Yeni "Sırp Yüksek Uçucusu" Makalesi

Feslice YU ırkı özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Mesajgönderen Engin Salim GURKAN » 08 Ara 2006 15:24

S.A

Neyapalim Rahmi dayak cennetten cikma demisler bugun sende az terlemedin bu yamuklarin resmini cekene kadar,

Bu resimde gorulen kuslarin sagdaki trabzon dan gelme soldaki ise yugoslavyadan aralarindaki fark ise yugoslavyadan gelenlerin tepelerinin daha dar olusu , burun ustunun cokuk olmasi ve yere birazdaha yakin durmalari bunlar irklarin ikinci uzunlari . rekleri sizi aldatmasin ayni rekte olanlarida var bu kanadinda kahve rengilik olana bakirli diyorlar zaten yani sirplilar.bu resimdeki kuslar araplardan gelme araplarin tuy yapilari cok bozuk oldugundan sadece bu ikisini bulabildim resmi cekilmeye deger olarak
Unutmayalim ki, bizlerin doğruları başkalarınca doğru olmayabilir zira insanlar başlarından geçen tecrübeleri doğrultusunda olayların doğruluğuna yada yanlış olduğuna karar verirler, bu yüzden başkalarının da tecrübelerine saygı duymak yapılacak en akıllıca iştir zira bu şekilde bir davranış insanın hem kendine hem başkalarına saygısını arttırır ve saygı dolu bir toplumun ise güzelliğine doyum olmaz, güzel bir toplum olma yolunda başarılar diliyorum hepinize saygı ve sevgiler.
Engin Salim GURKAN
Dinamik Üye

Mesajgönderen Engin Salim GURKAN » 15 Ara 2006 8:50

Resim

Resim

Buresimde gordugunuz kuslar en uzun olanlari ve kanat sesleri cok mukemmel ve cember donusu ozelliklerini halen muhafaza ediyorlar tabi trabzondan gelenler bunlar yirtici kuslara cokrahat yem olup ucma ozelliklerinin az olusundan suan elimde hic yok fakat digerlerinin kanina karismis durumda tuydegisme tam anlamiyla tamamlanmadigindan tepenin bitimindeki gul gorunmuyor soldaki kus trabzondan fakat bunu kanberadan getirttirdim bir sirpli arkadas bunlarin kanat sesi ve yaptiklari cemberdonusune hasta olunca hepsini ona verdim bu disiyi resim icin gonderdi sagolsun sagdaki kusda butun ebatlariyla bukusumuza uyan fakat yugoslavyadan gelen bir kusun yavrusu incelediginizde sekil ozelligi olarak gozle ve agirlikca gorulebilecek bir fark yok bunlarida yirticilar leblebi gibi topluyor bunlarin tepelerinin bitiminde gulleri yok kesik bitiyor. bunlarin erkegi elimde olmadigindan disilerinin resmini cektim bu disiler bile ikinci irktan oldukca uzunlar.
En son Engin Salim GURKAN tarafından 15 Ara 2006 11:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
Unutmayalim ki, bizlerin doğruları başkalarınca doğru olmayabilir zira insanlar başlarından geçen tecrübeleri doğrultusunda olayların doğruluğuna yada yanlış olduğuna karar verirler, bu yüzden başkalarının da tecrübelerine saygı duymak yapılacak en akıllıca iştir zira bu şekilde bir davranış insanın hem kendine hem başkalarına saygısını arttırır ve saygı dolu bir toplumun ise güzelliğine doyum olmaz, güzel bir toplum olma yolunda başarılar diliyorum hepinize saygı ve sevgiler.
Engin Salim GURKAN
Dinamik Üye

Mesajgönderen Engin Salim GURKAN » 15 Ara 2006 9:36

Resim

Resim

Bu kuslar ise benim favorilerim zira hem yugoslavyadan geln hemde trabzondan gelen ikiside bircok sampiyonun uretiminden sorumlu iki kusun ayri yerlerden gelmesi yaninda bukadar guzel uyumlu kaliteli yavrulari uretebilmeleri mucize gibi birsey daha oncede soyledigim gibi soldaki yugoslavyadan sagdaki trabzondan gelme bir irk fakat cok kucuk fiziki ozelligin disinda cok tecrubelilerin disinda kimse bu kuslari dogal ortaminda ayirt edemez. trabzondan gelenin cemberdonme olayi yok fakat bu ailede azda olsa bu ozellik ortaya cikabiliyor yanio cemberdonusu yapabiliyorlar ucus suresi enuzun kuslar bunlarin kirimindan geliyor.
En son Engin Salim GURKAN tarafından 15 Ara 2006 11:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Engin Salim GURKAN
Dinamik Üye

Mesajgönderen Engin Salim GURKAN » 15 Ara 2006 9:42

Resim

Resim

Bu kuslarinda soldaki trabzon sagdaki yugoslavyadan gelme bunlar tipik olarak yere paralel durmalari ve uzun sure kanatcirpmadan havada suzulerek ucmalariyla digerlerinden ayriliyorlar ayrica yuz yapilarida digerlerinden cok farkli.
En son Engin Salim GURKAN tarafından 15 Ara 2006 11:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Engin Salim GURKAN
Dinamik Üye

Mesajgönderen Engin Salim GURKAN » 15 Ara 2006 9:47

Resim

Resim

Bu gordugunuz kuslar erkek ve yaklasik 6 yasinda olmalarina ragmen boylari siznde fark edebileceginizgibi oldukca kisa ve yere dik duruyorlar soldaki yugoslavyadan gelme sagdaki ise trabzondan gelme ucus ozelligi safkan kaldigi taktirde hic kanat sesiyok ve 45 dakikayi gecmiyor bunun yanionda yugoslavyadan gelen ise 3 saat kadar avaraj ucusa sahip.
En son Engin Salim GURKAN tarafından 15 Ara 2006 11:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Engin Salim GURKAN
Dinamik Üye

Mesajgönderen Engin Salim GURKAN » 15 Ara 2006 11:15

Resim

Resim

Bu kus kanberadaki arkadas tarafindan yugoslavyadan getirilmis bir erkek ayaklarin kisaligina dikkatinizi cekmek istiyorum
En son Engin Salim GURKAN tarafından 15 Ara 2006 11:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Engin Salim GURKAN
Dinamik Üye

Mesajgönderen Engin Salim GURKAN » 15 Ara 2006 11:23

Resim

Resim

Bu kusda yine yugoslavyanin baska bir bilgesinden melbournedeki bir sirpli arkadas tarafindan getirildi ve ilk dort kusun kombinasyonu gibi duruyor .

Bunlardan dahacok kanlarin uretildigi kanisindayim zira rekorlari kirmak amaciyla sirplar mukemmel sekilde organizeli ve profesyonelce bu kuslari kirip yarismalarda iddali duruma geliyorlar fakat kuslar git gide tipplerlesmeye basladi unutmadan benim kuslarin orijinallari ve bunlardan kirdigim yavrularin hicbiri uctaneden fazla gurup yaptigimda gurup ile ucmadilar bu ozellige bizimkilerin ayni karakterde olan yugoslav kuslarida gosteriyor fakat son 15 - 20 yildir bu kuslar tippler gibi guruplar halinde ucmaya yonelik uretilmeye baslandi bunuda kanlarina soktuklari tipplerlerden almis olmalilar asil olarak suruden ayrilip havada dairenin disinda ileri yana ve geri donerek duz cizgiler halinde ucuyorlardiki benimkilerin halen cogu busekilde ucar yani gurup olur kisabirsuresonra dagilir ve on onbes dakika icinde yine toplanirlar busekilde saatlece ayni sey tekrar edarler birde her 15 ile 45 dakika arasinda alcalir yeniden gozden kaybolurlar artik yorumlari sizlere birakiyorum kolaygelsin.

Saygi ve sevgiler

Enginj
Engin Salim GURKAN
Dinamik Üye

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 08 Oca 2007 15:02

Engin bey selamlar;
engin bilgilerinize teşekkürler.
Sevdiğini ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da ölçülü düşmanlık et, günün birinde dostun olabilir. H.Şerîf
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Re: Yeni "Sırp Yüksek Uçucusu" Makalesi

Mesajgönderen cemal kurtuluş » 01 Ara 2009 17:14

selam bu kuşlardan bir takı almak istiyorum varsa . ben bursadan cemal eski kuşcu ademin oğlu rica etsem bır takım tlf nm 05332496351
cemal kurtuluş
Gözlemci Üye

Irklar: pacalı dönek
Doğum Tarihi: 12 Eyl 1979

Dön Sırp Yüksek Uçucuları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir