Beyaz-Yamalı Dolapçılar, Selanikler, Kosovalılar ve Oynak

Oynaklar özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Re: Yamalı - Beyaz Dolapçılar

Mesajgönderen Fırat Ekiz » 14 Nis 2009 14:17

İYİ GÜNLER BARIŞ BEY
ASLINDA ELİNİZE GÜZEL BİR FIRSAT GEÇMİŞ BELKİDE FARKINDA DEĞİLSİNİZ ÇOK ESKİLERDEN BERİ ELİNİZDE VAR OLAN PERFORMANS OLARAK DOLAPÇIYA BENZEYEN FAKAT ANLATILDIĞI GİBİ BİLDİĞİMİZ DOLAPÇIDAN 1-2 FARKI BULUNAN BU 12 KUYRUK YAĞ BEZELİ KUŞLARIN ÜSTÜNE DAHA FAZLA GİTSENİZ, VE YÖRESEL OLARAKTA OYNAK DİYORSUNUZ GENELDE, DOLAPÇI VE OYNAĞI BU ANLAMDA BİRBİRİNDEN AYIRARAK DÜNYAYA TANITMAYA ÇALIŞSANIZ BELKİDE BİR MARKA OLACAK BU KUŞLAR ???

BUDA AYRI BİR DÜŞÜNCE :wink:
Kullanıcı avatarı
Fırat Ekiz
Deneyimli Üye

Irklar: Dolapçı, Dönek, Azman
Doğum Tarihi: 19 Mar 1977

Mesajgönderen Ali ONAÇ » 14 Nis 2009 15:50

Merhabalar ;

Konu başlığı yamalı - beyaz dolapçılar.

Bu başlık altında görüşlerimi yazmıştım. Ama ya hiç okunmadı, ya da belirli kelimeler cımbızlanarak okundu.
Özetle ne demiştim; ayrışma noktaları üzerinde / itilaflı konular üzerinde ısrarla durmayalım, bu konuları internet ortamında ısrarla ön plana taşımayalım. Güzellikleri ön plana çıkaralım. Bu konuları yüz yüze tartışalım. Bu kadar emek verilerek gelinen noktaları bir çırpıda yok etmeyelim / zarar vermeyelim. Bu yazımdan birçok kişi alındı / kırıldı. Halbuki yazdıklarımın tamamı dikkatli okunsa idi şu an 24'üncü sayfasına vardığımız tartışmanın geldiği nokta ve tartışma seviyesine gelinmezdi diye düşünüyorum.

Yazılanları tarafsız olarak okuduğunu düşündüğüm Ramazan Bey'in tespitlerine aynen katılıyorum.

Konu başlığı yamalı - beyaz dolapçılar olmasına rağmen geldiğimiz nokta kuyruk üstü / sibop / pimka / götüstü.

Beyazla eşlenmiş akkafa kırıklarını; yamalılarla, beyazlarla aynı tutarak ısrarla savunan kişiler şimdi de kuyruk üstü, 12 tel kuşları 14 tellilerden nasıl bir çırpıda ayırıveriyorlar, ayrı bir ırk olarak adlandırıveriyorlar şaşıyorum.

Bu konuyu ayrı başlık altında iyi yönlerini (uzun süre havada kalma, uçkunluk, titizlik, sağlamlık vb.), olumsuz yönlerini (kendi başına buyruk olma, komutlara uymama, yerde kuyruklarının dar görüntüsü vs.) uzun uzun tartışmıştık. Şu an forumda bulumıyorum, herhalde site göçtüğünde onlarda silindi, ya da ben bulamadım.

Ali Osman Bey, Burhan Bey, Adnan ısrarla 12 tellilerle 14-15-16 telliler ISPARTA ve BURDUR'da aynı isimle OYNAK adı altında adlandırılmaktadırlar demesine rağmen o yazılar hiç yokmuş gibi 12 telli oynaklar yönlendirmesi hakikaten güzel bir taktik, tebrikler, ancak bu yaklaşımınız DOLAPÇI adı altında vermiş olduğunuz emekleri korkarım dönülmez bir noktaya taşımakta.

Denizli'de Niyazi Bey'le tanışana kadar dolapçı ismini hiç kullanmamış, kuşlarına fırtıkçı, yankap isimini veren kişilerin de bu konuda uzman kesilmeleri ayrıca manidar. Bu arada Tezcan Bey başınız sağolsun.

Burhan Bey, Ali Osman Bey, Adnan Bey; boşuna kendinizi yormayın, kimse yazdıklarınızı okumuyor, herkez sadece kendi işine geldiği, duymak istedikleri şeyleri okuyor.

Bu foruma Isparta'dan katılan sadece 2 veya 3 kişi var, ama Isparta'da güvercin besleyen yüzlerce kişi var ve hiç kimse dolapçı adını kullanmıyor, çoğunluk 12 kuyruk 14-15-16 kuyruk ayırt etmeksizin OYNAK ismini kullanıyor. Yeni yeni dolapçı ismini kullanmaya başlıyorlardı. Ama bu yaklaşımı görenlerin, duyanların DOLAPÇI adını bir daha kullanacağını tahmin etmiyorum.

Fırat EKİZ Bey başta olmak üzere konuyu mecraından çıkaran değerli yetiştiricilerin, İskender Bey'in hazırlamış olduğu http://www.güvercinevi/dolapci/ sitesini tekrar incelemelerini, 12 kuyruklar, çatal kuyruklar, kuyruk üstülüler için neler söylendiğini, OYNAK adının hangi kuşlar için kullanılmış olduğunu tekrar hatırlatmak istiyorum.

Hayırlı günler.
Kullanıcı avatarı
Ali ONAÇ
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Hayri ÜN » 14 Nis 2009 16:20

Burhan Bey, Selamlar

Biraz bulanık suda balık avlamaya çalışıyoruz. Ben mümkün olduğunca bilgi içeriği olan tüm yazılanları okumaya çalışıyorum. Hatta bilgi değeri olanları bilgisayarımda saklamaya çalışıyorum. Daha önceki bir yazında aşağıdaki ifadeler var.

Burhan yazdı:Bu kuşların sibopları çift memeli olur.Gerçekten çok sağlam olurlar uzun mesafeli salabilirsin evine çok sadıktırlar.Oyunları şimdikilere göre daha uzundur.Rüzgarda çok performans gösterirler.Sakin havada oyunlarını göremeyebilirsiniz.Siboplu ile Sibopsuzu eş ederseniz yavruların performasında düşme olur.Bu ırk hala var.İlhan Kotanak,Reşat Özdemir,Eski Su müdürü Veli bey,Sigortacı İsmail ve benim çok iyi tanımadığım bir sürü kişidede mevcut.Ispartaya yolunuz düşerse gider beraber seyrederiz.Fakat bu kuşları temin etmek çok zor.Sahipleri vermek istemiyorlar.Benim çektiğim fotograftaki siyah erkek ölmek üzereyken geldi bana tek gözü ur yüzünden kör olmuş ve ağzında da ur çıkmış ağzını kapatamaz hala gelmiş o şekilde geldi.Düzelttim ve yavrusu aldım.sahibine erkek yavrusunu verdim,şu an kuş benim oldu.

Yazıda kırmızı ile işaretlediğim bölüm dikkatimi çekti.

1. Sizin kuşlarınızla ilgili Niyazi abi de sibopları çift memeli olanlarının minyon yapılı olduklardan bahsetmişti. Bu genelde doğru mudur?
2. Eğer minyon yapılı iseler sibopsuz olanlar ile eşlendiğinde çıkan yavruların iskelet yapısında değişiklik oluyor mu?
3. Oyun performasyonlarında düşüş olur demişsiniz, bu konuyu biraz açabilir misin?
4. Siz de sibopları çift memeli ve sibopsuz olanların eş edilip çıkan yavurladan var mı? Varsa performansları ve oyunları hakkında bilgi verebilir misin?

Bu arada daha önce Polat abideki arap erkek hakkında görüşleri mi belirtmiştim. Umarım bulanık suda bulup okuyabilmişsindir.

Hayri ÜN 'Denizli
Sevgi ve saygılarımla
Hayri ÜN ' Denizli http://www.hun.guvercinevi.com
Resim
Kullanıcı avatarı
Hayri ÜN
Aktif Üye

Irklar: Dolapçı, Denizli Bangosu (Azman), Tokur
Doğum Tarihi: 21 Eyl 1973

Mesajgönderen Fırat Ekiz » 14 Nis 2009 16:33

Ali ONAÇ"Merhabalar ;

Fırat EKİZ Bey başta olmak üzere konuyu mecraından çıkaran değerli yetiştiricilerin,

DERKEN NE DEMEK İSTEDİĞİNİZİ BİRAZ AÇARMISINIZ??
SİZE BU BAŞLIK ALTINDA ONLARCA YAZI SEÇİP KOPYALARIM BURAYA ASIL KONUDAN SAPTIRMAYA ÇALIŞANLARLA İLGİLİ
Kullanıcı avatarı
Fırat Ekiz
Deneyimli Üye

Irklar: Dolapçı, Dönek, Azman
Doğum Tarihi: 19 Mar 1977

Mesajgönderen İskender Damgacı » 14 Nis 2009 16:43

Selamlar,

2001 yılından bu yana Dolapçıların içinde beyaz-yamalı dahil her rengin bulunduğunu yazıyoruz.
Oynak adıyla tanıdığımız çift kuyruküstülü kaybolan bir ırkın bize anlatıldığını aldığımız bilgiler altında yazıp söylüyoruz.

Her ne olduysa birden beyazlar ve yamalılar yok sayıldı ve Oynaklar ortaya çıkarıldı. Bir önceki mesajımda bir öneri ortaya attım ama değerlendiren bile olmadı?!? Bu iki konu şu an beni çok düşündürüyor...

Oynak gibi fiziksel olarak farklı yani iskeleti Dolapçı'dan farklı bir ırk (veya soy) aynı aileden olsa bile Ispartalı ve Burdurlu yetiştiriciler tarafından Dolapçılarla eş yapılmıyorsa biz neden Oynak ırkına tedbirli yaklaşmayalım? Bu düşünce niçin eleştiriliyor??? Kaldı ki iki farklı ırk eş yapıldığında iskelet yapısının farklılaşacağı ve performansının düşeceği de yörenin yetiştiricileri tarafından dile getiriliyor! Diğer ince konulara giremiyoruz bile...

Ben artık konunun yamalı-beyaz veya Oynak konusu olmaktan çıkarılma hedefli olduğuna inanıyorum. 3 aydan bu yana bazı isimlerin gayretleri bizi bu noktaya getirdi, maalesef...
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Burhan » 14 Nis 2009 16:50

Selamlar
Burhan Bey, Ali Osman Bey, Adnan Bey; boşuna kendinizi yormayın, kimse yazdıklarınızı okumuyor, herkez sadece kendi işine geldiği, duymak istedikleri şeyleri okuyor.

Bakın Ali bey ne güzel özetlemiş,bu forum artık bilgi kaynağı olmaktan çıkmış yalanları doğru olarak göstermek için her şey yapılmakta.Sizler gerçekten işin doğrusunumu öğrenmek mi istiyorsunuz yoksa başka amaçlar peşindemi koşuyorsunuz.

Bakın Atalarımız ne demiş

ADAM OLMAK ALİM OLMAKTAN ZORDUR.

Anlayan anlar
Kullanıcı avatarı
Burhan
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen İskender Damgacı » 14 Nis 2009 17:00

Değerli arkadaşlar,

Bilgi alışverişi yapılacaksa ve haklıysanız muhatabınıza konuyu anlaması için yardımcı olmalısınız!
Beyaz Dolapçılar Selanik sanıldığında bizler önce selanik dendiğinde ne anlaşıldığını tarif ettik, konuyu açmaya çalıştık. İlave edecekleriniz var mı diye sorduk.. Sizde böyle bir yol izleseniz ve konuları üzeri kapalı bırakmasanız da bize yardımcı olsanız... Dikkat edilirse sorularımız öğrenmeye yönelik. Oynak ırkına yönelik küçümseme veya red cümleleri kurmuyoruz. Aksine onların söylediğiniz gibi olduklarını kabul ediyoruz. Gelip görmeyi de istiyoruz..
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Tezcan Akınlı » 14 Nis 2009 17:02

ALI BEY COK TESEKKUR EDERIM DOSTLAR SAGOLSUN
Kullanıcı avatarı
Tezcan Akınlı
Aktif Üye

Irklar: Dolapçı, Azman
Doğum Tarihi: 02 Haz 1973

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 14 Nis 2009 17:04

Merhaba Arkadaşlar,

Sevgili Ali Onaç arkadaşımız: "Bu kadar emek verilerek gelinen noktaları bir çırpıda yok etmeyelin / zarar vermeyelim" demiş. Ne kadar güzel ve yerinde bir düşünce. Katılmamak elde değil. Ancak konunun başlangıcı konusunda bence atladığı bir yazı var. Aynen alıntılamak isterim : "selamünüz aleyküm arkadaşlar. sözlerime malesef sert başlayacagım ama kusura bakmayın. şimdi benim resimdeki baktıgım limon dolapcılar diyosunuz yada sari çiller diyosunuz bu kuşların uzaktan yakından dolapcılarla ilgisi yok arkadaşlar onun için demem şuki buraya hakikaten dolapcı ırkı kuşlar koyalım nedenmi bukuşlar benim bildigim kadarıyla denizli fırtıkcısı derler .ha bunların içinde performansı yüksek olan yokmudur illaki vardır ama bu kuşlar dolapcı deyil dolapcının deseni akbaşa benzemez arkadaşlar bunu bilen arkadaşımız aramız da çoktur onun için arkadaşları yanlış yönlendirmeyelim kırmızı ensesi yamalı deriz biz burdurda bunların ismi ne diyeyimmi size selanik derler selanik denince akla negelir bilirmisiniz akbaş onun için birdaha düşünün demek istedigimi .beni yanlış anlamayın sakın ama bu forumun bir elitligi var .yanlış yazdıysam şimdiden özr .adnan ceyhan" Halisane duygu ve düşüncelerle kümes ziyaretlerinde çekilmiş olan fotoğrafların içinden (ki daha fazla sayıda arap, çil v.s fotoğrafı da var) cımbızla çekilerek sarı yamalılarla (yangap olarak da ifade edilmektedir) ilgili değerlendirme yazısı (durup dururken) şuradaki 3 kuruşluk muhabbetimizin içine greyfurt suyu sıkmıştır. Bu bir gerçektir yani. Hiç kimse bunu inkar edemez. Bundan sonrasında ise OYNAK adlandırması konu edildi ve aslında BURDUR ve ISPARTA'da beslenen güvercinlerin DOLAPÇI değil de OYNAK oldukları yazıldı. Ben hayretle takip ettim olayları. Evet bazı parazitler (üslup olarak) çıktı ama yine de olay bu minvalde gelişti.

Yahu Allah aşkına elinizi vicdanınıza koyun da oluşturulan birliğin bereberliğin ve güzelliklerin dibine dinamiti kim koydu ? Neden böyle bir şey yapıldı ? Anadolu insanında "kavilleşmek" diye kutsal bir kavram vardır. Bu konu neden ne uğruna bir çırpıda unutuldu ? Şayet Burdur ve Isparta'daki yetiştiriciler bu güvercine OYNAK demek istiyorsa ve DOLAPÇI adına karşılar ise baştan neden bunlar ortaya konulmadı ? Kim bu insanların düşüncelerini nasıl zehirledi de böyle kopma noktaları ortaya çıktı birden bire ?

Ali Onaç Arkadaşımızı sanırım daha önceki yazıları iyi okumamış olmalı ki Denizli'de fıldır fıldır dolap alan orijinal Dolapçılar varken hiç kimsenin Akkafa Kırıklarını savunmadığını atlamış. Sütbeyaz ve Yamalılarla Dönek-Selanik-Akkafa kırıklarının karşılaştırılmaları bile hatadır. Ve evet daha önce sorgulamaya tabii tutulan Sütbeyaz ve Yamalılarla ilgili açıklamalarda Dönek-Dolapçı eşlemelerinin (asla onaylamadığımız) yapıldığını ve bunların hem yerde hem de havada kolayca ayırdına varıldığını yazmıştık.

12 Kuyruklu bir güvercin; her ne kadar daha uzun dönüşler yapsa da sağlıklı bir neslin devamı adına minyon yapılı oldukları için ve dahası çift sibop taşıyıp 14 kuyruklu ve sibopsuzlarla eş edildiklerinde performans kaybı oluyorsa ve göze hitap etmiyorlarsa hiç kimse kusura bakmasın ama damızlık olarak kullanılmaz Denizli'de. Kaldı ki Burdur ve Isparta ölçeğinde de uygulama bu şekilde. Yani ayrı kanal olarak gelişmiş bir ırk. Zaten OYNAK olarak kullanılan bir isim de varken bu tiptekilerin bu şekilde ayrı bir ırk olarak algılanması gayet normaldir bence. Şunu da eklemek isterim ki bir güvercinin değerlendirilmesinde bırakın sibopu, kuyruk sayısını; tüy dokusu, tüy rengi kalitesi, yere olan mesafesi, kanat atışı, yavrusuna ve eşine yaklaşımı, yem yeme ve su içme tarzı, ayak yapısı, gaga yapısı, göz yapısı, atıldığında na kadar sürede kümesine geri döndüğü, satıldığında kaç günde kaçıp geldiği, kuyruk düzeni, kanat altı tüylerinin durumu, ürkek olup olmadığı gibi daha bir sürü konu irdelenebilir aslında. Şayet biz safkan güvercinleri korumak istiyorsak bu kadar titiz olmalıyız bence. Bazı güvercinler vardır 10-15 nesil yavru alınarak teste tabii tutulurlar. Şayet 14.ncü nesilde hata çıkarsa atılırlar çöpe.

Sevgili Arkadaşlar belli bir seviyeyi tutturarak birbirimize istediğimiz soruları sorabiliriz ve sormalıyız. Bu anlamda 12 kuyruklu çift siboplularla ilgili sorulardan lütfen rahatsız olmayın. Bu güvercini güvendiğinizi görüyorum o halde takır takır cevaplarınızı yazın. Aslında aklıma gelmişken söyleyeyim bu performans olarak üst düzeydeki güvercinler nasıl oldu da nesil olarak azaldılar ? Neden üretimine önem verilmedi ? Ayvalık Dönekleri, Makedon veya Selanikler daha iri oldukları için bunlarla çaprazlandılar mı acaba ? Hiç hata yapmayan bu 12 kuyruklu OYNAK'lar varken sonraki nesillerde oturma, başka kümese tutulma gibi hatalar nasıl oldu da arttı ? Bizdeki Yamalılarla Döneklerin çaprazlandıkları gibi bir durum mu söz konusu ?

Daha önce de yazım ama tekrarlamakta fayda var. Fırtıkçı adlandırması; istenilen seviyede oyun göstermeyen Dolapçılar için kullanılan bir terimdir. Ayrıca sağolsun Dönekçi arkadaşlar bu ırkı küçümsemek için bolca kullanırlar bu ifadeyi.

Bir kaç laf ta Burhan ve Tezcan için yazmak isterim. Aslında karşı karşıya gelseniz çok iyi anlaşacağınıza eminim. Her ikinizde çok sevdiğim insanlarsınız. Ama forum ortamında bir parazit aldı başını gitti. Burhan Arkadaşımın çok çok iyi damızlıkçı olduğunu ve nesillerle ilgili detaylı bilgilere sahip bir yetiştirici olduğunu çok iyi biliyorum. Ayrıca hasta güvercinleri çok iyi bakımla tedavi ettiğini de. Tezcan Arkadaşım da her ne kadar benden yaş olarak küçükse de özellikle geceleri güvercin atma ve korkusuzca kuş uçurma konusunda benden ustadır. Onun ustası da foruma daha yeni üye oldu. (Muhammet Ocakoğlu) Diyeceğim o ki gereksiz yere gereksiz konularda tartışıyorsunuz. Enerjinizi boşuna harcıyorsunuz.
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen Hayri ÜN » 14 Nis 2009 17:30

Burhan Bey selamlar

Aşağıdaki sözleri benim anlamam için yazdıysan. Adamlık ve alimlik konusunda yorumu bu güne kadar foruma yazı yazan arkadaşlara bırakıyorum.

Burhan yazdı:Bakın Atalarımız ne demiş

ADAM OLMAK ALİM OLMAKTAN ZORDUR.

Anlayan anlar

Bu güne kadar olduğu gibi son mesajımda da hep bilgi alışverişinde bulunulsun istedim. Bunun için de son mesajımda sana soru soruyım cevap alabilirsem konu güzel bir tartışmaya dönsün istemiştim. Ancak buna deymezmiş.

ayrıca bugüne kadar silinen mesajları da görmediğim için hep arkadaşlara lütfen biraz saygılı yazın demiştim. Buna da deymezmiş.

Bu arada sorularıma da cevap alamadım.

sevgi ve saygılarımla

Yrd. Doç. Dr. Hayri ÜN
Sevgi ve saygılarımla
Hayri ÜN ' Denizli http://www.hun.guvercinevi.com
Resim
Kullanıcı avatarı
Hayri ÜN
Aktif Üye

Irklar: Dolapçı, Denizli Bangosu (Azman), Tokur
Doğum Tarihi: 21 Eyl 1973

Mesajgönderen Burhan » 14 Nis 2009 17:44

Sayın Hun bey,
Size karşı söylenmiş bir sözüm yok.Siz niye alınıyorsunuz ki.Altındaki cümleyi okursanız görürsünüz.Benim için artık burada söylenecek bir şey kalmamıştır.Benim içinde bu forum bitmiştir.Bilgi paylaşımına da gerek yok.Kaç seneden beri verdiğim emeklerede yazıklar olsun.Sizlere bir tavsiyem daha Siz Türkiye Güvercin Birliği diye yazmayın bence Denizlililer diye yazarsanız daha makbule geçecek.Allaha Emanet olun.
Kullanıcı avatarı
Burhan
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen Tezcan Akınlı » 14 Nis 2009 18:03

SELAMLAR BURHAN BEY VALLA SIMDI COK UZULDUM COK ERKEN PES ETTINIZ HANI BERABER KUŞ UCURACAKTIK.BU FORUM SIZSIZ OLMAZ SIZE SIZIN GIBI INSANLARA IHTIYACIMIZ VAR EGER GERI DONERSENIZ VALLA BIR DAHA BU KONULARA SIZINLE TARTIŞMAM SAYGILAR
Kullanıcı avatarı
Tezcan Akınlı
Aktif Üye

Irklar: Dolapçı, Azman
Doğum Tarihi: 02 Haz 1973

Mesajgönderen adnan ceyhan » 14 Nis 2009 18:15

Merhaba Niyazi abi ,keşke diyer mesajlarımıda yapıştırsaydın be abi eyer benim niyetim kötü olsaidi zaten böyle bir özr yazısı yazmazdım ,
selamlar arkadaşlar şimdi yaben kendimi yanlış ifade ettim yada sizbeni anlamadınız şimdi ben bukuşları kesinlikle küçümsemiyorum bilakis elimde olsa kümesimin gözbebekleri yaparım nedenmi kostüm yününden ha performansa gelin ce okadar iyimi bu kuşların performansı onuda deyerlendirmek lazım ben şahsen okadar denizliye geldim dolapcı besleyen arkadaşların kümeslerini tektek gezdim neden ozaman birçift bu desenli kuşlardan görmedim koca denizlide birtek bu kardeşimizdemi var bukuşlardan hayır vardır tabiki başka başka kuşculardada vardır olmazmı ama mesela sevgili arkadaşımız iskender abimizle denizlide cadde üzerinde 3 katlı bir apartmanın tepesine gittik orada sadece kırmızı sarı ve beyaz ensesi yamalılar vardı ama bukuşlar bizim beslemiş oldugumuz arap çil boz dolapcılarla aynı kate goriye konmuyordu heralde neden derseniz hiç yoktu bu saydıgım kuşlardan ha şimdi ben bu kuşların oyun yapmadınımı diyorum hayır bukuşlarda oyun yapıyordur ama nekadar denizli denince akla ilk önce denizli horozu gelir sonrada akbaşı gelir şimdi denizlideki akbaşcıların kumasini gezsek kaçtane sarı akbaş çıkar belkide hiç çıkmaz çıkanada sorsak oyun performansları nasıldiye diyecegi kelimeyi tahmin ediyorum ben bu kuşları kostüm olarak bakıyorum oyun olarak okadar iyideyiller der şimdi benim de demek istedigim bu elim de olsa birçift baksam baksam kostüm olarak bakarım ve tip olarak oyun olarak bir arap yada çil yada boz yani maviyle kesinlikle kıyaslamam benim demek istedigim de bu eyerki yanlış anlaşıldıysam çok çok özr dilerim resim leri atan kardeşimizide tebrik ediyorum bukadar güzel desenli kuşları oldugu

ONCELIKLE TUM GUVERCIN SEVEN VE BESLEYEN ARKADASLARA SELAMLAR SAYGILAR Ben sozlerıme baslarken once adnan beye yazdıklarının cok yanlış oldugunu ve sız burdur yoresının sadece arap ve cıl olarak bıldıgınız kusları ırkları beslıyorsunuz.Ama bız dolapcı ırkı dendımı bızde dolapcıya nıyazı beyın dedıgı gıbı fırtıkcı denır. Bızım anlamımızla denızlı yoresı olarak suan tarık arkadasımızın besledıgı ırkın soyu yıllar onceye dayanan ve suan renk ıtıbarı olarak kaybolmaya yuz tutmus ve denızlıde fıyatı olarak yuksek mevlalarda satılan bır fırtıkcı sıze gore dolapcı ırkıdır.bu kusların nesnı duz sarı renk kuslardır.SIZ BURDURLULAR BENIM BILDIGIM SADECE ARAP CIL IRKI BESLER BILIRSINIZ onlarda yıllar once denızlıden burdura satılmıs kus ırklarımız oradanda ısparta yoresıne kaymıstır.SUAN DA BIZIM AZMAN IRKIMIZ OLAN KARAKUYRUK ırkı ıspartaya gıtmekte yıllar snr ıspartalılar bu ırkada sahıpleneceklerbunuda bılıyorum.Adnan bey kısacası sız once kus ırklarını ogrenın ondan snr karar verın buna ısa bey de dahıl denızlı dolapcının ana bolgesıdır burada her turlu dolapcı ırkı cıkar gelın sıze yada salma zıyaretlerını gırın bakın orada her turlu dalapcı ırkı goreceksınız.hepınıze sevgıler saygılar hıcbır zaman emege ıhanet etmeyın saygı gosterın.

abi gördünmü olay nereden patlak vermiş.

selamlar tezcan arkadaşım
kuslardır.SIZ BURDURLULAR BENIM BILDIGIM SADECE ARAP CIL IRKI BESLER BILIRSINIZ onlarda yıllar once denızlıden burdura satılmıs kus ırklarımız oradanda ısparta yoresıne kaymıstır.SUAN DA BIZIM AZMAN IRKIMIZ OLAN KARAKUYRUK ırkı ıspartaya gıtmekte yıllar snr ıspartalılar bu ırkada sahıpleneceklerbunuda bılıyorum
bak negüzel yamışsın bu kuşlar yıllar önce bizdengitmişti diye adam olupda neden sihip çıkamadınız kuşlarınıza ozaman söylermisin bana denizlide beslenen çil boz arap dolapcıların nerden geldigini biliyormusun söyleyeyimmi sana ıspartadan ve burdurdan sizler akkafa besleyecegiz diye sahip çıkamadıysanız kuşlarınıza suçlusu ıspata ve burdurdurlularmı lafabak ya tşk edecegine sahiplenmisiniz diyor negüzel işte dolapcı ırkına sahip çıkılmış daha ne istiyosun yarin azman cinsiniz de kalmasa ısparta ve burdurdan getirseniz gine mi böyle nankörlük edeceksin

abi bana kalırsa kim kimin neyapmak istedigini gayet iyi anladı zaten bizler haksızsak zamanla anlaşılır

selamlar arkadaşlar zaten benim limonlara yada limon çiller dedigim bir şeyyokki benim takıldıgım yer ensesi yamalılar belki de ben fazla tanımıyom dur neyse hata yapmışım ozaman birazdaha dersimi çalışayım

benim bir art niyetim olsa bunları yazarmıydım acaba?

SELAM ADNAN BEY ben ne kadar dgr ve duzgun yazmışım degılmı bızler arap karacıle sahıp cıkmadık demedık kı bızler dedelerımız bu arap karacıl ırkına yıllar once beslemışler hala daha beslenmek te ama bızler bu ırktan artık sıkılmış olmalıyız kı dıger ırklarımıza onem vermişiz bızler posta kusundan harıc uzak yoldan gelecek hava performansı guzel kanat atışı guzel ırklar bulup yetıştırıyoruz evın uzerınde ucacak kus ıstemıyoruz bızım denızlı yoremız bu yuzden cogunlugunu arap karacılden cok yangap beyaz v.b ırklara onem vermıstır.arap karacıl besleyen arkadaslar hava performansı ust yuzeyde olan kusları baslerler zaten ıstanbul ,bursa.edırne,kırklarelı ye gıden arap karacıller denızlıden ozellıkle ıskender bey tarafından gonderılmıs ve hala arkası ıstenmekte bıze acılan telefonlarda turkıyenın heryerınden cıl arap aldık ama denızlı ıskender beyın kusları gıbısı yok dıyorlar yazımdan da anlasılan hala denızlı arapta cılde karakbasta azmanda dıger dolapcı ırkında her zaman ılerıde herzaman basarıyla temsıl etmektedır.bunu unutmayın adnan bey ben 34 yasındayım ama babadan kuşcuyum ve hıc bır zaman kımsenın kusunu kotulemem sızlerın emegınede saygım var ama yıgıtı oldur hakkını yeme ben sıze bır anıda anlatayım denızlının acıpayam ılcesınde ALIRIZA OZDAGIN dıye bır abımız var bu abımız yıllar once ceza evıne gırer kuslarına ozel bakıcı bulur cezası kesılınce ıspartaya 60 tane cıl arap ını satar cezaevınden cıkınca hemen ıspartaya kosar koy koy arar ve ıclerınden sadece 5 tane kusunu buldugunu syler kuslar hava performansı ucus cok guzel kuslar ımıs zaten denızlıde namlı bır buyugumuzdur.bırde KULAHCI AHMET ABININ KUSLARI yıllar once 17 adet cıl arap bır devrılıyor sıste kuslar esıntıyle beraber afyona baglı dınar kasabasının yol uzerınde bulunan gocek koyune bır kuscuya yalalanıyor ıspartada bulunan OTELCI NURI bey yoldan cekerken bu kusları gorup alıp ıspartaya goturuyor.yıne boyle bır anıda var nedemek ıstedıgımı anlamışsınızdır.ben burda ne ısparta ne burdur dakı kusları kucumseyıyorum.Sadece ve sadece bu ırklar ıspartada var burdur dada var ama bızım denızlıde hala daha var bıtmedı bıtmezde sızler sahıp cıkmış olabılırsınız nakadar guzel bırsey ben sıze tesekkur edıyorum bızım ırklarımızı surdurdugunuz ıcın sevgıler saygılar

kim neyi sahiplenmiş neden çıkmış gördünmü abi bizler olsun bizden öncekiler olsun bukuşları GELİN ÇEYİZİ DÜZERGİBİ DÜZDÜ .neyi savundugumu niye savundugumu anlata bilmişimdir heral de ama gine yazıyorum eyerki benim bir hatam varsa tüm katılımcı arkadaşlardan binlercekez özürdilerim .
adnan ceyhan
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen adnan ceyhan » 14 Nis 2009 18:23

Merhaba Sevgili arkadaşlar bu forumu 2006 dan buyana takip etmeye çalışıyorum ve herseferinde zevle ve tutkuyla giriyordum ama şu üç aydır hakikaten manevi yönden hem yıprandım hem yıprattım ve su kararı aldım zamanında salam atılmış arkadaşlık temellerinin daha da yıpranmaması için tgyb den kendimce ayrılmaya karar verdim eyerki suçü lisan ettimse affola .

sayın Rahmi bey sizden kaydımın silinmesini istesen ve tarafımca msn adresime bilgilendirilmesine rica adiyorum

ADNAN CEYHAN.
adnan ceyhan
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen İskender Damgacı » 14 Nis 2009 18:29

Niyazi Ertürk yazdı:Sevgili Arkadaşlar belli bir seviyeyi tutturarak birbirimize istediğimiz soruları sorabiliriz ve sormalıyız. Bu anlamda 12 kuyruklu çift siboplularla ilgili sorulardan lütfen rahatsız olmayın. Bu güvercini güvendiğinizi görüyorum o halde takır takır cevaplarınızı yazın. Aslında aklıma gelmişken söyleyeyim bu performans olarak üst düzeydeki güvercinler nasıl oldu da nesil olarak azaldılar ? Neden üretimine önem verilmedi ? Ayvalık Dönekleri, Makedon veya Selanikler daha iri oldukları için bunlarla çaprazlandılar mı acaba ? Hiç hata yapmayan bu 12 kuyruklu OYNAK'lar varken sonraki nesillerde oturma, başka kümese tutulma gibi hatalar nasıl oldu da arttı ? Bizdeki Yamalılarla Döneklerin çaprazlandıkları gibi bir durum mu söz konusu ?

Dolapçı forumu Niyazi bey'in sadece bu paragrafına kilitlenseydi bile, bilgi birikimimiz "neyin ne olduğunu" çözmeye yönelik paylaşıma açılabilseydi gerçek bir forum ortamını hep birlikte yaşayacaktık!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

ÖncekiSonraki

Dön Oynaklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir