OYNAĞI ANLAMAK - 1 (Eski Oynak)

Oynaklar özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Re: OYNAĞI ANLAMAK - 1 (Eski Oynak)

Mesajgönderen koral.alter » 29 Tem 2009 19:56

tüm dostlara merhaba,
iskender bey katallar hakkında yazdıklarınız doğrultusunda ilgi çekici bir ırk olduğu gerçek konumum gereği balkalardan gelen güvercinlere aşinalığım bulunmakta eğer mümkünse bir yada iki çift yuva kardeşi olmayan uçuş performansı olan katal beslemek isterim sırp yüksek uçucusu uçurmuş biri olarak hem bu ırkla hemde diğer balkan kökenli ırklar arasındaki benzerlikleri yada ayrılan noktaları bulmada belki faydası olur
sevgi ve saygılarımla
Koral ALTER
Resim
Kullanıcı avatarı
koral.alter
Dinamik Üye

Irklar: Trakya Yerlisi,Alabadem
Doğum Tarihi: 18 May 1971

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 29 Tem 2009 23:10

Adnan Bey Merhaba,

Doğrusu Kelebek ırkının çok eskilerinde 12 kuyruklu, çift kuyruküstülü, tepeli ve minyon bireylerin mevcut olduğu bilgisini ilk kez duyuyorum ve çok ilginç geldi bana. Aslında bence bu soyların günümüzde nadiren bulunur olmaları üzücü bir durum bence. Ben, bilgi ve deneyimine güvendiğim bir yetiştirici olarak bu noktada size bazı sorular sormak isterim.

Bu bahsetmiş olduğunuz 12 kuyruk telekli, kuyruküstü yağ bezeli, tepeli soyun bildiğimiz Kelebek veya Saya adlandırmasından başka bir özel ismi var mı ? Sonuçta günümüzde sizin de belirttiğiniz üzere (benim de bildiğim bu şekilde) 14-16 kuyruklu ve kuyruküstüsüzlerle isimlendirme açısından bir ayrımın yapılmaması söz konusu ise bu ırkın kaybolması veya çok azalmasına bir etken omuş olabilir mi ? Bu soydan Kelebekler tek tük bulunduğu kümeslerden alınarak üretilip aynı özellikteki bireylerle eşleme yapılarak çoğaltılıp korunsa sizce nasıl olur ? Bu 12 kuyruklu olanların hava performansları hakkında farklılıklar var mıdır ? Sizce bu soyun kaybolması nasıl ve neden olmuştur ? Manisa İlimiz Hünkari, Mısıri ve Kesme gibi nadide ırkları bünyesinden çıkarmış, yetiştiricilik kültürü açısından oldukça iyi durumda olan bir konuda. Bu bağlamda bu türlü nesli kaybolma tehlikesi altında olan güvercin ırkları ile ilgili her hangibir kişi veya dernek tarafından koruma çalışması yapılıyor mu?

Doğrusu bu şekilde bir çok nadide ırkımızın değişik nedenlerle neslinin azalması can sıkıcı bir durum. Böyle özellikle hava performansına sahip güvercin ırkları Avrupa'da olsaydı acaba onların tavırları nasıl olurdu kimbilir. Ellerinde genelde form güvercinleri bulunsa da oldukça geniş organizasyonlarla bu ırkları tanıtmaktalar, bu ırkların yetiştirilmelerini teşvik etmekteler ve korunması için ellerinden geleni yapmaktalar. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen Adnan Karabulut » 30 Tem 2009 11:19

Merhaba Niyazi bey.

Günümüzde oldukça azalmalarına rağmen hala 12 kuyruk telekli kuyruk üstülü veya üstüsüz, tepeli veya tepesiz minyon yapılı sayalar hala mevcut. Benim çocukluk yıllarımda kuşların kuyruk telek sayısına, kuyruk üstüne tepesine ve vücut yapısına falan bakılmazdı. Yetiştiriciler son 15- 20 yıldır falan bu özelliklere dikkat eder oldular. Daha önceleri kuşun oynak, oyunlu olmasına, sadakatine ve bozalı türününde geyme dediğimiz kafanın renkli kısmının düzgün olmasına, arkaya veye yanlara doğru sarkarak saçak yapmamasına ve kuyruk ve kuyruk kapağı dediğimiz tüyler içinde beyaz renkli tüy olmamasına dikkat ederlerdi.
Son 20 yıldır saya-kelebek kuşu yetiştiren Manisa civarındaki yetiştiriciler özellikle salmalarda bakıp yetiştirdikleri kuşlarının, Kuyruk telek sayısına, kuyruk üstüne, tepesine ve göz rengine, kuşun renginin canlı ve parlak olmasına ve kostümüne dikkat eder oldular. Bunun yanı sıra uçurma ve performans (oyun) merakı olan bazı yetiştiriciler de kuşun kostümüne genelde bakmaksızın oyunu güzel olsun anlayışı vardır. Sadakatli olmasıda elbette istenir ancak eskisi gibi sadakatli kuşların sayıları da çok değil.

Niyazi Ertürk yazdı:
Bu bahsetmiş olduğunuz 12 kuyruk telekli, kuyruküstü yağ bezeli, tepeli soyun bildiğimiz Kelebek veya Saya adlandırmasından başka bir özel ismi var mı ?

"Bildiğim kadarıyla başka bir isimde adlandırmaları yok.

Niyazi Ertürk yazdı:
Sonuçta günümüzde sizin de belirttiğiniz üzere (benim de bildiğim bu şekilde) 14-16 kuyruklu ve kuyruküstüsüzlerle isimlendirme açısından bir ayrımın yapılmaması söz konusu ise bu ırkın kaybolması veya çok azalmasına bir etken omuş olabilir mi ? Bu soydan Kelebekler tek tük bulunduğu kümeslerden alınarak üretilip aynı özellikteki bireylerle eşleme yapılarak çoğaltılıp korunsa sizce nasıl olur ?

Sözünü ettiğimiz 12 kuyruk telekli, kuyruk üstülü veya üstüsüz, tepeli veya tepesiz minyon yapılı kuşların bazı özelliklerini devam ettirilebilmek adına yada seçeneksizlikten ( yani yetiştiricinin elindeki 12 kuyruklu kuşun hoşuna giden yada beğendiği bir özelliğini devam ettirme adına yada iki uygun kuşu denk getiremeyerek 12 kuyruklu ile 14 yada 16 kuyruklu kuşu mecburi eşlemesi ) eşlendirmeler yapılmış. Bu gün bazı 14 kuyruk telekli kuşlardan 12, 13 kuyruk telekli kuşlar çıkabilmekte. Bu da eskiden bu 12 kuyruklu kuşlarla 14 ve daha fazla kuyruk telek sayısına sahip kuşların birbirlerine eşlemeler yoluyla karıştırıldığını gösterir.
Çok eskiden beri yetiştiriciler bu 12 kuyruk telekli , kuyruk üstülü yada üstüsüz, tepeli yada tepesiz kuşları diğer 14 ve daha fazla kuyruk telekli, kuyruk üstüsüz , tepesiz ve daha fizikli kuşlardan ayrı tutmamışlar ve ayrı bir ırk olarak görmemişler. Bu gün de ayrı bir ırk olarak görülüp değerlendirilmezler.
Ancak günümüz saya-kelebek yetiştiriciliğinde ırkın türleri çok gelişmiş ve bu gelişen türlerin büyük bir çoğunluğu salmalarda görsel , kostümsel ve renksel güzellikleri için bakılıp yetiştirilir durumda. Yine günümüzde artık 12 kuyruk telekli, kuyruk üstülü, tepeli ve minyon yapılı kuşlar tercih edilenler arasında değiller.
12 Kuyruk telekli bazılarında kuyruk üstü olan ve bazılarında olmayan, yine bazılarında tepe görülen ve bazılarında görülmeyen bu minyon yapılı kuşları, tek tük bulundukları kümeslerden toplanıp ayrı bir soy olarak yetiştirilebilir tabi ki ancak, bu kuşlar bu tür bir işlemle diyelimki çoğaltıldılar ve bir kümeste sayıları atıyorum 300 veya 500 hatta 3000- 5000 oldu fakat alıcısı yok, yetiştirici bu kuşları ne yapacak, Maalesef ülkemiz ve dünya güvercin yetiştiriciliğinde işin maddi yönü ağır basmakta. Onun için bir çok yetiştirici hobisini yaşamanın yanında yaşamına maddi olarak ek katkı sağlamayı da düşünerek kuş besiciliği yapmakta.

Niyazi Ertürk yazdı:
Bu 12 kuyruklu olanların hava performansları hakkında farklılıklar var mıdır ? Sizce bu soyun kaybolması nasıl ve neden olmuştur ? Manisa İlimiz Hünkari, Mısıri ve Kesme gibi nadide ırkları bünyesinden çıkarmış, yetiştiricilik kültürü açısından oldukça iyi durumda olan bir konuda. Bu bağlamda bu türlü nesli kaybolma tehlikesi altında olan güvercin ırkları ile ilgili her hangibir kişi veya dernek tarafından koruma çalışması yapılıyor mu?

Bu 12 kuyruklu kuşların bazıları performans (uçuculuk ve oyun) açısında çok mükemmeldir. Ancak bazılarıda var ki iyi uçuculuklarının yanısıra oyun olarak bir varlık göstermezler.
Bu soy, yukarıda da belirttiğim gibi eskiden kuş yetştirme anlayışı şimdikinden farklı imiş. Kuşlar 12 ile 14 ve daha fazla kuyruk telek sayısı olan tepeli veya tepesiz kuyruk üstülü yada üstüsüz özelliklerine bakılmaksızın, daha çok oyun, sadakat ve o zamanın anlayışı ile yine elde edilebilen en iyi kostümü de elde edebilmeyi gözönünde bulunduruyorlardı. Oysa bu gün kuşlarımızın çoğunun fiziksel yapıları çok daha irileşip büyüdüler. Bir çoğu kapalı salmalarda uçurulmadan, oyun ve sadakat yönlerine bakılmadan belirli kriterlerde yetiştiriliyorlar. Saya-kelebek yetiştiriciliği kültüründe değişimler olmakta.

Evet Manisa mız bünyesinden, Hünkari. Mısıri. Kesme ve saya-kelebek kuşunun Bozalı türünü çıkarıp, geliştirmiştir. Sizin de
belirttiğiniz gibi Manisa da güvercin yetiştiriciliği ve kültürü oldukça eskilere dayanıyor.
Özellikle yöremizde kaybolmaya yüz tutmuş soyların hatta varlığını ağırlıklı olarak devam ettiren ırklarımızın özel dernekleri bulunmamakta. Yine bildiğim kadarıyla nesilleri kaybolmak üzere olan ırkların korunması ve geliştirilmesi temelinde çalışma yapan dernek yada kişi yok.

Niyazi Ertürk yazdı:
Doğrusu bu şekilde bir çok nadide ırkımızın değişik nedenlerle neslinin azalması can sıkıcı bir durum. Böyle özellikle hava performansına sahip güvercin ırkları Avrupa'da olsaydı acaba onların tavırları nasıl olurdu kimbilir. Ellerinde genelde form güvercinleri bulunsa da oldukça geniş organizasyonlarla bu ırkları tanıtmaktalar, bu ırkların yetiştirilmelerini teşvik etmekteler ve korunması için ellerinden geleni yapmaktalar. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Çok haklısınız. Çok can sıkıcı ve üzücü bir durum. Avrupada olsaydı, kimbilir ne durumda olurlardı bilemeyiz, Fakat şurası kesinki farklı durumda olurlardı. Kostüm ve form merakı Avrupada bizden daha çok . Tanıtım ve teşvik konusunda yaptıkları organizasyonlar gerçekten çok güzel.
Biraz da bu işler ülkelerin, derneklerin ve yetiştiricilerin ekonomik durumlarıyla çok alakalı bir durum bence.
Bu güzel sohbet için ben teşekkür ederim. :)

Saygılar
Adnan Karabulut
Güzel ve kalıcı dostluklar temennisi ile herkese gönül dolusu saygı ve sevgiler.
Adnan Karabulut
Aktif Üye

Irklar: Kelebek, dolapçı ve posta
Doğum Tarihi: 12 Eki 1962

Mesajgönderen İskender Damgacı » 31 Tem 2009 14:32

Selamlar,
koral.alter yazdı:iskender bey katallar hakkında yazdıklarınız doğrultusunda ilgi çekici bir ırk olduğu gerçek konumum gereği balkalardan gelen güvercinlere aşinalığım bulunmakta eğer mümkünse bir yada iki çift yuva kardeşi olmayan uçuş performansı olan katal beslemek isterim sırp yüksek uçucusu uçurmuş biri olarak hem bu ırkla hemde diğer balkan kökenli ırklar arasındaki benzerlikleri yada ayrılan noktaları bulmada belki faydası olur

Koral bey, teklifiniz için çok teşekkür ederim. Katallarla Sırp Yüksek Uçucuları'nın karşılaştırmasını yapmayı bizde çok istiyoruz. Sinan Solaklar bey ile önceden bu konuyu görüşmüştük. Sağolsun iki SYU yavrusunu şimdiden hazırlamış. Yakında Denizli'ye gelecekler. Bizde kendisine Katal yavrularından gönderceğiz. İki ırkı karşılıklı değerlendirme fırsatını böylelikle bulacağız. Sinan bey'le başından beri bu konuda görüş alışverişinde bulunuyoruz, sizinlede aynı şekilde bir çalışma içinde olmaktan mutluluk duyarız... Katallar gerçekten farklı ve özellikleri olan bir ırk. Benim için birer antika kadar nadideler. Bu sıralarda seri bir şekilde üretme çalışmaları içindeyiz. Denizli'de çok sayıda arkadaşımız destekçimizdi. Çok sayıda yavru aldık. Aldığımız yavruların fiziksel özelliklerini değerlendiriyoruz. Eleğin üstünde kalanları toplayıp Çivril, Baklan, Çameli ilçelerimize gideceğiz ve tekrar oradaki ustaların değerlendirmelerine sunacağız. Onlarında olurunu aldıktan sonra uçumlara başlayacağız. Şimdiye kadar herşey yolunda gitti. İlk başta çok zorlandık; soğuk kış günlerinde elimizde fileler ağlar saat gecenin yarısı yuvalardan yakalayacağız derken, elinde olan köylülerden rica minnet Katal temin ederken, haklarında topladığımız bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmek için çabalarken arkadaşlarımız hiç yılmadı. Bu çabalarımız aylarca sürdü. Herkesin çok büyük emeği geçti, kaybolmak üzere olan çok eski bir ırkımız artık hayat buluyor!.. Bu işlerin gönül işi ve kültür işi olduğunu bir kere daha anladık! Ne varki bizi herkes doğru anlamadı ve bazıları halen anlamıyor! Sizin bakış açınız en doğrusu... Tekrar teşekkürler :D

Katal yavrularından örnekler:

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen İskender Damgacı » 31 Tem 2009 14:40

Merhabalar Adnan bey,

Tepeli, çiftkuyruküstülü, 12 tel kuyruklu Kelebekler duyduğum kadarıyla sizin yörenizde vardı. Kelebek yetiştirilen Balıkesir Bursa gibi yörelerde olduğunu hiç duymadım. Bu konuda sizden bilgi rica edebilir miyim?

Tepeli, çiftkuyruküstülü, 12 tel kuyruküstülü eski Kelebeklerin performans anormallikleride olmuyormuş. Tıpkı Eski Oynaklar gibi. Bu tespit sizce neye işaret eder?

Bu arada Niyazi bey'e konuyu aydınlatıcı soruları ve Adnan bey'in cevapları için teşekkür etmeliyim. Bence Eski Oynak konusuyla çok bağdaşan bir konu...
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Adnan Karabulut » 31 Tem 2009 18:17

Selamlar değerli arkadaşlarım.
Oynak,dolapçı ayrımı konusunda hiç bir bilgim olmadığı için bu güne kadar hiç bir yorumda bulunmadım. Bundan sonrada bulunmayacağım. Çünkü dolapçılar ve oynaklar hakkında sizler gibi bilgili tecrübeli değilim.
Benim bilgilerim, güvercin sitelerinden okuduklarımdan ibaret.

Saya-kelebek ile katal melezi fotoları görünce, "İskender beyin, kelebekler hakkında da bir çalışmasımı var" diye merakımı foruma yansıttım ancak; sanırım yanlış anlaşıldım.

İskender Damgacı yazdı:
Tepeli, çiftkuyruküstülü, 12 tel kuyruklu Kelebekler duyduğum kadarıyla sizin yörenizde vardı. Kelebek yetiştirilen Balıkesir Bursa gibi yörelerde olduğunu hiç duymadım. Bu konuda sizden bilgi rica edebilir miyim?

Evet çok değiller, ancak çok nadir görülselerde hala varlar. Balıkesir yöresinde de varlar. Tel kuyruklar' dan 12 kuyruk telekli ve tepeli'sini gördüm. Benim elimde Balıkesir yöresi ne ait 12 kuyruk telekli tepesiz ve kuyruk üstüsüz, Erkek olmasına rağmen minyon sayılabilecek boyutlarda ve karşıya oyunlu şu anda bir kuş mevcut. Fotoğraf makinam arıza yaptı. Sağlam olsaydı fotolarını çeker buraya eklerdim. Yine de bir yolunu bulabilirsem fotoları çeker buraya eklerim.

İskender Damgacı yazdı:
Tepeli, çiftkuyruküstülü, 12 tel kuyruküstülü eski Kelebeklerin performans anormallikleride olmuyormuş. Tıpkı Eski Oynaklar gibi. Bu tespit sizce neye işaret eder?

Sözünü ettiğimiz 12 kuyruk telekli kuşların bazıları performans olarak çok mükemmeldir. Bazıları da varki hiç oyun sergilemezler. Bu anlamda "eski oynaklar" gibi benzetmeniz, tam karşılığı olmayabilir.
"Anormallikleri" sözünüzden, 9 kusurlu hareketleri kast ediyorsanız , Bu kuşların bazılarında, diğer 14 ve daha fazla kuyruk telekli ve kuyruk üstüsüz, tepesiz ve daha iri boyutlarda olanlarında görülebildiği kadar, kabul edilebilir şekilde kayıkta gezmenin ve ve kilitlenme hareketleri görülebilir. Çünkü yıllardır hep iç içe, yeri gelmiş 12 kuyruk telekli ler ile 14 ve daha fazla kuyruk telekliler birbirleriyle eşlemeler yapılarak beslenmişler.

Neye işaret edeceği konusunda, elimde kesin bilgiler olmadan ben bu konuda yorum yapmak istemiyorum. Ancak forumlarda bu güne kadar yazılanlaradan, Şekil olarak Isparta ve Burdur da var oldukları yazılan, oynakların 12 kuyruk telekli ve tepeli yada tepesiz olanlarıyla benzeşiyor.

Saygılar
Adnan Karabulut
Güzel ve kalıcı dostluklar temennisi ile herkese gönül dolusu saygı ve sevgiler.
Adnan Karabulut
Aktif Üye

Irklar: Kelebek, dolapçı ve posta
Doğum Tarihi: 12 Eki 1962

Mesajgönderen umut coşkun » 02 May 2010 18:57

selamlar iskender abi benim elimde görünümleri karaçil ama minyon kuyruk üstü yağbezeli 12 kuyruk sayılı uçurduğumda hareketleri çok güzel ama bizim dolapçı diye tabir ettiğimiz kuşlarla hiçbir alakaları olmayan kuşlar.bu kuşları bana ıspartadan bi arkadaşım hediye olarak getirdi benim eski çillere olan ilgimi duyduğu için ama onlarla uzaktan yakından alakaları yok.şimdi bana ıspartadan sigortacı ismail lakaplı ismail özçelik ustamızdan çil gelecek ama eski çillerden olduğundan emin diilim aldığım duyumlara göre eski denizli çillerinden yetiştiriyomuş başka bi duyumlara göre bu çiller yerini minyon görünümlü kuyruk üstü yağbezeli 12 kuyruk sayılı oynak die tabir edilen kuşlara bırakmış şimdi diyeceğim bu eski çil dolapçılardan kimlerin elinde bulunduğu saygılar
Kullanıcı avatarı
umut coşkun
Dinamik Üye

Irklar: Dolapçı,Azman
Doğum Tarihi: 01 Oca 1981

Mesajgönderen İskender Damgacı » 02 May 2010 20:58

Selamlar Umut,
Herkes kendi elinde eski Dolapçılardan olduğunu söyler ama ne olup olmadığını havada görmek lazım. Oynakları yerde de tanıyabilirsin. Gerisini pek dikkate almanı tavsiye etmem. Gerçek Dolapçı ve Oynak hakkında aydınlatıcı konuları dernekte ustalarımızla çok konuşuyoruz, galiba sen takip etmiyorsun.

En kısa zamanda dernekte görüşmek üzere..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen MehmetFenerci » 03 May 2010 9:56

burdaki fotoğraf ve açıklamaları okuyunca, dolapçı yetiştirilen bölgelerden meraklılarına, ısrarla dolapçı istiyorum demelerine rağmen göenderilen kuşların hakiki dolapçılarla uzaktan yakından ilgisinin olmadığını bilakis tecrübelerimle anlamış bulunmakatyım, bir çok güvercin sevdalısı gibi gönlümüze giren ırka bir an önce sahip olamk uçurmak o hünerlerini seyretme aceleciliği ile bir çok kuş edindim, ama gördüm ki Turgay abimin gönderdikleri ile aralarında dağlar kadar fark var, bazıları muazzam iri kuyruk üstü var, bazılarında yok, dönüşleri ise hepsi ayrı telden çalıyor. :) bazıları parıltıya inip yakalanıyorlar bazıları ise postalar gibi yüksekte saatlerce uçuyorlar dönüş ise kelebeğin kanat alışının 1/10 kadar :) , eminimim ki hala bu ırka yabancı olup tanımak isteyenlerin dolapçı nasıl hareket yapar, karakteristik özelliği nedir çözememektedir.ben de dahil. bir musibet bin nasihatten iyimiz derelr ya bu yaşadıklarımda dolapçı konusunda ilerlemede yardımcı olacaktır muhakkak, herkese selam ve sevgiler....
Kullanıcı avatarı
MehmetFenerci
Katılımcı Üye

Irklar: Dolapçı Kelebek
Doğum Tarihi: 31 Oca 1981

Mesajgönderen umut coşkun » 03 May 2010 10:44

selamlar iskender abi derneğe takılmaya pek vaktim olmuyo ama en kısa zamanda gelmeyi çok istiyorum saygılar umut coşkun
Kullanıcı avatarı
umut coşkun
Dinamik Üye

Irklar: Dolapçı,Azman
Doğum Tarihi: 01 Oca 1981

Mesajgönderen İskender Damgacı » 03 May 2010 11:11

mehmetfenerci yazdı:bir çok güvercin sevdalısı gibi gönlümüze giren ırka bir an önce sahip olamk uçurmak o hünerlerini seyretme aceleciliği ile bir çok kuş edindim, ama gördüm ki Turgay abimin gönderdikleri ile aralarında dağlar kadar fark var

Mehmet bey merhaba,

Turgay abi örneğiyle konuyu en güzel biçimde aydınlatmışsınız. Turgay abi samimi olarak sabırla ve azimle Dolapçı ırkını uzun süre araştırdı. Farklı farklı şehirlerde onlarca salma gezdi, yetiştiricilerini dinledi. Bunu yaparken arkadaşlarıyla birlikte binlerce kilometre tepti. Sonuçta başarıyı yakaladı... Dolapçı nedir, Selanik, Kosovalı, Topka veya Oynak nedir kendisi sağlam fikirlere sahip oldu. Bence bu konuda kapsamlı bir makale yazsa ve makalesi www.dolapci.com sitesinde yayınlansa çok yerinde olur. Pek çok arkadaşımız tecrübelerinden yararlanır... Umarım böyle bir düşüncesi vardır.

Selamlar, saygılar...
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Turgay Güröz » 06 May 2010 0:01

merhaba
merhaba iskender kardeşim,bir ırk üzerine mekale yazmak aslında sorun değil ama ben yoruldum :( gezdik,gördük en önemlisi bir birinden bence değerli olan arkadaşlar dostlar edindik,istemedende olsa forumlarda bir birimizi kırdık,niyazi beyinde yazdığı gibi yazılacak artık pek bir şey kalmadı en azından benim açımdan.türkiye de genel olarak güvercin yetiştiriciliğinde bilinçli veya bilinçsiz hepimiz hatalar yaptık,ve halen yapmaktayız.
şimdi kalkıpta ben gördüklerimi,bana anlatılanları ve kendi fikirlerimi bir mekale altında toplasam inan bu gene bir sürü tartışmalara sebeb olacaktır,bence buna hiç gerek yok.dolapçı ırkını gerçekten tanımak isteyen kişiler teori olarak dolapçı.comu ve dolapçı forumlarının genelini okur ise zaten neyin ne olduğunu çözecektir,pratik olarakta üşenmeden kalkıp bu kuşları yerinde izleyecek,tabiki gerçekte bu ırkı tanımak istiyorlar ise.
benim kuşlarımın hakkında yazaılanları okuyunca bazı zaman vaybe bende ne kuşlar varmış diyorum kendi kendime,ama gerçek öyle değil,antalya da benim kuşlarımdan çok daha iyi dönen kuşlar çok.
dolapçının dönüşünü uzatmak istiyorsanız 1li 2 veya 3 uçurun,iki minare yükseldiğinde yıkın size dönüşlerini göstersinler ama dolapçı bu mudur tartışılır?ben 30-40 sene önce dolapçı nasıl uçuruluyor ise dolapçıyı öyle uçuruyorum,çünkü hepsini denedim asıl dolapçının özelliği bence çoklu uçum.akıl,oyun,dönüş ,konu oynaktan dolapçıya geçti ,çünkü oynak ırkını yazacak olan kişiler yazacaklarını yazmışlar zaten.
her kez beslediği ırka senelerce emek veriyor,maddi ve manevi fedakarlıklardan kaçınmıyor ve en önemlisi beslediği ırk ile gurur duyuyor şimdi kalkıpta bu kişiyi veya kişileri eleştirmek yanlış yoldasın demek artık can sıkıyor benim açımdan,zevkler ve renkler tartışılmaz herkezde akıl fikir var ,bence önemli olan kendi yetiştirdiğim güvercinin bana keyif vermesi gerisi havagahazı :wink:
allah herkeze gönlüne göre versin,sağlayacakla kalın.
turgay
Güvercinlerimize saygımızı eksik etmeyelim!
Resim www.turgay.dolapci.com
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Irklar: dolapçı,azman,kelebek
Doğum Tarihi: 28 Eyl 1956

Mesajgönderen İskender Damgacı » 12 May 2010 12:08

Abi Merhaba,

Ben zıtlaşmaları dile getirmeni istememiştim. İhtiyaç duyan arkadaşlarımız tecrübelerini senin uslubunla yani eğrisiyle doğrusuyla okurlarsa yararlı olabilir diye düşünmüştüm. Senin bu konuda epeyce tecrüben artık var, ben böyle düşünüyorum... Başka bir amacım olmadığını başkalarına anlatmama bilmem gerek var mı?
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Turgay Güröz » 12 May 2010 21:48

merhaba iskender kardeşim
bizler kendi aramızda sevgi ve saygıyı hiç bir zaman eksik etmedik,inandığımda bir birimizi tanımamız.
forumlarda ne kadar iyi niyetle yazarsak yazalım kendi düşüncelerimize ve tecrübelerimize karşı olan çıkacaktır,gayet doğal bir gelişme,fakat hepimizin yaşadığı olaylardan sonra açıkçası ben her hangi bir konu üzerine yorum yapmaya çekiniyorum.bu sebebten salmamdaki dolapçılar hakkında yorum yapmaya her zaman açığım artısıyla eksisiyle.bazı zaman antalyada öyle komik anlar oluyorki,burda az sayıda dolapçı besleyen kişiler tanıyorum bu kişilerde genelde ya burdurlu yada ıspartalı,sohbet esnasında ben dolapçı derken onlar oynak diyor biz bunun farkına varmadan sohbet devam ediyor :D daha öncede belirttiğim gibi dolapçı com veya forumlarda yazılanların satır aralarında burdur ve ıspartalı kardeşlerimiz net bir şekilde dolapçı ve oynağı tarif etmişlerdir.
dolapçı ve oynak polemiğine girmememin asıl sebeblerinden biriside,antalya da oynak besleyenlerin benim kuşları havada görmeden yorum yapları ve beyenmemeleri,oynak besleyenler daha çok dönek ırkının dönüşünü baz alarak göğüsten dönüş üzerine yoğunlaşıyorlar,ben ise akıl,uçuş,oyun ve burundan dönüş üzerine soy takibi yapmaya çalışıyorum,her kezin beklentisi farklı saygı duymak gerekir.
eğer bir dolapçı veya oynak yetiştiren kişi ,yuvaya kovalayan erkeği ve dişiyi aynı anda misafirlerinin yanında uçurabiliyor ise şapka çıkarır en az onun kadar sevinirim.ilk önce bu iki ırkın havada hakkını vereceğiz daha sonra eleştirimizi zaten yaparız? :wink:
antalya dan sevgi ve saygılar
turgay
Güvercinlerimize saygımızı eksik etmeyelim!
Resim www.turgay.dolapci.com
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Irklar: dolapçı,azman,kelebek
Doğum Tarihi: 28 Eyl 1956

Mesajgönderen İskender Damgacı » 13 May 2010 1:46

Abi cevabın için teşekkür ederim. Uğradığımda Dolapçılarını ve Oynaklarını seyretmeyi çok isterim. Tabiiki fırsat bulabilirsem :(
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

ÖncekiSonraki

Dön Oynaklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir