OYNAĞI ANLAMAK - 2 (Yeni Oynak)

Oynaklar özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Re: OYNAĞI ANLAMAK - 2 (Yeni Oynak)

Mesajgönderen Hayri ÜN » 23 Tem 2009 10:53

Sevgili Onur

vaktin var mı bilmem ama istersen Oynağı Anlamak 3 bölümünde yazılanları bir oku sonra bir daha cevap yaz istersen.

Sevgi ve saygılarımla

Hayri ÜN ' Denizli
Sevgi ve saygılarımla
Hayri ÜN ' Denizli http://www.hun.guvercinevi.com
Resim
Kullanıcı avatarı
Hayri ÜN
Aktif Üye

Irklar: Dolapçı, Denizli Bangosu (Azman), Tokur
Doğum Tarihi: 21 Eyl 1973

Mesajgönderen böğüalp » 23 Tem 2009 11:37

Bu şema kesinlikle dönücü ırkların oluşumunu anlatan bir çizim değildir. Dönücü ırkların atasının Denizli’deki Dolapçı olduğunu gösteren bir şekil değildir. Ancak bazı arkadaşlar bunu böyle okumaya devam ediyor.

Sağolun ben 1-2 diye gittiğimden 3 ü okumaya sıra gelmemişti..Yazdıklarınızı ilgiyle okuyorum paylaşım için teşekkürler.
Şahin kocasa da vermez avını...Aslı kurt yavrusu yine kurt olur.
Kullanıcı avatarı
böğüalp
Deneyimli Üye

Irklar: Saya,Dönek
Doğum Tarihi: 07 May 1982

Mesajgönderen Turgay Güröz » 26 Tem 2009 12:45

merhaba!
bazı zaman yazdıklarımızı tekrardan okuyunca,insan ister istemez yazdıkları üzerine tekrardan düşünüyor,acaba mı diye?
çünkü her kez doğru bildiği veya inandığı şeyi yazıyor!veya tahmin ettiğini?resimdeki güvercini ben şahsen dolapçı ırkına benzetiyorum desemde,bir çok kardeşimiz başka,başka ırklara benzetebilmekte?olabilirde ama bunu azda olsa kanıtlamak gerekir,bu günkü kanıtımız ancak iki resmi yanyana koyarak olur?dolapçı ırkı değil diyenler resimler ekleyebilirler?
benimse yazımı sorguladığım başka bir konu var!
dünden bu güne 800 küsür yıl geçmiş?acaba diyorum,o günkü selçuklu ırkı bu gün heykelde gördüğümüz gibi miydi?
o günden bu yana konyada selçulu ırkı üzerine çalışmalar yapılıp bu günkü selçuklu ırkı meydana gelmiş olabilirmi?
çalışma yapıldıysa tavus güvercini kullanılmış olabilinilirmi?
paçası,tozlukları için ayrı bir ırkmı ilave edildi?
kuyruk yapısı benim tanıdığım hiç bir ırkta yok?eğer dolapçıların atası selçuklu güvercini ise,bu günkü dolapçılarda kuyruk yapısı görülmezmiydi,veya selçuklu paçası?
800 sene çok uzun bir süreç,daha 70 yıllarda türkiyen avrupaya giden ve avrupadanda türkiyeye gelen RENK kuşlarının sonuçlarını üzülerek görmekteyiz?
selamlar
turgay
Güvercinlerimize saygımızı eksik etmeyelim!
Resim www.turgay.dolapci.com
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Irklar: dolapçı,azman,kelebek
Doğum Tarihi: 28 Eyl 1956

Mesajgönderen Turgay Güröz » 26 Tem 2009 13:18

tekrar merhaba! :D
iskender kardeşim sağ olsun,çizilmiş haritalarla göçleri anlatmakta!
benim bilgisayarda tecrübeb biraz daha fazla olsa,istediğimi yapabilsem :oops: bende bir harita çizmek isterdim,benim çizmek istediğim harita aslında çoğumuzun bildiği bir harita?
okulda biraz insanlık tarihini öğrendiysek,ilk göçlerin nereden nereye dağıldıklarını rahatlıkla biliriz?ve bu ılk insan göçünü takip eder isek,güvercinlerinde göçlerini öğrenmiş oluruz? ,ülke,şehir hatta köy ,köy?genelde ipek yolu burda önem kazanmakta,her ne kadar sonralara dayansada?
insanların her geçtiği yerde,insanlar azlı çoklu yerleşmiş,geriside göç etmiştir?güvercinleriyle birlikte?
turgay
Güvercinlerimize saygımızı eksik etmeyelim!
Resim www.turgay.dolapci.com
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Irklar: dolapçı,azman,kelebek
Doğum Tarihi: 28 Eyl 1956

Mesajgönderen İskender Damgacı » 27 Tem 2009 12:53

koral.alter yazdı:eğer mümkünse akhan kervansarayındaki güvercin motifleri hakkında görüş aldığınız sanat tarihi uzmanı dostumuzdan konu hakkında kısada olsa bir makale yazmasını rica etsek ülkemizdeki güvercin kültürü ve bunun sosyal hayata yansımaları hakkında yazılı bir belgeye sahip olmuş oluruzki buda bize birçok konuda dayanak teşkil eder özellikle yerel ırklarımızı yabancılara tanıtırken

yine imkanlar dahilinde ise konuya açıklık getirmek adına istenilen vasıfta dolapçı performansını aynı şekilde dokuz kusurlu hareketi gösteren güvercinlerinde performanslarını videoya çekebilirseniz sanırım bir çok şey kendiliğinden açıklanmış olacak

Merhabalar Koral bey, Sanat Tarihi konusunda uzmanlardan profesyonel hazırlanmış raporlar alıyoruz, yakında onlardan da bahsedeceğiz. Şanslı olduğumuz konu özellikle Doç.Dr. Turgut Tok beyefendinin öncelikle bir güvercinsever olması. Kendisi bir Türkolog... Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Tarihi alanlarında çaplı çalışmaları var. Denizli tarihi ve güvercinleri konusuna hassasiyetle bakıyor. Konuyu çok orjinal bulduğunu ifade ediyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında Kosova ve Makedonyada idi. Bu konuları üniversite içinde Hayri bey takip ediyor. Yakında gelişmeleri siz dostlarımıza duyurmaya başlarız.

Dolapçı forumlarının Kosova başlığında Kosovalıların performans videoları mevcut. O hareketlerin hiç biri gerçek Dolapçılarda görülmez. Zamanınız varsa izlemenizi tavsiye ederim. İyi günler dilerim...
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen İskender Damgacı » 27 Tem 2009 13:15

Turgay Güröz yazdı:dolapçı ırkı değil diyenler resimler ekleyebilirler?
Evet, çok daha isabetli olur...

Turgay Güröz yazdı:dünden bu güne 800 küsür yıl geçmiş?acaba diyorum,o günkü selçuklu ırkı bu gün heykelde gördüğümüz gibi miydi?

o günden bu yana konyada selçulu ırkı üzerine çalışmalar yapılıp bu günkü selçuklu ırkı meydana gelmiş olabilirmi?
çalışma yapıldıysa tavus güvercini kullanılmış olabilinilirmi?

paçası,tozlukları için ayrı bir ırkmı ilave edildi?

kuyruk yapısı benim tanıdığım hiç bir ırkta yok?eğer dolapçıların atası selçuklu güvercini ise,bu günkü dolapçılarda kuyruk yapısı görülmezmiydi,veya selçuklu paçası?

800 sene çok uzun bir süreç,daha 70 yıllarda türkiyen avrupaya giden ve avrupadanda türkiyeye gelen RENK kuşlarının sonuçlarını üzülerek görmekteyiz?
selamlar
turgay
Turgay abi merhaba,
Selçuklu ırkının tarihi eserlerde veya eski yazılı belgelerde işlenmiş figürü acaba var mı?

Yazılı belgelerde nasıl oluşturulduğuna dair anlatımlar veya işaretler var mı?

Çok eski bir ırk olduğuna göre bazı ipuçları bulunabilir. Eğer böyle ipuçları varsa onlar üzerinden konuşmak bence daha uygun olur. Özellikle belgeli olanlar varsa konumuz tam arzu ettiğimiz yöne gidecektir :D
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen İskender Damgacı » 27 Tem 2009 13:44

Turgay Güröz yazdı:insanların her geçtiği yerde,insanlar azlı çoklu yerleşmiş,geriside göç etmiştir?güvercinleriyle birlikte?
Turgay abi, bizler konuya dernek olarak odaklanınca arkeleojik ve etimolojik bulgulara ulaştık. Öyle bilgiler ve belgeler var ki birbirini tamamlayınca takip edenlerine heyecanla karışık mutluluk veriyor :P
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Re: OYNAĞI ANLAMAK - 2

Mesajgönderen İskender Damgacı » 27 Tem 2009 17:19

böğüalp yazdı:14,15 inci yüzyıllarda Kelebeklerin anadoluda beslendiğini YAZILI !!! kaynaklardan biliyoruz.

Onur Bey Merhaba,

Çok güzel bir noktaya deginmişsiniz. Teşekkürler...
Türklerin Anadolu'ya gelişlerini ve batıya yayılışlarını doğru anlarsak hiç bir sorun kalmıyor. Bu konuda ne demek istediğimizi bazen "tam olarak" anlatamadığımızdan yanlış anlamalara yol açmaktan çekiniyorum. Batıyı ve özellikle ticaret yollarını zaptetmek isteyen Türkler önce Denizli yöresine yoğunlaşmışlar. Daha öncede rakamlarını verdiğimiz üzere sadece Acıpayam bölgesine yaklaşık 1 Milyon insan birikmiş ardından Denizli'ye akınlara başlamışlar. 6-7 defa galip gelselerde sonra geri çekilmek durumunda kalmışlar. Bu böylece 110 yıl sürmüş sonunda fetih gerçekleşmiş. Sonrasında yönlerini daha batıya çevirmişler ve Alaşehir üzerine yürümüşler (13-14-15. yüzyıl) bir kısmıda Aydın üzerine yürümüşler, İzmir ise çok çok sonra... Şimdi derneğimizin çalışmaları sırasında bize çok orjinal gelen bir gerçeği dikkatinize vermek istiyorum:

Kosova'da Dolapçı'ya katılan makaracı performans işaretleri Yerli Dolapçı'dan başka tahmin edin hangi ırklarda bulunmaz???
Cevap: Dolapçılardan başka Kelebeklerde ve Aydın Yerlisi'nde... Çünkü bu ırklar ilk Türklerin getirdiği veya geliştirdiği, severek yetiştiridiği ırklardır...

Bakınız burada Denizli söylemi yok. İlk kuşlar ve ilk Türkler söylemi var!

Konunun devamına geldiğimizde Denizli bölgesinden balkanlara gönderilen Karamanoğulları izleri varki sonrasında balkanlarda makaracı ırk veya ırklar Dolapçılara katılıyor ve "Kosova Döneği" yapılıyor: http://www.pristine.dolapci.com

Bizim tezimize, öngörümüze, tespitlerimize göre makaracılar döneklerin ana kollarındandır. Dolapçı döneklerin atasıdır demiyoruz ama "Kosova Döneği'nin" çok büyük olasılıkla atasıdır.
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Önceki

Dön Oynaklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir