OYNAK

Oynaklar özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Re: OYNAK

Mesajgönderen Muhammet Ocakoğlu » 21 Nis 2009 14:56

sevgili ısparta ve burdurlu kuş meraklısı arkadaşlarım sizler boşuna konuşuyorsunuz çünkü 35 yıl evvel merhum hamamcı hasanın çil ve araplarını sizler götürdünüz yine istiklal mahallesinden yaprak mustafanın kuşlarınıda daha örnek isterseniz buluruz yaşım itibariyle benim bildiğim tarih budur yaşaya şu an 80 yaşlarıda olan ustalarımızdan detayları sizlere aktara biliriz eğer bizler denizlili kuşcular olarak sizlerin satış pazarınızı bozuyorruz diyemi gerçekleri kabüllenmiyorsunuz.
Kullanıcı avatarı
Muhammet Ocakoğlu
Deneyimli Üye

Irklar: Yamali boyun - dolapci cesitleri
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Mesajgönderen Ceyhan » 21 Nis 2009 16:03

gönderen Muhammet Ocakoğlu » 21 Nis 2009 13:56

sevgili ısparta ve burdurlu kuş meraklısı arkadaşlarım sizler boşuna konuşuyorsunuz çünkü 35 yıl evvel merhum hamamcı hasanın çil ve araplarını sizler götürdünüz yine istiklal mahallesinden yaprak mustafanın kuşlarınıda daha örnek isterseniz buluruz yaşım itibariyle benim bildiğim tarih budur yaşaya şu an 80 yaşlarıda olan ustalarımızdan detayları sizlere aktara biliriz eğer bizler denizlili kuşcular olarak sizlerin satış pazarınızı bozuyorruz diyemi gerçekleri kabüllenmiyorsunuz.

Burdurlu olarak kim ne almis Yetistiricinin adini söyle canim 35 yil evvel götürmüsler kim götürmüs 80 yasinda usta varmis kimis bu Usta Muhammet bey?? Sonra sen benim pazarima nasil bozacan ben kus ticareti yapmiyomki? Ticareti yapan sizsiniz simdide kaybettiginiz damarlari ariyorsunuz derim bende!
Sonra Senin neyine kabullenemeyelim,35 yil Önce Bu Kuslarin Degerini bilmediyseniz Akbaslarin pesine düstüyseniz kusura bakma Bu sizin sucunuz bizim degil!
Sonra Bugünü konusalim 35 yil önceki Arabindan Cilinden Burdurda varmiymis onuda sor ogren burdurda besleyen Ustaninda adini buraya yaz.
mislarla lerlerle bosuna zaman kaybetme.

Selamlar
Abdullah Ceyhan
Kullanıcı avatarı
Ceyhan
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen Muhammet Ocakoğlu » 21 Nis 2009 17:01

sevgili arkadasım haklısın bizler denizlili kuşcular olarak ırların değerlerini bilememişiz arap ve çilleri sizler sarıve kırmızıları muğlalı arkadaşlar hatta beyaz yangap ve altın başlarıda uşaklı arkadaşlar denizliden götürerek üretmişlerdir zira denizlideki arkadaşların büyük çoğunluğ dönek ve yoz azmana ağırlık vermişlerdir.fakat konu olan dolapcı ırklarıda halen vardır aslı ve özü halen korunmaktadır.zira bizim dolapcılarımız yüksek ucuş performansı dolap ve akıl özelliğini halen korumaktadır. dönek diyorsunuz burdurada son 7 yıldır denizliden iyi döneklerde verldi umarım onlarıda gelecek zamanlarda sizin yörenin ırkı olduğunu idda etmezsiniz. saygılarımla
Kullanıcı avatarı
Muhammet Ocakoğlu
Deneyimli Üye

Mesajgönderen İskender Damgacı » 21 Nis 2009 17:53

Merhabalar

Abdullah bey ve Adnan`a bahsedilen 22 kuyruk ve sivama tozluklu kuslarin nerede oldugunu bilen biliyor ama ben Adnan`a gelen telefonlara engel olmayayim. 22 tel kuyruk acaba hangi kuslardan cikar veya hangi balkan kusundan cikar sorusunun cevabini sanirim Adnan bilmiyor, daha oncede Selanik hakkinda sessiz kalmisti. Ayrica kuyrukustu sadece Burdur`da mi var yoksa baska balkan kuslarindan geliyor olabilir mi??? (Burdur`da olan cok guzel kuslari ve kustan anlayan kusculari konu disinda tutuyorum) Bu konularda Makedon, Uskup, Tetova, Topka`yi incelemesini ve bilgi sahibi olmasini oneriyorum. Acaba bunlarin toplamina Oynak mi denilecek diye bir soru sormak istiyorum. Icinde biraz Dolapci, birazda Ayvalik Donegi veya Selanigi de var sanirim. Durduk yerde nereden cikti Oynak konusu??? Birden bire biz kuslarimiza Oynak diyecegiz demenin alemi neydi? Bu konuya bir aciklama getirilmesini rica ediyorum..

Tekrar soylemek isterimki Dolapci tuzuk ve standartlarina uyan kustan bahsediyorsak onun bize gore ismi Dolapcidir size gore Oynaktir, farketmez. Ama galiba konu o degil... Karma kuslara Dolapci denilmesine sahsen cok karsiyim :!:

Burdur`a giden kuslar hakkinda Muhammed arkadasim Denizli`de bilinenleri soyluyor. Bunlara cok sey ilave edilebilir. Abdullah bey isim istiyor, eski gardiyan (Gurcan abi degil) bu konuda bilgi sahibi.. Denizli`li Ali Riza Ozdag`in Dolapcilari Burdur cezaevinde yatarken kimlere satilmis ondan ogrenebilir. Abdullah bey`e satilmadigi kesin :wink:

Tekrar gorusmek uzere, Antalya`dan selamlar...
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen HAKAN ÇIRAY » 21 Nis 2009 18:28

sayın ertan arkadaşım ne güzel konuşmuşsun madem öyle yarışma düzenleyelim dolapçı burdurdamı ıspartadamı denizlidemi görelim arap çil boz olmak üzere fazla konuşmaya gerekyok zannedersem organizasyonlugunuda üslen ay gün belirtelim ben herzaman hazırım . he şunuda söleyim denizliden damızlıkolmak üzere getirilmiş diye bir yazıda görmüştüm gök bir erkek ona bakarsan bennim kuşumda üç sene önce denizliye gitti gittigiyerde söleyim cafer kılcı arkadaşıma ve damızlık kuşun nereli oldugu önemli deyil önemli olan kuştur şimdi sizin orda görcem satarsada alırım benim nasıl bir kuş besledigimi iskender abime sorabilirsin 3 haftaönce musafirim olmuştu barışla birlikte BURDURDAN SAYGILARIMLA görüşmek dilegimle :D
Çaresizsen Çare Sensin..!
Kullanıcı avatarı
HAKAN ÇIRAY
Katılımcı Üye

Irklar: Dolapçı,Dönek,Bıyıklı
Doğum Tarihi: 28 Eyl 1975

Mesajgönderen OSMAN GÜMÜŞ » 21 Nis 2009 19:22

BURDUR DAN BARIŞ KARDEŞ YAZDI Yalnız ''Yiğidi öldür,hakkını yeme.'' demişler.Denizli'den Burdur ve Isparta yöresine kaliteli dolapçılar farklı zamanlarda gelmiş.Burdur ve Isparta yöresindeki yetiştiricilerde bugünlere kadar getirmiş.Dolapçı ırkındaki istenmeyen özelliklerin hangi yöreden getirilen kuşlardan çıktığını da burada söylemek istemiyorum. ABDULLAH BEY BUNADA BIR CEVAP VEREBILIRMISINIZ BUDA BURDURLU BIR KARDEŞ GERCEKLERI YAZAN BIR DELIKANLI BEN BOYLE DURUST YAZAN ARKADAS OLDUMU ONUN ELINI SIKARIM . BURDUR DAN ALI ONAC ARKADAS YAZDI Nüfusu 60.000 olan ilimizde yetiştiriciler çoğunlukla şehir merkezinin doğusunda eski mahallelerde yer alırlar. Asıl yerli ırklarının Bıyıklı ve Benli olduğunu söyleyen Burdur’lu yetiştiriciler Dolapçıları Denizli ve Aydın’dan uzun yıllar önce temin ettiklerini söylüyorlar.ABDULLAH BEY BUNADA BIR KILIF UYDURMAZSINIZ HERHALDE PEKI BU YAZIYI YAZAN ARKADASLAR YALANMI YAZIYOR SYLERMISINIZ
OSMAN GÜMÜŞ
Üyeliği Durdurulmuştur

Irklar: dolapcı.azman
Doğum Tarihi: 24 Mar 1986

Mesajgönderen BARIŞ » 21 Nis 2009 19:47

OSMAN GÜMÜŞ yazdı:BURDUR DAN BARIŞ KARDEŞ YAZDI Yalnız ''Yiğidi öldür,hakkını yeme.'' demişler.Denizli'den Burdur ve Isparta yöresine kaliteli dolapçılar farklı zamanlarda gelmiş.Burdur ve Isparta yöresindeki yetiştiricilerde bugünlere kadar getirmiş.Dolapçı ırkındaki istenmeyen özelliklerin hangi yöreden getirilen kuşlardan çıktığını da burada söylemek istemiyorum.

Osman Bey merhaba,ben farklı iki ortamdaki sohbet esnasında duyduklarımı aktardım.İyi kuş nerden gelirse gelsin takdir ederim.Isparta,Denizli hiç farketmez.
OSMAN GÜMÜŞ yazdı:BURDUR DAN ALI ONAC ARKADAS YAZDI Nüfusu 60.000 olan ilimizde yetiştiriciler çoğunlukla şehir merkezinin doğusunda eski mahallelerde yer alırlar. Asıl yerli ırklarının Bıyıklı ve Benli olduğunu söyleyen Burdur’lu yetiştiriciler Dolapçıları Denizli ve Aydın’dan uzun yıllar önce temin ettiklerini söylüyorlar.

Ali Onaç Bey Isparta'lı bir abimizdir.Orada yazan ifadeler yanılmıyorsam İskender Abi'nin dolapçıyla ilgili bir yazısından alıntıdır.Düzeltmek amacıyla yazdım.Umarım sizi kırmamışımdır.Ben iyi güvercine meraklı bir insanım.Maddi imkanlarım doğrultusunda zaman zaman kuş alırım.Bazen yanılıp parayı sokağa attığımız olmuştur. :( Zamanım elverdiği ölçüde yetiştirici arkadaşlarımı salmalarında ziyaret etmekten büyük mutluluk duyarım.Sohbet benim için esastır.İyinin sayısını arttırmaya çalışmak bence her yetiştiricinin asli görevi olmalıdır.Şuna eminim her üç ilimizde de iyinin sayısını artırmaya çalışmış ve çalışmakta olan yetiştiricilerimiz mevcuttur.

Yalnız bu sert esen rüzgar bizi nerelere götürür,işte onu bilemem..

Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
BARIŞ
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Ramazan TABUKTEKİN » 21 Nis 2009 20:33

MERHABA
Değerli arkadaşlarım dönek kuşu izmirden,bursaya,bursadan istanbula,istanbuldan,edirneye,edirneden ,tekirdağa, tekirdağdan aydına,aydından manisaya ve bu tüm illerin ilçelerine ayrıca bunların hepsindende birbirlerine gitmiştir ve gelmiştir.SIRALAMAYI HİKAYEDEN YAZDIM.Kuşun gezmesimi önemli bu kuşculuğu yaymak ve geliştirmekmi önemli?
Değerli güvercin, kuş sever arkadaşlarım bu kuşun türkiyeye ,avrupaya ve dünyaya yayılmasımı önemli yoksa üç ilin arasında gezinmesimi?
Ordan oraya oradanda başka bir yere gitmiştir buda son derece doğaldır.Heryerden heryere gitmiş gelmiş işte.12 kuyrukta vermişler kuyruk üstüde vermişler gittikleri yerlerde.Arayış bitse bu kuşculuğun ne anlamı kalırdıki.Nerde bir kuş duysak görmek, sahip olmak istiyoruz .İnanın iller arasında boşu boşuna gerginlik ve taraf olma çalışması .Oturun beraber forumda değil uygun bir yerde tüzükdü, standarttı bunları tartışın kuşları dünyaya yaymaya başladınız şimdi kendi aranızda paylaşamıyonuz.Bu iş aklı işidir liderlik işidir.Sizde liderde var daha ne duryorsunuz helvayı yapmak kalmış sadece.
Ya bakın bunlar şaka falan değil demi yani sizler birbirinize masus takılıp reklam falan yapıyonuz reyting.Hani siz yıllardır birbirinizi tanımıyonuz.bu forumdaki salma ziyaretlerindeki kanka resimleri falan şaka değilmi fotomontaj yani.Siz birbirinizin düğününede gitmemişinizdir.
Bir sayfa önce Abdullah abiyle niyazi bey on numara bir yazı yazdılar orda bitmeliydi bu iş.Kapatın ve sorumlular bu iş mecrasında halletsin.Bu işi iskender bey niyazi bey adnan bey turgay bey burhan bey ve diğer arkadaşlar oturur çözer.Bu iş boşu boşuna uzuyor bir yerede varılmaz .Bu arkadaşlarımızın bulduğu ve aldığı kararada kimse itiraz etmez .Demekki kuşlar birbirine yakınki ordan oraya gitmiş.Yeter artık uzatmayın bu iş böyle cözülmezzzzzzzzzz.
Ramazan TABUKTEKİN
Üyeliği Durdurulmuştur

Irklar: Dönek
Doğum Tarihi: 29 Ara 1965

Mesajgönderen adnan ceyhan » 21 Nis 2009 20:47

Merhaba İkender abi .abi benim elimdeki 22 kuyruklu kuşun soyunu sana şuraya yazayımda bari arkadaşlardan beni anlayan çıkar Barışda biliyor bukuşun soyunu BENİM USTAM HÜSEYİN DOGUTAŞ lakabı Dübara bunun bir çil erkegi vardı körçildi ismi çünkü bu kuşun gözünün birisi kördü bunu ben tuttum yine esgi ustalardan TİRENCİ HÜSEYİN Abimiz onun kuşlarından bir dişiyle eşledim sene 1993 .22 kuyruklunun dedesi çıktı bunu tuttum salih abiye verdim bir ara gine aldım elimde kalmadıgı için kahvece barut varya bilisin bugday pazarında
ondan bir dişi aldım oglundan 15 kuşla deyiştik ve ben bukuşlardan birton yavru aldım uçurdum da ve birgün bir yavru çıktı kırmızı akkuyruk kuyruk sayısıda 22 kahveye götürdüm kimsenin aklı ermedi bu işe okuş öyle bir çıktı zaten arkasından birdaha çıkarmı diye okadar ugraşmama ragmen çıkmadı .ve bu uçurmuş oldugum yavruların birtanesi dahi oturma yapmadı .aslında bunu açıklamak istemiyordum çünkü bilen biliyor bukuşu ama sanal alem oldugundan açıklama geregi duydum ama sen abi makedon makaracı şubu diyorsan dogrudur nediyebilirimki herkesin bir düşüncesi vardır karşı deyilimben senin düşüncene ama sunu bilmenizi isterim sizin orası büyük şehir hercinsden kuş girmiş olabilir ama burdura performans kuşundan başka bir kuş girmez çünkü küçük şehir oldugundan hemen duyulur bunu sizlerde biliyorsunuz sizler okadar burdurda büyük kuşcularla reportaj yaptınız hiç birisinden ceza evinde bir denizlili varmış onun kuşlarıdan çok üredi diye birşey duydunuzmu duyduysanız bunları dolapcı komda neden yayınlamadınız bana söylermisin abi bakın oynak meseleside nerden çıktı tezcan arkadaşım çıkardı sizler bizim kuşlarımıza sahipçıkıyorsunuz benleniyorsunuz diye tezcan bu yazıyı yazdıgında tutupda neden yazmadınız abi millet ununu elemiş duvara asmış tezcen bukuşlara işte bu iki şehir sahip çıkmış diye sizler bunu yazmış olsaydınız bu işler buralara kadar uzamazdı kanımca siz yazmadıgınız için bende yazmak zorunda kaldım bu kuşlar iki şehirin kuşları diye yoksa sesizmi kalsaydım yazılanlara allahiçin söyle abi konumuz kuş senin kişiligine birşey dedigim yok Niyazi abimin kişiligine birşey dedigim yok ki diyememde sizlerin bize faydası çok oldu allah için konuşmak lazımsa ama konu kuşa gelince abi ozaman beni affet abi kişilik yönünden kusurum olduysa bakın gine diyorum özr ama kuşlara gelirsek ben burada kendimi haklı görüyorum abi afedersiniz .

ADNAN CEYHAN.
adnan ceyhan
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen HAKAN ÇIRAY » 21 Nis 2009 21:02

osman kardeşim öncelikle onlar bizim süs kuşlarımızdır.bizim bahsettiğimiz konu dolapçı ve bu dolapçının dedelerimizden duyduğumuz şekilde 1972 yılında rahmetli hasan cangar isimli dedemizin nazilli ve aydın yöresinden getirmiştir.ve illaki bu dolapçı ırkının nerden geldigi önemli degil nerde yasadıgı önemlidir .
Çaresizsen Çare Sensin..!
Kullanıcı avatarı
HAKAN ÇIRAY
Katılımcı Üye

Irklar: Dolapçı,Dönek,Bıyıklı
Doğum Tarihi: 28 Eyl 1975

Mesajgönderen Turgay Güröz » 21 Nis 2009 21:34

merhaba arkadaşlar!
forumların hareketli olması,bir günde neredeyse koskoca iki sayfanın dolması gerçekten güzel bir gelişme aslında?
yazılanları takip edebilmek için,bir saatten fazla zaman ayırmanız gerekiyor,artık son yazılanlara gelindiğinde inanın insanın içi sıkılıyor ve bir offffffffffff ya diyor! :?
millet SANATSAL UÇUŞ GÜVERCİN SPOR undan bahsediyor biz halen havagazından bahsediyoruz :( YETER GARİ!
BİR BİRİMİZE KAPIMIZI TAM KAPATMADAN,EN AZINDAN KAPI BİRAZ AÇIK KALSIN!
TURGAY
Güvercinlerimize saygımızı eksik etmeyelim!
Resim www.turgay.dolapci.com
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Irklar: dolapçı,azman,kelebek
Doğum Tarihi: 28 Eyl 1956

Mesajgönderen Rahmi Bozkır » 21 Nis 2009 22:00

Merhaba arkadaşlar farklı görüşlere sahip olsada konuya değerli görüşleriyle katkı sağlıyan bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim.Faklı görüşlere rağmen medenice tartışabildiğimizi gösterebilmek adınada oynak başlığı gerçekten yararlı oldu.Sayenizde hayatımda okumadığım kadar dolapçı konusu okudum sanırım ilk fırsatta birkaç çift dolapçı besleyeceğim :P Arkadaşlar böylesine düzeyli bir tartışmaya malesef bazı arkadaşlarımız bilerek veya bilmiyerek zarar veriyor.Şu şehircilik psikozundan ve kuşun iyisi bende vs gibi gereksiz komplekslerden kurtulabilirsek sanırım çok daha iyi yol alırız.Ayrıca kişileri hedef alan ve tahrik eden yazışmalar karşımızdaki arkadaşlarımızıda tahrik ettiğini ve agrasifliğe yönelttiğini unutmayalım.Buradan dolapçı ve oynak ırkımıza hizmet veren bütün arkadaşlarıma sesleniyorum lütfen biraz daha sağduyulu davranalım.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Resim
Kullanıcı avatarı
Rahmi Bozkır
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen Muhammet Ocakoğlu » 22 Nis 2009 10:28

tüm güvercin meraklısı dostlara günaydın ve işlerinizde başarılar dilerim. dünkü yazılan düşüncelerinden dolayı sayın ramazan ve rahmi kardeşimizi tebrik ederim.çünkü zıtlaşmala ırklarımızı iyiye değil kötüte götürür. bizler işi bilen ustalar bilgi paylaşımıyla çok çok daha ıslah edilmiş ırklara sahip olabiliriz.
Kullanıcı avatarı
Muhammet Ocakoğlu
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 22 Nis 2009 23:21

Merhaba Arkadaşlar,

Rahmi Abi şayet Dolapçı beslemek nasip olursa hem yerde hem de havada çok asil bir güvercin ırkı olduğunu göreceksin. Eminim ki sana gelen Dolapçılar da çok deneyimli bir yetiştirici olduğunu görecekler. Ben kendimce en yakışıklılarından senin için hazırlamak isterim. Senin kostüm olarak seçimine göre de ayarlama yapabiliriz. Malum Dolapçılarda renk ve desen bol bizim buralarda...
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen Rahmi Bozkır » 23 Nis 2009 12:16

Merhaba Arkadaşlar,

Rahmi Abi şayet Dolapçı beslemek nasip olursa hem yerde hem de havada çok asil bir güvercin ırkı olduğunu göreceksin. Eminim ki sana gelen Dolapçılar da çok deneyimli bir yetiştirici olduğunu görecekler. Ben kendimce en yakışıklılarından senin için hazırlamak isterim. Senin kostüm olarak seçimine göre de ayarlama yapabiliriz. Malum Dolapçılarda renk ve desen bol bizim buralarda...

Selamlar ustam nazik teklifin için çok teşekkür ederim.Ben kendimi hazır hissedince dolapçı beslemek istiyorum.Hazırdan kastım zaman meselesi çünkü bu kuşlarla sadece kendim ilgilenmek istiyorum.Şu anda emekli olsamda bazı projelerim var sanırım önümüdeki birkaç sene içinde Allah ömür verirse bu gerçekleşebilir.

Saygılar
Rahmi Bozkır
Resim
Kullanıcı avatarı
Rahmi Bozkır
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

ÖncekiSonraki

Dön Oynaklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir