OYNAK

Oynaklar özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

OYNAK

Mesajgönderen Turgay Güröz » 14 Nis 2009 21:12

MERHABA ARKADAŞLAR!
konuya başlamadan,sizlerden rica ediyorum,bilgi alış verişlerinde duygusallığı bırakıp,biraz profesyonelce düşünerek,bilgimiz varsa bilgimizi,kanıtlar varsa kanıtları buraya aktaralım?yoksa kısır döngü alır başını gider hiç kimseye fayda sağlamaz manevi açıdan!

oynak nedir bunu zaten biliyoruz,burdur ve ıspartada yetiştirilen (dolapçılara)deniyor,fakat yazılan yazıları okuyunca,dolapçı ve oynak iki ayrı bir soy olduğu görülüyor?

burdur ve ıspartalı arkadaşların yazdığı gibi,bu iki güvercinin arasındaki farklılıklar bence çok önemli,kemik yapısı,12 kuyruk,çift yağ bezesi,dolapçıya nazaran daha minyon,birde anlayamadığım,dolapçıya nazaran daha uzun dönüş şekli olduğu yazılıyor,bu dönüş şekli nasıl?burundanmı,göğüstenmi,fırtıkmı,yoksa iyi bir oynakta tüm dönüş stilleri mevcutmu?

ben 1991 yılından beri ıspartaya gidip gelirim,6 senedirde burdura aynı şekilde,onlarca salma,belki binlerce dolapçı (oynak)seyrettim,fakat bu güne kadar anlatılan 12 kuyruk oynak görmedim.belki unutmuş olabilirim?

unutmamamız gereken bir konuda dalıcı dönücü ırkların bir birine çok yakın akraba olmaları,bu kuşlar beslendikleri yerlerde seneler içerisinde ya evrim geçirmişler,yada benzer başka ırklarla eşlenilmiş?sonuçta bu gün bizleri mest eden bu kuşlar mevcut!

benim burdur ve ıspartalı arkadaşlarımdan ricam,bahsettiğiniz oynakların,tarihini ve detaylı bilgileri buraya aktarır iseniz hepimiz aydınlamış ve hatta yok olmuş bir soyun tekrardan canlanmasını sağlarız?

kafama takılan başka bir soru ise,eğer elinizde 4*4 ,hiç bir kusuru olmayan bir ırkınız vardı ise,gerçekten bu soy veya ırk niye yok oldu?bu soruyu ben daha önceleride ayvalık dolapçıları veya dönekleri için sormuşumdur,çok uzun dönen, sallı,düz ve çilli desenlere sahip kuşların varlığından hep bahsedilir,fakat her ne hikmetse,bu muhteşem ırk yok olmuştur neden?
yazdığım gibi duygusal değilde biraz mantıkla bunlara bakarsak bir çelişki oluşuyor ve kendi kendimize sorular soruyor ve kendimizce fikirler üretmeye başlıyoruz!

bu sebebten yazılardan yine anladığım kadarıyla elinizde son kalan bir kaç kırılmamış eski oynaklardan var iken,bu muhteşem soyu ilk önce kendiniz koruma altına almanız gerekir? yok bizim için hepsi oynak derseniz kusura bakmayın büyük bir çelişki içinde olduğunuzu görürsünüz?

çünkü yukarıdaki iki kuşun arasındaki farklılılar yabana atılacak çinsten değil?
hem burda art niyet de bence kimsede olamaz,eğer gerçekten dolapçı ve oynak ayrı bir ırk ise bundan daha güzel bir şey olabilirmi TÜRKİYE için,güvercin kültürümüze bir yeni zenginlik daha katmış olursunuz?

inşallah bir dahaki ısparta ve burdur gezimizi sadece oynaklar için ayırıp,hem bu anlattıklarınızı görür hemde tanımış oluruz.
antalyadan selamlar
turgay
Güvercinlerimize saygımızı eksik etmeyelim!
Resim www.turgay.dolapci.com
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Irklar: dolapçı,azman,kelebek
Doğum Tarihi: 28 Eyl 1956

Re: OYNAK

Mesajgönderen Ali ONAÇ » 15 Nis 2009 8:13

Merhabalar ;

Turgay Bey günaydın inanın dün ben bu başlığı açmak istemiştim, siz daha hızlı davrandınız. Ama amacım oynak ismini sizin yaptığınız gibi 12 telli kuyruk üstülere yönlendirmek veya yönlendirmelere alet olmak değildi.

İskender DAMGACI Bey'in hazırlamış olduğu dolapçı belgeselinde konu aynen şu şekilde geçiyor.

Dolapçı ırkının ideal performans gösterenleri “oynak” veya “oyunlu” adıyla anılırken geniş helezonlarla alçalanlarına “fırtıkçı” adı verilmekte. Bilindiği üzere Dolapçılar döneklerden farklı olarak kanatlar açık burun üstüne seri bir şekilde dönerek dalarlar. Yükseklik oyun üzerinde etkilidir. Irkın nereden köken aldığı sorusuna aşağıda ilgili bölümlerde cevap verilmek istenmiştir. Dolapçılar hakkında bugüne kadar verilen bilgilere “Dolapçı” ve “Türkiye Güvercin Yetiştiricileri Birliği” sitelerinden ulaşabilirsiniz. Dolapçı ırk adının nereden geldiği konusu ise bir bilinmeyen. Tek açıklama Denizli’li bir yetiştiriciden geliyor. Anlatmaya başlamadan önce anlatacaklarının tamamen kendi tahminleri ve benzetmeleri olduğunu belirtiyor:

Yanlış anlaşılmasın bu siteyi ne Burdurlular ne de Ispartalılar hazırladı.

Lütfen görüşlerimizi belirtmeden önce bu siteyi tekrar okuyalım.
Kullanıcı avatarı
Ali ONAÇ
Deneyimli Üye

Mesajgönderen İskender Damgacı » 15 Nis 2009 8:26

Selamlar Arkadaşlar,

Dolapçı Belgeseli'nde kullanılan Oynak kelimesi 12 tel kuyruklu, Çift kuyruküstü yağ bezesine sahip, Dolapçı'dan farklı iskelet yapısına sahip, bu sebeple Burdur Isparta illerimizde dahi Dolapçılarla eş yapılmayan, çoğunluğu arap renkte olup düne kadar nesli tükenmiş olarak bildiğimiz bir ırkı ANLATMAZ. Oynak kelimesi Ali Onaç bey'in alıntı yaptığı yazıda olduğu gibi Dolapçı ırkının hava hareketliliğini anlatan bir kelimedir. Aynı şekilde Kelebekler içinde kullanılır. Belki başka güvercin ırkları içinde kullanılıyor olabilir.

Turgay abi, Oynak ırkını tüm yönleriyle ele aldığınız için teşekkür ederim. Sadece sizin sorularınıza cevaplar verilse bu konu aydınlanacaktır. Umarım bu yeni başlıkta Oynak ırkına yönelik zihnimizdeki sorulara karşılık gelecek cevapları bulabiliriz.

Bize bu konuda yardımcı olacak Burdur-Ispartalı arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ediyorum.
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Ali ONAÇ » 15 Nis 2009 9:39

Merhabalar ,

İskender Bey; yukarıda yazılanlar çok net ve bence açıklama yapmaya gerek bırakmıyor, OYNAK, OYUNLU kelimesi genel bir ifade, sadece tek bir damara (kana) ait değil. Dolapçı sitesini siz hazırladınız doğrusunu tabiki en iyi siz biliyorsunuz. Ancak Dolapçı sitesinin BURDUR başlığı altında yazılanları da konu daha iyi anlaşılması için müsaadenizle buraya alıntı yapmak istiyorum.

Nüfusu 60.000 olan ilimizde yetiştiriciler çoğunlukla şehir merkezinin doğusunda eski mahallelerde yer alırlar. Asıl yerli ırklarının Bıyıklı ve Benli olduğunu söyleyen Burdur’lu yetiştiriciler Dolapçıları Denizli ve Aydın’dan uzun yıllar önce temin ettiklerini söylüyorlar. Renklere ve kuşlarının biçimsel özelliklerine hiç önem vermeyen Burdur’lular “illede oyun” demelerinin karşılığını almışa benziyorlar. [color=#0000BF]Eskilerden hatırladığımız 12 kuyruklu ve kuyruküstü yağ bezesine sahip ince yapılı Dolapçı soyları halen Burdur’da gökyüzünü şenlendirmeye devam ediyorlar. Oyunları ve sadakatları beğenilen bu damarın muhafaza ediliyor olması ekibimizi son derece sevindirdi. Ayrıca iri yapılı, genellikle parlak düz siyah renkli başka bir soy daha göze çarpanlardan. “Çatal Kuyruk” olarak adlandırılan kuyrukları tam ortadan ayrık görünen bu aileye mensup kuşlar başlarını hafifçe yatırarak kanatları tam açık burun üzeri pozisyonda dönüşe geçiyorlar. Çok hızlı olmayan fakat uzun metrajlı ve izlenebilir biçimde marifetlerini tamamlamaları seyredilmeye değer. Oyuna giriş ve çıkışları dengeli. Soya ait bazı bireyleri yanar-döner siyah renklerinin çok çarpıcı olmasından dolayı “Lacivert” rengiyle isimlendiriyorlar. Lacivertlerde akdidak (beyaz gaga) dikkat çeken bir özellik. Genel olarak bakıldığında yaygınlaşmakta olan Döneklere ilginin ve melezlemenin ileride tehlike oluşturabileceği söylenebilir.[/color]

DOLAPÇI BELGESELİ'nden yapmış olduğum her iki alıntıda da görüleceği gibi OYNAK ifadesi genel bir ifade.

Ben çağrımı tekrarlamak istiyorum, lütfen DOLAPÇI BELGESELİ sitesini bir kez daha okuyalım.

Kısır tartışmaların sona ermesi, paylaşımların tekrar başlaması dileği ile hayırlı günler.
Kullanıcı avatarı
Ali ONAÇ
Deneyimli Üye

Mesajgönderen İskender Damgacı » 15 Nis 2009 9:43

Ali bey TEK kuyruküstülü konusu başka, bize OYNAK olarak anlatılan ÇİFT KUYRUKÜSTÜLÜ, FARKLI İSKELET YAPISINA SAHİP, BURDUR-ISPARTALI YETİŞTİRİCİLERİN DOLAPÇILARLA EŞ YAPMAYIP AYRI TUTUYORUZ dedikleri, 12 TEL KUYRUKLU ve ESKİDEN VARDI denilen KUŞLAR BAŞKA... Lütfen konuyu ayıralım.

Benim bir sorum daha var: Dolapçı Belgeseli sitesinde okuduğunuz o tek kuyruküstlü kuşlar ki onlar Burdur-Isparta'da karşımıza çıkabilen normal sıradan kuyruküstlülerdir, ACABA Dolapçılar ile OYNAK melezimidir??? Bu konuyu aydınlatmak gerekiyor artık??? Ben o kuşları normal bir soy olarak biliyordum. Acaba Oynak ve Dolapçı melezi olabilirler mi? Denizli'de kuyruküstlüye kesinlikle sıcak bakılmaz.

İzninizle bir sorum daha var: Tek kuyruküstü taşıyan kuşlar Makedon melezi olabilir mi? Makedonların kuyruküstlü olduğunu bildiğimiz için akla bu ihtimalde geliyor ama düne kadar soramıyordum. Yeri gelmişken konuyu bilgilerimiz ışığı altında aydınlatabilirsek memnun olacağım. Kuyruküstlüye sıcak bakmama sebeplerimizden biri belki bu soruyla anlaşılır.

Hiçbir zaman kuyruküstülü kuşlar için (ister tek kuyruküstlü, ister şimdi var olduğu, kaybolmadığı açıklanan Oynak için) olumsuz bir ifade kullanmadım...

Oynak kelimesi daha öncede söylediğim gibi Dolapçı ırkında kuşun hava hareketliliğine yapılan bir tanımdır. Bu bizde böyledir, Kelebek ırkında da böyledir. Belki başka ırklar içinde geçerli olabilir. Kelimeler üzerinde dururken açıklayıcı olmamızda yarar var.

Bence de Dolapçı Belgeseli ve birde http://www.dolapci.com siteleri çok iyi okunmalı... İlginize teşekkür ederim.
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Ceyhan » 15 Nis 2009 13:34

Merhabalar,
Turgay abi Oynak Kelimesi Bizim Arap,Cil,Boz ve Kirmizi gibi Oyun Kuslarina verdigimiz yerel bir isimdir.
Ne kuyruk sayisiyla nede Kuyruk üstüyle alakasi vardir.12 tel kuyruk üstü olan kuslarimiz yerel Eski damar kuslarimizdandir .Bizim orada ister 12 ister 14-15-16 yada daha fazlasi olsun hepsinin ismi Oynak olarak gecer.
Dönem dönem bazen Oynaklar bazen biyiklilar bazen benliler Moda olmusdur.
Kisaca belirtmek istedigim Oynak deyince illada bir standart olmasi gerekmez .sadece Pacasi olmasin Tozlugu olmasin!
Senin hakki ustadan aldigin kuslarda Oynak illa Ispartaya yada Burdura gitmene gerek yok.
Sadece Yerel bir isim OYNAK Kelimesi.Iskendergilin Dolapci dedigi gibi.

Selamlar.
Abdullah Ceyhan
Kullanıcı avatarı
Ceyhan
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen BARIŞ » 15 Nis 2009 14:46

Merhaba arkadaşlar,

Kavram kargaşasına son vermek anlamında yazımı yazmadan önce dolapçı ve oynak terimlerine kendi açımdan netlik getirmek istiyorum."Oynak" kelimesi Burdur ve Isparta yöresinde yetiştirilen bugün itibariyle "dolapçı" adı altında genel bir tanıma bürünmüş güvercinleri kapsar.Bu kuşların özellikleri olarak 12 veya daha fazla kuyruk sayısına sahip olması,burundan ve göğüsten dönüş yapabilmesi ve 9 kusurlu hareketin olmaması sayılabilir.Kuyruküstü tek veya çift yağ bezesine sahip 12 telli kuşları oynak ırkının içinde farklı bir kan olarak görmek gerekir.Bu özelliklere sahip olmayanlarını da dolapçı standardına sokmak Burdur ve Isparta'da kesinlikle kabul görmez.Bizim için bunların genel ismi oynaktır.

Daha önceden yazmış olduğum yazılarda Burdur'dan Turgay Savcı Bey'in 1988 ve 1995 yıllarında yetiştirdiği arap oynaklar 14 tel ve kuyruküstülüydü.İnanın o kuşlar şu an olsa elimdeki tüm kuşları çıkarır ve onları beslerim.Bu ve buna benzer örnekler hem Isparta hem de Burdur için verilebilir.Bugün bile Isparta'da soy takibi yapan yetiştiricilerde bu eski kanları görmek mümkün.
Turgay Güröz yazdı:kafama takılan başka bir soru ise,eğer elinizde 4*4 ,hiç bir kusuru olmayan bir ırkınız vardı ise,gerçekten bu soy veya ırk niye yok oldu

Sevgili Turgay Abi bu kuşlar yok olmadı.Yöredeki yetiştiriciler için hala çok değerli.Kimileri elinden çıkarmak istemiyor,zamanla hastalık veya başka nedenlerden dolayı yok olma noktasına geliyor.Kimileri satmak istese bile yüksek fiyatlara alıcısı az oluyor.

Turgay Güröz yazdı:benim burdur ve ıspartalı arkadaşlarımdan ricam,bahsettiğiniz oynakların,tarihini ve detaylı bilgileri buraya aktarır iseniz hepimiz aydınlamış ve hatta yok olmuş bir soyun tekrardan canlanmasını sağlarız?

Bu kuşlar eskiden beri Burdur ve Isparta yöresinde bulunmaktadır.Detaylı bilgiyi yaşlı ustalarla görüşüp aktarmaya çalışacağım.

İskender Damgacı yazdı:İzninizle bir sorum daha var: Tek kuyruküstü taşıyan kuşlar Makedon melezi olabilir mi? Makedonların kuyruküstlü olduğunu bildiğimiz için akla bu ihtimalde geliyor ama düne kadar soramıyordum. Yeri gelmişken konuyu bilgilerimiz ışığı altında aydınlatabilirsek memnun olacağım. Kuyruküstlüye sıcak bakmama sebeplerimizden biri belki bu soruyla anlaşılır.

Abi merhaba,şahsi düşüncem ve bildiğim kadarıyla bu kuşlar kesinlikle makedon melezi değil.
Zaman sınırlaması nedeniyle kısa kısa yazmak zorundayım.Kusura bakmayın.

Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
BARIŞ
Deneyimli Üye

Mesajgönderen İskender Damgacı » 15 Nis 2009 15:19

BARIŞ yazdı:
İskender Damgacı yazdı:İzninizle bir sorum daha var: Tek kuyruküstü taşıyan kuşlar Makedon melezi olabilir mi? Makedonların kuyruküstlü olduğunu bildiğimiz için akla bu ihtimalde geliyor ama düne kadar soramıyordum. Yeri gelmişken konuyu bilgilerimiz ışığı altında aydınlatabilirsek memnun olacağım. Kuyruküstlüye sıcak bakmama sebeplerimizden biri belki bu soruyla anlaşılır.

Abi merhaba,şahsi düşüncem ve bildiğim kadarıyla bu kuşlar kesinlikle makedon melezi değil.
Zaman sınırlaması nedeniyle kısa kısa yazmak zorundayım.Kusura bakmayın.

Barış kardeşim, yaklaşımın için teşekkür ederim..
Mesajının bana bakan yönüne kısa bir açıklama getirmek isterim: Burada (Denizli'de) kuyruküstü melezlik işareti olabileceği için üzerinde ciddi ciddi durulur ve ilk şüphenilen şeylerin başında Makedon gelir, sonra diğerleri... Oynak konusu çıktı ve genişledi.. Kuyruküstü özelliğine sıcak bakmamamız Oynakların doğrudan Makedonlardan geldiği anlamında değildir, bunu bilemeyiz, sadece usulünce sorabiliriz. Öte yandan bu memleketin (Denizli'nin) kuyruküstü seçiciliğini bizler değiştiremeyiz değil mi? Sorularımıza öyle tepkiler veriliyorki konuyu anlamak ve tartışmak adına istediğimiz soruları soramadık.

İlgine teşekkür eder, işlerinde başarılar dilerim...
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen BARIŞ » 15 Nis 2009 16:00

Merhaba,

İskender Damgacı yazdı:Öte yandan bu memleketin (Denizli'nin) kuyruküstü seçiciliğini bizler değiştiremeyiz değil mi? Sorularımıza öyle tepkiler veriliyorki konuyu anlamak ve tartışmak adına istediğimiz soruları soramadık.

Aslında farklı düşüncelere saygı duyup birbirimize biraz daha anlayışla yaklaşsak sorunları çözebiliriz diye düşünüyorum.Toplumların gelişmesinde tartışmaların olması,görüş alışverişinde bulunulması doğaldır.Ancak ve ancak bir toplum bu şekilde daha ileri seviyelere gelebilir.Hiç kimse bir başkasına zorla bir düşünceyi kabul ettiremez.

Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
BARIŞ
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Fırat Ekiz » 15 Nis 2009 16:29

GÜVERCİNBİRLİĞİ.COM ADERESİNDEN ALINTIDIR.
Bu bölümde okuyacağınız bilgiler "Handbuch Der TaubenRassen - Die TaubenRassen Der Welt" isimli kitaptan alınarak tercüme edilmiştir.

Oynak: Aynı kentten oldukca eski bir ırk daha köken almıştır. Bu ırk belli bir uçuş şekli için selekte edilmemiştir. Bu nedenle her türlü uçuş oyununu görmek mümkün, yani yüksek uçar, tek tek takla atar, makara gibi takla atar. Orta büyüklükte bu güvercinler yapısal olarak kaya güvercinine benzemektedirler. Başka bir yere çok zor alıştırılacak kadar kümese bağlı oldukları söylenmektedir. Türkiye’de, 50 km civarı kısa mesafeden salınarak, bir tür hızlı uçuş güvercini olarak da kullanılmaktadırlar. Bu arada tepesiz ve her renkte görülen bu kuşlar Almanya’ya da girmişlerdir. Yüksek ve uzun süreli uçuyorlar. Çatallaşmış bir kuyruk hata olarak görülmemektedir.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Fırat Ekiz
Deneyimli Üye

Irklar: Dolapçı, Dönek, Azman
Doğum Tarihi: 19 Mar 1977

Mesajgönderen BARIŞ » 15 Nis 2009 20:32

fırat ekiz yazdı:GÜVERCİNBİRLİĞİ.COM ADERESİNDEN ALINTIDIR.
Bu bölümde okuyacağınız bilgiler "Handbuch Der TaubenRassen - Die TaubenRassen Der Welt" isimli kitaptan alınarak tercüme edilmiştir.

Oynak: Aynı kentten oldukca eski bir ırk daha köken almıştır. Bu ırk belli bir uçuş şekli için selekte edilmemiştir. Bu nedenle her türlü uçuş oyununu görmek mümkün, yani yüksek uçar, tek tek takla atar, makara gibi takla atar. Orta büyüklükte bu güvercinler yapısal olarak kaya güvercinine benzemektedirler. Başka bir yere çok zor alıştırılacak kadar kümese bağlı oldukları söylenmektedir. Türkiye’de, 50 km civarı kısa mesafeden salınarak, bir tür hızlı uçuş güvercini olarak da kullanılmaktadırlar. Bu arada tepesiz ve her renkte görülen bu kuşlar Almanya’ya da girmişlerdir. Yüksek ve uzun süreli uçuyorlar. Çatallaşmış bir kuyruk hata olarak görülmemektedir.

Fırat Bey bu mesajınızda ne anlatmak istiyorsunuz?
Kullanıcı avatarı
BARIŞ
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Fırat Ekiz » 15 Nis 2009 22:01

merhaba barış bey
ne yalan söyliyeyim oynak kelimesini ben daha önce duymamıştım, daha önce yamalı dolapçılar bölümündeki muhabbetler esnasında biraz bilgimiz oldu bu kuşları havada izlemek istediğimide belirttim ve izleyeceğimde, tamamen meraktan netten araştırma yaparken sonuçlar arasında çıkan konya yöresine ait bir oynak daha çıktı hem bu oynak kitaba alınmış yurtdışınada taşınmış ve dolapçıdan da çok farklı.
sadece oynak kelimesi kavram olarak biraz karışık gelmeye başladı.
Daha önce bilmeyenleride bilgilendirmek istedim. iyi günler.

Bilgi alış verişiniz gayet seviyeli ve bilgilendirmeye yönelik olduğu içinde bir yorum yaparak bölmek istememiştim.
Kullanıcı avatarı
Fırat Ekiz
Deneyimli Üye

Irklar: Dolapçı, Dönek, Azman
Doğum Tarihi: 19 Mar 1977

Mesajgönderen İskender Damgacı » 15 Nis 2009 23:21

Selamlar Barış kardeş,
Daha önce anlatmaya çalıştığım gibi oynak kelimesi Dolapçıda olsun Kelebekte olsun hava performansını tanımlar. Sizde normal olarak kullanılan bu kelime ayrı bir ırk veya soy algılaması oluşturdu. Birde Konya yöresinden köken alan oynağı kattığımızda kelime farklı bir anlam daha kazanıyor.

Bu arada; Fırat arkadaşımızla tanışmanı isterim. 1,5 yıl kadar önce çok rüzgarlı bir havada yeni yuvadan çıkan hiç uçmamış bir yavrumu yakalamış ve beni aramıştı, öylelikle tanışmıştık.. Sizi en kısa zamanda tanıştırmayı isterim.

İyi akşamlar
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen BERGAMALI » 15 Nis 2009 23:49

Merhaba arkadaslar
Konu dönüp dolasip kuyruk üstüne geliyor.Bu konuda bilgisi olmayan arkadaslar icin bir kac aciklama yapayim.
Kuyruk üstü olmayan kuslarin bütün yavrulari cokmu iyi oluyor? Bildigim kuyruk üstü olmayan 100 yakin dönek icinde bir yada iki kus dönüyor.Buralarda kuyruk üstülü kuslarin yavrulari altindan iyi cikmiyor düsüncesi var kuyruk üstsüz kuslardan kac yavruda kaci iyi oluyor.
Arkadaslar kuyruk üstlü kuslar makadon kirmasimi diye soruyorlar diye size bir kac kuyruk üstsüz kus bende yazayim demekki sizin kuslarda bunlarin kirmasi.
DANZIGER ISIMLI YÜKSEK UCUCU KUSLAR 14 KUYRUKLU KUYRUK ÜSTSÜZ COGUNLUGU DOLPCI RENGINDE VE TEPELIDE HATTA TERS V SEKILINDE KUYRUK YAPISIDA VAR SANIRIM SIZIN KUSLARDA BUNLARIN KIRMASI:
VEYA ELSTER MAKARACSI BU KUSTA KUYRUK ÜSTSÜZ VE 14 KUYRUKLA BASLIYOR KUYRUK SAYISI:
Arkadaslar lütfen baktiginiz pencerelerin dünyanin bütün penceresi olmadigini hatirlayin dünya cok büyük biraz da nasil.neden diye düsünüp ön yargilardan kurtulun.
Unutmadan bu kuyruk üstülü kuslarin bir birleri ile es edildigini yaziyorlar buradaki arkadaslar artik bilgilendi her türlü bilgiyi burada bulmak mümkün cünkü bir irki ic ice eslemeye devam ederseniz önce tiplleri ufalir sonra gagalari kisalir.Bu kuslarinda ufak tipli olmalari sanirim bu nednledir.
BIR KEZ DAHA YAZIYORUM BÜTÜN OYUNLU KUSLAR INSAN TARFINDAN YAPILMADIR BUNA DOLAPCILARDA DAGILDIR BU ORJINAL BU DEGILI BIRAKIP OYUNLARINA BAKALIM:
BERGAMALI
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen Ramazan TABUKTEKİN » 16 Nis 2009 13:04

MERHABA
Konu farklı ama benim takılı kaldığım bir noktada şudur " bizim oralarda bu siboplu (filinkalı, kuyruk üstlü ,yağbezesi vb gibi)iyi gözle bakılmaz"cümlesi sık sık geciyor.Çoğu forumlardada bu konu tartışıldı.Kuyruk üstünün ne işe yaradığını Türker bey detaylı olarak bir çok yerdede anlatmış.Sonuç itibariyle hayvana yarar sağlayan bir parcası.Performans kuşu bakıyorsak öncelikli olarak havada gösterdiği marifet önemli olması gerekmezmi?.Kuşlarımız Türkiyenin ve Dünyanın bir çok bölgesinde beslenmiş farklı kollar halindede dağılmışlar götürülmüş, getirilmişler.Özüne baktığımızda bu nesillerin hepsinin birbiriyle bağlantısı vardır.Havadaki dönüşleri ,özellikleri ,yavru bakmaları,zekilikleri ve duyarlılıkları baz alınmalıdır diye düşünüyorum.Yoksa hepsini birbirinden ayrmaya hepsine ayrı isim vermeye kalkarsak bu işin altından kalkılmaz .Yarın biriside derki"burundan dönenle göğüsten dönen farklı bunları ayrı isimlendirmek lazım.
Sizlerde bilirsiniz ki egenin farklı bölgesinde ilcelerindeki kuşların bile, fiziki yapıları veya kostümleri farklılık gösterebiliyor.Kimi yöredeki beyenilen bir dönüş stili başka bir yörede tutulmaya biliyor.İşin özü şudurki bu kuşların hepsi dönücü ırkların birer üyesidir.
Başka bir bölgede dolapcın deniliyor örneğin bu insanlara dolapcı dedirtmek bile zordur.
Gecmişten bu güne forumu takip eden bir insan olarak açık ve tarafsız gözlemim şudur.Burdur ve Ispartada bu kuşlar oynak adıyla genellenmektedirler ve bu güne kadarda böyle bilinmiştir.Denizlideki bu işe gönül vermiş ve bu işi yüksek yerlere taşımayı ve tüm dünyaya tanıtmaya çalışan arkadaşların çalışmaları ile Burdur ve Ispartadaki arkadaşların ve gönüldaşlarında bu işe gönülden destek vermeleri ile dolapçı adı altında birleşilmiştir.Bu konuda almış olduğunuz yolun bence farkına varın Türkiye genelinde bilinmeyen yerledeki bir çok yerde kaplan dönek arap kırmızı olarak gecmekteyken dolapçı adını herkes zikretmeye başlamışken birde oynak şurlarda bakılır demek bu işi kendi kendinize baltalamak demektir.
Ben dönek bakıyorum ama siboplu, sibopsuz havada aynı işlemi yani dönme görevini yapan kuşun benim için tek adı dönektir.Eğer şahıs siboplu kuşu beğenmez ise oda kendi düşüncesinde haklıdır yada bildiği vardır derim.Ama istisnalar kaideyide bozmaz diye düşünürüm .Bence gerek yok bu ayrımlara yarında fırtıkcı diye başılk atar birisi.SAYGI VE SEVGİLERİMLE
Ramazan TABUKTEKİN
Üyeliği Durdurulmuştur

Irklar: Dönek
Doğum Tarihi: 29 Ara 1965

Sonraki

Dön Oynaklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir