OYNAK

Oynaklar özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Re: OYNAK

Mesajgönderen Muhammet Ocakoğlu » 23 Nis 2009 15:48

Merabalar Rahmi kardeş Niyazi arkadaşımında söylemiş olduğu gibi eger dolapcı ırkı güvercin beslemek isterseniz siz renk ve kostüm belirleyin bende size bir çift hediye etmek isterim.Hem dolapcı ırkları daha fazla tanınmış olur, hemde dostluklar artmış olur diye düşünüyorum.
Selamlar
Kullanıcı avatarı
Muhammet Ocakoğlu
Deneyimli Üye

Irklar: Yamali boyun - dolapci cesitleri
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Mesajgönderen Turgay Güröz » 23 Nis 2009 16:12

merhaba rahmi bey!
gördüğünüz gibi,siz karar verin DOLAPÇI yetiştirmeye istediğiniz kişiden istediğiniz kadar dolapçı gelir size!fakat önceden söylemem gerek bende normal bildiğimiz dolapçılardan var :wink: 14 kuyruk yağ bezesi olmayanlardan :lol: halbuki üç ilimizdende dolapçı elimde olmasına rağmen.
selamlar
turgay
Güvercinlerimize saygımızı eksik etmeyelim!
Resim www.turgay.dolapci.com
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Irklar: dolapçı,azman,kelebek
Doğum Tarihi: 28 Eyl 1956

Mesajgönderen HAKAN ÇIRAY » 23 Nis 2009 20:35

sayın muhammet kardeşim kim otuz veya otuzbeş sene önce bizim burdurlular sizin ordan kuş götürmüş 80 yaşın daki dedemizin ellerinden öperimki dedemize sorarmısın isim versin bizim burada sana samiyetle söleyeyim 90 yaş ve üzeri hala kuş besliyenler var allah uzun ömürler versin ama ben sana bir şey söyleyim siz bizim ordan ve ıspartadan sami olaraktan söylüyorum belki 150 veya 200 yakın arap çil veya boz olmak üzere kuş götürdünüz ve verdigi kişilerin isminide vereyim sana abnan .hakan paşa.berber hakkı sigortacı ismail benim bilmedigim daha cok kişi .ve götürmüş oldunuz kuşun ayagında künyeli ollarak bizim oraya geldiginde sizin kuşçu arkadaşların birisinin ismi yazıyordu istesen sana ispatlaya bilirim şimdiye kadar sizin ordan birtane boz bir erkek geldi ama sana bir şey söyleyyim burdur kadar secici bir memleket dahatanımam siz daha oynak veya dolapcının ne oldugunu bilmiyorsunuz dolopcı vevaoynak neyse yarım kapalı bir şekilde gelmez resmen kafayı uzatıgını görürsün ve huni şeklini alır. neyse paylaşım için t.ş.k görüşmek dilegiyle
Çaresizsen Çare Sensin..!
Kullanıcı avatarı
HAKAN ÇIRAY
Katılımcı Üye

Irklar: Dolapçı,Dönek,Bıyıklı
Doğum Tarihi: 28 Eyl 1975

Mesajgönderen Turgay Güröz » 23 Nis 2009 21:31

merhaba!
arkadaşlar yazmış olduğunuz konular defalarca burda yazıldı,bozuk plak gibi tekrarın sizce ne anlamı var!
bizler yani dışardan olanlar konuyu dağıtmak,yumuşatmak için konuyla alakası olmayan şeyler yazıyoruz birlik ve beraberlik adına ,siz halen gitti geldi muhabetindesiniz?kuş bu giderde gelirde,daha 40,50 sene öncesine kadar bu kuşlar bu üç ilimizde sıkışıp kalmışlar,on sene içerisinde ise bırakın türkiyeyi avrupa semalarında uçuruluyorlar bırakın bizler bunun keyfini çıkaralım,birileri dolapçının dönüşünü bilmiyor ise o zaman bilgi için detaylı bir şekilde yazın hep beraber öğrenelim!ama bırakın gari şu anlamsıs geldi gitti konusunu?
birde bakın dolapçı sitemiz var ve bu sitede üç ilimizide temsil ediyor,yazanların çoğuda tanınmış saygılı kişiler!
bu muhteşem kuşlarımızın tarihide yazılı
tarihi öğrenmek istiyor iseniz okuyun lütfen! www.dolapci.com
turgay
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen Muhammet Ocakoğlu » 24 Nis 2009 17:31

Sevgili arkadaşım Hakan,
Öncelikle benim konuyla ilgili yazmış olduğum yazıyı dikkatlice tekrar bir daha oku arkadaşım.Benim bahsettiğim 80 yaşındaki ustalar Denizli'de ve bu ustalardan bizim aldığımız bilgi, konu olan kuşları (arap ve çil'lerin) Denizli'den sizin büyüklerinizin alıp götürmelerinden bahsettim.Senin yazmış olduğun berber Ali ve sigortacı İsmail benim bildiğim 35 sene evvel bizim Denizli'de plakacı Nihat olarak bilinen Hırkacı Nihat aracılığıyla Denizli'deki kuşlar Isparta'ya transfer edilmiştir.Yeni yetişen Denizli'deki güvercin meraklısı gençlerden bazıları takribi 15 yıl evvel gidip Isparta'dan muhtelif yerlerden bu kuşların torunlarını tekrar Denizli'ye getirmişlerdir.Hırkacı Nihat halen hayatta olup, senin örnek verdiğin Isparta'daki isimlerle halen dostlukları devam etmektedir.Bu tartışma ortamını yumuşatmak üzere, geri adım atmaya çalışıyorum; sen halen olayı körüklüyorsun.Biz gerçeklerden kaçtığımız için değil sadece bu site vesilesiyle, yeni meraklı arkadaşlarımıza kötü örnek olmamak için, çok fazla detaylara inmiyoruz.Senden de ısrarla ricam, büyüklerinizle tekrar görüşürüp doğru bilgilerle donanmanı umut ediyorum. Hakan kardeşim, sevgili kardeşimiz RAMAZAN TABUKTEKİN'inin 21.04.2009 tarihli yazısını atladıysan okumanı rica ediyorum.Ramazan kardeşimiz duygularıma tercüman olmuştur.Kendisiyle hemfikirim.Sevgiler.
Kullanıcı avatarı
Muhammet Ocakoğlu
Deneyimli Üye

Irklar: Yamali boyun - dolapci cesitleri
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Mesajgönderen Turgay Güröz » 18 Tem 2009 23:52

merhaba arkadaşlar!
oynak kelimesi altında açmış olduğum sayfayı baştan tekrardan okudum,insan ister istemez doğru muydu diye düşünüyor,yazılan yazıları tekrar okuyunca?neyse her şeyde hayır vardır deyip fikir üretmeye devam edelim,hiç bir ırkımızı kötülemeden ,hatta daha çok değer vererek düşündüklerimizi paylaşalım?
bu güne kadar dolapçılar ve oynaklar üzerine bize anlatılanlar ve forumlarda yazılanların üzerine geriye dönüp beyin cimnastiği yaptığımızda ister istemez soru işaretleri oluşuyor,bu illa negatif anlamında değil!mademki geriye giderek neyin ne olduğunu bilmek istiyoruz?bu sebebten de kafamıza takılan soruları buraya yazarak gerçeğe yaklaşmamıza bir sebeb olabilir düşüncesindeyim?
başa döner isek,oynak kelimesi burdur ve ıspartada eskiden ve bu gün oyunlu kuşlara verilen bir isim?
eski oynaklar anlatıldığında ise burdur ve ıspartalı kardeşlerimizin yazdıkları ve söyledikleri ise şunlar?
eski oynaklarımız,bu günkü oynaklarımızdan daha minyon,genelde ARAP,GÖK,AZDA OLSA KARAÇİL VE KIRMIZI,ama ilk etapta çoğunluk arap olarak geçiyor,12 kuyruk ve çift sibop konusu başka bir olay,benim merak ettiğim konu ise şu?
eskiden burdur ve ıspartada genelde arap varmış?
denizli de ise her renkten mevcutmuş?
dolapçılarda türkiyeden, balkan ülkelerine gittiyse büyük ihtimal gitmişler!çünkü bu gün dahi denizlide dolapçılara, renklere göre verilen isimler halen oralarda kullanılmakta!
yani 500,600 yıldır balkanlarda türkiyede renklere verilen isimler kullanılıyor olması dolapçı ırkının çok eski bir ırk olmasını bir anlamda kanıtlamazmı?
tabikii dolapçılarda gökten bu halleriyle inmediler,belirli ırklardan üretildi?kimlerden bunu bulmak mümkünmü?veya bulmak bu kadar önemlimi?elimizde bu kadar muhteşem bir ırk var iken?birde 500,600 sene geriye gidiliyor ise?ben sadece renklere göre verilen isimlerden yola çıkarak fikir üretiyorum,doğrumudur yanlışmıdır bilemem,sonuçta burda amacımız fikirlerimizi dile getirmek,belki rastlantı eseri gerçeği buluruz?
turgay
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen Ertan Cahit Ergin » 19 Tem 2009 0:45

Selamlar Turgay abi,
şu sıralar yoğunsun herhalde pek göremiyoruz seni forumlarda,
abi kısaca sana bi şeyler söylemek istiyorum yazdıkların üzre,
Forumlardaki bir çok kişi aslında neyin ne olduğunu biliyor ama gelgelelim bazı şahsi çatışmalar nedeniyle hiç kimse itiraflarda bulunamıyor.
Bir başlık atıyorsun 10 sayfa yorum yapılıyor 9 sayfası harala gürele.İşin kötü tarafı bunları Türkiye okuyor kötü demem şundan hadi Denizli lsparta Burdur dolapçının oynağın döneğin kırığın ne olduğunu biliyor (bence) ama diğer bölgelerde güvercin sevdalısı arkadaşlarımız bizim forumlardaki yazılarımızdan eminim hiç bir şey anlamıyorlar,
Bu vesileyle ; yeni dolapçı beslemek isteyen arkadaşlarımızada bir şeyler söyleyeyim araştırın çok güvenilir yetiştiricilerden olmadığı sürece dolapçıyı kesinlikle havada görmeden almayın.
Saygılar
Ertan Cahit Ergin
Kullanıcı avatarı
Ertan Cahit Ergin
Aktif Üye

Irklar: Dolapçı
Doğum Tarihi: 04 Nis 1969

Mesajgönderen Turgay Güröz » 18 Ağu 2009 23:13

merhaba ertan kardeşim!
yoğunmuyum?aslında evet,turizm sezonu,yeni açılmış bir hotelde sistemi oturtmaya çalışmanın ayrı bir stresi var,eve geldiğimde bu stresi atayım diyorum,bir hafta içinde bir damızlık erkeğim ikide oyuna girecek zamanı gelmiş yavru kızmasını doğan alıyor!forumlara girip ne bilgiler ve sohbetler var diye bakıyorum ,bir kaç yazıyı görünce stresim dahada artıyor!ama kendime yeni taktik oluşturdum,bundan bir kaç sene önce yazılan yazıları okuyup tekrardan keyif alıyorum!aramızda gerçekten sevgi,hoşgörü,paylaşım ve SAYGI varmış!dolapçı com. girip her üç ilimizin önde gelen üstadlarımızı tekrar tekrar okuyup tekrardan keyif almaya çalışıyorum!
kısacası stres ve yorgunluk forumlara bir şeyler yazmamı engelliyor!
benim kuşum,senin kuşun yarışından sıkıldım da açıkçası,hele belden aşağı yazıları da görünce üzülüyor güvercin besleme heyecanım da yavaş yavaş yok olmakta,aynı sahip çıkmaya çalıştığımız ırklarımızın yok olduğu gibi!
isteyen istediğini yazar,fakat forumların ve yazışmalarında bir adabı vardır!
bursa ırkı konusunda sayın serdar bey ile(çaylak oynarcı)bayağı tartışmıştık,hatta tartışmalardan sayfa kilitlenmişti,ama hiç bir zaman belden aşağı yazılar yazılmamıştı!ben onun ,kendi şehrinin ırkını koruma altına aldığı ve bilgili olduğu içinde saygı duymuşumdur!bizim anlaşamadığımız tek bir konu vardı o konu üzerinede zaten hiç bir zaman anlaşamıyacağız taki bursa derneği internasyonal bir standart veya tüzük aldıklarında bursa ırkının hangi ırklar sınıfında yer aldıkları tespit edilinceye dek!
ALLAH hepimize akıl ve fikir vermiş fikir üretmek ve öğrenmek için,kimisine göre yanlış olsada dolapçı ırkımız konusunda bu güne dek aldığım bilgi ve tecrübeler dolapçının ne olduğu,nereden geldiği ,nerelere gittiği ve sonradan nasıl tekrardan TÜRKİYE YE geldiğini anlamak için uzman olunması gerektirmediğinin inancındayım!
aslında olay çok basit,dünya haritamızı önümüze koyalım,ipek yolunu sabitliyelim,bu tüm güvercinlerin ana yurdu afrika olduğunuda baz alarak bir yol çizelim,sıra ile güvercin göçleri nereden nereye gittiğini görmemmemiz imkansız?
türkiyeyi baz alırsak yine ,şehir şehir güvercin göçünü görebiliriz?birde o zamanki ulaşım şartların zorluğunu göz önünde bulundurur isek,izmirin daha sonradan evcil güvercin ile tanıştığınıda görürüz?
bu sebebten tartışmalara hiç gerek yok,her zaman yazdığım gibi BU GÜN ÖNEMLİ!BU GÜN ELİMİZDE NE VAR, GEÇ OLMADAN ONU KORUYALIM,HİÇ KİMSEYİ KIRMADAN!
HAYRİ BEYİ TEKRAR TEBRİK EDERİM DETAYLI ARAŞTIRMA YAPIP DEĞERLİ ZAMANINI DEĞERLİ KUŞLARIMIZA AYIRDIĞI İÇİN!
SEVGİ VE SAYGILAR
TURGAY
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen Ertan Cahit Ergin » 19 Ağu 2009 0:59

selamlar Turgay ağbicim
Yazdığın bütün yazıları ilgiyle takip ediyorum ama özetle sonyazdığın satırlar konumuzun öz ve özeti,
önce elimizdekinin kıymetini bileceğiz birinci öncelik bu.
Bir takım çalışmalara karşı değilim ama özümüzü yitirmeden.
Saygılar
Ertan Cahit Ergin
Kullanıcı avatarı
Ertan Cahit Ergin
Aktif Üye

Irklar: Dolapçı
Doğum Tarihi: 04 Nis 1969

Önceki

Dön Oynaklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir