OYNAĞI ANLAMAK - 8 (Performans)

Oynaklar özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

OYNAĞI ANLAMAK - 8 (Performans)

Mesajgönderen İskender Damgacı » 04 Ağu 2009 16:44

Selamlar Arkadaşlar,

Araştırmalarımız sonucunda oluşan tabloyu değerlendirmeleriniz için bırakıyorum...

Sizce eksiği veya fazlası var mıdır? Eleştirileriniz nelerdir?
Tabloda olması veya olmaması gereken ırklar nelerdir?
Teşekkürler........

Resim
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Re: OYNAĞI ANLAMAK - 4 (Performans)

Mesajgönderen Ertan Cahit Ergin » 05 Ağu 2009 1:12

Selamlar İskender bey.
Tablonuzla ilgili düşüncelerim şunlardır;
Dönek ; Çok narin ve titiz bir ilgi alaka gerektiren bir ırk hatta bu gün çok eski yetiştiricilerimizden Zuhal abi ile bir sohbetimiz oldu bana söylediği şu ;Ertan 10 nesil öncesini bilmediğim bir kuşu kesnlikle kümesime sokmam ,doğru eşlemeleri yapılabildiğinde dönek dönektir yoksa ortaya çıkan felaketten başka bir şey değildir dedi.
Düz dönek;Ben bu terimi kullanmıyorum bana göre düz dönek diye bir güvercin türü yoktur ,
Selanik dersen tamam ama içine başka kanlar katılmış ise bu Selanik değildir ister ayvalık döneği deyin ister kaplan dönek deyin ister düz dönek deyin.sonuçta bana göre kanı kırılmış bir kuştur.
Bana göre kırılmış olan bu kuşları siz düz dönek diye adlandırırsanız yeni başlayanlar için hem yanlış anlamalara neden olur hem de dönek çizgilerinde tehlike oluşturur.
Yeni oynak;Oynak adını Isparta ve burdur da ki arkadaşlarımız kullanıyorlar eski oynakları biliyoruz yeni oynaklar ise bizim dolapçı diye sınıflandırdığımız kuşlar oraya kadar da bir sorun yok.Ancak dolapları (dönüşleri) uzatmak adına dıştan farklı türde kuşlarla eşlenen kuşlar var burdurlu ıspartalı arkadaşlarımızın ifadeleri ile (yabanlar )işte sorun burada başlıyor arkadaşlarımız her ne kadar forumlarda bizim kuşlarla ayni kuşlardır deseler de foruma girmeyen bir çok arkadaşları bunu kabul etmiyor ve kabul etmeyen arkadaşlarımız çoğunlukta .
(Toplama) ifadesi benim yazdıklarımın özeti olarak düşünüyorum ama gerçek oynak sevdalısı arkadaşlarımızı yanlış anlamalar sonucu incitebilir.
Bu nedenle şemanızdaki yeni oynak yerine YABAN KANI OLAN OYNAK olarak düzeltmenizi öneririm
Kosava ve Makedon bu ırklar kendi haslıklarında kaliteli ve değerli kuşlar olabilirler ama dolapçının içinde A S L A
Saygılar
Ertan Cahit Ergin
Kullanıcı avatarı
Ertan Cahit Ergin
Aktif Üye

Irklar: Dolapçı
Doğum Tarihi: 04 Nis 1969

Mesajgönderen İskender Damgacı » 05 Ağu 2009 12:35

Ertan Cahit Ergin yazdı:Selamlar İskender bey.
Tablonuzla ilgili düşüncelerim şunlardır;
Selamlar Ertan kardeş,
Düşüncelerini paylaştığın için teşekkür ederim...

Ertan Cahit Ergin yazdı:Dönek ; Çok narin ve titiz bir ilgi alaka gerektiren bir ırk hatta bu gün çok eski yetiştiricilerimizden Zuhal abi ile bir sohbetimiz oldu bana söylediği şu ;Ertan 10 nesil öncesini bilmediğim bir kuşu kesnlikle kümesime sokmam ,doğru eşlemeleri yapılabildiğinde dönek dönektir yoksa ortaya çıkan felaketten başka bir şey değildir dedi.
Galaca (akbaş-akkuyruk) deseniyle tanıdığımız Dönek ırkının aslen Oynak ırkıyla karışması söz konusu değildir. Bu sebeple tabloda yer alması gerekli değildi ancak arada gösterebildiği fakat usta yetiştiricilerin düzeltmek için tecrübelerini konuşturdukları makara, oturma, sarak vs. gibi performans hareketleri nedeniyle tabloda yer aldı. Yani Oynakların içinde (şimdilik) Dönek (Galaca) olmadığını biliyoruz. Burada asıl anlatılan Türkiye'de yetiştirilen dönücü ırkların öncelikle ikiye ayrıldığı konusudur. Tabloda örneklediğimiz gibi Dolapçı, Kelebek, Ödemiş Yerlisi, Aydın Yerlisi ve Eski Oynağın dahil olduğu grup 9 Kusurlu Hareketi göstermez, yetiştiricileri ırkın saflığı konusunda (ismini koymamış olsada) 9 Kusurlu Hareketi baz alır. Diğer grup olan Dönek, Selanik (Düz Dönek), Kosovalı, Makedon, Yeni Oynak yetiştiricileri ise 9 Kusurlu Hareketi kan boğulması olarak değerlendirir, açmak için farklı yöntemler kullanırlar. Kan boğulması denilen olay temelde ırkın yakın veya uzak geçmişinde olan kanların yoğunlaşmasıdır, açılarak hedefe ulaşılmak istenir.

Ertan Cahit Ergin yazdı:Düz dönek;Ben bu terimi kullanmıyorum bana göre düz dönek diye bir güvercin türü yoktur ,
Selanik dersen tamam ama içine başka kanlar katılmış ise bu Selanik değildir ister ayvalık döneği deyin ister kaplan dönek deyin ister düz dönek deyin.sonuçta bana göre kanı kırılmış bir kuştur.
Bana göre kırılmış olan bu kuşları siz düz dönek diye adlandırırsanız yeni başlayanlar için hem yanlış anlamalara neden olur hem de dönek çizgilerinde tehlike oluşturur.
Bizim Selanik, Ayvalık Selaniği, Kaplan (birbirleriyle bağlantılıdırlar) adıyla bildiğimiz ırka son zamanlarda Düz Dönek denmeye başlandığı için "Düz Dönek" tabirini de kullandık. Geçmişte kullanılan bir tabir değildir. Tabloda da parantez içinde açıklayıcı olması için yer verdik.

Ertan Cahit Ergin yazdı:Yeni oynak;Oynak adını Isparta ve burdur da ki arkadaşlarımız kullanıyorlar eski oynakları biliyoruz yeni oynaklar ise bizim dolapçı diye sınıflandırdığımız kuşlar oraya kadar da bir sorun yok.Ancak dolapları (dönüşleri) uzatmak adına dıştan farklı türde kuşlarla eşlenen kuşlar var burdurlu ıspartalı arkadaşlarımızın ifadeleri ile (yabanlar )işte sorun burada başlıyor arkadaşlarımız her ne kadar forumlarda bizim kuşlarla ayni kuşlardır deseler de foruma girmeyen bir çok arkadaşları bunu kabul etmiyor ve kabul etmeyen arkadaşlarımız çoğunlukta .
(Toplama) ifadesi benim yazdıklarımın özeti olarak düşünüyorum ama gerçek oynak sevdalısı arkadaşlarımızı yanlış anlamalar sonucu incitebilir.
Önce şunu belirteyim Yeni oynaklar bizim Dolapçılarımız değiller. Burdur-Ispartalı arkadaşlardan bazıları Dolapçıların ve Eski Oynakların içine İzmir, Ayvalık, Manisa, Aydın, Muğla'dan Selanikleri ayrıca Kosovaları ve Makedonları soktuklarını bizzat burada forumda söylediler. Yüzyüze görüşmelerimizde de söylüyorlardı ve bunda bir sakınca görmüyorlardı. Onlara göre yalnızca dönüş önemli!.. Bize ve Isparta-Burdur'da yetiştiricilik yapan çok sayıda dostumuza göre bu yapılanlar yanlış... Irkın sonunu getirecek kadar yanlış!!! Gerçek Oynak yani Eski Oynak konusunda bizde hassas düşünüyoruz. Eski Oynak mutlaka koruma altına alınmalı... sayıları arttırılmalı... tanıtılmalı... Yeni Oynak adını verdiğimiz toplama ırkın adı her ne olursa olsun, ne denirse densin ancak kesinlikle Dolapçı adıyla anılmamalı... satılmamalı... yarışma tüzüğünde karıştırılmamalı!!!

Ertan Cahit Ergin yazdı:Kosava ve Makedon bu ırklar kendi haslıklarında kaliteli ve değerli kuşlar olabilirler ama dolapçının içinde A S L A
Evet değerlidirler, Dolapçı ile kırılmamalıdırlar... hem onlar sağlam kalsın hemde Dolapçılar... Kırıkları bizce kesinlikle değersizdir!!!
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 05 Ağu 2009 15:00

Merhaba Arkadaşlar,

Bu çizelgedeki gruplandırmalar ve adlandırmalarla ilgili ben de bazı değerlendirmeler yapmak isterim.

Öncelikle bence ESKİ OYNAK ifadesi yerine sadece OYNAK demek daha uygun gibi. Malum olduğu üzere bu 12 kuyruklu, çift kuyruküstü yağ bezeli ve minyon yapıdaki güvercin ırkı belli bir orijinaliteye sahiptir ve bu ad ile anılmaktadır. Bu ırkın içinde herhangi bir farklı dönücü ırkın kanı bulunmamaktadır ve günümüzde sayıları azalmış olsa da Burdur ve Isparta ölçeğinde üretilip beslenmektedir. YENİ OYNAK tabirini konuya bağlı olarak değerlendirdiğimde farklı ırkların OYNAK ırkı güvercinlerle melezlenmesiyle elde edilen ancak 9 kusurlu hareketi yapan ve bana göre artık Oynaklıkla alakası kalmamış melez bir soydur. Ancak tabii ki bu soyun da çizelgede gösterilmesi bana göre OYNAK ırkının ayrımının yapılması açısından önemli ve gereklidir. Gelecekte böyle safkan bir güvercin ırkının tükenmemesi konusunda Burdur ve Ispartalı yetiştiricilere iş düşmekte bence.

Benim bildiğim kadarıyla DÖNEK ırkı güvercinlerin DÜZ'ü veya EĞRİ'si olmaz. Bir güvercin havada daha dar bir daire ekseninde, daha yüksek devirle uzun ve dönüş hareketini hiç bozmadan gerçekleştiriyorsa DÖNEK'tir. Bu performansı sergileyen bir güvercinin eşgaline bakılmaz. Çok farklı özelliklere sahip güvercinler (Tozluk, Paça, Kuyruk Üstü, Arap, Sütbeyaz, Galaça v.s.) DÖNEK olarak tanımlanmaktadır. Bu anlamda DÜZ DÖNEK ifadesi de bana göre birilerinin DOLAPÇI ırkı güvercinleri DÖNEK ırkının kapsama alanına alma kurnazlığından başka bir şey değildir. Oysa ki uçuş ve dönüş performanslarına dikkatli bakıldığında bu iki ırkın arasında bariz farklar vardır. Zaman içinde bu konuyu dönüş videolarını karşılaştırarak da yapmak mümkün.

Bir başka konu da Balkanlarda değişik güvercin ırklarıyla eşlenerek ortaya çıkarılmış olan 5 ırkın da aslında DÖNEK olarak adlandırılması yerinde olacaktır. Sonuçta bu 5 ırkın da dönüş performansına bakılmakta ve hem yörelerinde hem de diğer yerlerde zaten bu tür güvercinlere DÖNEK denilmektedir. Bu ırkların özellikle DOLAPÇI ve OYNAK ırkı besleyenler açısından gizli tehlikeler içerdiğini de belirtmek isterim. Görüntüye aldanıp da bu ırklardan birini kendi damızlıklarımızla eşlememiz durumunda işin içinden çıkması zor durumlar ortaya çıkacağı kesin. Kaldı ki bu türlü denemeler zaman zaman yapılmış ve istenilen vasıfta DOLAPÇI ve OYNAK'lar elde edilememiştir.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar...
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen İskender Damgacı » 05 Ağu 2009 15:30

Niyazi Ertürk yazdı:Öncelikle bence ESKİ OYNAK ifadesi yerine sadece OYNAK demek daha uygun gibi. Malum olduğu üzere bu 12 kuyruklu, çift kuyruküstü yağ bezeli ve minyon yapıdaki güvercin ırkı belli bir orijinaliteye sahiptir ve bu ad ile anılmaktadır. Bu ırkın içinde herhangi bir farklı dönücü ırkın kanı bulunmamaktadır ve günümüzde sayıları azalmış olsa da Burdur ve Isparta ölçeğinde üretilip beslenmektedir.
Selamlar
Niyazi bey, Eski Oynak ırkı acaba hala eski Burdur-Isparta'lı usta yetiştiricilerin anlattığı gibi 12 tel kuyruklu çift kuyruküstülü ve minyon yapıda mı? Sayıları acaba kaç tane civarındadır? diye merak ediyor musunuz?

12-13-14-15-16... tel kuyruklusu, çift kuyruküstülüsü, tek kuyruküstülüsü, kuyruküstüsüzlüsü, irisi-minyonu gibi çeşitleri diğer dönücülerle bilinçsizce kırıldığından dolayı oluşmuş olabilir mi???

OYNAĞI ANLAMAK - 1 (Eski Oynak) başlığında göreceğiniz alıntılardaki gibi Isparta ve Burdur'dan yazan bazı kuşçular bunların hepsine birden Oynak dendiğini anlatıyorlardı... Hatta üstlerine İzmir, Ayvalık, Manisa, Muğla'dan gelen Selaniklerle Kosovalıları ve Makedonları da koyuyorlardı... Hepsine birden Oynak diyorlarmış... Eski Oynakla alakası yok... Hatta Eski Oynakla Yeni Oynağı birbiriyle eşlemiyorlar... Sizce bu isimlendirme ne derece doğrudur??? veya açıklayıcıdır???

Eğer hala Eski Oynaklardan var ise mutlaka koruma altına alınmalıdırlar diyoruz. Bu konuda sizin ekleyeceğiniz birşey var mı?

Niyazi Ertürk yazdı:YENİ OYNAK tabirini konuya bağlı olarak değerlendirdiğimde farklı ırkların OYNAK ırkı güvercinlerle melezlenmesiyle elde edilen ancak 9 kusurlu hareketi yapan ve bana göre artık Oynaklıkla alakası kalmamış melez bir soydur. Ancak tabii ki bu soyun da çizelgede gösterilmesi bana göre OYNAK ırkının ayrımının yapılması açısından önemli ve gereklidir.
O halde bu Oynak'la Eski Oynağı nasıl ayıracağız? Hem bizlerin konuyu karıştırmaması bakımından hemde yetiştiricilerinin daha da bilinçlenmesi bakımından!!!

Niyazi Ertürk yazdı:DÜZ DÖNEK ifadesi de bana göre birilerinin DOLAPÇI ırkı güvercinleri DÖNEK ırkının kapsama alanına alma kurnazlığından başka bir şey değildir.

Tespitiniz bence ON NUMARA!!!
En bilinen isimleri Selanik, Ayvalık Selaniği veya Kaplan'dır... Düz Dönek isimlendirmesi birilerinin zorlamasıyla yakın geçmişte ortaya çıkmıştır...
En son İskender Damgacı tarafından 05 Ağu 2009 16:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 05 Ağu 2009 16:09

Merhaba İskender,

Doğrusu OYNAK ırkının neslinin korunma altına alınması konusu oldukça önemli bir şey. Tabii ki bir de günümüzde OYNAK'ların orijinal özelliklerinin dışında özelliklere sahip olan güvercinlerin de aynı şekilde adlandırılmaları ve karıştırılmaları da söz konusu. 12'den 22 kuyruk telek sayısına kadar giden, tek veya çift kuyruküstülü veya kuyruküstü olmayan ırkların da aynı kategoride değerlendirilmesi bana göre OYNAK ırkının kaybolmasında önemli bir etken. Kaldı ki özellikle Avrupa çapında ortaya konulacak olan bir standart çalışmasında da bu türden birçok özelliğin dile getirilmesi sorun çıkaracaktır muhtemelen. Mantık olarak da mesela bildiğimiz kadarıyla Dolapçı'larda 14-15 ve 16 kuyruk telek sayısı bulunur ve kuyruküstü istenmez. Yıllardan beridir de bu şekilde soylar takip edilerek günümüze getirilmiştir. Ve ilginçtir daha benim kümesimdeki 14-15 kuyruk telekli Dolapçılarımda 17 ve üzeri kuyruk telek sayısı olan yavru nasip olmamıştır. Genelde 14 nadiren 15 ve 16 kuyruk telek sayısına ulaşabildim. Bu durum bana göre Dolapçı ırkındaki genetik özelliklerin artık belli düzeyde olduğunu ve bundan böyle de aynı şekilde süreceğine işarettir. Ayrıca günümüzdeki 12 ve üzerindeki kuyruk telek sayılarının bulunduğu OYNAK soylarının bana göre farklı ırklarla melezlemeler sonucunda artabileceğini düşünüyorum.
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen İskender Damgacı » 05 Ağu 2009 17:09

Niyazi Ertürk yazdı:Doğrusu OYNAK ırkının neslinin korunma altına alınması konusu oldukça önemli bir şey. Tabii ki bir de günümüzde OYNAK'ların orijinal özelliklerinin dışında özelliklere sahip olan güvercinlerin de aynı şekilde adlandırılmaları ve karıştırılmaları da söz konusu.

Eski Oynak ve Yeni Oynak konusunu ve sorununu Burdur-Isparta'lı kuşçuların çözdüğünü bir an için varsayalım...
Eski Oynağı kurtarmış olsunlar, Yeni Oynağı da ayrıntılarıyla tanıtmış olsunlar...

Eski Oynağa veya Yeni Oynağa yada ikisine birden isim olarak Dolapçı denilmesi doğru mudur???

Bununla beraber biliyorum ki Isparta ve Burdur'da adlarını burada özenle saydığımız dostlarımız Dolapçı yetiştirmektedir.
Onların kadrolarında bize birebir uyan Dolapçılar mevcuttur...

Ancak karma ırklarla oluşturulan Yeni Oynak'ları besleyen, alan-satan ve bunu sanki maharetmiş gibi gösteren ve forumu dolayısıyla insanların kafasını karıştırmaktan çekinmeyen Isparta-Burdur'lu kuşçuların varlığını da biliyoruz...
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Re: OYNAĞI ANLAMAK - 5 (Performans)

Mesajgönderen Oktay Mertcan PAÇACI » 08 Ağu 2009 18:59

bursa dan herkese selamlar
ustalarım bu perşembe günü bir akrabamızın mevlütüne gittik bursa nın muradiye semtine burda güvercin derneği var gittim ilkkez kahveci sordu srende güvercin besliyonmu diye bende benim elimde ıspartadan kuşlar var dedim adam hemen bana biz ıspartaya burdan çok kuş gönderdik dedi dönek mi dedim dönek didi ama birde bursada döneğe muradiye selaniği denir o zaman bide telefonum çaldı ayrıldım ama bir gece tekrar gitcem konuşmaya
bunu getirilmiş kuşlar açısından bir faydası olur diye yazdım buraya.
birde arkadaşım var benim kelebek besliyor bursada ağbisinin ıspartadan arap selanik getirdiğini söyledi sordum kuşları çok uzun döndüklerini çakıldıklarını söyledi çoğaltıyonmu dedim 10 tane getirdik 3 tane kaldı dedi hepsi ya kaçmış ya da çakılarak ölüyorlar dedi ölmez kalırlarsa üretirim dedi uzanca konuştuk
Oktay MertCan
Kullanıcı avatarı
Oktay Mertcan PAÇACI
Aktif Üye

Irklar: D-O-L-A-P-Ç-I
Doğum Tarihi: 07 Şub 1992

Mesajgönderen İskender Damgacı » 10 Ağu 2009 12:30

Oktay Mertcan PAÇACI yazdı:bursa dan herkese selamlar
ustalarım bu perşembe günü bir akrabamızın mevlütüne gittik bursa nın muradiye semtine burda güvercin derneği var gittim ilkkez kahveci sordu srende güvercin besliyonmu diye bende benim elimde ıspartadan kuşlar var dedim adam hemen bana biz ıspartaya burdan çok kuş gönderdik dedi dönek mi dedim dönek didi ama birde bursada döneğe muradiye selaniği denir o zaman bide telefonum çaldı ayrıldım ama bir gece tekrar gitcem konuşmaya
bunu getirilmiş kuşlar açısından bir faydası olur diye yazdım buraya.
birde arkadaşım var benim kelebek besliyor bursada ağbisinin ıspartadan arap selanik getirdiğini söyledi sordum kuşları çok uzun döndüklerini çakıldıklarını söyledi çoğaltıyonmu dedim 10 tane getirdik 3 tane kaldı dedi hepsi ya kaçmış ya da çakılarak ölüyorlar dedi ölmez kalırlarsa üretirim dedi uzanca konuştuk

Selamlar,
Paylaştığınız bilgiler için teşekkürler............
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen serkan öztürk » 10 Ağu 2009 13:34

Sanırım arkadaşının abisine art niyetle "Doğan görününlü serçe vermişler" veya

Ellerindeki serçeleri doğan sanmışlar. :oops:
Kullanıcı avatarı
serkan öztürk
Aktif Üye

Irklar: DÖNEK
Doğum Tarihi: 01 Oca 1977

Mesajgönderen koral.alter » 11 Ağu 2009 10:36

tüm dostlara merhaba,

iskender bey demişki;

Diğer grup olan Dönek, Selanik (Düz Dönek), Kosovalı, Makedon, Yeni Oynak yetiştiricileri ise 9 Kusurlu Hareketi kan boğulması olarak değerlendirir, açmak için farklı yöntemler kullanırlar. Kan boğulması denilen olay temelde ırkın yakın veya uzak geçmişinde olan kanların yoğunlaşmasıdır, açılarak hedefe ulaşılmak istenir

böyle düşünen yetiştiricelere makaracı ırklara gönül vermiş biri olarak katılmam mümkün değil çünkü iskender beyin ısrarla üzerinde durduğu 9 kusurlu hareketin 6 tanesi makaracı ırkların özelliklede trakya yerlisinin temel hareketleridir bunları yapamayan trakya yerlisi asla makara yapamaz bizler için hiç bir değeri yoktur bu durumda farklı bir performans ırkında yine çok farklı bir performans ırkının temel hareketlerine rastlanılıyorsa sorunu kan yakınlaşmasında aramak yerine iskender beyin tablolarına ve yazdıklarına göz atmasını tavsiye ederim
sevgi ve saygılarımla
Koral ALTER
Resim
Kullanıcı avatarı
koral.alter
Dinamik Üye

Irklar: Trakya Yerlisi,Alabadem
Doğum Tarihi: 18 May 1971

Dön Oynaklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir