat ol.
Ugur demiski,
Gariban arkadaşlarım duygu sömürüsüyle şimdiye kadar kayda değer hiç bir işlem yapmadığının sorumluluğunu üstünden atmaya çalışma.
Yıllardır forumda yazıyorsun.
Tamam site işini beceremiyeceksen en azından tutupta Oynak diye bir makale yazıpta gönderdinmi TGYB'ye?
Koyardık arşive millet okurdu öğrenirdi.
İstiyen kuşa Oynak derdi, istiyen dolapçı.

Herkez Makale yazacak diye kuralmi var yazan yaziyor Ugur gir Dolapci coma oku Biz Burdurlu olarak emegimizi verdik sen ne yaptin Amerikada Dolapcilar hakkinda?Makaleyle yazda okuyalim.
Ugur diyorki,
Sanki yıllardan beri buradan biz Burdur, Isparta yetiştiricilerine kuşunuza Dolapçı deyin diye baskı yapıyormuşuz gibi laflar ediyorsun.
Sana şimdiye kadar ne yaptınız dememin nedeni bu.
Tanıt şehrini, tanıt kuşunu ama başkasına çamur atmadan.
Okuyan kararını versin.

Kimse kimseye camur atmiyor,kimseyede zorla bir ismi telafuz ettiremezsin.TGYB iyi oku Bu kuslar icin neler yapmisiz .
Ne zamandan beri düsüncelerini söylemek camur atmak oluyor?
Ugur diyorki,
Madem o kadar çok kuşunuz var, madem o kadar kuşçunuz var, madem bunca yıldır beliyorsunuz, madem mükemmel damarlar yaratmışsınız, madem Burdurda Ispartada çok üstün sayıda Oynak yetiştiricisi var, madem bunların hepsi kuşlarına Oynak diyor, madem yeni yetmelerinizde böyle öğretiyorsunuz, o zaman neden korkuyorsun?
Bilgi verme yerine çamur atıyorsun?
Her söylediğin doğruysa zaten Dünyada bu kuşu bilen herkezin 100 de 99 Brudur ve Ispartada yaşıyor.
O zaman bu Dolapçı korkusu nereden çıktı?

Amerikada yasamadigi kesin!
Bu Kuslarin Isimleri Bizde Oynak Bu Isimdende korkma!
Tanidiklarinada bir sor kim hangi Sehirden Kus götürüyor diye?
Ha unutmadan bu yamali vede beyazlar okadar güzelse en son yapilan Dolapci yaristirmasinda niye benim bildigim kadariyla kimse yarismadi.Niye Agirlikli olarak Arap,Cil veya Bozlarla yaristilar
Ugur Demiski,
Yıllardır bütün dolapçı yetiştiricileri bir birlik olarak bilgi paylaşırdı burada.
Son bir yıldır senin başlattığın bir mualefet var.
Bu açık ve net olarak gözüküyor.
Ne oldu, ne değişti?
Bu paniğin nedeni nedir?
Delikanlı gibi anlat burada.
Bizde dinliyelim.

Burda kardesimin baslattigi bir muhalefet yok ama senin kardesime karsi baslattigin bir iftira kampanyasi var
Niye böyle bir düsüncen var sen yazda millet anlasin!

Ugur diyorki,
Yoksa Kosova muhabbetinden başlıyan bu bölücülüğe bu Damat Ferit politikasına benim göz yummam mümkün değil.

Basdada dedigim gibi Yamalidan basliyorsun konuyu Kosova dönegine sen getiriyon.
Birincisi O kuslari ben kendime getirdim.
Eger kafani karistiran sorular varsa Sor Söyleyeyim.
Yok götleme yapiyor yok takiyor diye hepsine Camurda atma Ugur! Bu Kosavalilar sadece Adnandada yok Denizlidede var bilgine sunarim.

Arkadaslar yukaridada belirtdigim gibi Konu kussa kusta kalalim ama Insanlari yermekse bastan Söyleyinki herkez bilsin.Bu yazimda kimseyi kirmakda istemiyorum yermekde sadece Düsüncelerim ona görece herkez yazilarima göre cevapda vere bilir.

Hoscakalin.
Abdullah Ceyhan
Kullanıcı avatarı
Ceyhan
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 15 Nis 2009 13:55

Merhaba,

Abdullah Abim yazmış; "Niyazi O resimlere ben de baktım onlar benim için de kırık gibi geliyor şimdi ben bunu yazdım diye suç mu işliyorum. Burada Düşüncelerimizi paylaşamayacaksak yazmamızın ne gereği var ki? Sonra Adnan Resimdeki başka Dolapcılarınıza kırık mı demiş benim bildiğim kadarıyla hayır. Sonra Sen veya İskender bana şu Yangap kelimesinin anlamını açıklarmısınız ne demek ? Çünkü ben bu kelimeyi duyunca bana bu kuşların oyunlarının anlatılması için konulmuş bir kelime gibi geliyor."

Abdullah Abi bir ortamda 3-5 kişi bir araya geldiklerinde selam ve hal hatır sorma faslından sonra bir tanesi bir soru sorar veya bir konu atar ortaya ve kişiler dostça bilgilerini ortaya koyarlar, düşüncelerini paylaşırlar. Bu konuyla ilgili soylenecekler söylendikten sonra ise hadi bana eyvallah deyip dağılmazlar. Bir başkası bir başka soru sorar ve farklı bir konuda farklı şeyler konuşulmaya başlar. Bu böyle gerekirse sabaha kadar sürer gider. Hatta konu bir sonraki bir araya gelişte de tekrar konuşulabilir. Evet yazının başında da söylediğin gibi konu başlığı Yamalı Dolapçılar ama konu konuyu açınca farklı farklı şeyler de gündeme gelmiştir. Bence bunda herhangi bir sorun yok ama tabii ki Kosova Güvercinleriyle ilgili ayrı bir başlık açılabilir.

Abdullah Abi; Adnan'ın yazdıklarına olduğu gibi o resimdeki Dolapçılarla ilgili senin değerlendirmene ve düşüncene de suç olduğunu söylemiyorum. Ama ortada HATA var diyorum. Bir kere yazılan yazıda fotoğraftaki güvercinlerin Dolapçılarla alakasız oldukları ve Selanik olduklarından bahsediliyor. Şimdi olayı çevirip farklı bir örnek vereyim ben sana. Asla benim tarzım değil ama diyelim ki ben şu şekilde bir yazı yazsam sen ne düşünürdün ? Nasıl değerlendirirdin ? Açık yüreklilikle yazar mısın ?

"selamün aleyküm arkadaşlar. sözlerime maalesef sert başlayacağm ama kusura bakmayın. şimdi benim resimdeki baktıgım çift siboplu dolapcılar diyorsunuz ya da oynaklar diyorsunuz bu kuşların uzaktan yakından dolapçılarla ilgisi yok arkadaşlar onun için demem şu ki buraya hakikaten dolapcı ırkı kuşlar koyalım neden mi bu kuşlara benim bildigim kadarıyla burdur oynağı derler. ha bunların içinde performansı yüksek olan yok mudur illaki vardır ama bu kuşlar dolapçı deyil dolapçının çift siboplusu olmaz arkadaşlar bunu bilen arkadaşımız aramız da çoktur onun için arkadaşları yanlış yönlendirmeyelim çift siboplulara oynak deriz biz denizlide bunların ismi ne diyeyim mi size kırık derler kırık denince akla ne gelir bilirmisiniz yabani onun için bir daha düşünün demek istedigimi. beni yanlış anlamayın sakın ama bu forumun bir elitliği var. yanlış yazdıysam şimdiden özür dilerim. niyazi ertürk"

Benim yukarıdaki ifadeleri içeren bir yazı yazmam asla mümkün değildir. Ben bunun yerine soru sorup bu güvercinlere yıllarını vermiş kişilerden en doğru bildileri edinmeyi tercih ederim. Sevgili Adnan da böyle yapabilirdi ama o fotoğraftaki Dolapçıların Selanik olduklarını yazmış. Kırık oldukları şüphesi taşıyorum da diyebilirdi ama o fotoğraftan nasıl anladıysa artık bu Dolapçıların Selanik oldukları hükmüne varmış. Abi bence bir güvercinin ne olup olmadığını yetiştirenden başkası kolay kolay bilemez. Yani bir güvercin hava yaptırılmadan hatta defalarca havada seyredilmeden ve altından çıkan yavrularına bakılmadan şudur budur şeklinde kesin ifadeler kullanılamaz. Şahsen ben bu güvercinleri havada seyretmiş biriyim. Bizim sevdiğimiz tarzda dolap almamış olsalardı söylerdim. Ama şu anda ne desem de boş galiba. Kırık olma durumlarıyla ilgili de zaman zaman açıklamalar yapılmış olmasına karşın sanki öyle bir durum var ki bu renkte olan tüm güvercinler kırıkmış gibi. Ama durum öyle değil kesinlikle. Burada isimleri özellikle yazmıyorum hedef olmasın diye. Bazı kişilerin kümeslerinde hiçbir şekilde hata yapmayan ve 10-15 ağız yavru alındığında bile farklı renkten yavru vermeyen standartlara (ki bu çalışma hepimizin katkıları ve ortak düşünce birliğiyle ortaya çıkarılmıştır) uygun özellikler sergilemektedir.

Resim

YANGAP kelimesi Dolapçılarda renk ile ilgili kullanılır. Beyaz bir güvercinin kanat üzerinde farklı renkteki tüyünün olduğu anlamına gelir. Bazı arkadaşlar ise sırtında, boynunda veya kanadında olsun aynı şekilde YANGAP ifadesini kullanırlar. Oysa ENSELİ, YAMALI ve YANGAP olarak ayırmakta fayda var bence. Denizli'de farklı ilçelerimizde ve hatta köylerimizde ilginç terimler kullanılmaktadır. Bunlardan bana en ilginç geleni ise Babadağ İlçemizde kullanılan "İSLEEN" kelimesidir. Bu kelime PAZARTESİ anlamına gelir (Babadağ ilçemizin dışında kimse de bilmez.) Serinhisar'a (Eski Adı Kızılhisar'dır ve GIZIL=ALTIN demektir) giderseniz yaşlı ninelerin ŞEFTALİ'YE TÜYLÜ TOMBAK, ÇAYDANLIĞA ÖRDEK dediklerini görürsünüz. Daha bir sürü bu şekilde kelime kullanılır.

Abdullah Abi bu sohbetin sürmesi dileğiyle sağlık ve esenlikler dilerim... (Kosovalarla ilgili ayrıca düşüncelerimi açıklayacağım. Videolardaki gibilerse durum çok fena !)
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen Ceyhan » 15 Nis 2009 15:06

Merhaba Niyazi,
Demisinki,
"selamün aleyküm arkadaşlar. sözlerime maalesef sert başlayacağm ama kusura bakmayın. şimdi benim resimdeki baktıgım çift siboplu dolapcılar diyorsunuz ya da oynaklar diyorsunuz bu kuşların uzaktan yakından dolapçılarla ilgisi yok arkadaşlar onun için demem şu ki buraya hakikaten dolapcı ırkı kuşlar koyalım neden mi bu kuşlara benim bildigim kadarıyla burdur oynağı derler. ha bunların içinde performansı yüksek olan yok mudur illaki vardır ama bu kuşlar dolapçı deyil dolapçının çift siboplusu olmaz arkadaşlar bunu bilen arkadaşımız aramız da çoktur onun için arkadaşları yanlış yönlendirmeyelim çift siboplulara oynak deriz biz denizlide bunların ismi ne diyeyim mi size kırık derler kırık denince akla ne gelir bilirmisiniz yabani onun için bir daha düşünün demek istedigimi. beni yanlış anlamayın sakın ama bu forumun bir elitliği var. yanlış yazdıysam şimdiden özür dilerim. niyazi ertürk"

Umarim Beni az cok tanimisindir ondan dolayi inan yazdiklarim Düsüncelerimi aktariyo .
Malesef diye baslamasi galiba biraz agir olmus onuda tahminim sizi kendine yakin hissetdigindendir ama senin verdigin bu örnekdede ben bir sey görmüyorum sadece Sen buradada düsüncelerini aktariyorsun.
Yani yaza bilirsin,Sonra Sibop kimi sever kimi sevmez Ben sahsen Yetistirildigimdenmi bilmiyorum bende Soguk bakarim ama Bu degilki Siboplu kuslar kötü bu sadece benim sahsi Kusa yaklasimim.

Bak ben sadece Kücük Örnekler veriyorum
Birde Su senin Tezcanin yazisini oku bakalim Bundan ne anliyorsun
Tezcan Akınlı yazdı:ALIOSMAN KARDEŞ SENIN DE YARAN VAR HERHALDE GOCUNUYORSUN SEN BURHAN BEY IN AVUKATISIN HERHALDE BEN HER YAZI YAZDIGIMDA YIRTIK DONDAN CIKAR GIBI CIKIYORSUN SEN GIT KENDI USTAN GIBI KUŞ UCUR ARKADAS

gönderen Tezcan Akınlı » 13 Nis 2009 17:30

beslememde hele bunları gordukten snr sıpopluları asla ne gumerhaba alıosman kardeş sagol kardeş tavsıyelerın ıcın ama bızım arap cıllerde kırma kus olmadıgı ıcın sıpop olmaz olsa zaten hemen keserım o kuş ırkını beslemem uremesınde kule onune kuşlar gıtmıştır orası ıspartanın bır koyu olabılır benı ılgılendırmez ben ıspartadan kuş almam cunku bızlerdekı arap cıl asıl kuş oldugundan bızlerde sıpoplu kuşlar cıkmaz sızler besleyın alıosman kardes herkesın kuşı kendızeldır

Dahada varda bos ver Masallah Sizin Tezcan Almis Eline Sallayip duruyor Yok Dudaklarin Ucuklar Yok Korkarsin,Yok Siz DÜNE KADAR BENLI BIYIKLI BESLERDINIZ Ne anlarsiniz Dolapcidan
Evet Tezcani Hak veriyorum Bizlerin Besledigi Oynak Bunlarin 12 telliside var 16 tilisida Siboplusuda var Sibopsuzuda Ama Bu Kuslardanda Vazgecmeyen sizler degilmisiniz.

Ugur desen Almis eline Sazi Kendi Caliyo Kendi Dinliyo!
Gelelim Kosova Döneklerine Videoya niye bakiyorsunuzki Sizlere Adnan verdi,deneyin diye görüslerinize almak icin yavruda almisinizdir Ucurmusunuzdur.Gördüklerinizi Iyi yaniyla kötü yaniyla Belirtin burda.
Ne ben nede Adnan gocunmayiz.
Ha bak Emin olun Bizim orada Selenik Kötü bir tanimlama degildir.Zaten konuda buradan kopuyor.

Resim
Buraya Koymusun Standart diye
Simdi benim Senden bir ricam var Dolapci Renklerine gir bakalim bu yazdiginiz standartlara uyan kac tane kus var bana burada belirt.

Bakin Niyazi,Iskender asagi yukari 10 senedir buna emek veriyorsunuz emeklerinizi yazik etmeyin benden size Dostca bir nasihat beni ister iyi bilin artik ister kötü.Ama Kiriklarida mertce diye bilinki bunlarda kirik diye bazilari kizsada size yarari olur zarari degil.

Selamlar.
Abdullah Ceyhan
Kullanıcı avatarı
Ceyhan
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen İskender Damgacı » 15 Nis 2009 15:29

Ceyhan yazdı:Bakin Niyazi,Iskender asagi yukari 10 senedir buna emek veriyorsunuz emeklerinizi yazik etmeyin benden size Dostca bir nasihat beni ister iyi bilin artik ister kötü.Ama Kiriklarida mertce diye bilinki bunlarda kirik diye bazilari kizsada size yarari olur zarari degil.

Abi eğer Adnan'a yerinde müdahale etseydin bunların hiçbiri yaşanmazdı. Hepsini telefonda konuştuk, burada niye tekrarlıyoruz ki? Kırık ihtimali olanlar konusunda aklımıza takılanlara cevap alamadık... Uğur ev taşıyor, bu ara sana cevap veremez... Uğur'un Dolapçılar hakkında yıllar önce yazılmış makalesi TGYB Arşiv'de... Uğur'u sende bende iyi tanırız sanıyordum, ancak demek ki ben daha iyi tanıyormuşum... Ülkemizin güvercin ırkları konusunda ne kadar hassastır çok iyi bilirim... Eğer o olmasaydı bence, bizim yaptığımız hiçbir iş 10 yıl önce başlamazdı... Eğer Uğur'u tartışıyorsak ben yokum abi... Kusuruma bakma!
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Ceyhan » 15 Nis 2009 15:59

İskender Damgacı yazdı:
Ceyhan yazdı:Bakin Niyazi,Iskender asagi yukari 10 senedir buna emek veriyorsunuz emeklerinizi yazik etmeyin benden size Dostca bir nasihat beni ister iyi bilin artik ister kötü.Ama Kiriklarida mertce diye bilinki bunlarda kirik diye bazilari kizsada size yarari olur zarari degil.

Abi eğer Adnan'a yerinde müdahale etseydin bunların hiçbiri yaşanmazdı. Hepsini telefonda konuştuk, burada niye tekrarlıyoruz ki? Kırık ihtimali olanlar konusunda aklımıza takılanlara cevap alamadık... Uğur ev taşıyor, bu ara cevap veremez... Uğur'un bu konuda yıllar önce yazılmış makalesi TGYB Arşiv'de... Uğur'u sende bende iyi tanırız sanıyordum, ancak demek ki ben daha iyi tanıyormuşum... Ülkemizin güvercin ırkları konusunda ne kadar hassastır çok iyi bilirim... Eğer o olmasaydı bence, bizim yaptığımız hiçbir iş 10 yıl önce başlamazdı... Eğer Uğur'u tartışıyorsak ben yokum abi... Kusuruma bakma!

Valla Abim bu yazimla Ben inan ne Uguru nede baskasini Kast ettim.Genel olarak yazmistim.
Sonra Uguru ben tartismiyorum Bana ve Adnana yazdigi yazilara cevap veriyorum, Sonra burada Ugur kadar bir cok insanin hakki gecti ve geciyor.
Ben Sahsen yazilarimda Foruma ne emek verdin diyede sormadim,Onun bu forma yaptigi katkilari kimse inkar edemez.ben sadece Sizin Dolapcilara ne katkida bulundu onu sordum.
Ben ona özelden rica ettim cünkü buralara gelecegini biliyordum.
Ev tasiyorsa Bitesiye kadar bekleriz Iskender,benim sorularima nasil olsa cevap yazar.O zaman tekrar yazarim.

Hadi Allah sizin yolunuzu Dolapcilarla bizim yolumuzada Oynaklarla acik etsin
Abdullah Ceyhan
Kullanıcı avatarı
Ceyhan
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen Fırat Ekiz » 15 Nis 2009 16:25

GÜVERCİNBİRLİĞİ.COM ADEREİNDEN ALINTIDIR.Bu bölümde okuyacağınız bilgiler "Handbuch Der TaubenRassen - Die TaubenRassen Der Welt" isimli kitaptan alınarak tercüme edilmiştir.

Oynak: Aynı kentten oldukca eski bir ırk daha köken almıştır. Bu ırk belli bir uçuş şekli için selekte edilmemiştir. Bu nedenle her türlü uçuş oyununu görmek mümkün, yani yüksek uçar, tek tek takla atar, makara gibi takla atar. Orta büyüklükte bu güvercinler yapısal olarak kaya güvercinine benzemektedirler. Başka bir yere çok zor alıştırılacak kadar kümese bağlı oldukları söylenmektedir. Türkiye’de, 50 km civarı kısa mesafeden salınarak, bir tür hızlı uçuş güvercini olarak da kullanılmaktadırlar. Bu arada tepesiz ve her renkte görülen bu kuşlar Almanya’ya da girmişlerdir. Yüksek ve uzun süreli uçuyorlar. Çatallaşmış bir kuyruk hata olarak görülmemektedir.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Fırat Ekiz
Deneyimli Üye

Irklar: Dolapçı, Dönek, Azman
Doğum Tarihi: 19 Mar 1977

Re: Beyaz-Yamalı Dolapçılar, Selanikler, Kosovalılar ve Oynak

Mesajgönderen isa uzun » 03 Haz 2009 0:59

MERHABA
bu ampul ısaretleyıp bazı eskı mesajları en ustte tutmak dıger kullanıcıları engellıyor dusuncesındeyım en ustte
ne anlamı var anlayamadım cok kotu madem kavga var sız sılın o msjları barı ılk gıren korkup kacmasın :shock:

bu kadar onemlı konuları belkı onemlı yazıp baska bı baslık altında toplayalım

yerel kullanıcıları engellıyor dusuncesındeyımmm

forum muhabbetını ozluyorum
rahmı abı

BEN GUNCEL MSJ GORMEK ISTIYORUM USTTE.SEVGILER SELAMLAR

isa uzun
Deneyimli Üye

Irklar: güvercin
Doğum Tarihi: 10 Şub 1981
Özel mesaj
Kullanıcı avatarı
isa uzun
Aktif Üye

Irklar: güvercin
Doğum Tarihi: 10 Şub 1981

Mesajgönderen Rahmi Bozkır » 03 Haz 2009 20:32

Sayın İsa Uzun ampul diye kastettiğiniz hadise bizzat forum admin tarafından önemli görülüp başlık olarak sabit işaretlenmiş konulardır.Bunun nedeni yeni başlıklar açılsa dahi bu önemli başlıkların kullanıcılar tarafında kolayca görülmesini sağlamaktır.Taktir edersinizki kişisel geyik muhabbeti içeren yeni başlıklar ile bilgi içeren eski başlıklar aynı kategoride değerlendirilmez.Moderatörün görevlerinden bir taneside bu başlıkları tespit edip sabit olarak işaretlemek ve yetiştiricilerin bu başlıklardan üst düzeyde istifade etmesini sağlamaktır.Eğer seçilen bu başlıkların içersinde yer alan bilgileri atlayıp kısır ve anlamsız çekişmelere takılırsak demekki bu başlıktan yeterince istifade etmemişsiz demektir.Ben yazılan yazıların tamamını okurum, gereksiz gördüğüm hiçbirşeyi hafızama almam ancak önemli gördüğüm bütün bilgilerden yararlanmak isterim.Bu başlıktada birçok değerli yetiştiricimizin dolapçı ırkı ile ilgili yazdığı son derece önemli bilgilerinin olduğunu düşünüyorum.Bu nedenle bu başlık sabit olarak işaretlenmiştir.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Resim
Kullanıcı avatarı
Rahmi Bozkır
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen ibrahim_demir » 23 Kas 2009 23:05

SELAMLAR!!!!!!
oncelikle tum ustalarimdan ozur dileyerek haddim olmadan bu konu hakkindaki fikirlerimi soleme ihtiyaci duydum.....biraz dusundugumuz zaman beyaz yamali dolapcinin 3 5 yillik gecmisi olmadigini hemen hemen butun denizlililer bilir.....peki bu kuslar kirma oldunu dusunen arkadaslara bi sorum olcak hani kirma kus illaki bi yerde hata yapardi yavrusunda olmasa torununda ama illaki bi yerde tikanirdi?????bu gun denizlinin geneline baktigimiz zaman beyaz yamalilar cogunluktadir ve bunlari besleyenlerin hemen hemen hepside kuslarinin hava performansi ve sadakatinden emindirler....hadi birisi kirdi tuttu digeri kirdi tuttu hepsinin melezlemesi mi tuttu.....buyuklerimden duydugum ve inandigim sudur BEYAZ YAMALILAR kesinlikle kirma dildir denizlinin gecmisinde arap ciller nekadarsa bence beyazlarda bi o kadar eski ve saf kan irkdir
SAYGILAR
Kullanıcı avatarı
ibrahim_demir
Katılımcı Üye

Irklar: Dolapçı - Azman
Doğum Tarihi: 18 Eki 1982

Önceki

Dön Oynaklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir