Oynak ırkının nesli tükeniyor!!!

Oynaklar özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Oynak ırkının nesli tükeniyor!!!

Mesajgönderen İskender Damgacı » 22 Eyl 2010 16:17

Selamlar

İlk olarak bundan 25 yıl önce öğrenciliğim sırasında Burdur'da gördüğüm Oynak ırkına iki yıldan beri aramalarıma rağmen ulaşamıyorum. Hem Isparta'dan hemde Burdur'dan arkadaşlarımda yardımcı olmak istiyorlar ama maalesef bugüne kadar bir gelişme olmadı. Çok değil bundan 7-8 yıl önce bile sayıları hiçte az değildi. Isparta ve Burdur'da çok sayıda kümes görmüşlüğüm vardır. Hemen hemen hepsinde Oynak ırkına rastlanabiliyordu. Yörenin eski kuşçuları da Oynak ırkından hep bahsederlerdi, hala onlardan bahsediyorlar. Genellikle düz siyah renkli, küçük yapılı, 12 tel kuyruklu, çift kuyruküstü yağ bezesi taşıyan, tepelisi çok olan, çok uçan, kendilerine has dönüş tarzına sahip Oynak ırkının nesli tükeniyorsa üzülmemek elde değil. "Öncelikle yöre kuşçuları bu konuya el atmalılar" düşüncemi tekrar etmek istiyorum. Bu konuda yapılacak bir çalışma varsa yada yapılacaksa taşın altına elimi koymak niyetindeyim.

Oynaklara sahip olma konusunda yardımcı olacak arkadaşlar özel mesajla ulaşırlarsa memnun olacağım...

Teşekkürler
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Re: Oynak ırkının nesli tükeniyor!!!

Mesajgönderen serkan öztürk » 28 Ara 2010 9:53

Ben de Eski Oynakların bu durumuna samimi olarak üzülüyorum ve üzülmek de gerekiyor.

Ama sağolsun bazı arkadaşlar bu konuda bazı çalışmaların içine girdiler. Elbirliği ile şehir dışından dönekçi büyüklerimizin de katkıları ile Oynak Tüzüğü hazırlıyorlar.
Bu tüzük de orjinal kuşu tarif ederse yani (bir bakınca Oynağı anlatan, paça eklenince Kelebek Tüzüğü, bel kırma toleransı ile Dönek Tüzüğü) şeklinde algılanmayacak olan bir Tüzük ile bir bakmışız 5-10 sene sonra Orjinal Oynaklar gökyüzünde kanat sallamaya başlamış.

Şimdiden heyecanla bekliyorum Oynak Tüzüğünü.
Kullanıcı avatarı
serkan öztürk
Aktif Üye

Irklar: DÖNEK
Doğum Tarihi: 01 Oca 1977

Mesajgönderen umut coşkun » 08 Oca 2011 13:54

selamlar

izmirde oynak yetiştirmeye gönül vermiş arkadaşım var uzun arayışlar sonucunda 2 çift orjinalinden buldu ve şuan üretimini yapma aşamasında kendisine bende 1 tane dişi vermiştim ama maalesef ölmüş.İnşaallah yaza sayıları çoğalacak nasip olursada denizlide üretimine bende başlayacağım.
Kullanıcı avatarı
umut coşkun
Dinamik Üye

Irklar: Dolapçı,Azman
Doğum Tarihi: 01 Oca 1981

Mesajgönderen İskender Damgacı » 17 Oca 2011 0:40

umut coşkun yazdı:selamlar

izmirde oynak yetiştirmeye gönül vermiş arkadaşım var uzun arayışlar sonucunda 2 çift orjinalinden buldu ve şuan üretimini yapma aşamasında kendisine bende 1 tane dişi vermiştim ama maalesef ölmüş.İnşaallah yaza sayıları çoğalacak nasip olursada denizlide üretimine bende başlayacağım.

Selamlar,

Habere çok sevindim. İzmir'e sık gidip geliyorum. Kuşları görmek en azından fotoğraflamak isterim.
Ziyaret edip bir kaç poz almak mümkün müdür?
Ne de olsa nesli tükenmekte olan çoğu kırılmış bir ırkımız!
Orjinalllerini bulmuşken özenle değerlendirmek lazım diye düşünüyorum.
Hele sizde üretirseniz mutlaka ziyaret etmek isterim.

Şimdiden teşekkürler
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen umut coşkun » 17 Oca 2011 19:55

İskender Damgacı yazdı:
umut coşkun yazdı:selamlar

Selamlar,

Habere çok sevindim. İzmir'e sık gidip geliyorum. Kuşları görmek en azından fotoğraflamak isterim.
Ziyaret edip bir kaç poz almak mümkün müdür?
Ne de olsa nesli tükenmekte olan çoğu kırılmış bir ırkımız!
Orjinalllerini bulmuşken özenle değerlendirmek lazım diye düşünüyorum.
Hele sizde üretirseniz mutlaka ziyaret etmek isterim.

Şimdiden teşekkürler

selamlar

iskender abi merhabalar kusura bakmayın izmir demiştim arkadaş öğretmen olduğu için tayin durumları var şuan afyonda beslemekte ama malesef çıkan yavruların ikisini atmacaya kaptırmış şuan elinde sadece 2 dişi 1 erkeği bulunmakta onlarda makastalar isterseniz baharda inşaallah çoğaldıklarında hem havada izleme şansı bulursunuz hemde biraz daha çoğalırlar ve poz almak daha güzel olur.Nasip olursa üretimde kayıp olmazsa bende Denizlide üretime geçeceğim.Herzaman beklerim sadece oynakların üretiminde diil istediğiniz zaman misafirim olabilirsiniz.

saygılarımla

umut coşkun
DENİZLİ
Kullanıcı avatarı
umut coşkun
Dinamik Üye

Mesajgönderen umut coşkun » 17 Oca 2011 20:43

Bi kaçta fotosu var elimde
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
umut coşkun
Dinamik Üye

Mesajgönderen umut coşkun » 17 Oca 2011 20:44

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
umut coşkun
Dinamik Üye

Mesajgönderen umut coşkun » 17 Oca 2011 20:47

.
Kullanıcı avatarı
umut coşkun
Dinamik Üye

Mesajgönderen umut coşkun » 17 Oca 2011 20:50

.
Kullanıcı avatarı
umut coşkun
Dinamik Üye

Mesajgönderen umut coşkun » 17 Oca 2011 20:51

.
Kullanıcı avatarı
umut coşkun
Dinamik Üye

Mesajgönderen mujdatkarakoc » 25 May 2011 11:02

Irkı Yaygınlaştırmak açısından elinde bulunan arkadaşlardan bende temin etmek isterim. Saygılar.
mujdatkarakoc
Katılımcı Üye

Irklar: Dönücü Irklar
Doğum Tarihi: 10 May 1985

Mesajgönderen mujdatkarakoc » 29 May 2012 8:41

Çok iyi bir ustadan elime eski oynaklardan bir takım geçti. Kuşları havada seyretme imkanımda oldu. Ben bu zamana kadar sayısız kümes gezdim yüzlerce dolapcı izledim ve kendimde senlerdir besliyorum. Dolapçı ve oynak arasında dağlar kadar farklar var. Dolapcı hayran olan ben oynakları izledikten sonra dolapcılar gözümde ikinci planda kaldı. Kuş işi zevk işidir herkez farklı sitili sever o yuzden bana oynak ırkı çok daha mükemmel geldi. Aradığım özellikler fazlasıyla var dönüş sitili akıl. Kuşlar sizin bildiğiniz gibi minyon yapıda değiller orta büyüklükte ve çift bel üstlü. Kara ve karaçil. Kuyruk telek sayısı 12 - 13 Uçuz sitillerine gelince dönüşleri dolapcı dönüşü gibi değil daha kapalı ve havada askıda kalır şekilde. Yani havada sanki oldukları yerde durur gibi bir dönüş yapıyorlar. Asansör gibiler sürekli kendilerini yukarı çekip aşağı doğru daire şeklinde dönüyorlar. Havada sürekli oyun içindeler. Yani anlatmak istediğim uçmaktan çok dönüş yapıyorlar. ve Bunlar boşa dönüşler hiç kuş görmelerine gerek yok. dolapcılarda hoşuma gitmeyen bir havada fazla boşa oyun yapmıyorlar ve aşağıdan kuş görünce dönüş yapıp işleri bitiyor. Oynaklarda böyle birşey söz konusu değil. Aşağıdan kuş göstermeyin saatlerce havada kalsınlar havada kalsınlar derken sürekli oyun içindeler. Dolapcılar gibi 10 dk yada 5 dk aralıklarla kısa donusler değil. Sürekli oyun halindeler. Saygılar.
mujdatkarakoc
Katılımcı Üye

Irklar: Dönücü Irklar
Doğum Tarihi: 10 May 1985

Mesajgönderen umut coşkun » 30 May 2012 11:22

mujdatkarakoc yazdı:Çok iyi bir ustadan elime eski oynaklardan bir takım geçti. Kuşları havada seyretme imkanımda oldu. Ben bu zamana kadar sayısız kümes gezdim yüzlerce dolapcı izledim ve kendimde senlerdir besliyorum. Dolapçı ve oynak arasında dağlar kadar farklar var. Dolapcı hayran olan ben oynakları izledikten sonra dolapcılar gözümde ikinci planda kaldı. Kuş işi zevk işidir herkez farklı sitili sever o yuzden bana oynak ırkı çok daha mükemmel geldi. Aradığım özellikler fazlasıyla var dönüş sitili akıl. Kuşlar sizin bildiğiniz gibi minyon yapıda değiller orta büyüklükte ve çift bel üstlü. Kara ve karaçil. Kuyruk telek sayısı 12 - 13 Uçuz sitillerine gelince dönüşleri dolapcı dönüşü gibi değil daha kapalı ve havada askıda kalır şekilde. Yani havada sanki oldukları yerde durur gibi bir dönüş yapıyorlar. Asansör gibiler sürekli kendilerini yukarı çekip aşağı doğru daire şeklinde dönüyorlar. Havada sürekli oyun içindeler. Yani anlatmak istediğim uçmaktan çok dönüş yapıyorlar. ve Bunlar boşa dönüşler hiç kuş görmelerine gerek yok. dolapcılarda hoşuma gitmeyen bir havada fazla boşa oyun yapmıyorlar ve aşağıdan kuş görünce dönüş yapıp işleri bitiyor. Oynaklarda böyle birşey söz konusu değil. Aşağıdan kuş göstermeyin saatlerce havada kalsınlar havada kalsınlar derken sürekli oyun içindeler. Dolapcılar gibi 10 dk yada 5 dk aralıklarla kısa donusler değil. Sürekli oyun halindeler. Saygılar.

13 kuyruk sa eğer Dolapçıyla kırmadır.
Kullanıcı avatarı
umut coşkun
Dinamik Üye

Mesajgönderen Oktay Mertcan PAÇACI » 13 Şub 2013 1:41

müjdat abi selamlar
dolapçıyıda eğitirsen yavrudan ciğer yaptırırsan uzun uçurabilirsin 165dk benim kendi rekorum.ve pırıltıya alıştırmazsan kendileri de uçup dönüp gelebiliyorlar.ama standart bi dönüş için az dolapçı uçurmak lazım 3 lü gibi bi kümes dolapçıyı uçur 1 saat istediği kadar dönsün abi gerek yok ozaman ıspartaya denizliye burdura gitmeye uçur 50 tane kelebek aynı şey.
Oktay MertCan
Kullanıcı avatarı
Oktay Mertcan PAÇACI
Aktif Üye

Irklar: D-O-L-A-P-Ç-I
Doğum Tarihi: 07 Şub 1992

Mesajgönderen SERBAY DURMAK » 29 Tem 2013 16:46

selamlar abiler bu oynak cinsi ile ıspartanın arasındaki dönüş farkı nasıl oluyorr...
SERBAY DURMAK
Katılımcı Üye

Irklar: MAVİ KUYRUK KELEBEK TEPELİ DÖNEK
Doğum Tarihi: 06 Nis 1983

Sonraki

Dön Oynaklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir