OYNAĞI ANLAMAK - 4 (Makedon)

Oynaklar özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

OYNAĞI ANLAMAK - 4 (Makedon)

Mesajgönderen İskender Damgacı » 08 Ağu 2009 15:10

Selamlar,
Genel olarak Muhacir Döneği adıyla tanınan Makedon, Üsküp, Topka isimleriyle de bilinen paçalısı, tozluklusu ve paçasızı da olabilen iri ve uzun yapılı, 20 ve daha üzeri tel kuyruk yapısı olabilen dönücü ırklarımızdandır. İstanbul Bayrampaşa, Bursa Zafer Mahallesi, Balıkesir Ayvalık, İzmir Menderes, Burdur Isparta'da yetiştirilmektedir. Özellikle paçasızları (en masum ifadeyle) bilinçsiz kuşçular tarafından Dolapçılarla kırılmaktadır. Çıkan yavrulardan tozluklu olanlarının kafası makasla pıt diye düşürülmektedir, bizzat şahit olmuştum :evil: :( ... Tozluklu olmayanlara da Oynak denilmektedir. Dolapçıyla yeni tanışan arkadaşlarımızın ilk önlem olarak tozluklu kuşlardan uzak durmasını daha öncede tavsiye etmiştik...

Resim

Resim

Tahir Sadan-Ayvalık yazdı
viewtopic.php?f=123&t=1231
KÜÇÜKKÖY MEZRASINDAKİ ARKADAŞLARIMIZIN BİR KISMI YUGOSLAV PAÇALI DÜNEK BESLERDİ AMA DOLAPÇI DEğİL

Burhan Özcan-Isparta yazdı
viewtopic.php?f=58&t=5881&start=330
Burhan yazdı:hemen hemen makedonlar hariç hepsini teste tabi tutmuşuz ve ayırmışız.
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Re: OYNAĞI ANLAMAK - 4 (Makedon)

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 10 Ağu 2009 11:16

İskender Damgacı yazdı:Özellikle paçasızları (en masum ifadeyle) bilinçsiz kuşçular tarafından Dolapçılarla kırılmaktadır. Çıkan yavrulardan tozluklu olanlarının kafası makasla pıt diye düşürülmektedir, bizzat şahit olmuştum.

Merhaba,
Doğrusu böyle bir olayın üzerinde durulması gerektiğine inanıyorum. Ben anladığımı yazarsam; öncelikle bir güvercin (Makedon) Dolapçılara benzer özellikler gösterdiği için (fiziki olarak) bir başka Dolapçı ile eş ediliyor ve yavrularında tozluk veya paça izleri çıktığında da durum anlaşılmasın düşüncesiyle resmen katlediliyor. Bence bunu yapanlar öncelikle kendi hatalarını kapatmak adına ağzı var dili yok bir canlıyı acımasızca öldürerek vebal altına girmekteler. Dahası bu durum aslında güvercin ırklarına gösterilen özeni (daha doğrusu özensizliği) de çok açık ortaya koyuyor. Böyle bir durum kişinin acziyetini de ortaya çıkarıyor tabii ki. Ama şu da bir gerçek ki Dolapçı gibi performans ırkları öncelikle havadaki hünerine göre değerlendirilir. Acaba bu melezlemelerden elde edilen yavruları işi bilenler ayırt edemeyecek mi ? Bu nasıl akvaryum kurnazlığıdır anlayamadım bir türlü...
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen İskender Damgacı » 10 Ağu 2009 12:31

Niyazi Ertürk yazdı:Acaba bu melezlemelerden elde edilen yavruları işi bilenler ayırt edemeyecek mi ? Bu nasıl akvaryum kurnazlığıdır anlayamadım bir türlü...

Selamlar,
Bu tip işlemleri yapanlar mutlaka yanlış yapıyorlar ama benim asıl anlayamadığım şey bu tür işlemleri yapanların bazı forum sitelerinde "modeletör" ilan edilmeleri ve yaptıklarının normal gibi gösterilmesi... asıl tehlike hangisi acaba???

Bunun üstüne bu kuşçuların büyük emeklerle hazırlanan "Dolapçı Tüzüğünü" tahrif ettiklerini ve kırma kuşlara göre düzenleyerek Federesyona yutturmaya kalktıklarını koyunca tüylerim diken diken oluyor. İyi niyetli olsalardı tüzüğün adını savundukları (Yeni) Oynak ırkının tüzüğü olarak koyarlardı... Neden Dolapçı ismini kullanmaya devam ediyorlar??? Unutmasınlar; bunların hesabını birgün mutlaka sorarlar... ayaklarını denk aldırırlar!!!
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Ertan Cahit Ergin » 11 Ağu 2009 2:43

Selamlar İskender bey
Bu konu hakkında sizinle uzun uzun görüştük bana tamamen isim vererek tüm olayları anlattınız beni bir çok arkadaş tam tanımasa da siz iyi tanıyorsunuz, sizin tetikçiniz dediler bu da umrumda değil.
Sizden sonra Adnan (ceyhan) beyi aradım en az bir buçuk saat konuştuk kendisiyle, olayları kabullenmeyip farklı yönde anlattı bana, kendisine söyledim size de söylüyorum orta bir yalan söz konusu ve bu hiç hoş bir durum değil.
Şöyle bir önerim var ya bu tür konular açmayın yada konu açtığınızda BAZI ARKADAŞLAR kelimesini kullanmak yerine Ali Veli Hasan Hüseyin neyse ÇATIR ÇATIR ÇATIR isim zikredin ve olayları tüm çıplaklığıyla anlatın,arkadaşlar yoksa muhabbet La Fontaine masalından ileriye gidemediği gibi gereksiz düşünce kirliliğinde kalıyor.
Saygılar
Ertan Cahit Ergin
Kullanıcı avatarı
Ertan Cahit Ergin
Aktif Üye

Irklar: Dolapçı
Doğum Tarihi: 04 Nis 1969

Mesajgönderen Hayri ÜN » 12 Ağu 2009 10:48

Sevgili İskender Abi,

İskender Damgacı yazdı:Bunun üstüne bu kuşçuların büyük emeklerle hazırlanan "Dolapçı Tüzüğünü" tahrif ettiklerini ve kırma kuşlara göre düzenleyerek Federesyona yutturmaya kalktıklarını koyunca tüylerim diken diken oluyor. İyi niyetli olsalardı tüzüğün adını savundukları (Yeni) Oynak ırkının tüzüğü olarak koyarlardı... Neden Dolapçı ismini kullanmaya devam ediyorlar??? Unutmasınlar; bunların hesabını birgün mutlaka sorarlar... ayaklarını denk aldırırlar!!!

Yukarıdaki sözlerine katılmamak mümkün değil. Ancak sonundaki cümle yanlış anlaşılmalara neden olabileceğine ve birilerinin bunun üzerinden madur edebiyatı yapabileceğini düşünüyorum.

Yoksa dernek olarak hazırladığımız tüzüğün sonuna kadar arkasındayız. Acaba arkadaşlar seni tüzüğü hazırlamaya mı yokda federasyon internet sayfasında moderatörlüğe mi davet ettiler? Tüzüğü tahrif edeceklerini söylediler mi? Yaptıkları tahriften sonra tüzüğün hazırlayıcısı olan derneğe resmi yazı ile bildirdiler mi? Biz mahalle maçı yapmıyoruz ki... Takımları orada belirleyelim ve maçı yapıp bitirelim. Karşınızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kurulmuş bir dernek ve bu derneğin hazırladığı tüzük var... Zannederim bu konuları biraz daha açsan iyi olacak.

Ayrıca biliyorum kızgınsın... Bugün sana cephe alan birçok kişiye evini açtın... Aileleri ile birlikte onları evinde misafir ettin. Biz de ev mahremdir. Eğer birisini evine alıyorsan ona çok değer vermişsin demektir. Ayrıca onlara Denizli'lilere rağmen internet siteleri yaptın hatta parasını vererek tasarımını yaptırdın. Niye Denizli'lilere rağmen diyorum. Çünkü Denizli'de sana hala kızanlar var. Neden Denizli'deki ustalara internet sitesi yapmadın? Neden yaptığın sitelerde Değişik illerden hatta yurtdışından bile yetiştiricilerin siteleri var? ( Bu arada benim site bile en son tasarlattıklarından birisi :) ) Neden onlarla röportajlar yaptın veya yaptırdın? Neden onların reklamını yaptın? Sorularına muhatap oldun…Sen bunlara bile göğüs gerdin ve bu arkadaşlara değer verdin. Ama şimdi onların yaptıklarına kızıyorsun haklısın... Onlar da bu kadar iyi niyete karşılık kendi yaptıkların işin adını bırak kendileri koysunlar....

Arkadaşlar hesap sormayı, had bildirmeyi yanlış anlayabilirler. Gerçi hesabı yazdıklarımızla ve gerekirse resmi yollardan sorarız. Ama sen yine bu güne kadar kadar yaptığın gibi devam et. Araştırmalarını yap. Güvercin ırklarının tespit edilmesi ve korunması ile ilgili yazılarını yazmaya devam et. Çünkü bazıları anlamasa da onların dışında bir sürü okuyan kişi bugüne kadar yaptıklarının çok faydalı işler olduğunu biliyorlar ve faydalanıyorlar. Sen böyle devam et… Çünkü doğru yoldasın… Bazılarının yaptığı gibi hakaret etmeye gerek yok…

Sevgi ve Saygılarımla

Hayri ÜN ‘ Denizli
Sevgi ve saygılarımla
Hayri ÜN ' Denizli http://www.hun.guvercinevi.com
Resim
Kullanıcı avatarı
Hayri ÜN
Aktif Üye

Irklar: Dolapçı, Denizli Bangosu (Azman), Tokur
Doğum Tarihi: 21 Eyl 1973

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 12 Ağu 2009 14:15

Merhaba,

Türkiye Güvercin Federasyon'umuzun http://www.gufed.com/forum linkinde bulunan OYNAK-DOLAPÇI Tüzük ve Standartları Başlığı altında tapılmış olan çalışmayla ilgili değerlendirmemi yazmak istiyorum. Bana göre öncelikle sözkonusu tüzük adeta yangından mal kaçırır gibi hazırlanmış gibi duruyor. Zira Dolapçı dediğimiz güvercinlere Dönek mantığıyla yaklaşılmış ve sırf Denizli Güvercin Evi Derneği tarafından hazırlanmış olan tüzükten farklı olması istenmiş gibi bazı konular değiştirilmiş. İyi güzel de bir Dolapçının taaa bulut seviyesindeyken BOŞA DÖNÜŞ mesafesinin nasıl ölçülebileceği hakkında bilgi verilmemiş. Dahası her şeyde olduğu gibi taklit edilmiş olması nedeniyle bir çok kelime hataları da bulunuyor. Bu anlamda İngilizce veya Almancaya tercüme edilirken sorunlar yaşanacaktır.

Öncelikle hazırlanan çalışma bu konuda hazırlanmış olan sitemizde yayınladığımız tüzüğün oynanmış halidir. Bir kere puanlamalarda ve bazı başlıklarda değişiklikler yapılarak hazırlanmış olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Bana göre en büyük mantık hatası Dolapçılarda aranılan BOŞA DÖNÜŞ sayısının DÖNÜŞ MESAFESİ ile değiştirilmesi konusudur. Bu tüzüğe göre 1 metrelik boşa dönüşü atıyorum 19 defa yapmış olan bir güvercin 5 puan alırken, 6-7 metrelik (Dolapçı için oldukça yüksek bir dönüş mesafesidir) sadece 1 tek boşa dönüş yapan güvercin ise 20 puan alacaktır. Bu durum ise Dolapçılar için mantıklı bir seçim kriteri değildir. Dolapçıda aranılan şey uçurulup belli mesafeye kadar yükseklik kazandıklarında kendi kendilerine boşa dönüş hareketini sürekli yapmalarıdır. Bazı soydan gelen Dolapçılar bu hareketi 20 nin üzerinde yaparlar ve makbul olarak kabul edilirler. Mesafe işin içine girdiğinde bu durum Dönekvari bir yaklaşım olur ve uzun dönüşlü güvercinlerin seçilmesi anlamını taşır ve çok büyük bir mantık hatasıdır.

Bir başka husus ise Dolapçıların bağlama dönüşlerindeki puanlamada burun üzerine dönüş ile göğüs üzerine dönüş puanlarındaki farklılıktır. Ayrıca bazı Dolapçı soylarında karşıya dönüş gösterenler de bulunmakta olup önerilen tüzükte bu madde silinmiş durumdadır. Bize göre tüm Dolap şekilleri eşit puanda olmalıdır.

Federasyon Forumundaki Dolapçı Yarışma Tüzüğünde Kasa Yarışları için geçerli olmak üzere "Kasa yarışmasında Yarışmacı Boşa Dönüş için alttan kontrollü pırıltı verebilir." ifadesi yer almaktadır. Boşa Dönüş hareketi havadaki Dolapçının kümes mahallinde kesinlikle başka güvercin görmeden yaptığı bir hareket olduğundan hatalı bir değerlendirmedir. Zira belli yükseklikteki bir güvercine yerden veya elden güvercin gösterdiğinizde gayri ihtiyari olarak dönüş hareketi yaparak alçalmak isteyecektir. Bu ifadeyle bir anlamda kasa yarışmasına katılan güvercinler için torpilli bir durum ve tolerans getirilmektedir.

Dolapçı Irkı ile Oynak Irkının farkları defalarca dile getirilmesine rağmen ikisinin yanyana getirilerek aynı güvercini işaret etmesi de anlaşılır bir durum değildir. Zira Oynak Irkı güvercinler Dolapçılardan çok farklı olarak 12 kuyruk teleğine sahip, çift kuyruküstü yağ bezeli ve yöresindeki yetiştiricilerce Dolapçılar kadar dolap almayan farklı bir ırktır. Dahası yakın geçmişte kendi besledikleri ırk isminin OYNAK olduğunu söyleyenlerin hazırladıkları tüzükte DOLAPÇI ifadesini kullanmış olmaları da oldukça ilginçtir.

Bir başka husus ise Dolapçılarda istenmeyen temel özellik olan uçurulduğunda başka dama atma veya kümese inme ve yakalanma durumunun hata puanları arasında yer almamasıdır. Bu durumda Dolapçının yarışmadan diskalifiye edilmesi gerekirken kurallar içinde yer verilmemesi oldukça şaşırtıcıdır.

Bana göre bu durumla ilgili Federasyonumuzun zerre kadar hatası ve kusuru yoktur. Hata bu çalışmayı gerçekleştiren "BİLİRKİŞİ" veya "USTA" ekibinde yer alanlardadır. Bile bile, göz göre göre Dolapçıların yıllardır bildiğimiz Boşa Dönüş hareketiyle ilgili mantıksız bir yaklaşım sergilenmiştir. Bunlar nasıl ustalarsa artık Federasyonu yanıltmışlardır ve tüzük sakat olarak dünyaya gelmiştir. Ancak şu da bir gerçek ki Güvercin Evi Derneği olarak konuyla ilgili girişimlerimizi yaparak gerekli düzeltmelerin yapılması için çaba içinde olacağız.

Bu konuyla ilgili yapılan spekülasyonların engellenmesi açısından bazı konularda açıklamalar da yapmak isterim. Öncelikle bu tüzüğün gündeme geldiği tarihlerde İskender Damgacı ve Benim Federasyon Forumunda Dolapçı Irkı Moderatörü olmamız teklif edildi. Şahsen ben sahtekarlık yaptığını itiraf etmiş biriyle aynı ortamda olmayı istemediğim için bu teklifi kabul edemedim. İskender'e de bu konuda acele etmeyelim diyen benim. Zira bana güvercin standardı değil Adam gibi Adam lazım. Doğrusu kümesimde hastalık taşıdığını bildiğim bir güvercini istediği kadar güzel dönsün, istediği kadar yavrularına düşkün olsun, istediği kadar kostümü yakışıklı olsun barındırmam. Bu tüzük konusunda Burdur ve Ispartalı arkadaşlarımızın nasıl tuzağa düştüklerini de anlayabilmiş değilim. Resmen kullanıldılar bence. Bence sağlıklı kafayla olayları değerlendirebilmiş olsalardı burada yazılan çizilenlerden sonra abuk sabuk polemikler yerine yahu galiba biz bu konularda hatalar yapmışız demeleri gerekiyordu. Denizli-Burdur-Isparta nın Dolapçı Kardeşliğinin altına dinamiti koyan olay Adnan Ceyhan Arkadaşın bilemden görmeden Beyaz ve Yamalılarla ilgili saçma sapan değerlendirmesidir. Ben yıllardır Beyaz Yamalı fotoğrafı koyup dururken hiçbir laf etmeyen bu arkadaş ne olduysa olmuş ve birden bire Selaniklerle kırılmalardan behsedince olay patlak vermiştir bu husus unutulmasın ! Sonuçta standardı çıkarıp ortaya koymuşuz. İsteyen istediği güvercini uçurabiliyor. Ve sonuçta alacağı puan düşük kalacak ve bu Selanik kırıkları üretilmeyecek. Kaldı ki gerçek Beyaz Yamalıları görmediğinden olsa gerek ne kadar anlatsak boş !

Bir başka konu da her ne kadar Moderatörlük konusunu beklemeye almış olsak da Federasyonun yapacağı Tüzük çalışmasına katkı olması açısından elimizdeki tüm dokümanları Reşat Karaca Arkadaşımıza şahsen ben gönderdim. Telefonla da görüşmemiz oldu. Ama ben bu görüşmeyi kaydetmedim. Sonrasında TGF Forumunda hatalı tüzük deklare edildi ve kendisine yukarıda da belirttiğim hususları içeren bir mesaj gönderdim. Umarım ileride gerekli düzeltmeler yapılırda konu tatlıya bağlanır. www.dolapci.com sitemizdeki çalışmalar bu konuda yılların araştırmasıyla ortaya çıkarılmış belgelerdir. Bir çok kişinin katkısı vardır. Ancak ne olduysa günümüzde bu çalışmanın içinde olanlar çok farklı bir tüzüğün hazırlanmasına ön ayak olmuşlardır. İlginç bir durum !

Bir başka konu da bu Dolapçı tüzüğüyle ilgili ilk olarak HAKKI VAR arkadaşımızın Almanya Federasyonu nezdindeki girişimleri olmuştur. Hakkı Ustamız bana mail atarak Yarışma Puanlaması ve Dolapçı Standartlarını Almancaya çevirebileceğini ve bu konuda gönüllü olarak çalışacağını bildirdi. Çok sevinerek kendisine her türlü desteği vereceğimizi aktardım. Ufuk Arkadaşımızın daha önceden hazırladığı Almanca Tüzüğü kendisine mail attım. Geri dönüp Kostüm Yönüyle herhangi bir değerlendirmenin yarışma puanlamasında olmamasının Almanya ölçeğinde daha uygun olacağını söyledi ve biz de sorun yok dedik. Yani aslında Dolapçı Strandardıyla ilgili Avrupa'daki ilk çalışmayı gerçekleştiren Hakkı Var Arkadaşımızdır bu da böyle biline !

2-3 hafta öncesinde Turgay Güröz Abim aradı telefonla. "Yahu Niyazi sen Almanlara gönderdiğin tüzükte gelicilik testiyle ilgili 25 km mesafe yazmışsın. Bu doğru mu ?" dedi. Abi senin aklın alıyor mu bu işe dedim. Ben tüzüğümüzü Hakkı Var'a gönderdim ve o da gerekli düzeltmeleri yaparak bana gönderdi istersen sana gönderebilirim dedim ve gönderdim. Yarışma tüzüğünde öngörülen mesafe 1-1,5 km olarak belirlenmiştir ve ben bunu kafama göre 25 km olarak değiştiremem dedim. Bu dedikodunun kimden kaynaklandığını da sormadım ve telefon görüşmemizi yine kaydetmedim. Demem o ki insanlar bu şekilde yanıltılmak istenebiliyor. Allah'tan Turgay ABimle güçlü bir muhabbetimiz var da telefon açıp beni arayabiliyor. Yoksa düşünün ki bizim Denizli bazında bazı arkadaşlarımız arasında gerçekleştirlen iddia mesafesi hiç tüzüğe alınabilir mi? Ayrıca bu Dolapçı atma olayıyla ilgili de birşeyler söyleyeyim. Bir adam düşünün ki 110 numara güvercinleri var. Herkes imrenmekte. Ve bu adam herkese de beslediği soyun tüyünü bile vermiyor. Şayet biraz iddiacıysa o zaman hemen ara kızıştırılıp yok efendim Sarayköyden (25 km), Pamukkale'den (20 km), Tavas Makasından (22 km) veya daha olmadı Kaklık'tan (35 km) hem de gece yarısı DOlapçı salıyorlar. Asıl amaç kaliteli soy Dolapçı besleyen arkadaşa zarar vermektir. Bu konu ne hikmetse saptırılmakta. Fakat şu da bir gerçek ki bir Dolapçı hem havada kaliteli olacak hem de en azından 4-5 km uzaklıklardan evinin yolunu bilabilecek özelliklere sahip olmalıdır. Yoksa boş !

Şimdilik bu kadar !
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen İskender Damgacı » 12 Ağu 2009 14:26

Ertan Cahit Ergin yazdı:Sizden sonra Adnan (ceyhan) beyi aradım en az bir buçuk saat konuştuk kendisiyle, olayları kabullenmeyip farklı yönde anlattı bana, kendisine söyledim size de söylüyorum orta bir yalan söz konusu ve bu hiç hoş bir durum değil.

Selamlar,
Yalan söz konusu ise ismi buradan da vereyim. Aylar önceden beri onlara sayısız defa söyledim; kişiselleştirmeyin dedim, Dolapçı'yı konuşalım dedim... Ancak paylaşacak bilgi ve fikirleri olmayınca yalanlarla yanlışlarla dolu atışlara devam edildi. Konuşma sırası yavaş yavaş bize gelmeye başladı. Kısacası; makası kullanan Adnan Ceyhan'dır... Burhan Özcan'da o kuşları bilir ama nedense artık bilmezden geliyor!!! 22 kuyruklu makedon kırıklarından bahsediyorum... Bir defasında yine sıvama tozluklu kırmızı bir yavruyu hediye etmek istedi. Bende yavrunun tozlukları olduğunu almayı istemediğimi söylediğimde "büyüyünce döker" diyerek ısrar etmişti. Bilmem anlatabildim mi?.. Irkları ayırmayı bilmediğini düşünerek uzun süre anlatmaya çalıştım ama kıymetimizi bilemedi maalesef. Konu bir kişinin kuşları değil. Konu Dolapçı... Adnan Ceyhan gibi Eski Oynak, Kosovalı, Selanik, Makedon besleyerek çatır çatır birbirine kıran birisinin ve bir-iki kırmacı arkadaşının Dolapçı Tüzüğü'nü tahrif etmeleridir. Irklar birbirine kırılmamalı, kırılıyorsa da adına Dolapçı denmemelidir. Madem kuşlarınızın adı Oynak madem kuşlarınız Ayvalık Selaniklerinden, Makedonlardan, Kosovalılardan, Eski Oynaklardan oluşuyor ne amaçla Dolapçı ismini kullanıyorsunuz??? Bu yanlış mutlaka düzeltilmelidir.
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen İskender Damgacı » 12 Ağu 2009 18:19

HUN yazdı:Sevgili İskender Abi,

İskender Damgacı yazdı:Bunun üstüne bu kuşçuların büyük emeklerle hazırlanan "Dolapçı Tüzüğünü" tahrif ettiklerini ve kırma kuşlara göre düzenleyerek Federesyona yutturmaya kalktıklarını koyunca tüylerim diken diken oluyor. İyi niyetli olsalardı tüzüğün adını savundukları (Yeni) Oynak ırkının tüzüğü olarak koyarlardı... Neden Dolapçı ismini kullanmaya devam ediyorlar??? Unutmasınlar; bunların hesabını birgün mutlaka sorarlar... ayaklarını denk aldırırlar!!!

Yukarıdaki sözlerine katılmamak mümkün değil. Ancak sonundaki cümle yanlış anlaşılmalara neden olabileceğine ve birilerinin bunun üzerinden madur edebiyatı yapabileceğini düşünüyorum.

Selamlar
Hayri Hocam, bence yanlış anlama olmaz. Olsa olsa suçlular tepki gösterir. Suçlu insan tepkisini iki şekilde gösterir. Birincisi mağdur edebiyatı yaparak ve kendisini mazlum göstererek ikincisi ise öfkelenerek, çok bağırarak. Suçlu psikolojisini biliyoruz. Çok bağırdığı zaman haklı çıkacağını zanneder. Suçsuz insan yukarıdaki mesajdan niye etkilensin ki!!! Sadece kabahatli sazanlar etkilenir!!!

HUN yazdı:dernek olarak hazırladığımız tüzüğün sonuna kadar arkasındayız. Acaba arkadaşlar seni tüzüğü hazırlamaya mı yokda federasyon internet sayfasında moderatörlüğe mi davet ettiler? Tüzüğü tahrif edeceklerini söylediler mi? Yaptıkları tahriften sonra tüzüğün hazırlayıcısı olan derneğe resmi yazı ile bildirdiler mi? Biz mahalle maçı yapmıyoruz ki... Takımları orada belirleyelim ve maçı yapıp bitirelim. Karşınızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kurulmuş bir dernek ve bu derneğin hazırladığı tüzük var... Zannederim bu konuları biraz daha açsan iyi olacak.

Hocam, bize yani Niyazi bey'e yada bendenize tüzük düzenleme gibi bir davet kesinlikle yapılmamıştır. Niyazi bey'in yukarıda açıkladığı üzere sadece federasyon forumunda moderatörlük teklifi yapılmıştı. Teklifi yapanda Güven'le Fenasi idi. Onların teklifini kabul etmedik, maziyi bilen biliyor!.. Şimdi şöyle bir kurnazlık var: biz davet ettik ama gelmediler, ne yapalım, bizde tüzüğü değiştirdik demektedirler. Geçenlerde Federasyon Başkanı Sayın Rıdvan Dinçer bey konu hakkında bilgi almak üzere telefonla aradı. Görüşmeden federasyonun üst yönetiminin bu durum hakkında bilgi sahibi olmadığını anladık. Yani Fenasi ve ekibi federasyon üst yönetimini ciddiye almayarak tüzüğümüzü değiştirmişler. Tüzüğü değiştirenler kimler??? Fenasi, Ayvalık Selanikçisi, ikide Oynakçı... Dolapçı'nın "D"sinden bile anlamayan insanlar Denizli Güvercin Evi Derneği'nin hazırlayıp yayınladığı tüzüğü bir oldu bittiyle tahrif etmişlerdir. Tüzüğün Oynak ırkına göre düzenlendiği anlaşılmaktadır. Ama her ne hikmetse hala Dolapçı ismini kullanmaktadırlar. Bunun hesabını mutlaka vereceklerdir... Hazırlanan Tüzük tamamen Denizli tarafından hazırlanmış ancak gelecekte birlikte yapılması öngörülen yarışmaların çaplılığı adına Isparta-Burdur'un Dolapçı ustalarından da görüş alınmıştır. Tüzüğümüz tamamıyla kabul görmüş yalnızca Burdur'dan İbrahim Sarsan ustamızın bir önerisi dikkate alınarak değerlendirilmiştir, başka hiç bir öneri veya talebe gerek görülmemişti. Söz konusu tüzük hazırlanırken Isparta derneği Oynak yetiştiricilerinden oluştuğu için dikkate alınmamış, yalnızca Dolapçı ustalarıyla irtibata geçilmiştir. Şimdi federasyon vesilesiyle Dolapçı ismi üzerine oyunlar oynanmakradır. Bunun hesabını mutlaka vereceklerdir.

HUN yazdı:Ayrıca biliyorum kızgınsın... Bugün sana cephe alan birçok kişiye evini açtın... Aileleri ile birlikte onları evinde misafir ettin. Biz de ev mahremdir. Eğer birisini evine alıyorsan ona çok değer vermişsin demektir. Ayrıca onlara Denizli'lilere rağmen internet siteleri yaptın hatta parasını vererek tasarımını yaptırdın. Niye Denizli'lilere rağmen diyorum. Çünkü Denizli'de sana hala kızanlar var. Neden Denizli'deki ustalara internet sitesi yapmadın? Neden yaptığın sitelerde Değişik illerden hatta yurtdışından bile yetiştiricilerin siteleri var? ( Bu arada benim site bile en son tasarlattıklarından birisi :) ) Neden onlarla röportajlar yaptın veya yaptırdın? Neden onların reklamını yaptın? Sorularına muhatap oldun…Sen bunlara bile göğüs gerdin ve bu arkadaşlara değer verdin. Ama şimdi onların yaptıklarına kızıyorsun haklısın... Onlar da bu kadar iyi niyete karşılık kendi yaptıkların işin adını bırak kendileri koysunlar....

Hocam, biliyoruzki insanlar eşit değil.
İzmir'li Necdet Yılmazerler ustamız ne güzel söylemiş: "İt, uğursuzla muhatap olmayacaksın. En önemlisi bu. Ahlaksız insanlarla bir araya gelmeyeceksin."

Çok kaliteli insanlarda tanıdım, beş para etmezlerini de...
Her zaman söylerim Burdur'dan Barış Dikmen, Salih Akçil, İbrahim Sarsan çok kalitedirler. Isparta Kuleönü'nün nerdeyse tamamı; Hakkı Abi, Ergüç, Orhan, Rüştü dayı... daha kaç tanesi....... bu insanlar hakiki yurdum insanı... diğerlerini bir kalemde siler geçerim... Denizli ise başka bir konu! mutlaka yapılanları anlayamayanlar-hazmedemeyenler çıkacaktır. Böyle şeylere kulak asmam, asarsak hiç birşey yapamayız. Bu tadı yakalayamayız....

HUN yazdı:Arkadaşlar hesap sormayı, had bildirmeyi yanlış anlayabilirler. Gerçi hesabı yazdıklarımızla ve gerekirse resmi yollardan sorarız.

Hocam, yanlış anlayacak olanlar başka forumlarda yazanlarsa onları takmadığımı herkes bilir, girip okumam bile...
Evet, hesabı her yoldan sorma yoluna girmeliyiz. Ayaklarını denk almalılar ve bir daha kimsenin emeği üzerine oturmamalılar. Ayaklarını denk almalılar ve ellerindeki kuşların atası olan Dolapçı'yı rast gele tahrif etmemeliler, buna kimsenin hakkı yok hele onların hiç yok...

"İnsanın en zayıf damarı enaniyettir, onu kullanarak en fena şeyleri yaptırabilirler"
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Dön Oynaklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir