OYNAĞI ANLAMAK - 2 (Yeni Oynak)

Oynaklar özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

OYNAĞI ANLAMAK - 2 (Yeni Oynak)

Mesajgönderen İskender Damgacı » 15 Tem 2009 16:58

Selamlar,
Aşağıda Hayri bey'in alıntı yaptığı yazıları görünce konuyu biraz daha anlaşılır duruma getirmek için bir tablo hazırladım. İzlediğim bazı kuşlar, bazı bilgi siteleri, eski ustalardan öğrendiklerimiz ve son aylarda foruma yazılanlar kaynağım oldu. Aşağıdaki yazıları yazanlara diyeceğim tek şey var: yalnızca dönüş hedefleniyorsa kırmacılığı bırakın, dönüşte son noktayı DÖNEK ırkı zaten icra etmekte... Başkalarının zihinlerini bulandırmayın ve piyasaya yönelik konuşmayın!

Hazırladığım tablo üzerinden görüş alışverişi yapabiliceğimizi umuyorum. Teşekkürler.......

Resim

HUN yazdı:Dolapçı ile Isparta Burdur oynağının ayrı kuşlar olduğuna dair bazı yazılar:

Burhan yazdı: 23 Haz 2006 14:19

Selam Arkadaşlar

Ben Isparta ve Bölgesinde Dolapçı Irkını yaklaşık 150 sene kadar geriye gidebiliyorum.

O zamanlar çil desenlilerin fazla olmadıgını genelde arap cinsinin oldugunu Ispartanın yerli dolapçılarının 12 tel kuyruk üstülü oldugundan aşırı oyunların olmadıgını fırtıkçı diye tabir edilen stilde oynayan güvercinlerin bol oldugundan bahsediyorlar. Ama bu cinslerin nereden geldigine bir türlü ulaşamadım.

Dolapçıların ayrıca Türkiyeden Türkler tarafından Balkanlara ve Yunanistana gitdigini internet de gezerken haber olarak okumuştum.

Burhan yazdı:

Sevgili İskender,

Oynaklar,sadece 12 tel siboplulara olarak adlandırılmaz bizde.14 tel 16 tellerede oynak (Kirman gibi) derler.12 tel kuyruk üstülü kuşlar bizim eski kuşlarımızdan şu an hala beslemekte olan arkadaşlar var.İlhan Kotanak beyde şu an Virmem lakablı ustanın kuşları hala bulunur.Sanal ortamda dolapçı deniyor ama hala bizim burada İnternete girmeyenler eski ustalar Oynak demeye devam ediyor.

Burhan yazdı: 13 Nis 2009 15:45

Selamlar Niyazi abi,

Niyazi abi bu kuşlar birbirinden ayrı değil,Her ikiside sizin tabirinizle Dolapçı sizlerde olmadığı için bilmeyebilirsiniz. Bu kuşların sibopları çift memeli olur.Gerçekten çok sağlam olurlar uzun mesafeli salabilirsin evine çok sadıktırlar.Oyunları şimdikilere göre daha uzundur.Rüzgarda çok performans gösterirler.Sakin havada oyunlarını göremeyebilirsiniz.

Siboplu ile Sibopsuzu eş ederseniz yavruların performasında düşme olur.

Bu ırk hala var.İlhan Kotanak,Reşat Özdemir,Eski Su müdürü Veli bey,Sigortacı İsmail ve benim çok iyi tanımadığım bir sürü kişidede mevcut. Ispartaya yolunuz düşerse gider beraber seyrederiz. Fakat bu kuşları temin etmek çok zor. Sahipleri vermek istemiyorlar. Benim çektiğim fotograftaki siyah erkek ölmek üzereyken geldi bana tek gözü ur yüzünden kör olmuş ve ağzında da ur çıkmış ağzını kapatamaz hala gelmiş o şekilde geldi.Düzelttim ve yavrusu aldım.sahibine erkek yavrusunu verdim,şu an kuş benim oldu.

Ceyhan yazdı: 17 Nis 2009 08:56
Beyler Kisa ve öz yazacagim, Burdurdan ve ispartadan satin veya hediye olarak aldiginiz veya seyretdiginiz Araplarin ,Cillerin,Bozlarin yani beyazlar ve Yamalilar haric Hepsini biz Oynak deriz vede Oynak Kustur Benim bildigim kadariyla öyledir.

Biz tek Isimde uzlasalim diye birlik beraberlik olsun diye DOLAPCI Kelimesinde anlasmistik ama galiba hata etmisiz niye derseniz.

Bizler aslinda Dolapcilardan degisik bir Irk besliyormusuz gec anladik kusura bakmayin bizde 12 telliside 14 düde siboplusuda sibopsuzuda olur Oynaklarda Ondan Dolayi aldiginiz kuslar Ispartadan Burdurdan Oynaktir

Eger bu Kuslari Dolapci diye besliyorsaniz Güzelim Kuslarinizi bozmayin elinizden cikarin.Ama diyorsaniz bizimde istedigimiz özellikler sizinki gibi aynidir ozaman güle güle besleyin

Sunuda belirtmek istiyorum Burdura Aydindan mugladan,manisadan izmirden,Ispartadan vede Ayvaliktan Zamaninda Kuslar girmistir ama Denizliden bildigim kadariyla hic girmedi

bundan Dolayi belki ayni Kuslarida konusmuyor olabiliriz her nekadar birbirlerine benzesede.

Ceyhan yazdı: 20 Nis 2009 15:23

Sonra bana Oyunlu kus lazim uzak mesafeden kus salmak istesem Posta beslerim Oynak degil.

Dedigim gibi biz kimseden saklamiyoruz ne besledigimizi bizde Kosovada var Oynakda,Besledigimiz Kuslardanda memnunuz daha iyisi var diyen varsa Oyun yönünden bana akilli kus lazim degil Ben Kusu okutup alim yaptirmayacam nede Maraton yarisina sokacam. Bana havada ucusuyla vede Oyunuyla tatmin etsin baska bir sey istemiyorum.

Benim aradigim özellik 1.Oyun,oyun yoksa altindan da olsa yine beslemem Firtik firtik yapmayacak Cevirdigi zaman Su gibi götürecek.

Böyle kusu olan Adama desem Kusunu birde uzaktan birak.Adama gülerler. Ondan dolayi ordan burdan birakmasina gerek yok.

Serkan Abim kimse salmaz iyi kusunu iyi kus nasil yetisiyor sen daha iyi bilirsin bir Dönek yetistiricisi olarak.Emek ver yetistir Sonra git 25 km den sal aklin aliyormu senin,Siradan Kus olur bende salarim .

adnan ceyhan yazdı: 05 Mar 2009 01:20

bizde bu kuyrugu şeritli kuşlar neden makbul arkadaşlar biliyomuşunuz çünkü

bu kuşlara yaban kuşu derler yaban kuşu dememdeki sebeb de aydın cinsi yani bu kuşların oyun performansı okadar mükemmeldirki anlatamam hele bide bunun gibi hem kuyrugu şeritli hemde gösü geniş dahada makbuldür

nedenmi çünkü gögsü geniş kuş gügsünü üzerinden oyun yapar derler bizim ustalarımız ve gösünün üzerine oyun yapan kuşun oyun bozma ihtimali daha düşükdür derler nedenmi çünkü iki kanadını da dengeleyip gögsünü kullanarak geliyor derler.

niyazi abicim bizde ekseri çillerden çıkan arap nereden bilinir biliyormusun ayaklarının üzerindeki beyaz tozluktan tani tüyün tam ayaklara baglandıgı yerde hafif hafif beyazlıklar olur bizlerde bu kuşları çillerden geliyor deriz ha hiç biryerinde beyalıgı olmayan siyahda vardır çillerden gelen ama ekseri oralara bakılır.

gelelim bizim kuşların sarak yapanlarına ustalarıma sordum usta bir kuş neden sarak yapardiye bana nededi gerçi bende biliyordumya neyse yinede sorem dedim neticede usta ustadır olum kuşun sarak yapması kanbogulmasındandır dedi bende ne dedim iyide ozaman neden bazıları sarakdeyilde oyunda sapıtıyor dedim yani saga sola savrulması nededi;biliyormusunuz olum oda bilinçsiz eşlemeden gider dedi

sen tutarda kanadından dönen kuşu burnun dan yani sifri dönen kuşa vurursan tutar buda sana havada bak seyisim ben hem burnumdan hem kanadımdan dönüyorum diye götermeye çalışır onuda becetemez tepe tekla gelirdidi onun için her oyunlu kuşu aynı sitilde kuşa eşlemeye gayret göster dedi

ha böyle eşliyorsun ilerleyen zamanla kuşlar sapıtmayamı başladı dedi bende e dedim ozaman kuşlarının kanına üç çeşit kan katacaksın dedi bir bunundan dönen birsi kanadından dönen dedi biriside gögsünden dünen dedi enmakülü budur olum dedi

sagol ustam dedim bunları harfiyen yazacagım dedi [/color]
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Re: OYNAĞI ANLAMAK - 2

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 16 Tem 2009 9:36

Merhaba,

Doğrusu bu şemayı incelediğimde doğru tartışılabilirse bazı konuların aydınlanabileceğini düşünüyor ve umuyorum. Bana göre bazı düzeltmeler de yapılabilir bu şemada. İlk olarak Priştina Döneği ifadesi yerine Priştina Güvercini demenin daha doğru olacağını düşünmekteyim. Çünkü bu bölgedeki güvercinler Türkiye bazında Dönek Irkından beklenilen karşıdan kümesine doğru temiz bir giriş-çıkış yaparak yüksek devirli dönüş yapmasıdır. Oysa bu bölgedeki güvercinlerin videolarından anlaşıldığına göre yaptıkları şey bir anda karınlama hareketi denilen paraşütlemeyi yapmalaı ve yere çakılmalarıdır. Bu nedenle bu güvercinlerden bahsederken Dönek ifadesi olmamalıdır.

Hemen onun alt tarafında ise TOPKA ifadesinin de yer almasında yarar var. Zira bu ırkın da özellikle Ayvalık'ta bazı yetiştiriciler tarafından Selanik'lere girildiğini biliyoruz. Zaman zaman bu yöreden getirilen güvercinlerde pırıltı gördüğünde kendisini daha dik açıya getirip karınlama ve yumak karışımı bir hareketle iniş yaptıklarını gördüm.

Ben bu şemanın geneline baktığımda şunu anlıyorum: Bazı kişilerce Kosova Güvercinleri ile Dönek, Dolapçı ve Oynak ırklarının çaprazlanması sonucunda farklı özellikleri bulunan Dolapçı'ya benzer bir nesil ortaya çıktığı ve dönüş odaklı bu neslin ise 9 kusurlu hareketi yaptığı. Bu konunun bana göre altında yatan sebepler birilerinin ellerindeki nadide ırkın (hangi ırk olursa olsun fark etmez) kendi akıllarınca daha spesifik bir güvercin ortaya çıkarma hevesi ve hayalidir. Bana göre olmayacak duaya amin demektir bu. Bir ırkın (yüzyıllarca aynı şekilde yetiştirilerek özellikleri ortak atasından farklı olarak kabul görmüş hangi ırk olursa olsun) içine istediğiniz kadar benzer bir başka ırk girmek bana göre berrak bir suyun içine siyanür damlatmak gibi bir şeydir. Bu durumu Denizli bazında Azman'lar için yaşadık ve bunun sonucunda ortaya çıkan sonuçlar hiç te küçümsenmeyecek boyutlarda.

Son olarak OYNAK ? konusuna geleyim. Bana göre bu karışımdan OYNAK değil KOKTEYL olur veya ÇORBA da diyebiliriz. Zamanında bizler uygun bir dille bu Kosova'ların tehlikeler içerdiğini söylerken aslında düşündüğümüz şey bu işlemi yapma durumunda olanların kümeslerindeki harika bir ırkı koruma düşüncesiydi. Ama sanırım yanlış anlaşıldı. Sonradan aldığımız haberler ise maalesef bizi doğruladı. Yakın çevreye yakalanan ve kıçüstüne oturma yapan abuk sabuk bir nesil. Hepimiz biliyoruz ki gerçek bir Dolapçı'da olmazsa olmaz şey AKIL ve DENGE'dir. (DENGE'nin açılımı oldukça geniş bir tartışma konusudur bana göre.) Bunu günümüzde "yahu benim güvercinim yere kadar dönsün de isterse götlesin veya yere çarpıp ölsün" diyenlerin ustaları kanun olarak yazmışlardır. Bugün için bu düşüncenin değişmesi aslında acı bir durumdur bana göre. Bu bağlamda baktığımızda zannedilmesin ki Burdur, Denizli ve Isparta'da birçok insan böyle işlemler yapıp durmaktalar. Kesinlikle durum böyle değil. Ama şu da bir gerçek ki birisi melez bir güvercin elde ediyor ve sonra işi bilenlere hava atmak için seyrettiriyor sonrasında bir sürü eleştiri aldığı için elindeki bu güvercinleri atıyorum İstanbul'a veya yakın çevresine satıveriyor. Bir düşünün olayı. Bana göre suya atılan siyanür böyle böyle tüm bölge tehdit altına alınmış oluyor. Dönekçilerin çilesi neden bitmiyor arkadaşlar bir düşünün.

Bakın benim kümesimde sadece Dolapçı ağırlıklı (birkaç tane de Azman var doğal olarak) güvercin bulunmakta. Nedeni gayet basit ikinci bir ırka konsantre olamıyorum da ondan. Ben Dolapçı'larımı üretme çoğaltma ve paylaşma derdindeyim. Tabii ki elde edilen yavruların test edilmeleri de var işin içinde. Bir sezonda alınan yavruların test aşamasına gelinceye kadar geçen süreç öyle hemen oluvermiyor bilirsiniz. Gerçekten sabırlı olmak gerekiyor. Şu anda 3 dişi eksiğim var mesela bekliyorum. Zaman geçiyor ama boşta duran 3 erkeği de soyunu sopunu bilmediğim bir güvercinle eş etmek istemiyorum. İşime gelmiyor. Neden mi ? Öldükten sonra benden kalan güvercinlerin soyu öyle kaliteli olmalı ki arkadamdan küfür eden olmasın diye. Denizli bazında bazı kişiler inanılmaz güzel nesiller bırakmışlar bizlere. (Hepsinden Allah Razı Olsun) Değerini bilmeliyiz. Bu işler ben yaptım oluyor mantığıyla gitmiyor arkadaşlar. Bakın Hakkı Aydınlı deyip duruyorum biraz açayım. Kendisiyle düğün nedeniyle Kuleönü'ne gittiğimizde tanıştık. İnanılmaz bir alçakgönüllülük içinde etrafımızda pervane oldu. Düğün yemeğini yedikten sonra Dolapçı'larının yanına çıkardı bizleri. Korkusuzca Dolapçılarını saçtı gökyüzüne. Sonrasında Orhan Abi'nin oraya geçtik. Sonra Ergüç'ün Dolapçılarına baktık havada seyrettik. Keyifle sohbet ettik. Dolapçıların ruhunu öğrenmiş ve herkesçe takdir görmüş bir nesil ortaya çıkarmış gerçek bir yetiştirici. Daha yerde Dolapçıyı çok iyi analiz edebilen bir tecrübeye sahip. Tabii ki sonraki dönemlerde de Hakkı Ustamla bir araya gelip güvercin konulu sohbetlerimiz oldu. Daha 2-3 senelik mevzu bu. Dediği ise AKKAFA'ların Isparta ve Burdur'a girmesinden sonra nesillerde bozulmalar olduğunu söyledi. Şimdiki kuşçuların birçok olayı doğru değerlendirmediğini ve melezlemeler yapıldığını anlattı bize. Hakkı Ustadaki güzellik şu ki isim vermeden olayları değerlendirmesi. Yani dedikodu yapmadı hiç bir zaman. Hal böyle olunca Dolapçı ırkı için söylüyorum bazı arkadaşların Hakkı Ustanın eline su döküp peşkirini tutmasında yarar var bence.

Şimdilik bu kadar...
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen Muhammet Ocakoğlu » 16 Tem 2009 9:57

Mükemmel bir anlatım, NİYAZİ kardeşim tebrikler.
Kullanıcı avatarı
Muhammet Ocakoğlu
Deneyimli Üye

Irklar: Yamali boyun - dolapci cesitleri
Doğum Tarihi: 01 Oca 1968

Mesajgönderen Muhammet Ocakoğlu » 16 Tem 2009 10:04

İSKENDER Beyin hazırlamış olduğu tablo zaten tüm gerçekleri gösteriyor, ama ısrarla tartışacak varsa buyursun.
Teşekkürler İSKENDER DAMGACI
Kullanıcı avatarı
Muhammet Ocakoğlu
Deneyimli Üye

Mesajgönderen İskender Damgacı » 17 Tem 2009 12:11

Selamlar,

Niyazi bey'e mükemmel anlatımı için Muhammet bey'e de görüşleri için teşekkür ederim.
Niyazi bey Topka'nın tablo da yer alması gerektiğini belirtmiş. Ben "Makedon" ile Topka'yı da kastetmiştim. Ama aradaki farkı bilmeyenler için bir düzeltme yaparak Niyazi bey'in isteğini yerine getireceğim.

Bir arkadaşımız hazırladığım tabloda başlangıç olarak Dolapçı ve Oriental Roller'in nasıl bir araya geldiğini sormuş. Bu konuyu Dolapçı forumlarında çokça dile getirdik ama tekrarını yapmakta yarar olabilir. Bilindiği gibi batılı kaynaklar Dönek ırkının atasının Anadolu'dan geldiğini söylerler. Ve tarih olarak Kosova'nın fethini (1389) baz alırlar, dönek ırkının atasının fetihten sonra Türkler tarafından getirildiğini anlatırlar. Bu konuda kitaplar ve internet siteleri var...

Bizde bugüne kadar;
Çevremizde gördüğümüz tarihsel izlerden,
İncelediğimiz yazılı kaynaklardan,
Kosova'da ve balkanlar'da yetiştirilen ırklardan,
Dolapçılar için Denizli'de kullandığımız isimlendirmelerden,
Kosova'da kullanılan birbirini tutan isimlendirmelerden,
Denizli ve Kosova'da var olan Dolapçı renk çeşitliliğin birbirini tutmasından,
Ladik (Denizli) beyliğinin isim olarak halen Kosova güvercini ve diğer benzer ırklarda yaşamasından,
Karşılıklı iki ırk arası farklılıklardan ve
daha sonra ayrıntılarını açıklayacağımız bilgilerden yola çıkarak bazı verileri biraraya getirdik.

Bizim yani derneğimizin toplayarak biraraya getirdiği veriler birbirini tamamen tutuyor. Böyle oluncada batılı kaynakların Anadolu'da işaret ettiği bölge olabileceğimizi düşünüyoruz. Çabalarımız bazılarınca konuyu Denizli'ye bağladığımız yönünde sığ bir düşünceyle istismar edilse de bizlerin düşüncesi ırkın Selçuklu Türkleri'ne dayandığı yönündedir. Denizli konusu bir sonraki konudur... Denizli'den sonraki batı topraklarının fethi ise çok daha orjinal bir konudur.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Muhammet Ocakoğlu » 17 Tem 2009 13:58

Selamlar Arkadaşlar,
Yukarıda İSKENDER Bey'in anlatım isbat ve belgelerine haalada itirazı olan yada soru cevap arayanlarda artık kasıt aranmalıdır diye düşünüyorum. Zira bu ülke hepimizin!! önemli olan,TÜRKİYE'MİZ ve tüm güvercin ırklarımızın dünyaya doğru tanıtılmasıdır.
Sevgilerim tüm dostlara.
Kullanıcı avatarı
Muhammet Ocakoğlu
Deneyimli Üye

Mesajgönderen M.Mahir » 17 Tem 2009 14:23

Muhammet Bey,

Herkezin itirazı olabilir, itirazı olanlarda kendi tezlerini ortaya koyar.Tartışılır. Tartışıldıkça gelişir.

İskender Abi benim merak ettiğim şey Akhan da bulunan figürün Selçuklunun adıyla anılan Selçuklu güvercini olma ihtimalinden bahsedilmiyor. Bu tip kuşların ilk versiyonları olabilirmi? Selçuklu yetiştirenler bu konu hakkında ne diyor.

Bildiğiniz üzere bizde Yunanistanda yaşayan Türklerdeniz kökenimizinde Karamanoğullarına dayandığı belirtiliyor. Karamanoğullarının yoğun yaşadığı Anadolu bölgesinden Kosovaya kuşlarıyla gittiği düşünülürse sizce neden Batı Trakya ve Trakyada dolapçı ırkı hiç bilinmiyor?

Saygılarımla,
www.makaraciguvercin.com
Kullanıcı avatarı
M.Mahir
Aktif Üye

Irklar: (Dönek-Makaracı)
Doğum Tarihi: 30 Mar 1979

Mesajgönderen serkan öztürk » 17 Tem 2009 14:42

Bu konuda İskender Bey'e ve Mahir Bey'e çok teşekkürler.

Sanırım beyin fırtınası başladı, merakla izliyoruz :shock:
Kullanıcı avatarı
serkan öztürk
Aktif Üye

Irklar: DÖNEK
Doğum Tarihi: 01 Oca 1977

Mesajgönderen İskender Damgacı » 17 Tem 2009 15:11

Selamlar Mahir kardeş, konuya katıldığın için teşekkür ederim.

Kervansaraydaki figürün Dolapçı'dan başka hangi ırklara benzeyebileceğini bizde kendi aramızda önceden tartıştık. Selçuklu ırkınıda gözden geçirmiştik. TGYB Arşivi'nden yararlanmak için http://www.guvercinbirligi.com/Arsiv_Ma ... lcuklu.htm adresini ve http://guvercinbirligi.com/tgybgaleri/t ... p?album=34 adresindeki farklı Selçuklu fotoğraflarını inceledik. Şekilsel olarak Selçuklu ırkının paçalı bir ırk olduğu, paçasızının olmadığı, gagasının çekkin olduğu, kuyruğunun topkuyruk (destekuyruk) olduğu gibi bilgilere ulaştık. Ayrıca Kervansarayda yer alan figürde kanat üstündeki çillerinde yer alması gibi Selçuklu'da olmayan özellikleride dikkate alınca figürün Selçuklu'ya ait olmayacağı kanaatine vardık. Bu değerlendirmeleri yaparken Sanat Tarihçileri ve Resim-iş ile Heykel sanatçılarından görüş aldık. Ayrıca Denizli yöresinde Selçuklu'ya benzer bir güvercin varyetesi zaten bulunmuyor. Bununla beraber Denizli Horozu'na ait çok sayıda 2000 yıllık figür bulunabiliyor.

Güvercin figürünü Selçuklu ırkını kullanarak tekrar inceleyelim:

Resim

Resim

Trakya'da ve Batı Trakya'da Dolapçı ırkının bilinmemesi bizce normal. Batılı kaynaklar Anadolu'dan gelen Türk ırkının farklı beklentilerle melezlendiğinden bahsediyor. Yani Dolapçı ilk haliyle kalmamış. Böylece Dönek oluşmuş... Buna Kosova veya Priştine Döneği denmiş (http://www.pristine.dolapci.com). Elde edilen Kosova güvercini daha sonra diğer dönücü varyetelerin yani Makedon, Topka, Tetova, Paçalı Dönek, Selanik vs. gibi ırkların oluşmasına başlangıç yapılmış olabilir. Bu ispatlandığı anda konumuz tez olmaktan daha ileri bir noktaya geçmiş olur, kesinlik kazanır... Bize göre en önemli delillerden bazıları Dolapçı ile Kosova güvercinin gerek isimlendirmeler gerekse renklerle benzer oluşu ama aynı olmayışıdır, performans farkları kesinlikle vardır. Dolapçı'ya giren makaracı ırkın performans özellikleri bizde 9 kusurlu hareket olarak adlandırılır ve kesinlikle sevilmezler, Dolapçı'ya yabancı kan katıldığının işareti olduğu için hemen bilinirler. Bu konu dışarıdan olan insanlar (örneğin üniversite camiası) için çok şey ifade etmeyebiliyor. Trakya veya Batı Trakya'da diğer dönücülerin yani sonraki varyetelerin bilinip tanınması ancak Dolapçı'nın bilinmemesi bize göre daha anlamlı. Umarım konuyu anlatabilmişimdir. Eğer açılması gereken noktalar varsa birlikte devam etmekten memnuniyet duyarım...
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen koral.alter » 17 Tem 2009 15:52

tüm dostlara merhaba,
konuyu anlamak için önce balkanları anlamak gerektiğini düşünüyorum balkanlar tarih boyunca karışık olmuş bölgedir çok küçük sayılabilecek coğrafyada onlarca etnik gurup yaşamıştır yaşamaya devam etmektedir her etnik gurup kendi içinde de değişik guruplara ayrılmaktadır ki bunun en belirgin olanı dini inançlar olanıdır

osmanlının balkanları fethinden sonra en çok konya bölgesinden aileri alıp balkanların değişik bölgelerine yerleştirdikleri tarihsel bir gerçektir buda çok basit bir temele dayanmaktadır selçuklunun merkezi konya olduğuna göre o dönemin en nitelikli insan gücü bu bölgededir osmanlıda en mantıklı yolu seçerek yeni fetih bölgelerde düzeni sağlamak adına balkanların değişik bölgelerine ağırlıklı olarakta bulgaristan ve makedonya ya yerleştirmiştir bunların yanıda akıncı boylar karadeniz bölgesinden hatta tatar ve çerkez aileler de balkanlara yerleştirilmiştir bu anlamda zaten etnik olarak karışık olan balkanlar osmanlının gelişiyle daha da karışmıştır yalnız altını çizerek belirtmeliyimki osmanlı balkanlarda kaldığı sürece bu gün bile osmanlının getirdiği huzur güven ve refahı hala sağlayamamıştır

etnik olarak insanların bile birbirine karıştığı bir coğrafyada konumuz olan güvercin ırklarının da birbirine karışmaması imkansızdır anadolunun değişik bölgelerinden gelen güvercin ırklarının balkanlardaki yerel ırklarla melezlenmesi bence çok doğaldır hangi ırkın hangi ırktan melezlenerek ortaya çıktığını bence şu aşamada söylemek güç bunun yanında konuya iskender bey gibi geniş açıdan bakmaya çalışan elde edilen bulgular ışığında tarihe ışık tutmak adına oynağı anlamak gibi tezlerin ortaya atılarak tartışmaya açılması bence çok olumlu ve sevindirici bir gelişmedir burada dikkat edilecek en önemli konu iskender beyinde vurguladığı işin özü güvercindir kişiler bölgeler etnik kimlikler değildir belli bir bölgeyi yada belli bir ırkı öne çıkarmak hiç değildir aklı selim insanlar olarak herkes kendi payına düşen dersi çalışsın sonuçları burada ''bilgi paylaştıkça büyür'' ilkesini temel alarak paylaşalım tartışalım

iskender bey sizden kişisel olarak bir ricada bulunmak istiyorum hazırlamış olduğunuz tabloda ve bunu takib eden açıklamalarda ''oriental roller'' ismini kullanmamanızı rica ediyorum çünkü bu isim doğru tanımla değil ''oriental roller ismi bizim dışımızda bu topraklara her anlamda uzak olan yabancılar tarafından konulmuş hiç bir alt yapısı olmadan yapılan tanımlamadır doğudan gelen makaracı anlamında kullanılmıştır adamların doğu mantığı bizim sınırlarımızdan başlayıp pakistana kadar uzanan bir coğrafyayı kapsamaktadır genel olarak ülkemizden hiç bahsedilmez sadece ''oriental rollerin'' anavatanı olması muhtemel ülkeler arasında türkiye ismi ya geçer yada geçmez bunun yerine sayın yavuz işcenin kullandığı isim en doğru isimdir ''osmanlı makaracısı'' bu konudaki çalışmalarımız uzun bir süredir devam ediyor belli miktarda yol aldık ama henüz istediğimiz seviyede değiliz bulduğumuz osmanlı arşivleri inceledikten sonra sanırım büyük oranda tamamlamış olabileceğimizi düşünüyorum
sevgi ve saygılarımla
Koral ALTER
Resim
Kullanıcı avatarı
koral.alter
Dinamik Üye

Irklar: Trakya Yerlisi,Alabadem
Doğum Tarihi: 18 May 1971

Mesajgönderen İskender Damgacı » 20 Tem 2009 11:59

Selamlar

Koral bey, öncelikle pozitif yaklaşımınız için teşekkür ederim. Bu sayfaların bilgi paylaşma ve arttırma işlevini gözeterek yazılan her yazı benim için çok değerlidir. Sizin yazılarınızı ve uyarılarınızı da Forum kültürü adına dikkate almam gerektiğini biliyorum. Oriental Roller ibaresini ilgili kitaplar ve internet sayfalarına gönderme yaptığım için kullanıyordum. Bununla beraber "Osmanlı Makaracısı" tanımını parantez içinde kullandığım gibi ırkın performansını anlatan bir yazıyı (Tercüme: Uğur Kurt Gürsu) referans olması için www.osmanli.guvercinevi.com adresine taşıdık. Bundan böyle daha da hassas davranacağım... Haklarında örnek çalışmalar yaptığınız tüm ırklarımız için size ve arkadaşlarınıza başarılar kolaylıklar dilerim.
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Re: OYNAĞI ANLAMAK - 2 (Yeni Oynak)

Mesajgönderen Turgay Güröz » 21 Tem 2009 23:04

merhaba!
kervan saraydaki güvercin gerçekten hangi ırkı temsil ediyor?
dolapçımı?selçuklumu?yoksa bilmediğimiz başka eski bir ırkmı? tartışma konusu bu :wink: hangi güvercini temsil ederse etsin sonuçta bir güvercin :) fakat eğer selçuklu ırkımızı temsil ediyor ise,heykel traşın çok kötü bir heykel traş olduğunu söyleyebilirim şahsım adıma,bu günkü selçuklu ırkımızla yontma güvercinin hiç bir alakası yok,yanılıyor olabilirim?fakat selçuklu,dolapçı ve heykelin resimlerini yan yana koyar isek,selçuklu dan çok dolapçıya benzemekte?izlemeye gagadan başlar kuyruğa kadar gidersek aradaki farklılıkları görebiliriz?bilhassa eğer az bir sürede olsa dolapçıların arasında selçuklu beslediyseniz,veya besleyen arkadaşlardan bilgiler edindiyseniz,antalyadan,yusuf,murat ve izmirden tekin kardeşim!birde konyada yani yerinde önde gelen selçuklu yetiştiricisinin yusuf kardeşime aktardıkları bilgiler doğrultusunda!
selçuklu ırkımızın en önde gelen özelliği bence kuyruğudur yani tavuk kuyruğu gibi üçgendir!bunu heykel traşın yansıtmaması şaşırtıcıdır?bu günkü selçuklu heykeldeki gibi dik duramaz?fiziki yapısı buna müsait değildir,tavus güvercinlerdeki gibi boynu ve kafası hafif geriye gider,bu şekilde dik durur ise herhalde geriye düşerdi?selçuklu ırkımızda 4-5 renk tonu vardır ve bunlar genelde düz tonlardır,sadece kuyruklar zıt renktedirler?ben şahsen heykeldeki gibi duran ve çil deseninde selçuklu görmedim!benim tahminim dolapçıların atası selçuklu ırkı olsa,olabilirde?muhakkak dolapçılarda bu günkü selçuklu benzerlikleri olur idi?
yinede dolapçı veya selçuklu ,önemli olan bence heykelin bir güvercin olması!yazdığım gibi eğer heykel selçuklu ırkımızı temsili için yapıldıysa çok kötü bir heykel traş tarafından yapılmıştır?ama heykeli iyice inceler isek,heykel traşın bırakın kötü olmasını,bence heykel traşın usta bir sanatkarın elinden geçtiği resme bakıldıkça anlaşılmaktadır,çünkü ayrıntılı ve detaylı bir heykeldir,bunca sene geçmesine rağmen kanatlarındaki çiller dahi görülmekte :wink:
antalyadan selamlar
turgay
SELÇUKLU:
TERCİH EDİLEN ÖZELLİKLERİ

Uçarken tek takla şeklinde oynayanları, kulaktan kulağa takkeli olanları, iri ve yuvarlak başlı olanları, kısa kalın ve beyaz ağızlı olanları, uzun ve geriye doğru boyunlu olanları, beli kısa olanları, “kısrak kafa” tabir edilen baş ve gaganın vücuda doğru kavisli olanları, bir esnek boylusu, göz çerçevesi geniş olanı, göz akı beyaz ve içi kılcal damarsız olanı, karın altında pamuk yani beyaz tüy olmayanı, kılıncına dolma ense olanı, kuyruk telek sayısı çok olanı, kuyruğunun duruş şekli kafaya değecek şekilde duranı kuşçular arasında tercih edilmektedir.

RENK ÇEŞİTLERİ

Genel olarak kabul edilen yaklaşıma göre, Selçukluların Anadolu’ya gelirken Orta Asya’dan sadece düz beyaz, düz siyah ve gök renklerine sahip güvercinler getirdikleri düşünülmektedir. Bugün görülen farklı renklerin Anadolu’da yapılan ıslah çalışmaları sonrası geliştirildiği bilinmektedir. Günümüzde bu güvercinlerde rastlanan ana renkler, şu şekilde adlandırılmaktadır ; Ak, Kara, Gök, Çopur, Akkuyrukkara. Bunlara ek olarak Pal ve Ala olarak adlandırılan renklerde vardır
Güvercinlerimize saygımızı eksik etmeyelim!
Resim www.turgay.dolapci.com
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Irklar: dolapçı,azman,kelebek
Doğum Tarihi: 28 Eyl 1956

Mesajgönderen Yusuf Çılgın » 21 Tem 2009 23:30

herşeyden önce tarihi yapıdaki resimdeki kuşun kanatlarında nokta lar var sanırım bunlarda karaçilin kandındaki noktalar olsa gerek. Selçuklu olmasının imkanı yok. Selçuklunun kanatları tek renk olur. :)
Üretme ve Paylaşma Zevkinin Herkez Tarafından Yaşanması Dileğiyle.
Kullanıcı avatarı
Yusuf Çılgın
Katılımcı Üye

Irklar: Taklacı, Dolapçı, Denizli Bangosu(Azman)
Doğum Tarihi: 01 Oca 1978

Mesajgönderen koral.alter » 23 Tem 2009 0:46

tüm dostlara merhaba,
iskender bey yadıklarımı uyarı olarak değil dosthane paylaşım olarak nitelemek daha doğru olacak eğer mümkünse akhan kervansarayındaki güvercin motifleri
hakkında görüş aldığınız sanat tarihi uzmanı dostumuzdan konu hakkında kısada olsa bir makale yazmasını rica etsek ülkemizdeki güvercin kültürü ve bunun sosyal hayata yansımaları hakkında yazılı bir belgeye sahip olmuş oluruzki buda bize birçok konuda dayanak teşkil eder özellikle yerel ırklarımızı yabancılara tanıtırken
yine imkanlar dahilinde ise konuya açıklık getirmek adına istenilen vasıfta dolapçı performansını aynı şekilde dokuz kusurlu hareketi gösteren güvercinlerinde performanslarını videoya çekebilirseniz sanırım bir çok şey kendiliğinden açıklanmış olacak
sevgi ve saygılarımla
Koral ALTER
Resim
Kullanıcı avatarı
koral.alter
Dinamik Üye

Irklar: Trakya Yerlisi,Alabadem
Doğum Tarihi: 18 May 1971

Mesajgönderen böğüalp » 23 Tem 2009 10:43

Resim

Merhabalar;; İzmirli büyüklerimiz yukardaki şemaya neder bilmem,Bu resime göre bütün dönücü ırkların atası Dolapçı sanırım ??? 14,15 inci yüzyıllarda Kelebeklerin anadoluda beslendiğini YAZILI !!! kaynaklardan biliyoruz.Elinizde Dolapçıların daha eskidende var olduğunu gösteren yazılı bir kaynak varsa ben yukardaki şemaya inanmaya hazırım..

Saygılar
Onur

note : Bu arada akhan kervansarayındaki güvercin motifi bana Kaplan Sayaları hatırlatıyor..Dolapçıya göre daha ince , daha zarif !!
Şahin kocasa da vermez avını...Aslı kurt yavrusu yine kurt olur.
Kullanıcı avatarı
böğüalp
Deneyimli Üye

Irklar: Saya,Dönek
Doğum Tarihi: 07 May 1982

Sonraki

Dön Oynaklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir