KATAL GÜVERCİN ve SIRP YÜKSEK UÇUCULARI

Katal ırkı özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

KATAL GÜVERCİN ve SIRP YÜKSEK UÇUCULARI

Mesajgönderen İskender Damgacı » 25 Ağu 2009 14:38

Selamlar,
Katal Güvercini nadir ve soyu tükenmek üzere olan endemik bir ırktır. Denizli ilimizin kuzey ve güney uçlarında yetiştirilmektedirler. İki uç arası yaklaşık olarak 200 km.dir... Katal güvercinlerinin en ilginç özelliği 12 telli kuyruk, çift memeli kuyruküstü yağ bezesi ve geniş bir tepeyi standart taşımalarıdır. Bu yönleriyle dünyada tek olma özelliğindedirler.

Katal güvercinlerinin Sırp Yüksek Uçucularıyla olası bağlantılarını öteden beri merak etmekteyiz. Sırp Yüksek Uçucusu (SYU) yetiştiren Sayın Sinan Solaklar, Katallar ve SYU'ları değerlendirdiği bir çalışmasını http://www.katal.guvercinevi.com sitesi için gönderdi. Bu değerli çalışmayı konusunda bir ilk olduğu için ayrıca önemsiyoruz. Sayın Sinan Solaklar'a şahsım ve Denizli Güvercin Evi Derneği adına teşekkür ediyor, tüm çalışmalarında başarılar diliyorum...

İlgili sayfaya ulaşmak için aşağıdaki banner'e tıklayınız...

Resim
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Re: KATAL GÜVERCİN ve SIRP YÜKSEK UÇUCULARI

Mesajgönderen koral.alter » 25 Ağu 2009 15:24

tüm dostlara merhaba,
sırp yüksek uçucuları ile katallar arasındaki benzerlikleri yada farklılıkları en iyi ortaya koyacak kişi sayın sinan solaklar dır sinan beyin yorumlarını keyifle okudum bu tür dayanışma içinde yapılan çalışmaların artması camiyamız açısından önemli çünkü örnek teşkil ediyor açıkcası bizler makaracı ırklarımızla ilgili çalışmalara denizli güvercin evinin çalışmalarından esinlenerek başladık bu süreçte evliya çelebinin seyahatnamesindeki bilgilere herşeyden önemlisi osmanlı arşivindeki 63 adet güverinle ilgili belgeye ulaştık ve bunun başlangıç olduğunu düşünüyorum
sırp yüksek uçucuların oluşumunda makaracıların kullanıldığı fikrine bende katılıyorum çünki bazı S.Y.U.rında kuruk oturma götleme 2-3 baş makara yapanlara rastlanıyor ve bu hareketler kusur sayılıyor istenmiyor buda geçmişindeki makaracı genlerinin izi olsa gerek ırklar arasındaki karmaşık iç içe girmiş ilişkileri ortaya koymak gerçekten zor kafamızdaki sorulara kesin cevabları verecek dna analizleridir tabi bunuda gerçekleştirmek ne kadar mümkün bilemiyorum
sevgi ve saygılarımla
Koral ALTER
Resim
Kullanıcı avatarı
koral.alter
Dinamik Üye

Irklar: Trakya Yerlisi,Alabadem
Doğum Tarihi: 18 May 1971

Mesajgönderen BATI KALESİ » 26 Ağu 2009 16:31

MErhabalar,

Popiler olamamış özellikleri araştırılmamış bu değerlerimizi gördükçe o kadar çok bozulmamış değer arasında günümüzde ki popiliritesi bir hayli yüksek ırklara yakınlık göteriyoruz bu ikilemde ki durumumuza bakınca sitemkar bir şekilde üzülerek şahsen kendime gülüyorum!Bu hassas konuda herkesin biraz empati yapması gerektiğinide düşünüyorum.

Yukarıda ki verdiğiniz linkte ki bilgileri,resimleri yazıları incelediğimde katalların trakya yerlileri ile benzerliklerinin olduğunu gördüm!

Çift sibop(yağ bezesi)esmerimsi çizgili ! trakya yerlilerinde de görülüyor!Alabademler dahil!
Fes tepe biz çapar tepe deriz veya bozuk tepe aynı durum trakya yerlileri içinde geçerlidir!
Renk kartelaları yine aynı durumlar söz konusu renk kartelamız bizimde çok geniştir!
Kalalların evlerine olan sağdık durumlarını ve karakteristik özellikleri trakya yerlileri ile birebir aynı !(hastalıklara karşı direçleri) de aynı !Çok cefakar hayvanlardır hava koşulları ne kadar kötü olursa olsun bulundukları bölgenin iklimine kolaylıkla adapte olurlar çetin cevizdirler.

Geçmişte bizlerin çapar dediğimiz kuşlar vardı bozuk tepeli (katallar gibi) sarı veya kırmızı gözlü paçasız ve tozluksuz hiç bir oyun özelliği olmayan nerden atsanız döner dolaşır yine salmanıza gelir insanı bıktırır yine geldi bu (beter kuş dersiniz)halbu ki kümesinizde belkide hava ahlağı ve geliciğili en sağlam kuştur aynen trakya yerlileri gibi! Biz gerçekten taşın içinde inci arayıp inciyi kümeslerimizden uzaklaştırarak kuşçuluk hobimizi zorlaştıran hobistleriz zaman zaman (kendi payıma)bu böyle.

Katal güvercinlerini araştırmalarınıza bilgi dahil etmek için çift siboplu 12 kuyruk trakya yerli tepelilerine zaman zaman rastlıyorum bunları resimli olarak burda paylaşmaya çalışırım.Verdiğiniz genel bilgilerde(eski) trakya yerlisini tarif ediyorsunuz tek detay katalların düz uçmaları(trakya yerlilerinden de hiç makara yapmayan saatlerce uçan kuşlar vardır) bu noktada katallar bizim ırklarımızın kök hali olabilir.

Sinan Solaklar'a ve Denizli güvercin evine bilgi paylaşımlarından dolayı teşekkürler.
Hepinizin toplamı bir tane Gavur etmez !
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Irklar: Tabii , tabii :))))))
Doğum Tarihi: 08 Kas 1980

Mesajgönderen Ertan Cahit Ergin » 26 Ağu 2009 18:39

Selamlar Hüseyin kardeşim
Sen çok yaşa emi.
Benim bütün duygularımı düşüncelerimi satırlara dökmüşsün,insanların iş stresi sosyal stresleri bir takım yanlış anlaşılmalara neden olabiliyor, o nedenle ben yazmayı uygun görmemiştim.
Zaten şöyle bir durum var şu anda hepimizin baktığı güvercinler ihtiyacımız dahilinde elde edilmiş güvercinler değilmi.
Bizler dolapcı besleyenler olarak diğer bir çok ırk yetiştiricilerine göre daha şanslıyız çünkü dolapcılar artık (bana göre) evrimlerini tamamladılar ve artık bu saatten sonra dolapçıyla ne çalışırsanız çalışın o şey neyse dolapçının dışına çıkacaktır ve o nun adı dolapçı olmayacaktır.
İskender bey'e de katallar konusunda yine teşekkür etmek istiyorum hangi ırk olursa olsun nesli tam tükenmek üzereyken bu ırkın imdadına yetişti ayni tokurlarda olduğu gibi.
Bende bir çift yerli hünkari edindim kendi çapımda onları üretip paylaşmaya çalışacağım yakında fotoğraflarınıda paylaşırım ayrıca bizim çok eski kuşlarımızdan olan (dolapçı olarak)gökakbaşakkuyruklar ve kırmızıakbaşakkuyruklar da edindim umarım onlarıda üretip gelecekteki genç arkadaşlarımıza bırakabiliriz
Saygılar
Ertan Cahit Ergin
Kullanıcı avatarı
Ertan Cahit Ergin
Aktif Üye

Irklar: Dolapçı
Doğum Tarihi: 04 Nis 1969

Mesajgönderen BATI KALESİ » 26 Ağu 2009 20:43

Ertan Cahit Ergin yazdı:Selamlar Hüseyin kardeşim
Sen çok yaşa emi.
Benim bütün duygularımı düşüncelerimi satırlara dökmüşsün,insanların iş stresi sosyal stresleri bir takım yanlış anlaşılmalara neden olabiliyor, o nedenle ben yazmayı uygun görmemiştim.
Zaten şöyle bir durum var şu anda hepimizin baktığı güvercinler ihtiyacımız dahilinde elde edilmiş güvercinler değilmi.
Bizler dolapcı besleyenler olarak diğer bir çok ırk yetiştiricilerine göre daha şanslıyız çünkü dolapcılar artık (bana göre) evrimlerini tamamladılar ve artık bu saatten sonra dolapçıyla ne çalışırsanız çalışın o şey neyse dolapçının dışına çıkacaktır ve o nun adı dolapçı olmayacaktır.
İskender bey'e de katallar konusunda yine teşekkür etmek istiyorum hangi ırk olursa olsun nesli tam tükenmek üzereyken bu ırkın imdadına yetişti ayni tokurlarda olduğu gibi.
Bende bir çift yerli hünkari edindim kendi çapımda onları üretip paylaşmaya çalışacağım yakında fotoğraflarınıda paylaşırım ayrıca bizim çok eski kuşlarımızdan olan (dolapçı olarak)gökakbaşakkuyruklar ve kırmızıakbaşakkuyruklar da edindim umarım onlarıda üretip gelecekteki genç arkadaşlarımıza bırakabiliriz
Saygılar
Ertan Cahit Ergin

Ertan Cahit Ergin yazdı:Sen çok yaşa emi.

(Sende gör Ertan abi) teşekkür ederim.

Biz aslına bakarsan top yekün geçmişten günümüze hep zaferlerimizle öğünmüş bir milletiz ulus savaşları ...vb daha da geçmişe gittiğimizde osmanlının dünyanın 4/3 ne hükmettiğini de düşünürsek ve şimdiki ülkemizin topraklarıylada 150 yıl öncesine bakarsak oturup hüngür güngür ağlamamız hatta kahrolmamız lazım :wink:

KIsacası bizler hep kazandıklarımızı ve elimizdekini met ederiz yav biraz da kaybettiklerimizi niye hiç tarih öğretmenleri bizlere anlatmazlar ki :wink: Şimdi güvercin ırklarımıza baktığımızda da taplo pek farklı değil bir şeyleri ya tam kaybederken yada kaybetmek üzereyken bir kaç duyarlı güvercin dostu çıkıyor taşın altına el atıyor bu tabiki insanlığın mükenmeliyetliğinden kaynaklanan bir anlayış olsa gerek .Aynen İskender bey ve Sinan Solaklar bey ,Koral Alter yine denizli güvercin evi üyeleri gibi bunlar hep biz yeni neslin örnek alabileceğimiz abilerimiz arasında yerlerini almaktalar ne mutluki bazı şeyler eskisi gibi bu tip duyarlı kişilerin sayesinde tekrarlanmayacak ve 40 yıl sonra bir yeni nesil daha çıkıp ben gibi birazda kaybettiklerinize bakın demeyecek inşallah bunun için çalışıyorum ben açıkçası.Geçmişe baktığımda eski alabadem yetiştiriclerine içimden oldukça fazla .......sitem ediyorum inşallah ileride birileri bizim arkamızdan da sitem etmez şimdi edenler var gerçi ama olsun arkadan konuşmalar hep olur :wink:

Yeni edindiğin ırklar hayırlı olsun abi iyi zamanlarda üret tadını çıkar keyfini sür inşallah.

Dolapçı konusunda çok suskun kalmayı tercih ediyorum beni korkutacak derecede etkileyici ama süprizlerle dolu (çok değerli bir bir ırk.)

Yukarıda ki ilk yazımda İskender bey !e teşekkür etmeyi unutmuşum çok pardon ! çok teşekkürler çalışmalarızda başarılar dilerim her daim Trakya da birisinin her hangi bir çalışma için bir şeyler yapabileceğini bilin sevgiler saygılar.

Bu arada ben hep içimden geçenleri yazarım kim ne şekilde anlarsa anlasın fikirlerim genel olarak forumlarda vardır kimse katılmak ve kendine katmak zorunda değilir beklentimde hiç olmamıştır! Ertan abi bu yüzden durumun ne olursa olsun ister stres ister farklı bir ruh halin içinden geçenleri her daim yazmanı tavsiye ederim bir üstad şöyle der::: kuşçular 4 mevsimde er yada geç öyle yada böyle bir şekilde tanınırlar sen olduğun gibi olmaya devam et ! Bu yüzden içinden geçenleri paylaşmanı dilerima hoşçakal abi.
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Mesajgönderen İskender Damgacı » 27 Ağu 2009 15:58

Selamlar Arkadaşlar,

Elimizdeki ırklar aslında tarihimizden de izler taşıyor. Hatta birebir ortaklarımız... Bizler olup bitenleri anlamak için burada yazıyoruz, çiziyoruz. Bazen beyin jimnastikleri, zihin egzersizleri yapıyoruz... Yapmaya devam etmeliyiz... Seviyemizi koruyarak - korumayı bilerek - düşüncelerimizi ve fikirlerimizi paylaşabilmeliyiz.

Konumuza ilgi gösteren, zamanını ayırarak bizlere yardımcı olan Sayın Sinan Solaklar'a, Sayın Koral Alter'e ve Sayın H.Hüseyin Aydoğmuş'a bir kez daha teşekkür etmek isterim...

H.Hüseyin Aydoğmuş yazdı:Dolapçı konusunda çok suskun kalmayı tercih ediyorum beni korkutacak derecede etkileyici ama süprizlerle dolu (çok değerli bir bir ırk.)

H.Hüseyin Aydoğmuş yazdı:Bu arada ben hep içimden geçenleri yazarım kim ne şekilde anlarsa anlasın fikirlerim genel olarak forumlarda vardır kimse katılmak ve kendine katmak zorunda değilir beklentimde hiç olmamıştır!..

durumun ne olursa olsun ister stres ister farklı bir ruh halin içinden geçenleri her daim yazmanı tavsiye ederim...

bir üstad şöyle der::: kuşçular 4 mevsimde er yada geç öyle yada böyle bir şekilde tanınırlar sen olduğun gibi olmaya devam et !..

Bu yüzden içinden geçenleri paylaşmanı dilerim...

Hüseyin Bey, bizler Denizli'de Dolapçı ile ilgili her konuyu en inanılmaz derinliklerde konuşup tartışıyoruz. Tüm bunlardan tarifi imkansız bir zevk alıyoruz. Arzu ederseniz içinizden geçenleri bizimle paylaşabilirsiniz. Belki mükemmel bir sohbetin başlangıcı olacaktır...

İyi günler dilerim...
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Tolga AKGÖZ » 06 Eyl 2009 1:03

SYU hakkında ve SYU larının köken araştırması konusunda engin bilgilerini bizlerle paylaştığından dolayı,bir SYU meraklısı olarak Sayın SİNAN SOLAKLARA teşekkürlerimi bir borç bilirim.Kendisinin bu konularda çok büyük yardımlarını gördüm ve görmekteyim.
Kullanıcı avatarı
Tolga AKGÖZ
Katılımcı Üye

Irklar: Sırp Yüksek Uçucusu
Doğum Tarihi: 01 Şub 1977

Mesajgönderen Oktay Mertcan PAÇACI » 23 Kas 2010 12:46

merhabalar

katallar ve syu ların trabzon ırkıyla akraba olabileceği düşünüldüğü gibi...

iran ırklarıylada akrabalıkları varmıdır?daha önce araştırdınız mı?

img1276sa.jpg

iran22zg4.jpg

iran24op9.jpg

iran26lh9.jpg

iran28rd6.jpg

iran31xv5.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Oktay MertCan
Kullanıcı avatarı
Oktay Mertcan PAÇACI
Aktif Üye

Irklar: D-O-L-A-P-Ç-I
Doğum Tarihi: 07 Şub 1992

Mesajgönderen İskender Damgacı » 17 Oca 2011 0:33

Merhaba Oktay,

İran Yüksek Uçucularıyla Katalların bağlantısı hakkında bir çalışmamız olmadı.
Bu konuda dikkatimiz çeken bir şey var o da Selçuklu şehirlerinde de benzer ırkların var olması...
İran ve Selçuklu etkileşimi ise tarihle ilgilenenlerin yabancı olmadığı bir konu.
Yani bazı bağlantılar olabilir ama bizim henüz ayrıntılı bir çalışmamız olmadı.
Şimdilik sadece ana başlıklar mevcut...

Selamlar saygılar
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Oktay Mertcan PAÇACI » 19 Oca 2011 11:52

merhaba iskender abi

bende tarihle ilgiliyimdir.bağlantı olabileceğini düşündüğümden sordum.tıpkı pakistan güvercinleriyle tippler ırkı gibi.

selamlar saygılar teşekkürler
Oktay MertCan
Kullanıcı avatarı
Oktay Mertcan PAÇACI
Aktif Üye

Irklar: D-O-L-A-P-Ç-I
Doğum Tarihi: 07 Şub 1992

Mesajgönderen Sunay Çağlar » 06 Eki 2011 12:27

ARKADAŞLAR BU KATAL KUŞLARI SIRB YÜKSEK UÇUCU OLDUĞU SÖYLENİYOR ACABA GERÇEKTEN ÖYLEMİ YOKSA BENZERLİĞİ Mİ VAR AYNI İSE BU KUŞLAR DENİZLİYE NASIL GİTMİŞLER UÇUŞLARI KAÇ SAATTIR SIRB UÇUCULAR GİBİ 10-11 SATİ ÇOK YÜKSEKLERDE UÇUYORLAR MI?
Sunay Çağlar
Katılımcı Üye

Irklar: BULGARİSTAN YÜKSEK UÇUCULARI PAZARDJİK JİNSİ
Doğum Tarihi: 15 Ara 1968

Mesajgönderen BATI KALESİ » 06 Eki 2011 22:42

Sunay Çağlar yazdı:ARKADAŞLAR BU KATAL KUŞLARI SIRB YÜKSEK UÇUCU OLDUĞU SÖYLENİYOR ACABA GERÇEKTEN ÖYLEMİ YOKSA BENZERLİĞİ Mİ VAR AYNI İSE BU KUŞLAR DENİZLİYE NASIL GİTMİŞLER UÇUŞLARI KAÇ SAATTIR SIRB UÇUCULAR GİBİ 10-11 SATİ ÇOK YÜKSEKLERDE UÇUYORLAR MI?

Bir zamanlar bende bunu merak etmiştim ve hala merak ediyorum güzel bir konu :D :wink:
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 11 Eki 2011 6:16

Sunay Çağlar yazdı:ARKADAŞLAR BU KATAL KUŞLARI SIRB YÜKSEK UÇUCU OLDUĞU SÖYLENİYOR

Nerede söyleniyor bu?
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Dön Katallar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir